Προς το περιεχόμενο

Ριζική αναβάθμιση


Alouvatar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι,

Εχω ψιλο-καταλήξει στο παρακάτω, αν και τον 10850 τον εβαλα τελειως ενδεικτικα, πιθανο να παω ακομα και στον 10700 και τη διαφορα να την κανω μεγαλυτερο nvme ή και τίποτα. Γενικα οντως amd δεν ειναι καθολου vmf και η εξτρα ταχυτητα απο pci4 ή usb3.2gen2 δε βλεπω να μου ειναι και πολυ χρησιμη στα επομενα χρονια.

Η μητρικη που εβαλα μου φαινεται αρκετα καλη, ισως και τσιμπημενη, αλλα εχει αρκετα καλουδια απο αποψη συνδεσιμοτητας (και 2.5 gb eth) κι απο reviews που διαβασα φαινεται γενικα αξιοπρεπης.

Κατα τα αλλα, απ οσο καταλαβαινω οι ραμ μπορουν (λογικα) να παιξουν σε 3200 ακομα κι αν ο επεξεργαστης ειναι rated για 2933 (προφανως με καποιο overlocking / xmp?). Αξιζει σε αυτη την περιπτωση να παω στις crucial που προτεινε ο @DiaperCh@nger101? Βγαινουν ενα 20ρικο παραπανω στο ιδιο configuration.

Επισης 1) Η ψυκτρα που εβαλα θα μου φτασει ακομα και για π.χ. τον 10850; 2) Εχω το TX-550M, φανταζομαι φτανει για το συστημα οπως ειναι τωρα ε; (θα εχω μια 1060).

image.png.5767c8dcf33728316631002afd1f45b7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eαν τη κανεις την "κουτουραδα" και φτιαξεις τετοιο εργαλειο βαλτου κι ενα τροφοδοτικο να μην ειναι παραπονουμενο 😁

Τι "Γιαννης τι Γιαννακης"

 

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

Αξιζει σε αυτη την περιπτωση να παω στις crucial που προτεινε ο @DiaperCh@nger101? Βγαινουν ενα 20ρικο παραπανω στο ιδιο configuration.

Πέραν του ότι τις προτείνει ο @DiaperCh@nger101 και αυτό μόνο θα μου αρκούσε, έχω ψάξει αρκετά για τις συγκεκριμένες και  ναι αξίζουν τα +20. Είναι 3600 και πάνε εύκολα μέχρι 4400, ίσως και πιο πάνω.

28 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eαν τη κανεις την "κουτουραδα" και φτιαξεις τετοιο εργαλειο βαλτου κι ενα τροφοδοτικο να μην ειναι παραπονουμενο 😁

Τι "Γιαννης τι Γιαννακης"

 

Δεν θα ταν προτιμότερο να το αλλάξει όταν πάει και σε άλλη κάρτα?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eαν τη κανεις την "κουτουραδα" και φτιαξεις τετοιο εργαλειο βαλτου κι ενα τροφοδοτικο να μην ειναι παραπονουμενο 😁

Τι "Γιαννης τι Γιαννακης"

 

 

6 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Δεν θα ταν προτιμότερο να το αλλάξει όταν πάει και σε άλλη κάρτα?

Η αληθεια ειναι το τροφοδοτικο ειναι "καινουριο" (διετίας), και σκεφτομουν αν μου αρκει για την ωρα να το κρατησω.

7 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Πέραν του ότι τις προτείνει ο @DiaperCh@nger101 και αυτό μόνο θα μου αρκούσε, έχω ψάξει αρκετά για τις συγκεκριμένες και  ναι αξίζουν τα +20. Είναι 3600 και πάνε εύκολα μέχρι 4400, ίσως και πιο πάνω.

Τις ripjaws τις εβαλα με το σκεπτικο οτι ειναι 2 dimm * 16gb, κι αφηνουν ανοιχτο το ενδεχομενο προσθηκης εξτρα ραμ στο μελλον σε περιπτωση που χρειαστει, γιατι η crucial ειναι 8gb/dimm (υπαρχουν και 16αρες αλλα απ οσο καταλαβα δεν τις προτεινει). Επισης, αν και δεν εχω ιδιαιτερη επαφη τα τελευταια χρονια με pc building κ ειδικα με ιντελ, απ οσο εχω καταλαβει 10th gen φτανει βαρια μεχρι 3200 για καθημερινη χρηση. Πολυ πιθανο να ειμαι λαθος εδω - και παλι δεν τα εχω πολυδιαβασει τα σχετικα με ιντελ. Στο νου μου εχω απλα οτι θα βαλω καποιο xmp profile με 3200.

Ασχετο, η μητρικη δε θα χρειαστει καποιο bios upgrade για να παρει τον επεξεργαστη σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

 

Η αληθεια ειναι το τροφοδοτικο ειναι "καινουριο" (διετίας), και σκεφτομουν αν μου αρκει για την ωρα να το κρατησω.

Τις ripjaws τις εβαλα με το σκεπτικο οτι ειναι 2 dimm * 16gb, κι αφηνουν ανοιχτο το ενδεχομενο προσθηκης εξτρα ραμ στο μελλον σε περιπτωση που χρειαστει, γιατι η crucial ειναι 8gb/dimm (υπαρχουν και 16αρες αλλα απ οσο καταλαβα δεν τις προτεινει). Επισης, αν και δεν εχω ιδιαιτερη επαφη τα τελευταια χρονια με pc building κ ειδικα με ιντελ, απ οσο εχω καταλαβει 10th gen φτανει βαρια μεχρι 3200 για καθημερινη χρηση. Πολυ πιθανο να ειμαι λαθος εδω - και παλι δεν τα εχω πολυδιαβασει τα σχετικα με ιντελ. Στο νου μου εχω απλα οτι θα βαλω καποιο xmp profile με 3200.

Ασχετο, η μητρικη δε θα χρειαστει καποιο bios upgrade για να παρει τον επεξεργαστη σωστα;

Υποθέτω ότι δεν πρότεινε τις 16αρες για τα επιπλέον 20 ευρώ κόστος.. αντίστοιχο xmp profile υπάρχει και για 3600. Όχι δεν χρειάζεται bios upgrade.

Και γω έχω χρόνια να φτιάξω pc απλά έχω αρχίσει να ψαχνομαι πρόσφατα. Ότι σου λέω είναι απ' ότι έχω ψάξει χωρίς να το χω τεσταρει. Απλά λόγω της ώρας προσπαθώ να σε βοηθήσω.

Αύριο οι masters του είδους @DiaperCh@nger101
και @nickol-us
Θα σε κατατοπίσουν 100%

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Master εγώ...; Ούτε καν...

Τυγχάνει να μου αρέσει να παρακολουθώ την αγορά και να μένω ενημερωμένος περί hardware. Αν γνωρίζω ένα πράγμα θα προσπαθήσω να το μεταδώσω σε κάποιον που ξέρει μηδέν, αυτό και τίποτα άλλο. Δεν αυτοαποκαλούμε master σε καμία περίπτωση γιατί απλά δεν είμαι (ούτε μου άρεσε και σαν τίτλος, χωρίς παρεξηγήση)

Για τις μνήμες ας μιλήσει ο diaper, καθώς είναι αυτός που τις πρότεινε αλλά και το έχει αρκετά ψαγμένο το θέμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alouvatar είπε

Η αληθεια ειναι το τροφοδοτικο ειναι "καινουριο" (διετίας), και σκεφτομουν αν μου αρκει για την ωρα να το κρατησω.

Εαν ειναι διετιας δεν το συζηταμε......να το κρατησεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Alouvatar είπε

Κατα τα αλλα, απ οσο καταλαβαινω οι ραμ μπορουν (λογικα) να παιξουν σε 3200 ακομα κι αν ο επεξεργαστης ειναι rated για 2933 (προφανως με καποιο overlocking / xmp?). Αξιζει σε αυτη την περιπτωση να παω στις crucial που προτεινε ο @DiaperCh@nger101? Βγαινουν ενα 20ρικο παραπανω στο ιδιο configuration.

Με Z μητρική και Κ επεξεργαστή μπορείς να ενεργοποιήσεις το xmp και οι μνήμες να τρέξουν στη συχνότητα και τα latencies του xmp.

Είναι μια απρόσκοπτη διαδικασία ενός κλικ, εκτός κι αν μιλάμε για ταχύτητες 4400+, όπου εκεί μπορεί να χρειαστούν επιπλεόν ρυθμίσεις.

3200c16 vs 3600c16 δεν είναι καμιά τρελή διαφορά, όλα όμως παίζουν ρόλο με vm ανοιχτά, τις θεωρώ καλύτερο value τις crucial 2*8gb,

αρκεί να τις βρεις γιατί έχουν ξανά θέματα διαθεσιμότητας.

12 ώρες πριν, Alouvatar είπε

Τις ripjaws τις εβαλα με το σκεπτικο οτι ειναι 2 dimm * 16gb, κι αφηνουν ανοιχτο το ενδεχομενο προσθηκης εξτρα ραμ στο μελλον σε περιπτωση που χρειαστει, γιατι η crucial ειναι 8gb/dimm (υπαρχουν και 16αρες αλλα απ οσο καταλαβα δεν τις προτεινει).

Αν θες να κρατήσεις ανοιχτό το ενδεχόμενο για 64gb προφανώς χρειάζεσαι μία λύση με 2*16gb.

Οι ripjaws που έχεις διαλέξει είναι hynix m-die, παλαιότερα ήταν dual rank το κάθε στικ, πλέον δεν ξέρουμε με σιγουριά,

οι 2*16gb https://www.skroutz.gr/s/22195847/Crucial-Ballistix-Black-32GB-DDR4-3600MHz-BL2K16G36C16U4B.html

είναι διασταυρωμένο ότι έρχονται single rank.

Με αυτή τη χρηματική διαφορά, καλύτερα οι ripjaws κι αν τυχόν έρθουν dr ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ όλους και ειδικά τον @DiaperCh@nger101 για τη βοήθεια :)

Το τελευταιο που μου μενει σαν απορια ειναι αν η ψυκτρα που εχω βαλει, θα ειναι αρκετη ακομα κι αν παω στον 10850Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

Το τελευταιο που μου μενει σαν απορια ειναι αν η ψυκτρα που εχω βαλει, θα ειναι αρκετη ακομα κι αν παω στον 10850Κ.

Δεν είναι το καλύτερο value σε αυτά τα λεφτά, αλλά είναι επαρκής και δεν είναι γομαρόψυκτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν είναι το καλύτερο value σε αυτά τα λεφτά, αλλά είναι επαρκής και δεν είναι γομαρόψυκτρα.

Εγινε σε ευχαριστω. Εναλλακτικα να κοιτουσα σε καποια dark rock στα ιδια λεφτα ή δεν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alouvatar είπε

Εγινε σε ευχαριστω. Εναλλακτικα να κοιτουσα σε καποια dark rock στα ιδια λεφτα ή δεν αξίζει;

Πως αμέ, dark rock pro 4, αλλά είναι ολόκληρο θηρίο. Η u12 έχει το καλό ότι παρέχει επαρκή ψύξη χωρίς να είναι τεράστια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Πως αμέ, dark rock pro 4, αλλά είναι ολόκληρο θηρίο. Η u12 έχει το καλό ότι παρέχει επαρκή ψύξη χωρίς να είναι τεράστια.

Τέλεια, σε ευχαριστώ και πάλι! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

το συστημα στηθηκε, το χω δουλεψει κ μια βδομαδα οποτε ειπα να κανω ενα update κ εδω.

Εγιναν καποιες αλλαγες βασει διαθεσιμοτητας κυριως.

Εν τελει προχωρησα με τον 10700Κ γτ ο 10850Κ ηταν οντως υπερβολη κ δεν ηταν και διαθεσιμος.

Απο ssd εβαλα τον adata που προτεινε ο @DiaperCh@nger101, ο οποιος δυστυχως ηρθε με τον καινουριο κοντρολλερ αλλα np.

Ψυκτρα οπως βλεπετε μπηκε η bequite η οποια  οντως ειναι γομαροψυκτρα κ μου εβγαλε την πιστη. Δεν καταλαβαινω γτ ειναι στη λιστα με τις compatible μητρικες ο  συνδυασμος τους. Πρακτικα χρειαστηκε να λυγισω ( :( ) μερικα φινς και να κοντεψω να σπασω τη μια ραμ για να καταφερω να βαλω το κεντρικο ανεμιστηρα, αφου δε χωραγε ουτε απ την αλλη πλευρα που εχει τα I/O η μητρικη. Δεν νομιζω κιολας οτι μπορει ανετα να χωρεσει αργοτερα αλλα 2 dimms, αλλα ακομα κι αν γινεται σιγουρα θα πρεπει να φυγει ο ανεμιστηρας στη μεση. Επισης, το airflow αυτη την στιγμη ειναι απο top -> cpu -> η ζεστη της cpu πανω στην καρτα κ ελπιζω πως σωζει λιγο την κατασταση ο exhaust fan. Αν γυρναγα αναποδα την ψυκτρα βεβαια θεωρησα πως θα ηταν χειροτερα δεδομενου οτι ο intake της θα ηταν 2εκ απο το backplate της gpu.

Απο θερμοκρασιες βεβαια τελεια: Idle 30 κ σε load 65- max 70.

Κατα τα αλλα το συστημα ειναι αυτο που περιγραφω στην αρχη (ram ripjawsV 3200 οι οποιες οντως παιξανε στα 3200 με ενα κλικ).

Σας ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια και τις συμβουλες :)

 

166242028_2801370120176624_1415619180687784201_n.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...