Προς το περιεχόμενο

Μητρικές,κάρτες γραφικών και επεξεργαστές


LamdaZita

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Μια απορία που έχω τον τελευταίο καιρό που έχω μπει στον χώρο τον υπολογιστών είναι τι σημαίνουν όλα αυτά τα γράμματα και νούμερα στην  μητρική και στους επεξεργαστές ακόμα και στης κάρτες γραφικών.

Με μπερδεύει πολύ και δεν μπορώ να καταλάβω και να ξεχωρίσω ποτέ μια μητρική  είναι καλύτερη από κάποια άλλη.

Πέρα από αυτά πως να καταλάβω  ότι μια μητρικη μπορεί να δεχτεί αναβάθμιση στο μέλλον.

Και πως να καταλαβω ότι μια κάρτα με κάποιον επεξεργαστή θα τρέχει στις καλύτερες δυνατές επιδόσεις 

Και γενικά έχω τέτοιες απορίες 

Καλοδεχούμενες όλες οι απαντήσεις σας. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2-3 πράγματα θα αναφέρω:

Στις 3/3/2021 στις 11:37 ΜΜ, LamdaZita είπε

ποτέ μια μητρική  είναι καλύτερη από κάποια άλλη (...)  μια μητρικη μπορεί να δεχτεί αναβάθμιση στο μέλλον.

Οι καλές της Intel έχουν Chipset (κεντρικό τσιπάκι) της σειράς ''Z'' και της AMD της σειράς ''X''

Στις 3/3/2021 στις 11:37 ΜΜ, LamdaZita είπε

τι σημαίνουν όλα αυτά τα γράμματα και νούμερα στην  μητρική και στους επεξεργαστές ακόμα και στης κάρτες γραφικών.

Οι μητρικές πέρα από το Chipset έχουν και το Socket (υποδοχή που συνδέουμε τον επεξεργαστή). Τη στιγμή αυτή έχουμε Intel 1200 και AMD AM4. Οι επεξεργαστές χωρίζονται από τους οικονομικούς χαμηλών δυνατοτήτων μέχρι τους top του socket π.χ. Intel Celeron-Pentium-i3-i5-i7-i9/ AMD Ryzen 3-5-7-9. Στις κάρτες γραφικών έχουμε NVIDIA φθηνές GTX και ακριβές RTX και AMD RX 5xx και RX 6x00.

Πέρα από αυτά που φαίνονται με το μάτι, κοιτάμε και στα benchmark καθώς και τις εμπειρίες που έχουν αναφέρει οι χρήστες τους.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τα λες αλλά περα απο αυτα για να μπορω να παιξω ενα παιχνιδι η να κανω μονταζ ενα βιντεο τι πρειπει να εχει το pc για να αποδίδει στην καλυτερη των δυνατοτήτων του 

και δευτερον παιζουν σημαντικο ρολο τα gb στην καρτα γραφικων και αν ναι αυτα παιζουν τον κυριο ρολο η πρεπει να εχω το νου μου  και τπτ αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα παίζουν ρόλο και όλα δεν παίζουν. Εξαρτάται από την χρήση και κάθε πρόγραμμα-game ξεχωριστά. Υπάρχουν προγράμματα που θέλουν δυνατό επεξεργαστή, άλλα που χρειάζονται δυνατή κάρτα γραφικών, άλλα που χρειάζονται πολύ ram. Όλα τα νούμερα υπάρχουν για κάποιο λόγο αλλά δεν είναι και το μοναδικό μέτρο σύγκρισης.

Κλασσικό παράδειγμα:

πιο είναι πιο γρήγορο;

Ένα rx8 cosmo 1300 κυβικά

ή

ένα hyundai accent 1300 κυβικά;

Τα νούμερα από μόνα τους δε λένε πάντα την αλήθεια, υπάρχουν ποιό σύνθετα πράγματα από πίσω, αδύνατον να εξηγηθούν σε λίγα λεπτά και μερικά μηνύματα σε ένα νήμα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αναφέρατε κάποια από τα παιχνίδια και τα προγράμματα που θα χρησημοποιήσετε.

Ας πούμε από παιχνιδια το cs , pubg,gta rp 

Και από προγράμματα το Photoshop, premiere pro , after effect 

Κάτι τέτοιο  σκέφτομαι 

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Όλα παίζουν ρόλο και όλα δεν παίζουν. Εξαρτάται από την χρήση και κάθε πρόγραμμα-game ξεχωριστά. Υπάρχουν προγράμματα που θέλουν δυνατό επεξεργαστή, άλλα που χρειάζονται δυνατή κάρτα γραφικών, άλλα που χρειάζονται πολύ ram. Όλα τα νούμερα υπάρχουν για κάποιο λόγο αλλά δεν είναι και το μοναδικό μέτρο σύγκρισης.

Κλασσικό παράδειγμα:

πιο είναι πιο γρήγορο;

Ένα rx8 cosmo 1300 κυβικά

ή

ένα hyundai accent 1300 κυβικά;

Τα νούμερα από μόνα τους δε λένε πάντα την αλήθεια, υπάρχουν ποιό σύνθετα πράγματα από πίσω, αδύνατον να εξηγηθούν σε λίγα λεπτά και μερικά μηνύματα σε ένα νήμα.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες, ρωτάω για να ξέρω τι παίζει στη αγορά και τι pc θα αγοράσω αύριο μεθαύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LamdaZita είπε

να ξέρω τι παίζει στη αγορά και τι pc θα αγοράσω αύριο

Αύριο και μέχρι του χρόνου ξεχάστε το. Θα χρειαστεί ένα 2χίλιαρο στο νερό.

Λοιπόν!

Επεξεργαστή: i5-10600 ή Ryzen 5 3600

Κάρτα γραφικών: RTX 3060 ή RX 6700XT

Σκληρό δίσκο: NVME 980 PRO ή AORUS Gen4 ή XPG GAMMIX S70

Ραμ: DDR4 16GB 3.200MHz ή καλύτερα 32GB 3.600MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...