Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 και θερμοκρασίες


stormcraft

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Όχι, πάρε κάτι της προκοπής που θα σε καλύψει και σε μελλοντική αναβάθμιση.

Σαν να χεις δικιο😜

Άρα μένει μόνο να επιλέξω. Όπως και να εχει θα τρεξω  το πρόγραμμα να δω τι θα γράψει το κοντερ. 

11 λεπτά πριν, hln3 είπε

Ανεβάζει τρελά volts για στοκ configuration. Έτσι δουλεύουν οι 3χχχ ryzen;

Εμένα σε στοκ ο 2700 (non x) είναι κάτω από 1.125 volt εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.

Μήπως να απενεργοποιούσες τα κολπά που έχουν για auto overclock (PBO); Να δεις τι θερμοκρασίες ανεβάζει τότε.

Δεν έχω ιδέα φίλε μου με πιάνεις αδιάβαστο! 

Είναι κάτι απλό ή θέλει πολύ ψάξιμο; 

Από το λίγο που έψαξα, λένε ότι by default ειναι συνήθως auto που σημαίνει disabled αλλά θα το ελέγξω και αυτό. 

Επεξ/σία από stormcraft
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει πως είναι disabled αλλά και πάλι οι ryzen 3ΧΧΧ εχουν auto boost αρκετά επιθετικό, ενω έχουν τρομερό efficiency σε χαμηλότερα clocks όσο ανεβαίνεις πέφτει το efficiency.

Θέλει αρκετό διάβασμα το πως να τα πειράξεις αυτά και έχει πάντα ρίσκο γιατί παίζεις με το bios.

Στην ουσία για να "συμαζέψεις" το auto overclock ή βρίσκεις κάποιο mode για το boost στο bios που το κάνει λιγότερο επιθετικό ή ορίζεις χειροκίνητα volts και συχνότητες (το 2ο θέλει αρκετό πειραματισμό).

Π.χ αν κλειδώσεις τα clocks στα 3600 θα γλιτώσεις θέρμανση και από τα χαμηλότερα clocks αλλά και από τα χαμηλότερα volts που μπορείς να ορίσεις. Αλλά υπάρχει πάντα ρίσκο καθώς παίζεις με το bios.

Επεξ/σία από hln3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξω με ρεύματα κλπ δύσκολο διότι δεν το κατέχω το άθλημα. 

Θα κοιτάξω να βρω κάποιο Mode λιγότερο επιθετικό όπως αναφέρεις αλλά και αυτό αν δω ότι δεν βγάζω άκρη δεν θα ριψοκινδυνεψω. 

Ούτως ή άλλος θα κοιτάξω για ψυκτρα που ειναι πιο πολύ στα μέτρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν δεν ασχολείσαι, καλύτερα η ψύκτρα. Δεν θα χάσεις και σε απόδοση (που θα έχανες λίγο) αν περιόριζες την cpu.

Εχω την προηγούμενη έκδοση της deepcool gammaxx 400, αρκετά χρόνια και δεν εβγαλε προβλήματα. Και η arctic που σου είπαν προηγουμένως φαίνεται καλή επιλογή, την σκέφτομαι αν κάνω καινούργιο build. Και η bequiet! εχει καλές ψύκτρες με πολλα configs για να διαλέξεις.

 

Απλά τσέκαρε το περιθώριο με τις ραμ και το case πριν αγοράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αλλάξεις ψύκτρα δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το pbo (Precision Boost Overdrive), βρες την επιλογή και κάν'την disabled.

Δεύτερον, βρες πάλι στο bios τις ρυθμίσεις των ανεμιστήρων, και κάνε το εξής: βάλε μόνος σου μια καμπύλη και δοκίμασέ την μετά τρέχοντας cinebench και βλέποντας θερμοκρασίες/θόρυβο, δηλαδή για παράδειγμα θα του πεις ότι στους 30c θα γυρίζει ο ανεμιστήρας στο 30%, στους 50c θα γυρίζει στο 45%, στους 70C θα είναι στο 55% και στους 85c θα είναι στο 65%. Αν φτάνει γύρω στους 75c στο cinebench είσαι μια χαρά.

Τρίτον πάλι στις ρυθμίσεις του cpu fan βάλε το μέγιστο delay στις ρυθμίσεις fan speed up / fan speed down, για παράδειγμα είτε 1 sec είτε 0,7 sec ανάλογα την επιλογή που σου δίνει. Έτσι θα σταματήσουν τα ενοχλητικά στιγμιαία ανεβάσματα που κάνει ο ανεμιστήρας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stormcraft είπε

Καλησπέρα 

Πρόσφατα αγόρασα τα παρακατω

Cpu: ryzen 5 3600

Mb: Asus Prime B450M-A II

Case: deepcool macube 110

Το case έχει τρία fans, 2 μπροστά που τραβάνε αέρα και 1πισω που βγάζει. 

Με ανοιγμένα 3-4 Chrome tab (YouTube, κλπ) +steam (αρχική σελίδα) + battlenet ο επεξεργαστής παίζει από 67-73c. 

Εχω παρατήρησει ότι επεξεργαστής ξαφνικά ανεβάζει απότομα στροφές και μετά από λίγα δευτερόλεπτα επανέρχεται σε λογικά επίπεδα. 

Εχω αλλάξει πάστα, έχω τσεκάρει την ψυκτρα οτι έχει κουμπώσει σωστά. 

Σας φαίνονται λογικές θερμοκρασίες; 

IMG_20210304_230429.jpg

IMG_20210304_230119.jpg

Καινούρια τα αγόρασες ή μτχ με λίγες ώρες χρήσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, raul7 είπε

Πριν αλλάξεις ψύκτρα δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το pbo (Precision Boost Overdrive), βρες την επιλογή και κάν'την disabled.

Δεύτερον, βρες πάλι στο bios τις ρυθμίσεις των ανεμιστήρων, και κάνε το εξής: βάλε μόνος σου μια καμπύλη και δοκίμασέ την μετά τρέχοντας cinebench και βλέποντας θερμοκρασίες/θόρυβο, δηλαδή για παράδειγμα θα του πεις ότι στους 30c θα γυρίζει ο ανεμιστήρας στο 30%, στους 50c θα γυρίζει στο 45%, στους 70C θα είναι στο 55% και στους 85c θα είναι στο 65%. Αν φτάνει γύρω στους 75c στο cinebench είσαι μια χαρά.

Τρίτον πάλι στις ρυθμίσεις του cpu fan βάλε το μέγιστο delay στις ρυθμίσεις fan speed up / fan speed down, για παράδειγμα είτε 1 sec είτε 0,7 sec ανάλογα την επιλογή που σου δίνει. Έτσι θα σταματήσουν τα ενοχλητικά στιγμιαία ανεβάσματα που κάνει ο ανεμιστήρας.

θα τα δοκιμασω το σκ. αν κανω καμια κοτσανα με επαναφορα του bios σε default θα ειναι οκ; η θα θελει φλασαρισμα;

3 ώρες πριν, makis269 είπε

Καινούρια τα αγόρασες ή μτχ με λίγες ώρες χρήσης ?

ολα του κουτιου ειναι

αξιζει η διαφορα στην τιμη ωστε να παω σε υδροψυξη;

πχ

https://www.skroutz.gr/s/20553576/Deepcool-GAMMAXX-L120T-Blue.html#specs

Επεξ/σία από stormcraft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικό μου σύστημα με 3600 πάντως, για ψύκτρα του φόρεσα μια Wraith Prism, από 3700x, που είχα στην καβάτζα, και έτσι απέφυγα τις κουμούτσες κάστομ ψύκτρες.

Η Wraith Prism είναι στα πρώτυπα της ΑΜD, και όπως και να το κάνουμε είναι και καγκούρικη με τα rgb της. Μένει να ξαναβιδώσεις πάλι τα πλαστικά της μητρικής και να την κουμπώσεις. Βρίσκεις στις αγγελίες και γλυτώνεις από καστομιές και υδροψύξεις. Σκέψου αυτή η ψύκτρα έρχεται ακόμα και με τον 3900χ. 

3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Σε δικό μου σύστημα με 3600 πάντως, για ψύκτρα του φόρεσα μια Wraith Prism, από 3700x, που είχα στην καβάτζα, και έτσι απέφυγα τις κουμούτσες κάστομ ψύκτρες.

Η Wraith Prism είναι στα πρώτυπα της ΑΜD, και όπως και να το κάνουμε είναι και καγκούρικη με τα rgb της. Μένει να ξαναβιδώσεις πάλι τα πλαστικά της μητρικής και να την κουμπώσεις. Βρίσκεις στις αγγελίες και γλυτώνεις από καστομιές και υδροψύξεις. Σκέψου αυτή η ψύκτρα έρχεται ακόμα και με τον 3900χ. 

σου βρήκα και μια αγγελία κιόλας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormcraft είπε

θα τα δοκιμασω το σκ. αν κανω καμια κοτσανα με επαναφορα του bios σε default θα ειναι οκ; η θα θελει φλασαρισμα;

Όχι δεν χρειάζεται κανένα φλασαρισμα, είναι πολύ απλή ρύθμιση και δεν θα σου δημιουργήσει κάποιο θέμα. Το ίδιο και για τους ανεμιστήρες. Όλα επανέρχονται με επαναφορά εργοστασιακών, αν και δεν θα χρειαστεί.

Επίσης για τις θερμοκρασίες δεν βοηθάει και το κουτί σου που είναι κλειστό μπροστά και δεν μπαίνει κρύος αέρας και έτσι δεν δημιουργείται ροή αέρα. Εγώ θα δοκιμαζα να μεταφερω και τον ενα ανεμιστήρα από μπροστά στο πάνω μέρος να βγάζει και αυτός ζεστό αέρα από το κουτί.

Κάνε πρώτα αυτά που σου έγραψα που σίγουρα θα έχεις κάποιες βελτιώσεις στον θόρυβο και τις θερμοκρασίες, και μετά κρίνεις αν χρειάζεσαι και ψυκτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον ίδιο επεξεργαστή με ψύκτρα NHD-15 noctua. Ακόμα και με αυτή την ψύκτρα έβλεπα αστάθεια και ψάχνωντας βρήκα οτι θέλει να κατεβάσεις το chipset για το συγκεκριμένο επεξεργαστή και να ρυθμίσεις το windows power plan se ryzen power plan.Επίσης στο bios πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις.

Στην ουσία πρέπει να κάνεις:

  • Global C-state Control = Enabled
  • Power Supply Idle Control = Low Current Idle
  • CPPC = Enabled
  • CPPC Preferred Cores = Enabled
  • AMD Cool'n'Quiet = Enabled
  • PPC Adjustment = PState 0
  • I also recommend disabling PBO, which activates Precision Boost 2.0 for clock management. This ensures only temperature and FIT play a role for clock speeds.

σου στέλνω και λινκ που ίσως βοηθήσει:https://linustechtips.com/topic/1148425-what-is-the-best-settings-for-the-3600-ryzen-5-cpu/

ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

σου βρήκα και μια αγγελία κιόλας. 

Η wraith prism είναι και καλή και όμορφη για εργοστασιακή, αλλά δεν θα έδινα με τίποτα 35€ και από αγγελία κιόλας. Υπάρχουν καλύτερες ψήκτρες σε αυτά τα χρήματα που τις παίρνεις καινούργιες από κατάστημα και με εγγύηση όπως η arctic esports duo με 2 ανεμιστήρες στα 40€, η 212, κάποιες φθηνότερες deepcool κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά ... πάτε και βάζετε σε 3600 ψύκτρες και υδροψύξεις που κάνουν όσο η ίδια η CPU.

Υπάρχουν αξιοπρεπείς ψύκτρες 35-40€, πεταμένα λεφτά είναι τα παραπάνω...

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

Όχι δεν χρειάζεται κανένα φλασαρισμα, είναι πολύ απλή ρύθμιση και δεν θα σου δημιουργήσει κάποιο θέμα. Το ίδιο και για τους ανεμιστήρες. Όλα επανέρχονται με επαναφορά εργοστασιακών, αν και δεν θα χρειαστεί.

Επίσης για τις θερμοκρασίες δεν βοηθάει και το κουτί σου που είναι κλειστό μπροστά και δεν μπαίνει κρύος αέρας και έτσι δεν δημιουργείται ροή αέρα. Εγώ θα δοκιμαζα να μεταφερω και τον ενα ανεμιστήρα από μπροστά στο πάνω μέρος να βγάζει και αυτός ζεστό αέρα από το κουτί.

Κάνε πρώτα αυτά που σου έγραψα που σίγουρα θα έχεις κάποιες βελτιώσεις στον θόρυβο και τις θερμοκρασίες, και μετά κρίνεις αν χρειάζεσαι και ψυκτρα.

ωραία , θα κάνω τις αλλαγές και βλέπουμε. θα ποσταρω και αποτελεσματα η αν τυχον χρειαστώ καποια βοηθεια. σε ευχαριστώ!

 

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

1 ώρα πριν, s1nestro είπε

έχω τον ίδιο επεξεργαστή με ψύκτρα NHD-15 noctua. Ακόμα και με αυτή την ψύκτρα έβλεπα αστάθεια και ψάχνωντας βρήκα οτι θέλει να κατεβάσεις το chipset για το συγκεκριμένο επεξεργαστή και να ρυθμίσεις το windows power plan se ryzen power plan.Επίσης στο bios πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις.

Στην ουσία πρέπει να κάνεις:

  • Global C-state Control = Enabled
  • Power Supply Idle Control = Low Current Idle
  • CPPC = Enabled
  • CPPC Preferred Cores = Enabled
  • AMD Cool'n'Quiet = Enabled
  • PPC Adjustment = PState 0
  • I also recommend disabling PBO, which activates Precision Boost 2.0 for clock management. This ensures only temperature and FIT play a role for clock speeds.

σου στέλνω και λινκ που ίσως βοηθήσει:https://linustechtips.com/topic/1148425-what-is-the-best-settings-for-the-3600-ryzen-5-cpu/

ελπίζω να βοήθησα.

θα τα δω και θα πραξω αναλογα! η προθεση μετραει φιλε μου, σε ευχαριστώ πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stormcraft είπε

Καλησπέρα 

Πρόσφατα αγόρασα τα παρακατω

Cpu: ryzen 5 3600

Mb: Asus Prime B450M-A II

Case: deepcool macube 110

Το case έχει τρία fans, 2 μπροστά που τραβάνε αέρα και 1πισω που βγάζει. 

Με ανοιγμένα 3-4 Chrome tab (YouTube, κλπ) +steam (αρχική σελίδα) + battlenet ο επεξεργαστής παίζει από 67-73c. 

Εχω παρατήρησει ότι επεξεργαστής ξαφνικά ανεβάζει απότομα στροφές και μετά από λίγα δευτερόλεπτα επανέρχεται σε λογικά επίπεδα. 

Εχω αλλάξει πάστα, έχω τσεκάρει την ψυκτρα οτι έχει κουμπώσει σωστά. 

Σας φαίνονται λογικές θερμοκρασίες; 

IMG_20210304_230429.jpg

IMG_20210304_230119.jpg

 

Αγαπητέ φίλε Insomniac,

έχω τον Ryzen 3600X που είναι λίγο πιο δυνατός και έχω να σου πω από την δική μου εμπειρία ότι το <<μαμίσιο>> ανεμιστήρι του επεξεργαστή ήταν ανεπαρκές για να ψύχει καλά. Η συμπεριφορά του που ανεβοκατεβάζει συχνότητες δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στην κατασκευή του ή τον ελέγχει η μητρική από το bios. Προσωπικά πήγα στα bios της μητρικής και τον έβαλα σε ECO MODE και έχω απενεργοποιημένο το PRECISION BOOST. Δεν τρέχω απαιτητικά παιχνίδια προς το παρών οπότε δεν έχει νόημα να ζεσταίνεται και να καίει παραπάνω ρεύμα ο επεξεργαστής. Επιπλέον πήρα aftermarket ψύχτρα, την Coolermaster Hyper 212 Evo Black Edition και οι θερμοκρασίες έπεσαν σε κανονικά επίπεδα 38-71 βαθμούς Κελσίου. Υπάρχουν και άλλες φθηνές λύσεις στο εμπόριο οι οποίες θα σε καλύψουν πλήρως, όπως: Arctic Freezer 34 eSports Duο, CoolerMaster Hyper 212 RGB, Be Quiet Pure Rock 2 Black, Arctic Freezer 50 - Dual Tower, Scythe Fuma 2, CoolerMaster MasterAir MA410M RGB, Scythe Mugen 5 Rev.b, Scythe NINJA 5, Scythe Mugen 5 TUF Gaming Alliance, Cryorig H7 κτλ. Επίσης το κουτί σου πρώτη φορά το βλέπω πολύ ωραίο και κομψό το μόνο που με προβλημάτισε λίγο είναι το μπροστινό μέρος που ρουφάει αέρα, είναι περιορισμένο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MrHavoC είπε

 

Αγαπητέ φίλε Insomniac,

έχω τον Ryzen 3600X που είναι λίγο πιο δυνατός και έχω να σου πω από την δική μου εμπειρία ότι το <<μαμίσιο>> ανεμιστήρι του επεξεργαστή ήταν ανεπαρκές για να ψύχει καλά. Η συμπεριφορά του που ανεβοκατεβάζει συχνότητες δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στην κατασκευή του ή τον ελέγχει η μητρική από το bios. Προσωπικά πήγα στα bios της μητρικής και τον έβαλα σε ECO MODE και έχω απενεργοποιημένο το PRECISION BOOST. Δεν τρέχω απαιτητικά παιχνίδια προς το παρών οπότε δεν έχει νόημα να ζεσταίνεται και να καίει παραπάνω ρεύμα ο επεξεργαστής. Επιπλέον πήρα aftermarket ψύχτρα, την Coolermaster Hyper 212 Evo Black Edition και οι θερμοκρασίες έπεσαν σε κανονικά επίπεδα 38-71 βαθμούς Κελσίου. Υπάρχουν και άλλες φθηνές λύσεις στο εμπόριο οι οποίες θα σε καλύψουν πλήρως, όπως: Arctic Freezer 34 eSports Duο, CoolerMaster Hyper 212 RGB, Be Quiet Pure Rock 2 Black, Arctic Freezer 50 - Dual Tower, Scythe Fuma 2, CoolerMaster MasterAir MA410M RGB, Scythe Mugen 5 Rev.b, Scythe NINJA 5, Scythe Mugen 5 TUF Gaming Alliance, Cryorig H7 κτλ. Επίσης το κουτί σου πρώτη φορά το βλέπω πολύ ωραίο και κομψό το μόνο που με προβλημάτισε λίγο είναι το μπροστινό μέρος που ρουφάει αέρα, είναι περιορισμένο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

το κουτί τραβάει αέρα απο τις πλαϊνές γριλιες που υπάρχουν στο μπροστινό μέρος. θα πρεπει να χρησιμοποιησω και το πανω μερος οπως ανεφερε και αλλος φιλος προηγουμενος ωστε να βγαζει αερα.

θεωρω οτι ψυκτρα αργα η γρηγορα θα χρειαστω αλλα  πρωτα θα δοκιμασω ολα αυτα που αναφερθηκαν απο τα υπολοιπα παιδια πριν προχωρησω σε αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...