Προς το περιεχόμενο

Education discount στην Ελλάδα


Nikos_Anastas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο (ΑΠΘ) και θα ήθελα να γνωρίσω αν δικαιούμαι φοιτητική έκπτωση σε προϊόνα της apple καθώς και πως εφαρμόζεται αυτή. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikos_Anastas είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο (ΑΠΘ) και θα ήθελα να γνωρίσω αν δικαιούμαι φοιτητική έκπτωση σε προϊόνα της apple καθώς και πως εφαρμόζεται αυτή. Ευχαριστώ πολύ.

Κυρίως σε καταστήματα όπως το istorm ισχύει φοιτητική έκπτωση στους υπολογιστές 6%. Συγκεκριμένα για istorm μπορείς να κανείς λογαριασμό και να στείλεις τα δικαιολογητικά σου(πασο) ώστε να εφαρμόζεται αυτόματα στο καλάθι σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Αδελφέ, συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά υπάρχουν τόσα ωραία (ελαφρώς) μεταχειρισμένα προϊόντα της Apple στο E-bay που δεν είμαι βέβαιος αν αξίζει να πληρώνεις τις πανάκριβες τιμές λιανικής της Apple.

Ευχαριστώ,

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζοντας ότι στην Apple Αμερικής υπάρχει έκπτωση φοιτητική 12%,  έστειλα e-mail στην εταιρεία εδώ στην i-square,  για να ρωτήσω εάν  ισχύει κάτι αντίστοιχο και η εταιρια δεν μπήκε  στον κόπο να μου απαντήσει καν. Οποτε  τηλεφώνησα  σήμερα στην I square και τους ρώτησα  αν ισχύει κάτι αντίστοιχο εδώ. Με ένα ύφος αφ υψηλού μου απάντησε ο κύριος  επί λέξει: « στην Αμερική όχι εδώ»!!! . Δηλαδή εδω είμαστε για να πληρώνουμε τα διπλάσια, με τους μισους  μισθούς  κ να μην μιλάμε κιόλας  ! Λοιπόν στην Αμερική το απλό το MacBook air κοστίζει 999$ και σε ισοδυναμία ευρώ  850 € κ εδω 1179€! Δηλαδη 329€ παραπάνω σε απόλυτη τιμή!   Το οποίο σημαίνει οτι σε αγοραστική δύναμη, επειδή εκεί  οι μισθοί δεν ειναι 1000€ με το ζόρι που παίρνει ενας υπαλληλισ Μηχανικός εδώ , αλλά είναι διπλοί, ο Αμερικάνος Πληρώνει το 40% του μισθού του και ο Έλληνας το 118%!!!!!!Θα περίμενα πάντως η εταιρία να απαντά  σε email. 

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stsp είπε

Λοιπόν στην Αμερική το απλό το MacBook air κοστίζει 999$ και σε ισοδυναμία ευρώ  850 € κ εδω 1179€!

950€ έχει χωρίς ΦΠΑ (Τα 999$ είναι χωρίς φόρους).
Επίσης οι τιμές των προιόντων δεν καθορίζονται απ' τους μισθούς κάθε χώρας αλλιώς στην Ινδία θα έκανε 100$. Σου φαίνεται λογικό;
Τέλος, αν θυμάμαι καλά, υπήρξε και φέτος έκπτωση "back to school" η οποία έληξε.

ΥΓ Μην μπλέκεις με iSquare, υπάρχουν οι iSystem και Document.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, stsp είπε

Λοιπόν στην Αμερική το απλό το MacBook air κοστίζει 999$ και σε ισοδυναμία ευρώ  850 € κ εδω 1179€!

καλό είναι να μην γίνονται τέτοιες συγκρίσεις, η Αμερική είναι αλλού. όχι τπτ άλλο απλά σου "τρώει" το μυαλό.

Πάντως από ότι θυμάμαι κάθε Σεπτέμβριο βγάζουν έκπτωση 10% για μαθητες/φοιτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

950€ έχει χωρίς ΦΠΑ (Τα 999$ είναι χωρίς φόρους).
Επίσης οι τιμές των προιόντων δεν καθορίζονται απ' τους μισθούς κάθε χώρας αλλιώς στην Ινδία θα έκανε 100$. Σου φαίνεται λογικό;
Τέλος, αν θυμάμαι καλά, υπήρξε και φέτος έκπτωση "back to school" η οποία έληξε.

ΥΓ Μην μπλέκεις με iSquare, υπάρχουν οι iSystem και Document.

Είναι γνωστό ότι οι τιμές είναι άσχετες με τους μισθούς, αλίμονο .  Απλώς το έβαλα για να αντιληφθεί κάποιος το περίπου ποσοστό  που πληρώνει επί του μέσου μισθού του, προκειμένου να αποκτήσει ένα τέτοιο προϊόν, πράγμα το οποίο πρέπει να το έχουν υπόψη και οι εισαγωγείς,  έτσι ώστε να αντιλαμβάνονται το τι καλείται να πληρώσει ενας υποψήφιος πελάτης στην Ελλάδα των φούρνοκαφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stsp είπε

έτσι ώστε να αντιλαμβάνονται το τι καλείται να πληρώσει ενας υποψήφιος πελάτης στην Ελλάδα των φούρνοκαφέ. 

[offtopic] πήγαινε και για μια φέτα ψωμί στη Βενεζουέλα να δεις τι γίνεται...[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται,   είμαστε στην Ελλάδα της ευημεριας αλλά  με δανεικά, επιδοτήσεις  ΕΣΠΑ και εσχάτως Δ.Ν.Τ κ καρπαζιές από την ΕΕ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stsp είπε

Είναι γνωστό ότι οι τιμές είναι άσχετες με τους μισθούς, αλίμονο .  Απλώς το έβαλα για να αντιληφθεί κάποιος το περίπου ποσοστό  που πληρώνει επί του μέσου μισθού του, προκειμένου να αποκτήσει ένα τέτοιο προϊόν, πράγμα το οποίο πρέπει να το έχουν υπόψη και οι εισαγωγείς,  έτσι ώστε να αντιλαμβάνονται το τι καλείται να πληρώσει ενας υποψήφιος πελάτης στην Ελλάδα των φούρνοκαφέ. 

Οι αγοραστές είναι αυτοί που πρέπει να το έχουν υπόψιν και να κάνουν λογικές αγορές. Οι εισαγωγείς δεν μπορούν να κάνουν κάτι, δεν αποφασίζουν αυτοί τις τιμές, αλλιώς θα έβλεπες ανταγωνισμό στις τιμές οι οποίες όμως, όπως έχεις αντιληθφεί, είναι παντού ίδιες (μιλάω για τους επίσημους εισαγωγείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασφαλώς και έχετε δίκιο σε αυτό. Αναφέρομαι όμως ότι ο εισαγωγέας πρέπει να γνωρίζει ότι υπάρχει φοιτητική έκπτωση στην Αμερική ή στην Αγγλία στην Αυστραλία και σε άλλες χώρες και όμοια θα πρέπει  να αντιμετωπίσει το θέμα και στην Ελλάδα. Η apple είναι μία. Δεν μπορεί να έχει μία ενιαία Πολιτική τιμών παγκοσμίως αλλά επί των εκπτώσεων να ισχύουν εξαιρέσεις ή να επαφίεται στην  καλή καρδιά του εισαγωγέα. Γιατί διαφορετικά ο πελάτης όταν βλέπει ότι η Apple αλλιώς αντιμετωπίζει τον πελάτη στις ΗΠΑ κι αλλιώς στην Ελλάδα, δεν μπορεί παρα να αισθάνεται γ διαλογης  ως πελάτης. 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έκπτωση είναι 6% και ίσχύει σίγουρα στο istorm. Παλιά έβαζαν και μια έκπτωση 12% αλλά πλέον ισχύει μόνο το 6%. Πρέπει να ισχύει και σε isystem και σε document όπως φαίνεται από το site τους.

https://www.document.gr/φοιτητές-εκπαιδευτικοί

Δεν ξέρω γιατί σου απάντησαν έτσι στην isquare.

Πραγματικά έχω μεγάλη απορία γιατί συμπεριφέρονται έτσι στην isquare και στο istorm. Έχω κάνει πολύ μεγάλες αγορές φετός από εκεί και έκανα πρόσφατα αλλαγή σφραγισμένου προιόντος που δεν ήθελαν μάλλον να τη διεκπεραιώσουν και με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν γιατί το έπεστρεψα και να μου ζητήσουν και τα ρέστα για κάτι που αντιπροσοπεύει τον 1% των χρημάτων που τους έχω δώσει. Δεν ξέρω πραγματικά γιατί έχουν αυτή την αγενή συμπεριφόρα ή το ύφος που και πολλοί άλλοι αναφέρουν σε σχόλια και αξιολογήσεις. Και δεν παίζει ρόλο τι πελάτης είσαι ή τι λογαριασμό κάνεις, γιατί έχω πάρει 3 top spec bto φέτος.

Δεν με πειράζει και δεν το γράφω ως δυσαρέσκεια, απλά έχω απόρια να μάθω από που πηγάζει αυτή η συμπεριφορά και αν είναι στρατηγική της αντιπροσωπίας ή απλά τυχαίνει να είναι αγανακτισμένος ο εκάστοτε υπάλληλος ή τηλεφωνητής στην περίπτωση του @stsp

 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, bioentre είπε

....

Δεν με πειράζει και δεν το γράφω ως δυσαρέσκεια, απλά έχω απόρια να μάθω από που πηγάζει αυτή η συμπεριφορά και αν είναι στρατηγική της αντιπροσωπίας ή απλά τυχαίνει να είναι αγανακτισμένος ο εκάστοτε υπάλληλος ή τηλεφωνητής στην περίπτωση του @stsp

 

Δεν γνωρίζω. Εξ άλλου είχε προηγηθεί εκ μέρους μου τυπικό email  ολίγων γραμμών,  σχετικά με την ύπαρξη έκπτωσης ή  μη, στο οποίο δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν για αυτό και τους τηλεφώνησα σήμερα το πρωί.

Σε κάθε περίπτωση ο πελάτης είναι πελάτης είτε βρίσκεται στο Θιβέτ,  είτε στην ΕΕ είτε στην Αμερική. Και αυτο πρέπει να το γνωρίζουν αυτοί που εξαρτώνται από τους πελάτες, δηλαδή εισαγωγείς, έμποροι,  και μεσαζοντες.

Επίσης πολλοί εχουμε ταξιδέψει, ζήσει και εργασθεί  στο εξωτερικό , έχουμε δει πώς έχουν τον πελάτη ειδικά στις ΗΠΑ και για αυτό το λόγο κάποιοι θα πρέπει να αφήσουν το «καλάμι» που έχουν καβαλήσει. Θα  δικαιολογούσα, εν μέρει, την έπαρση εάν η isquare ήταν ο  κατασκευαστής (!) της  apple. Αλλά ως ένας απλός μεσάζων που έτυχε και ανέλαβε την εισαγωγή και διάθεση των προιόντων που άλλοι κατασκευαζουν, θα έπρεπε τουλάχιστον να απαντά σε  e-mails πελατών. 

 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stsp είπε

Σε κάθε περίπτωση ο πελάτης είναι πελάτης είτε βρίσκεται στο Θιβέτ,  είτε στην ΕΕ είτε στην Αμερική. Και αυτο πρέπει να το γνωρίζουν αυτοί που εξαρτώνται από τους πελάτες, δηλαδή εισαγωγείς, έμποροι,  και μεσαζοντες.

 

Δεν είναι τυχαίο που αναγκαζόμαστε και φέρνουμε apple προϊόντα από Γερμανία/ Κύπρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...