Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή στην δημιουργία ιστοσελίδων. --ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ--


_StV_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, _StV_ είπε

σιγουρα θα πιασω javascript απλα ειπα οτι κανω στην σχολη C/C++ (οποτε δν μπορω να τν αφησω αμα θλ να περασω το εξαμηνο :P )

Ξεκινα να γραφεις κανονικα τα ελληνικα κιολας, δεν ειμαστε σε chat room με τους φιλους σου για να κοβεις τα φωνηεντα απο τις λεξεις. Just saying

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ξεκινα να γραφεις κανονικα τα ελληνικα κιολας, δεν ειμαστε σε chat room με τους φιλους σου για να κοβεις τα φωνηεντα απο τις λεξεις. Just saying

Θα μπορουσες να παραβλεψεις το αρθρο εαν δεν σου ο τροπος γραφης μου...Ωστόσο επειδη σεβομαι την ''γνωμη'' σου θα διορθωσω τον τροπο γραφης μου αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μου το επιβαλλει το πως να γραφω.

Επεξ/σία από _StV_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _StV_ είπε

Θα μπορουσες να παραβλεψεις το αρθρο εαν δεν σου ο τροπος γραφης μου...Ωστόσο επειδη σεβομαι την ''γνωμη'' σου θα διορθωσω τον τροπο γραφης μου αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μου το επιβαλει το πως να γραφω.

Δεν προσπαθω να σου επιβαλλω κατι, το λεω  ως προς τον σεβασμο στους υπολοιπους που διαβαζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Δεν προσπαθω να σου επιβαλλω κατι, το λεω  ως προς τον σεβασμο στους υπολοιπους που διαβαζουν. 

Εντάξει,απλά το είπες λίγο απότομα.Καταλαβαινω απολυτα την σκεψη σου.
Ευχαριστω για την παρατήρηση και συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, _StV_ είπε

Εντάξει,απλά το είπες λίγο απότομα.Καταλαβαινω απολυτα την σκεψη σου.
Ευχαριστω για την παρατήρηση και συγγνώμη.

Εχεις δικιο ημουν λιγο αποτομος τωρα που το ξαναδιαβαζω. Ζητώ συγνωμη.

Επι του θεματος, επειδη μολις τωρα ξεκινας ισως η καλυτερη συμβουλη που υπαρχει ειναι να μην λες ποτε στον εαυτο σου «αυτο το ξερω ηδη ή παααααλι αυτο;» ή «α ενταξει ευκολο ειναι αυτο, παμε παρακατω», μην προσπερνας σελιδες ή μην πηδας τα βιντεο αλλα κανε το πραξη εκεινη τη στιγμη στο pc/mac. 
 

Ενα αλλο λαθος που μπορει να κανεις ειναι να διαβαζεις/βλεπεις βιντεο και να μην τα κανεις πραξη (δεν λεω το ιδιο με απο πανω) νομιζοντας οτι θα το «θυμασαι». Δεν θα θυμασαι τιποτα.

Μην σε παιρνει απο κατω στα δυσκολα, για ολα υπαρχει λυση αλλα: μην φοβασαι να ρωτησεις και οταν ρωτησεις να εισαι οσο πιο αναλυτικος γινεται, δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο μια ελλιπης ερωτηση στον προγαμματισμο, ισα ισα που: ενδεχεται να βρεις τη λυση μονος σου απλα και μονο διατυπωνοντας την ερωτηση, θα παρεις πολυ πιο γρηγορα απαντηση καθως θα αποφυγεις τις περιττες ερωτησεις των αλλων στην προσπαθεια τους να καταλαβουν τι ακριβως ρωτας.

οταν αρχισεις να καταλαβαινεις τι γινεται και να αποκτας εμπειρια, θα εχεις το συνδρομο του «δεν ξερω τιποτα» ή «δεν ειμαι καλος/αρκετα καλος», ολοι το παθαινουμε κατα καιρους οποτε μην σταματησεις ποτε να διαβαζεις/ασχολεισαι με νεα πραγματα (εαν φυσικα γινεται γιατι καποιους μας/τους καταπινει η μερα).

Εμενα αυτα που με βοηθησαν @_StV_οταν πρωτοξεκινησα  ειναι:

1. Δεν ειχα σαν κινητρο το οτι πρεπει να παω να δουλεψω καπου, εκανα αλλη δουλεια εκεινη την εποχη

2. Ειχα σκοπο να φτιαξω το petlocator.gr παση θυσια με js για το front/backend (nodejs)/mobile  app (ionic 3). Ενω ξεκινησα με Angular 2 (μου πηρε 8 μηνες να το φτιαξω) και εμεινε ετσι καμποσα χρονια, αποφασισα να το γυρισω σε React/Nextjs κατι που μου πηρε 5-6 μερες εχοντας την εμπειρια πια. Στην ουσια ηταν ενα full project που θα μπορουσα να το παρουσιασω σε καποιον εργοδοτη.
 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειχα ενα «πραγματικο» στοχο και το εβλεπα σαν παιδι μου, προσπαθησα να το κανω οσο καλυτερο γινεται και το εχτιζα παραλληλα με τα μαθηματα, δεν περιμενα να τα τελειωσω πρωτα και μετα να ξεκινησω. Μου πηρε περιπου 10 μηνες με 8-10 ωρες την ημερα διαβασμα και πειραματισμους.

Μην χαωνεις με τα frameworks/libraries/stacks εκει εξω, μαθε τη βαση που ειναι η js και μετα ολα θα ειναι πιο ευκολα.

bonus: εαν αποφασισεις να πας full stack τοτε να θυμασαι ενα πραγμα παντα: ποτε μην εμπιστευεσαι τον client (browser/κινητο) και ολες τις ευαισθητες διαδικασιες να τις κανεις παντα στον σερβερ. Το αναφερω καθως εχουν δει πολλα διαμαντα τα ματια μου και ειναι ενας κανονας που δυστυχως πολλοι τον αγνοουν.

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _StV_ είπε

Θα μπορουσες να παραβλεψεις το αρθρο εαν δεν σου ο τροπος γραφης μου...Ωστόσο επειδη σεβομαι την ''γνωμη'' σου θα διορθωσω τον τροπο γραφης μου αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μου το επιβαλλει το πως να γραφω.

Το νου σου, η javascript δεν καταλαβαίνει από τέτοια, από κομμένες λέξεις κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...