Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή στην δημιουργία ιστοσελίδων. --ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ--


_StV_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,
Ειμαι 18 χρονων και σπουδαζω πληροφορικη.Αποφασισα να ασχοληθω με την κατασκευη ιστοσελιδων. Θελω συμβουλες για το πως να αρχισω ,
ΠΧ
1) τι γλωσσες να μαθω;
2) Ποιοι ειναι οι πιο αποτελεσματικοι τροποι να μαθω το αντικειμενο;
3) Καποιο προτεινομενο site η βιβλιο;
4)Γενικοτερα τι γνωσεις θα χρειαστω;
Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη που θα με βοηθησει να καταλαβω το πως λειτουργει ο τομεας αυτος ειναι ευπροσδεκτη. :)

Ευχαριστω εκ τω προτερων. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεκίνα μελέτη html > css > javascript, θα βρεις άπειρα δωρεάν courses με λίγο ψάξιμο

μελέτη όμως όχι πασάλειμμα, αυτή η διαδικασία θα σε οδηγήσει στα επόμενα βήματα σου

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

ξεκίνα μελέτη html > css > javascript, θα βρεις άπειρα δωρεάν courses με λίγο ψάξιμο

μελέτη όμως όχι πασάλειμμα, αυτή η διαδικασία θα σε οδηγήσει στα επόμενα βήματα σου

Αρχικα σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Εχω αρχισει να διαβαζω html και css απο διαφορα site και προσπαθω να το κανω οσο πιο οργανομενα γινεται αλλα ειναι αρκετα δυσκολο με τοσες πληροφοριες που υπαρχουν...Μηπως εχεις καποιο βιβλιο να προτεινεις που να τα εχει λιγο πιο μαζεμενα & οργανωμενα;
Επισης γνωριζεις καποιο καλο site η καποια καλη δωρεαν course?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xrhstosiak είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ που ασχολήθηκες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και τα παρακάτω από καθηγητή του Πανεπιστημίου Πατρών

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.1+20E/about
https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.2+21A/about

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Δες και τα παρακάτω από καθηγητή του Πανεπιστημίου Πατρών

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.1+20E/about
https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.2+21A/about

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Μηπως γνωριζεις εαν χρησιμευει η βεβαιωση που λεει με τα 20 ευρω; Αξιζει να την παρω εαν δω ολο το course;; Θα μου χρησιμευσει καπου πχ θα μπορω να το βαλω στο βιογραφικο μου η κατι τετοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σαν αρχάριος και χωρίς να έχεις κάποιο project ή/και portfolio, πιθανόν να σε βοηθήσει.

Αν και προσωπικά θα σου πρότεινα να υλοποιήσεις κάποιο προσωπικό project που και θα σε βοηθήσει στο να μάθεις και θα μπορείς να το δείχνεις σε μελλοντικούς εργοδότες για να αποδεικνύεις τις γνώσεις σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, _StV_ είπε

Γεια σας,
Ειμαι 18 χρονων και σπουδαζω πληροφορικη.Αποφασισα να ασχοληθω με την κατασκευη ιστοσελιδων. Θελω συμβουλες για το πως να αρχισω ,
ΠΧ
1) τι γλωσσες να μαθω;
2) Ποιοι ειναι οι πιο αποτελεσματικοι τροποι να μαθω το αντικειμενο;
3) Καποιο προτεινομενο site η βιβλιο;
4)Γενικοτερα τι γνωσεις θα χρειαστω;
Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη που θα με βοηθησει να καταλαβω το πως λειτουργει ο τομεας αυτος ειναι ευπροσδεκτη. :)

Ευχαριστω εκ τω προτερων. :)

 

1) Όπως είπε και ένας φιλος παραπάνω, ξεκινα με html μετα CSS και μετα JavaScript.

2) Να σου πω εγώ πως έμαθα. Ξεκίνισα ενα career path απο το Codecademy και παράλληλα χρησιμοποιούσα το W3schools και κάποια βιβλία.

3) Τα βιβλία που θα σου πρότεινα είναι τα εξής: HTML & CSS απο τον John Duckett (Public)  και μετα JavaScript & JQuery πάλι απο τον John Duckett (Public) Και τα δύο ξενόγλωσσα.

4) Γενικά θα σου έλεγα να δείς πρώτα τι θα σε ενδιέφερε πιό πολυ. Front-End Web Development ή Back-End Web Development. Ψάξ΄το λίγο. Ενδεικτικά αναφαίρω για Front-end: HTML, CSS, Javascript. Για Back-end υπάρχουν περισσότερες γλώσσες.  Ενδεικτικά παλι θα σου πω: Ruby, Python, Java, PHP.

Επίσης, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το mathesis

Επεξ/σία από Johnaras052005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να φτιάχνεις σελίδες στο ίντερνετ ή θες να δουλέψεις σαν web developer (πχ σαν developer σε κάποια υπηρεσία);

Σε κάθε περίπτωση, μαθαίνεις HTML. Javascript μόνο αν σε ενδιαφέρει το front-end development. Για το back-end υπάρχει πληθώρα γλωσσών που μπορείς να μάθεις, όπως PHP, Java, Node.js, C#, Python κλπ. Όλες έχουν framework που ειδικεύονται στο web, οπότε προσωπικά θα μάθαινα τα βασικά από όποια επέλεγα και θα συνέχιζα με κάποιο δημοφιλές framework.

Για front-end, μαθαίνεις Javascript. jQuery το 2021 είναι outdated, κοίτα προς React, Vue.js, Angular καλύτερα.

Επίσης μαθαίνεις τα βασικά από το HTTP protocol (τί είναι ένα request και την ανατομία του).

Από εκεί και πέρα, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να δουλέψεις με έμπειρους developers, οπότε ψάξε για open-source contribution ή ακόμα καλύτερα για κάποιο internship ή Junior Developer θέση σε κάποια εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Θες να φτιάχνεις σελίδες στο ίντερνετ ή θες να δουλέψεις σαν web developer (πχ σαν developer σε κάποια υπηρεσία);

Σε κάθε περίπτωση, μαθαίνεις HTML. Javascript μόνο αν σε ενδιαφέρει το front-end development. Για το back-end υπάρχει πληθώρα γλωσσών που μπορείς να μάθεις, όπως PHP, Java, Node.js, C#, Python κλπ. Όλες έχουν framework που ειδικεύονται στο web, οπότε προσωπικά θα μάθαινα τα βασικά από όποια επέλεγα και θα συνέχιζα με κάποιο δημοφιλές framework.

Για front-end, μαθαίνεις Javascript. jQuery το 2021 είναι outdated, κοίτα προς React, Vue.js, Angular καλύτερα.

Επίσης μαθαίνεις τα βασικά από το HTTP protocol (τί είναι ένα request και την ανατομία του).

Από εκεί και πέρα, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να δουλέψεις με έμπειρους developers, οπότε ψάξε για open-source contribution ή ακόμα καλύτερα για κάποιο internship ή Junior Developer θέση σε κάποια εταιρία.

Αρχικα σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας.Επειτα εχω ηδη αρχισει να διαβαζω html & css και γνωριζω ηδη απο την σχολη μ C και τωρα  μαθαινω C++(δν ξρ αμα μ χρησιμεύσουν μπατ οκαυ ).Οσο αναφορα για το τι κλαδο που θα διαλεξω δν εχω ακομα αποφασισει διοτι δν γνωριζω πληρως το αντικειμενο...Εχω σκοπο αφου μαθω λιγο τα βασικα να ψαξω τους κλαδους και να δω ποιος μου ταιριαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Επειδή τώρα ξεκινάς, να θυμάσαι πάντα ότι δεν είναι τόσο σημαντικό τί γλώσσα θα γράψεις και τί έχεις μάθει στη σχολή. Πάρε το πτυχίο σου, βρες κάπου να δουλέψεις που να μπορείς να συνεργαστείς με έμπειρους developers, βλέπε και άκου όσο περισσότερο μπορείς και φρόντισε να διαβάζεις και να μαθαίνεις τις τελευταίες εξελίξεις του κλάδου σου. Οι τεχνικές γνώσεις μαθαίνονται εύκολα και γρήγορα, το δύσκολο είναι να μπορείς να δουλέψεις σε μια ομάδα χωρίς να χρειάζεται κάποιος να αφιερώνει χρόνο για να βγάζεις το 100% του εαυτού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να το παίξω ειδικός ή κάτι αλλά επειδή και γω τον τελευταίο χρόνο μπήκα στο tripάκι του web development και η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν πολύ κάποια courses στο udemy όπως του colt steele και της  Dr Angela yu , the complete web development bootcamp αν θες έχω και οδηγό που μπορείς να τα πάρεις με περίπου 3€ το καθένα.  Είναι μια αρχή και αυτό τα έχουν όλα οργανωμένα με ασκήσεις και projects απλα απ ότι βλέπω απ έξω καλύτερα να πιάσεις την javascript και να μείνεις με αυτή ασε την C γιατί πχ nodejs και react κτλπ στην ουσία javascript είναι οπότε αν θες την γνώμη μου για αρχή για να μην τα κάνεις σαλάτα στο μυαλό σου κράτα το html ,css και javascript. Αλλά όπως είπα και πάνω προτείνω τα courses ένα από τα δύο που προανέφερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NobodyRankXV είπε

Δεν θέλω να το παίξω ειδικός ή κάτι αλλά επειδή και γω τον τελευταίο χρόνο μπήκα στο tripάκι του web development και η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν πολύ κάποια courses στο udemy όπως του colt steele και της  Dr Angela yu , the complete web development bootcamp αν θες έχω και οδηγό που μπορείς να τα πάρεις με περίπου 3€ το καθένα.  Είναι μια αρχή και αυτό τα έχουν όλα οργανωμένα με ασκήσεις και projects απλα απ ότι βλέπω απ έξω καλύτερα να πιάσεις την javascript και να μείνεις με αυτή ασε την C γιατί πχ nodejs και react κτλπ στην ουσία javascript είναι οπότε αν θες την γνώμη μου για αρχή για να μην τα κάνεις σαλάτα στο μυαλό σου κράτα το html ,css και javascript. Αλλά όπως είπα και πάνω προτείνω τα courses ένα από τα δύο που προανέφερα 

σιγουρα θα πιασω javascript απλα ειπα οτι κανω στην σχολη C/C++ (οποτε δν μπορω να τν αφησω αμα θλ να περασω το εξαμηνο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...