Προς το περιεχόμενο

Η Apple λανσάρει υπηρεσία μεταφοράς των φωτογραφιών & βίντεο από iCloud σε Google Photos


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, aypnia είπε

...το photos έχει ξεπεράσει σε χωρητικότητα το YouTube και χωρίς να έχουν γίνει ακόμη mainstream οι 4K εγγραφές στα κινητά...

Wow!

Ίσως βέβαια θα έπρεπε να είχαν προσέξει τι τάζουν και τι έχουν default on στα Android κινητά. Πρόσφατα μου είπε γνωστός (μεγάλος άνθρωπος...) πως στο νέο του κινητό βρήκε όλες τις φωτό του των τελευταίων 6-7 χρόνων σε "κάτι εκεί... πως το λένε... photos..." και πως δεν θυμάται ποτέ να έχει σετάρει κάτι τέτοιο, και δεν ξέρει αν το θέλει (όλες του τις φωτό στο ίντερνετ) και τελικά "οκ, νταξ μωρέ" και "πλάκα είχε που είδα παλιές φωτό από διακοπές 5 χρόνια πριν" (τις περνά εν τω μεταξύ και manually στο pc του τόσα χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Wow!

Ίσως βέβαια θα έπρεπε να είχαν προσέξει τι τάζουν και τι έχουν default on στα Android κινητά. Πρόσφατα μου είπε γνωστός (μεγάλος άνθρωπος...) πως στο νέο του κινητό βρήκε όλες τις φωτό του των τελευταίων 6-7 χρόνων σε "κάτι εκεί... πως το λένε... photos..." και πως δεν θυμάται ποτέ να έχει σετάρει κάτι τέτοιο, και δεν ξέρει αν το θέλει (όλες του τις φωτό στο ίντερνετ) και τελικά "οκ, νταξ μωρέ" και "πλάκα είχε που είδα παλιές φωτό από διακοπές 5 χρόνια πριν" (τις περνά εν τω μεταξύ και manually στο pc του τόσα χρόνια)

Δεν θα έχει πρόβλημα ο παππούς.

Θα είχε αν έβγαιναν και έλεγαν ότι θα του τα σβήσουν αν δεν πληρώσει για έξτρα χώρο ή αν δεν μειώσει ο ίδιος το χώρο στα 15 GB.

Θα είχε αν κρατούσαν την επιλογή να ανεβάζει αυτόματα και να του γεμίζουν το χώρο που έχει διαθέσιμο χωρίς να το παίρνει χαμπάρι.

Από τον Ιούνιο ούτε θα ανεβάζει αυτόματα, ούτε θα του πειράξουν αυτά που έχει ήδη και να του τα μετρήσουν στον χώρο που έχει διαθέσιμο.

Τα πράγματά αλλάζουν.

Όταν το έβγαλαν αυτό ούτε 4K κάμερες υπήρχαν ούτε τέτοια.

Φαντάσου σκηνικό, τραβάει ο παππούς τη γάτα του με τη default 4Κ επιλογή.

Δεν σου λέω για πολύ ώρα για 2 λεπτά = 2 GB.

Ακόμη κι αν επιλέξει ο άλλος το unlimited είναι υποχρεωμένοι να κρατήσουν και αντίγραφο του original αρχείου, αν δεν το κρατήσουν ο άλλος μπορεί να τους κάνει μήνυση γιατί δεν μπορεί να το πάρει πίσω με το takeout.

Με το 4K όταν γίνει mainstream δεν μπορεί να σταθεί το μοντελάκι αυτό με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, aypnia είπε

Από τον Ιούνιο ούτε θα ανεβάζει αυτόματα, ούτε θα του πειράξουν αυτά που έχει ήδη και να του τα μετρήσουν στον χώρο που έχει διαθέσιμο.

Τα πράγματά αλλάζουν.

Οκ, good to know! Περίεργο να σταματήσει το αυτόματο upload πάντως... εννοώ τώρα αυτός έχει στο μυαλό του πως όλα ανεβαίνουν εκεί και άρα δεν τα χάνει (τον βόλεψε τελικά!) Για να δούμε πως θα πάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Οκ, good to know! Περίεργο να σταματήσει το αυτόματο upload πάντως... εννοώ τώρα αυτός έχει στο μυαλό του πως όλα ανεβαίνουν εκεί και άρα δεν τα χάνει (τον βόλεψε τελικά!) Για να δούμε πως θα πάει αυτό.

Γιατί περίεργο; Θα ενημερωθεί με app notification για το τέλος του αυτόματου upload, don't worry 😀

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Γιατί περίεργο; Θα ενημερωθεί με app notification για το τέλος του αυτόματου upload, don't worry 😀

Περίεργο από την άποψη πως δεν θα περίμενα να σταματήσει το αυτόματο upload, αλλά να ενημερωθεί ο χρήστης για την αλλαγή πολιτικής/χρεώσεων. Χωρίς να κοπεί το upload σε περίπτωση που κάποιος απλά δεν δει/δεν διαβάσει/αγνοήσει μια τέτοια ειδοποίηση (που είναι και πολύ πιθανό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Περίεργο από την άποψη πως δεν θα περίμενα να σταματήσει το αυτόματο upload, αλλά να ενημερωθεί ο χρήστης για την αλλαγή πολιτικής/χρεώσεων. Χωρίς να κοπεί το upload σε περίπτωση που κάποιος απλά δεν δει/δεν διαβάσει/αγνοήσει μια τέτοια ειδοποίηση (που είναι και πολύ πιθανό)

Φαντάζομαι δεν θα στείλουν μόνο μία ειδοποιήση και θα υπάρξουν πολλές ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikar6 είπε

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Και εγώ για πολλά χρόνια είχα δωρεάν λογαριασμούς Dropbox, OneDrive, Drive και iCloud. Τελικά όμως αυτή η διασπορά αρχείων σε διαφορετικές υπηρεσίες είναι κουραστική. Από τη στιγμή που όλοι περιορίζουν το τσάμπα, αποφασίζεις ποια σε βολεύει περισσότερο και μεταφέρεις όλα σου τα αρχεία σε αυτή. Έτσι και αλλιώς οι τιμές είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους και η σχέση κόστους/οφέλους είναι αξιοπρεπέστατη. 

Προσωπικά διάλεξα το iCloud λόγω ecosystem το οποίο χρησιμοποιώ

Εκεί έχω το θέμα εγώ, Macbook Pro στο σπίτι αλλά android κινητό (κυρίως-έχω για backup ένα iPhone se 2016) και PC στη δουλειά, οπότε δεν μπορώ να έχω icloud για συγχρονισμό αρχείων. Το ψάχνω ακόμα πάντως σε ποια υπηρεσία θα καταλήξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2021 στις 6:37 ΜΜ, mants118 είπε

Εκεί έχω το θέμα εγώ, Macbook Pro στο σπίτι αλλά android κινητό (κυρίως-έχω για backup ένα iPhone se 2016) και PC στη δουλειά, οπότε δεν μπορώ να έχω icloud για συγχρονισμό αρχείων. Το ψάχνω ακόμα πάντως σε ποια υπηρεσία θα καταλήξω. 

Όντως, αν μπαίνουν στη μέση άλλα οικοσυστήματα (windows/android) τότε θα είσαι καλύτερα με κάποια άλλη λύση. Το OneDrive είναι δελεαστικό γιατί στην τιμή της (ακριβής) συνδρομής έχεις και το office τσάμπα, αλλά προσωπικά ποτέ δε μου γέμισε το μάτι ιδιαίτερα. Μάλλον σε GDrive θα πήγαινα σαν δεύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ από τη στιγμή που άρχισαν να βάζουν περιορισμούς στο upload κοιτάω που να κατασταλάξω. Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν όλους σχεδόν για πολλούς λόγους, ανάλογα τη συσκευή και τις δωρεάν απεριόριστες προσφορές, κτλ. Τώρα πρόσφατα ξεκινησα τη συνδρομή στο Family 365 που δίνει 1TB για κάθε λογαριασμό και έχω παράλληλα και το Amazon Photos που εξακολουθεί να έχει unlimited για φωτογραφίες μόνο εάν είσαι Prime συνδρομητής. Στα υπόλοιπα, Dropbox, iCloud, Google Photos προβλέπω να κάνω κάποια στιγμή ένα ξεκαθάρισμα και να κρατήσω λίγα και κάτω από το οποιοδήποτε όριο.

 

Όντως το μοντέλο του δωρεάν δεν ήταν βιώσιμο μακροπρόθεσμα και με τα 4-8Κ πως να αντέξει άλλο.... xD

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...