Προς το περιεχόμενο

Θελω να βαλω DSL και ειμαι ασχετος :) Τα φωτα σας παρακαλω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα insomniaks

Παρακαλω βοηθηστε με στα παρακατω

1. Προτεινετε μου ενα μοντεμ μεταξυ 100-150e με hardware firewall (μηπως το hardware firewall δημιουργει τιποτα προβληματα?)

2. Τα ethernet modem συνδεονται σε καρτα δικτυου? και ειναι καλυτερα απο usb?

3. Τι χρειαζεται να αγορασω εκτος απο μοντεμ (προσβαση και isp εννοουνται :) ) για να συνδεθω στο διαδικτυο?

4. Η εγκατασταση ειναι ευκολο πραγμα (για να γλυτωσω και κανα εξοδο) ή να μου την κανει ο παροχεας?

 

Γενικα πειτε οτι ξερετε για να εχω και αλλες αποριες lol

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα insomniaks

Παρακαλω βοηθηστε με στα παρακατω

1. Προτεινετε μου ενα μοντεμ μεταξυ 100-150e με hardware firewall (μηπως το hardware firewall δημιουργει τιποτα προβληματα?)

2. Τα ethernet modem συνδεονται σε καρτα δικτυου? και ειναι καλυτερα απο usb?

3. Τι χρειαζεται να αγορασω εκτος απο μοντεμ (προσβαση και isp εννοουνται :) ) για να συνδεθω στο διαδικτυο?

4. Η εγκατασταση ειναι ευκολο πραγμα (για να γλυτωσω και κανα εξοδο) ή να μου την κανει ο παροχεας?

 

Γενικα πειτε οτι ξερετε για να εχω και αλλες αποριες lol

 

Thanks

 

1. ZyXEL Prestige 652R TIMH 180 € (ΠΕΡΙΠΟΥ)

2. ΝΑΙ στην κάρτα δικτύου, ΝΑΙ είναι καλύτερα απο τα USB

3. Tίποτα άλλο

4. Η εγκατάσταση είναι υπόθεση 5 min

 

Modem/Router θα πάρεις ανάλογα την γραμμή σου, PSTN or ISDN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

1. Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ

2. Ναι, είναι καλύτερα [καταναλώνει λιγότερους πόρους , δεν χρειάζεται εγκατάσταση drivers]

3. Τίποτα άλλο [εκτός και δεν έχει καλώδια η συσκευασία του "modem"]

4. Πάρα πολύ απλή [ρεύμα, ethernet, setup[με βοήθεια απο τον provider σου την πρώτη φορά]], αν υπάρχουν οι βασικές γνώσεις δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αυτά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα μας είπες ε;χμμμμ...

 

bulb.gif

 

Οκ; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Σοβαρά τώρα:

 

Καλύτερο είναι να κοιτάξεις τη χρήση του internet που κάνεις και να κρίνεις αν σε συμφέρει να πάς σε dsl. Για την ιστοριά dsl να υπολογίζεις περίπου 50 ευρώ το μήνα (πάγιο dsl+ISP) σύν τα 34,99 +ΦΠΑ (αν δε με απατά η μνήμη μου) για την ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to prohgoumeno 2mhno eixa logariasmo internet (mono epak) 60e diladh 30e/mhna meso oro, xwris fpa .

 

opote skeftika na balw dsl vivodi me 17e kai kati psila (xwris to fpa)

isp exw Hol me any access poy mporw na to xrhsimopoihsw me dsl.

to asxhmo einai ta arxika eksoda poy einai mazemena energopoihsh dsl, agora modem kai isws telh ekgatastashs.

 

an mou diafebgei kati peite to.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

το τέλος εγγατάστασης ξέχνα το. [Μην μου πείς οτι δεν είσαι ικανός να συνδέσεις: Τροφοδοσία, την γραμμή τηλεφώνου, το "router/modem" στο pc]?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Alcatel 510 router με 4 ethernet και κόστος πολύ κάτω απο 100€ για το pstn και 100.30 € για το isdn.Πάρα πολύ καλό και με hardware firewall.

2.Ναί, σε κάρτα δικτύου.Και είναι πολύ καλύτερα απο τα usb.

3.Τίποτα άλλο.

4.Όπως προαναφέραν και τα παιδιά σε 5 λεπτά maximum έχεις τελειώσει την εγκατάσταση μόνος σου.Τα 30-35 € πιές τα καφέδες καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα δεν εχω καμια επαφη με dsl γιαυτο δεν ηξερα τι παιζει με την εγκατασταση :oops: . Ευκολο φαινεται... :D αφου μπορω να στησω ενα pc απο την αρχη γιατι οχι και να σεταρω μια dsl 8)

 

Το Alcatel 510 router που μπορω να το βρω? Eιναι over isdn?

Κοιταξα πλαισιο και eshop αλλα δεν το εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το 510i και είναι και over isdn (αυτό έχω).

Μπές στο http://www.oteshop.gr και βρές κάποιο κατάστημα που να είναι κοντά σου και να σε βολεύει.Απο εκεί το πήρα 100 € τελική.

 

Εάν μπορείς να στήσεις ένα pc απο την αρχή, σίγουρα θα μπορείς να βάλεις ένα utp καλώδιο στο router<--->κάρτα δικτύου και να βάλεις στο ρεύμα το router!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:arrow: Μια και το ανοίξατε το θέμα, μπορείτε να μας πείτε μερικά από τα καλύτερα Ethernet Modems που υπάρχουν + την τιμή τους?

 

:arrow: Το συνδέουμε πάνω στην ethernet card, στην υποδοχή κάτω από το Τ του καλωδίου δικτύου?

 

:arrow: Αυτά τα φίλτρα και τα Splitters τι είναι? Χρειάζονται?

 

:arrow: Πόσες μέρες χρειάζεται η ενεργοποίηση?

 

:arrow: Πήγα στο site του ΟΤΕ στον ADSL Οδηγό, έδωσα το τηλέφωνό μου και μου έβγαλε μήνυμα:

Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων.

Τι γίνεται? Να το ξεχάσω το DSL?????? :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Duke_2_gr :

1. To zyxel 650r me kostos peripou 115 euro einai gia mena ena apo ta kalutera.To exw 3 mhnes kai exw meinei apolutos euxaristhmenos

2.Den katalaba akribws ti ennoeis.

To splitter einai ena mikro koutaki se megethos spitrokoutou pou suneeis to kalwdiu tou thl apo thn mia akrh kai apo thn allh perneis 2 eksodous, 1 eksodos pou paei sti DSL modem kai mia pou einai kanoniko thl

3.Eksartate apo thn diathesimothta apo 3-4 mexri pote...

4.Na to ksexaseis mexri meta tous Olympiakous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Duke2 μάλλον έχει την παλιά κάρτα δικτύου, με ομοαξονικό , γι'αυτό αναφέρει το Τ.Θα πρέπει να προμηθευτείς και κάρτα δικτύου 10/100 για καλύτερα αποτελέσματα Duke (15euro max).

 

Τώρα όσον αφορά τις διαφορές των 530 και 510..μπορείτε να μπείτε στο site της alcatel και να δείτε.

 

http://www.alcatel.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...