Προς το περιεχόμενο

πως αρνούμαι κέρασμα???


excaliber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Χρειάζομαι βοήθεια,απαραιτήτως.Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί ένα τρόπο για να αρνηθώ διακριτικά και ευγενικά ένα κέρασμα σε χρήματα απο ένα συγγενικό πρόσωπο(θείο)ο οποίος χρησιμοποιεί επανειλημμένως αυτό το κέρασμα για να "εξαγοράσει" την υπομονή και την ανοχή μου απέναντι στις "κακίες" που θα αρχίσει να πετάει κατόπιν(άπαξ και κάτσεις για 5 λεπτά μαζί του).Αυτό που λέμε"αν δαγκώσει την γλώσσα του θα πάθει δηλητηρίαση"...ακριβώς όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, excaliber είπε

Καλησπέρα σε όλους.Χρειάζομαι βοήθεια,απαραιτήτως.Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί ένα τρόπο για να αρνηθώ διακριτικά και ευγενικά ένα κέρασμα σε χρήματα απο ένα συγγενικό πρόσωπο(θείο)ο οποίος χρησιμοποιεί επανειλημμένως αυτό το κέρασμα για να "εξαγοράσει" την υπομονή και την ανοχή μου απέναντι στις "κακίες" που θα αρχίσει να πετάει κατόπιν(άπαξ και κάτσεις για 5 λεπτά μαζί του).Αυτό που λέμε"αν δαγκώσει την γλώσσα του θα πάθει δηλητηρίαση"...ακριβώς όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Γιατί αν δεν σε "κεράσει" δεν θα πει τις μ@λακιες του; πόσο χρονών είσαι; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι περιπλοκο ρε φίλε θέλει πολύ κουβέντα.Εγώ μόνο μία ερώτηση είχα.Αν δεν θες να πάρεις λεφτά απο κάποιον που θ΄λει να σε κεράσει,πως του το λες?Χωρις να γίνεις πολυ αδιακριτος

καμιά άλλη γνώμη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, excaliber said:

Καλησπέρα σε όλους.Χρειάζομαι βοήθεια,απαραιτήτως.Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί ένα τρόπο για να αρνηθώ διακριτικά και ευγενικά ένα κέρασμα σε χρήματα απο ένα συγγενικό πρόσωπο(θείο)ο οποίος χρησιμοποιεί επανειλημμένως αυτό το κέρασμα για να "εξαγοράσει" την υπομονή και την ανοχή μου απέναντι στις "κακίες" που θα αρχίσει να πετάει κατόπιν(άπαξ και κάτσεις για 5 λεπτά μαζί του).Αυτό που λέμε"αν δαγκώσει την γλώσσα του θα πάθει δηλητηρίαση"...ακριβώς όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

θα του πεις ευθέως ότι είσαι αρκετά μεγάλος για να δέχεσαι χαρτζιλίκι και προσβάλλεσαι

και σε αυτές τις περιπτώσεις που ξέρεις ότι έχεις τετοιους ανθρώπους,
δε θέλει λεπτότητα, κάθε άλλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του απλά ότι δεν θέλεις.

Κατά τα άλλα, απλά σταματάς την επικοινωνία μαζί του και την οποιαδήποτε σχέση. Ξέρω ότι μάλλον θα μου πεις τώρα πως αυτό δεν γίνεται για διάφορους λόγους. Οκ εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ούτε με αφορά, είπα μια άποψη. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικώς με το συγγενολόι που ξέρεις ότι έχει μια τοξική συμπεριφορά,
δεν έχεις κανένα λόγο να χαλιέσαι

ούτε καν να τους βάζεις στη ζωή σου δεν είσαι υποχρεωμένος
γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου απλώς και μόνον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

θα του πεις ευθέως ότι είσαι αρκετά μεγάλος για να δέχεσαι χαρτζιλίκι και προσβάλλεσαι

και σε αυτές τις περιπτώσεις που ξέρεις ότι έχεις τετοιους ανθρώπους,
δε θέλει λεπτότητα, κάθε άλλο

απλά είναι λίγο χωριοκατάσταση...επικρατεί στην αντίληψη των περισσότερων στην οικογένεια η άποψη που παραθέτει και ο sensai.Δεν μπορούν ή τουλάχιτον δεν δέχονται να καταλάβουν...Αν το θέσεις όπως το είπες,όσο λογικό και σωστο αν ακουγεται αυτο που λες,θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε.Οπότε ο θείος ήδη έχει καταφέρει να πετύχει κάτι απο αυτα που θέλει ,να με κάνει να φανώ κακός και αυτός καλός.Και η φάση είναι ότι όντως δεν γουστάρω τίποτα απο αυτόν τον άνθρωπο.Απλά θέλω ενα πιο κουλ και ίσως χιουμοριστικό τροπο να του το θέσω,για να μην θιχτούν και οι δικοί(οι οποίοι αίνεται να τον υποστηρίζουν) μου που σχεδον παντα ειναι παρευρισκόμενοι.Φανταστείτε το σαν τελετουργικό..."το κέρασμα του θείου".

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πεις ότι δέχεσαι μόνο iphone 12 για κέρασμα κι όταν το πάρεις θα τρέξεις σαν να σου έχουν βάλει νέφτη στον ποπό!

Επεξ/σία από TriLoBiTe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, excaliber said:

απλά είναι λίγο χωριοκατάσταση...επικρατεί στην αντίληψη των περισσότερων στην οικογένεια η άποψη που παραθέτει και ο sensai.Δεν μπορούν ή τουλάχιτον δεν δέχονται να καταλάβουν...Αν το θέσεις όπως το είπες,όσο λογικό και σωστο αν ακουγεται αυτο που λες,θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε.Οπότε ο θείος ήδη έχει καταφέρει να πετύχει κάτι απο αυτα που θέλει ,να με κάνει να φανώ κακός και αυτός καλός.Και η φάση είναι ότι όντως δεν γουστάρω τίποτα απο αυτόν τον άνθρωπο.Απλά θέλω ενα πιο κουλ και ίσως χιουμοριστικό τροπο να του το θέσω,για να μην θιχτούν και οι δικοί(οι οποίοι αίνεται να τον υποστηρίζουν) μου που σχεδον παντα ειναι παρευρισκόμενοι.Φανταστείτε το σαν τελετουργικό..."το κέρασμα του θείου".

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση

θα σε απογοητεύσω αλλά αν περιμένεις στα χωριά να καταλάβουν από κουλ
σώθηκες

γίνε χοντρόπετσος γιατί έτσι χοντρόπετσα λειτουργούν στα «χωριά» οι καταστάσεις,
διαφορετικά γίνεσαι ο μ της υπόθεσης

την παροιμία «δώσε θάρρος στο χωριάτη» την ξέρεις;
ε αυτό

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, excaliber είπε

απλά είναι λίγο χωριοκατάσταση...επικρατεί στην αντίληψη των περισσότερων στην οικογένεια η άποψη που παραθέτει και ο sensai.Δεν μπορούν ή τουλάχιτον δεν δέχονται να καταλάβουν...Αν το θέσεις όπως το είπες,όσο λογικό και σωστο αν ακουγεται αυτο που λες,θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε.Οπότε ο θείος ήδη έχει καταφέρει να πετύχει κάτι απο αυτα που θέλει ,να με κάνει να φανώ κακός και αυτός καλός.Και η φάση είναι ότι όντως δεν γουστάρω τίποτα απο αυτόν τον άνθρωπο.Απλά θέλω ενα πιο κουλ και ίσως χιουμοριστικό τροπο να του το θέσω,για να μην θιχτούν και οι δικοί(οι οποίοι αίνεται να τον υποστηρίζουν) μου που σχεδον παντα ειναι παρευρισκόμενοι.Φανταστείτε το σαν τελετουργικό..."το κέρασμα του θείου".

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση

Οι δικοί σου δεν σε υποστηρίζουν δηλαδή. 

Οκ κοίτα, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αυτα μόλις βρεις δουλειά και θεωρείς ότι είσαι έτοιμος απομακρυνεσαι από το σπίτι και την οικογένεια και τέλος, επαφές μια στο τόσο μαζί τους κι αν το πρόβλημα συνεχίζεται κόβεις και τελείως, φυσικά αυτα έχουν συνέπειες αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. 

Τα προβλήματα που θα έχεις στην μετέπειτα ζωή σου θα είναι πάρα πολλά για να σκοτιζεσαι τι θα πει ο ένας ο άλλος τι θα γίνει με το κέρασμα του θείου τι θα πει το χωριό. Αυτά όλα θέλουν κόψιμο με τον "μπαλντα" για να ηρεμήσεις πρωτίστως και να δεις τι θα κάνεις στην ζωή σου. 

Αν δεν θέλεις βέβαια τίποτα μένεις ως έχει και θα παίξεις το παιχνίδι με τους όρους των άλλων. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι πολύ σωστά αυτά που λέτε.Μιλάω για κάποιες περιστάσεις όπως γιορτέςπχ πασχα χριστουγεννα,που δεν γίνεται να τον αποφύγω,οπότε τον τρώω στην μάπα.Τον βλέπω περίπου 2-3 φορές τον χρόνο.Εννοείται ότι έχω περιορίσει στο ελάχιστο την επαφή...Το έχω ξακαθαρίσει και στους δικούς μου ότι δεν γουστάρω πολλά πολλά...Έστω και ένα 5λεπτο να κάτσεις μαζί του θα στο βγάλει απτην μύτη.Θα μου πείτε γιατί δεν το αποφεύγεις και αυτό το 5λεπτο...Θα σας πω θα το έκανα αλλά προσέξτε!!Μπορεί,τις περιστάσεις εκείνες που σκάει για επίσκεψη,να τον έχω αποφύγει οσο περνα απτο χέρι μου αλλά θα έρθει ο ίδιος κάποια στιγμή στο δωμάτιο ή στο χώρο που κάθομαι,δήθεν καλός και αγαθός για "κέρασμα",με το χαμόγελο του κινέζου...Γ'αυτο ρωτάω συγκεκριμένα για το κέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι και αυτό θέλω να σου πω για τους δικούς σου

είτε οι δικοί σου δε σε υποστηρίζουν είτε δεν έχουν καταλάβει για να σε υποστηρίξουν,
εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να περιμένεις
πότε θα αλλάξουν μυαλά οι δικοί σου και μέχρι τότε να φθείρεσαι

μπορεί στο μέλλον οι δικοί σου να πάρουν το μέρος σου και να δουν το λάθος τους,
θα πρέπει εσύ να υπομένεις μέχρι να πάρουν τα μαθήματά τους;

κακώς το βλέπεις έτσι,
προστατεύεις τον εαυτό σου και προχωράς μπροστά χωρίς να επιτρέπεις στους άλλους να απασχολούν τη ζωη σου

στην ανάγκη γίνεσαι και αγενής στους αγενείς,
αν δε γίνεσαι και ήξερες ποτέ τί λένε από πίσω σου όσο υπομένεις
μάλλον το κεφάλι σου θα χτυπάς που δεν αντιδράς όσο πρέπει

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Θα πεις ότι δέχεσαι μόνο iphone 12 για κέρασμα κι όταν το πάρεις θα τρέξεις σαν να σου έχουν βάλει νέφτη στον ποπό!

RTX 3090 και ανω

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έγινε αυτό που φοβομουν..πήρε άλλη τροπή η συζήτηση...Ο λόγος που ρώτησα πως αποφεύγω κέρσμα είναι γιατί ακριβώς σε αυτό χρειάζομαι βοήθεια...

Τα υπόλοιπα που περιγράφετε αν και είναι πολύ σωστά ,είναι και γνωστά.Αν κάποιος μπορεί ν με βοηθήσει σε αυτό παρακαλώ ας το κάνει.Αλλιώς δεν με βοηθάει και πολύ.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...