Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δίσκων SAS σε SSD (HP ML350) η SQL σε NVME?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Επειδή μετα από 2 και πλέον χρόνια και αμέτρητα restarts στον server κάθε 2-3-4 μέρες λόγω delays στο ERP έχω φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει να δώσω ένα τέλος και να αρχίσουμε επιτέλους να δουλευουμε χωρίς να ακούω συνεχεια μια φωνή "Μανώλη κάνε restart"

Βασικά δεν ξέρω και δεν έχω τις γνώσεις να βρω που οφείλεται το πρόβλημα. Στο ERP και στο αρχικό του στήσιμό? Στις μεταφορές των βάσεων από SQL2012 σε 2017 ?

Ολα γενικα τα re-indexing , clear cache Και ενα σωρο άλλα του sql ειναι ενεργοπποιημένα.

Δεν έχω στήσει εγώ SQL/ERP και γενικά επειδή δεν γνωρίζω δεν τα πειράζω, το θέμα μου είναι ότι με μια σχετικά μικρή βάση (αν θυμάμαι περίπου στα 20-25GB) και με ένα server ΜL350 G8 με 32GB Ram και 4 δίσκους SAS 10K σε RAID 5 ( ο ενας spare) πραγματικά δεινοπαθούμε κάθε φορά που αρχίζει τα κολλήματα. Τηλέφωνα σε όλους για να βγουν από το πρόγραμμα, τηλέφωνα σε συναδέλφους που ειναι σε τηλεεργασία να βγουν και αυτοί.

Και να πεις οτι ο Server ειναι κατι παραπάνω από SQL/ERP να πάει στο καλό...αλλα ουτε file server ειναι, ουτε domain controller Ουτε τίποτα

Οι δίσκοι δεν έχουν θέμα, το δίκτυο δεν έχει θέμα ( τα ιδια κολλήματα κάνει και ο ίδιος ο server ακόμα και μόνος του να ειναι στο δικτυο)

Επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη και επειδή δεν ξέρω γιατί υπάρχουν ολα αυτα τα κολλήματα μου ειπαν από ξενο φορουμ να αλλάξω όλους τους δίσκους σε SSD

Το θέμα ειναι λογικά οτι δεν θα πάω να πάρω κοινούς φαντάζομαι

Οπότε αν μπορείτε να μου προτείνετε SSD για τον παραπάνω Server 

Εναλλακτικά σκεφτόμουν εναν NVME η 2 σε raid μεσω Pci express  οποίος θα τρέχει μόνο τον SQL ( το έχει κάνει κανείς?)

ΥΓ

Ευτυχώς τον έκανα restart χτες το βράδυ και θα ειμαι ησυχος για τις επομενες 2-3 μέρες

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα σε σέρβερ πελάτη τους sas που είχε με αυτούς τους Kingston

https://www.kingston.com/en/ssd/dc450-data-center-solid-state-drive

Και λύθηκε ένα μεγάλο πρόβλημα που είχε με την ανταπόκριση των τετματικων στο erp.

Τους συνέδεσα και πάλι σε raid1 πάνω στον κοντρολερ που είχε και δεν συνάντησα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Τι server ειχε ο πελάτης σου? Γιατι κάπου διάβασα οτι αν εχεις HP πρέπει να πάρεις κάποιο License για να βάλεις άλλη μάρκα στο array.

Θα το κοιτάξω αύριο με τον προγραμματιστή να το κάνουμε. Επειδή ομως υπάρχει κόστος περιπου 4 κατοστάρικα θα δούμε σε πρώτη φάση μηπως πάρουμε εναν nvme Να τρέχει τον SQL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Ενδιαφέρον. Τι server ειχε ο πελάτης σου? Γιατι κάπου διάβασα οτι αν εχεις HP πρέπει να πάρεις κάποιο License για να βάλεις άλλη μάρκα στο array.

Θα το κοιτάξω αύριο με τον προγραμματιστή να το κάνουμε. Επειδή ομως υπάρχει κόστος περιπου 4 κατοστάρικα θα δούμε σε πρώτη φάση μηπως πάρουμε εναν nvme Να τρέχει τον SQL

SQL σε SSD, θα τον πάρεις στο χέρι σε χρόνο dt.

SAS σε 10k rpm με 25-30 gb βάση, δεν δικαιολογείται να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα. Πρέπει όμως να έχει ρυθμιστεί σωστά (caching & priority) ο server για SQL, να γίνεται μια ψιλοσυντήρηση της βάσης, και να κάνουμε και κανένα defrag. Use the ILO, it's your friend.
Ο SSD που σου συνέστησε ο φίλος είναι για συχνή ανάγνωση, όχι όμως για συνεχείς εγγραφές!

Database με συχνές εγγραφές πάνω σε ssd, είναι η συνταγή της επερχόμενης συμφοράς.

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, snbblp είπε

SQL σε SSD, θα τον πάρεις στο χέρι σε χρόνο dt.

SAS σε 10k rpm με 25-30 gb βάση, δεν δικαιολογείται να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα. Πρέπει όμως να έχει ρυθμιστεί σωστά (caching & priority) ο server για SQL, να γίνεται μια ψιλοσυντήρηση της βάσης, και να κάνουμε και κανένα defrag. Use the ILO, it's your friend.
Ο SSD που σου συνέστησε ο φίλος είναι για συχνή ανάγνωση, όχι όμως για συνεχείς εγγραφές!

Database με συχνές εγγραφές πάνω σε ssd, είναι η συνταγή της επερχόμενης συμφοράς.

Βασικά έχεις δίκιο , γιατί δεν έβαλα τον dc450 , μόλις κοίταξα τα τιμολόγια μου και είδα πως έβαλα DC500M 480GB.

Συμφωνά με την kingston και τον προμηθευτή μου , είναι για τέτοια δουλειά .

Oπως και να έχει , αυτή ήταν η λύση και από ότι φαίνεται το ίδιο πρόβλημα έχει ο @ΜΑΝΩΛΗΣ1

O server ειναι dell power edge t130

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 1:56 ΠΜ, catmaster είπε

Πριν το migrate είχατε προβλήματα ;

Τοσα προβλήματα οχι. Γενικά και το erp απόσο ξέρω ειναι στημενο με πολλές πατέντες αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από SQL για να κάτσω να ασχοληθώ

Πχ υπάρχουν φορες που πας να κάνεις μετασχηματισμό σε μια παραγγελία 10 ειδών και μέχρι να την κάνει τιμολόγιο περνάνε 8 και 10 δευτερόλεπτα. Απ'οσο ξέρω εχουν ρυθμιστει caching priorities Κλπ

Αλλά γενικά δεν βρισκω πληροφορίες για το πως θα τρέξω ενα query την στιγμή που κολλάει για να δω τι στο καλό συμβαίνει

Υπάρχουν κάποιες στάνταρ εντολές που μπορώ να τρέξω και να ανεβάσω τα Logs με κάποιο τρόπο. Η να κοιτάξω κάτι στον sql μηπως μπορει καποιος να δει τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...