Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Εσύ εννοείς να τα πάρεις, και να του τα ξαναδώσεις;

Ναι.

Να βγει το dispute υπέρ μου και μόλις με το καλό παραλάβω και είναι ΟΚ το προϊόν να του τα ξαναδώσω.

Αλλά αν το AliExpress του έχει δώσει και του πωλητή τα χρήματα της παραγγελίας, τότε θα βγάλει διπλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα παρέλαβα δέμα παραγγελίας 31/1 και αυτό που παρατήρησα είναι ότι αποστολέας φαίνεται ένας κωδικός Η-102948 από το Schiedam της Ολλανδίας και έχουν αυτοκόλλητο ότι δεν  καλύπτονται από τα άρθρα 28 & 29 για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Από κάτω υπάρχει το αρχικό Κινέζικο αυτοκόλλητο αλλά και πράσινο "Τελωνειακώς ελεύθερο"

Επειδή το ίδιο είδος το παραγγείλαμε τρεις άνθρωποι από διαφορετικά μέρη της χώρας και παραλάβαμε και οι τρεις σε διάστημα μιας εβδομάδας, ίσως είναι τύχη ότι άνοιξε ο σάκος μας αλλά ίσως υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά συμβαίνουν απιστευτα πραγματα. Μολις σημερα ειδα οτι ανοιξε ο σακος με προιον που παραγγειλα τελη Δεκεμβρη και απεσταλει στις 05/01, το οποιο ο ιδιος ο αποστολεας μου ειχε πει οτι εχει χαθει και οτι δεν προκειται να το παραλαβω οποτε μου εκανε refund. Ακομα και το ιδιο το tracking εδειχνε expired.

Firefox_Screenshot_2021-03-29T11-08-22_286Z.png.371b39e6b4fa4e5935046429adb2497a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρεπιπτοντως το δεμα δεν ειναι απο Ασια με τριγωνικες, αλλα κανονικα απο Βελγιο. Δεν εμπλεκονται δηλαδη ουτε τελωνεια ουτε τιποτα. Εχουμε φτασει στο σημειο ενα δεμα απο Ευρωπαϊκη Ενωση να κανει 3-4 μηνες να φτασει στον παραληπτη του.

Αντιλαμβανομαι την πανδημια, αντιλαμβανομαι τον ογκο των δεματων και αλλα πολλα, αλλα αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα ειναι μια τεραστια ξεφτιλα και γελοιοτητα.

Ουτε τον 18ο και 19ο αιωνα που δεν ειχαμε αεροπλανα και δρομους δεν συνεβαιναν αυτα τα πραγματα.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί έφερε ο ταχυδρόμος ένα δεματάκι αξίας περίπου $1.5.
Παραγγελία αρχές Φεβρουαρίου, από AliExpress. H πρώτη που έκανα μέσα στο 2021.

Η άλλη παραγγελία από αρχές Δεκέμβρη, πάλι από AliExpress αξίας περίπου $1.5, αράζει ακόμα στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hyperionthetitan είπε

Επειδή με βλέπω να αρχίζω να βρίζω μπορείτε να μου πείτε αν καταλαβαίνετε αυτό που δεν θέλω να πιστέψω;

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LT497639568NL

Γυρνάει πίσω στον αποστολέα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, hyperionthetitan είπε

Επειδή με βλέπω να αρχίζω να βρίζω μπορείτε να μου πείτε αν καταλαβαίνετε αυτό που δεν θέλω να πιστέψω;

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LT497639568NL

Φαινεται να εμεινε 20 ημερες στο καταστημα σου και να μην το ζητησε κανεις. Σαν να αφησαν χαρτακι δηλαδη και δεν πηγες να το παραλαβεις. Μαλιστα φαινεται οτι στο εφερε κι ολας την προηγουμενη ημερα (2-3-2021) και αφησε ειδοποιηση και απο 3-3 πηγε απο τους ταχυδρομους στο καταστημα σου. Μετα απο 15 μερες ξερω οτι τα γυρνανε πισω. Εχει φτασει προ 3ημερου Ολλανδια συμφωνα με το τρακιν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hyperionthetitan είπε

Επειδή με βλέπω να αρχίζω να βρίζω μπορείτε να μου πείτε αν καταλαβαίνετε αυτό που δεν θέλω να πιστέψω;

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LT497639568NL

Σου άφησαν ειδοποιήση 2/3 και 23/3 επέστρεψε πίσω σαν αζήτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά μετά το 1ο ειδοποιητήριο απ' ότι θυμάμαι σου αφήνουν και 2ο σαν υπενθύμιση. Δε θυμάμαι για 3ο.

Αλλά αν δεν βρήκες κανένα απ' τα 2 το πιο πιθανό είναι ή να μην πέρασε κανείς να στα αφήσει ή τα πέταξε κανένας γείτονας που δε σε γουστάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κανονικά μετά το 1ο ειδοποιητήριο απ' ότι θυμάμαι σου αφήνουν και 2ο σαν υπενθύμιση. Δε θυμάμαι για 3ο.

Αλλά αν δεν βρήκες κανένα απ' τα 2 το πιο πιθανό είναι ή να μην πέρασε κανείς να στα αφήσει ή τα πέταξε κανένας γείτονας που δε σε γουστάρει

 

42 λεπτά πριν, panoskir είπε

Σου άφησαν ειδοποιήση 2/3 και 23/3 επέστρεψε πίσω σαν αζήτητο.

Δεν υπήρχε καμια ειδοποίηση. Ψιλοοικογενειακη πολυκατοικία είμαστε με πυλωτή που δεν μπορεί καποιος να πετάξει το χαρτί κ εγώ με την γυναικα home office.

Επεξ/σία από hyperionthetitan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 8:51 ΜΜ, specre είπε

Υπομονή. Πιστεύω ότι Δευτέρα θα το δεις να επιστρέφει και να το παραλαμβάνεις έως την Τρίτη.  :cool:

Τελικά το γυρίσανε αλλά όχι στα ΕΛΤΑ που έβαλα το πείρανε πάλι πίσω στο Μ.Δ. -Δ.Σ.

Τι μπορώ να κάνω για να το πάνε στα ελτά?

IMG_20210329_202159.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, netwix447 είπε

Τελικά το γυρίσανε αλλά όχι στα ΕΛΤΑ που έβαλα το πείρανε πάλι πίσω στο Μ.Δ. -Δ.Σ.

Τι μπορώ να κάνω για να το πάνε στα ελτά?

IMG_20210329_202159.jpg

Πάρε αύριο ένα τηλέφωνο στο κατάστημα ( ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ)  2241035774 και ενημέρωσε τους πάλι. Μπορεί να σου δώσουν το τηλέφωνο της Μ.Δ.-Δ.Σ. και να πάρεις κι εκεί. Αν θυμάμαι παλιότερα μου το είχαν δώσει κι εμένα, αλλά δεν μου απάντησαν ποτέ, όσες φορές και να κάλεσα. Όμως πιστεύω ότι αύριο θα το πάνε στο κατάστημα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτώσεις σαν την δικιά μου τι γίνεται; 

έχω 4 πακέτα στα ΕΛΤΑ και τα 4 το ίδιο πράγμα. Δηλαδή μου έχουν αφήσει 12 χαρτάκια και δεν πήρα χαμπάρι τίποτα;

Από ότι κατάλαβα το ali express δεν δέχεται refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...