Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thanos75x είπε

Όπως θα έχετε καταλάβει τα ΕΛΤΑ απαξιώνονται σιγά σιγά. Γνωστός μου ταχυδρόμος με 35 χρόνια υπηρεσίας βγήκε σε εθελούσια σύνταξη με ψίχουλα. Σήμερα πέρασα πάλι από τα κεντρικά πήγα στον διευθυντή για ένα δέμα που φαινόταν εδώ και μια βδομάδα σε άφιξη αλλά δεν μου το έφερναν σπίτι και φοβήθηκα μήπως χάθηκε και μου λέει ότι έφυγαν κι άλλα άτομα όχι μόνο ο γνωστός σου και δεν μας στέλνουν καινούργιους υπαλλήλους. Δεν ήξερε ούτε αυτός γιατί το κάνουν αυτό...
Με έστειλε στον ταχυδρόμο που φέρνει τα δέματα στη διεύθυνση μου (τομέα) και ο άνθρωπος μου είπε ότι θα περνάει μία φορά τον μήνα πλέον γιατί δεν προλαβαίνει. Όσο για τα δέματα περιττό να σας πω ότι ήταν βουνά στα σιδερένια καλάθια. Φανταστείτε τι θα γίνεται στις αποθήκες των αεροδρομίων...

έρχεται ξεπούλημα σε ιδιώτη. συζητιέται από πέρυσι σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Δηλαδή τα πακέτα σου έχουν φύγει από το Τελωνείο, αλλά δεν σκαναρίστηκαν στο σύστημα ώστε να φαίνεται ότι έφυγαν από αυτό;

Έχω την εντύπωση ότι ο @nikosgiann78, έχει αναφερθεί ότιμπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.

Φίλε, μιλάς για unregistered δέματα. Το έχω πει, και θα το ξαναπώ: Τα unregistered ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής)! Αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα με τα tracking number ακριβώς, να δούμε μαζί τι γίνεται φίλε!

Στις 20/3/2021 στις 1:34 ΜΜ, JohnnyX είπε

Όποιος μου το εξηγήσει αυτό , πολλά credits. Θα ερθει με ΕΛΤΑ.

Screenshot_2021-03-20-13-33-03-65.jpg

Chungwa Post (TAIWAN Post). Τracking number της μορφής UBxxxxxxxxxTW

8 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Μία από τα ίδια και εγώ.

22 μέρες Κίνα-Ελλάδα και 3 μήνες κολλημένα Ελλάδα στο αεροδρόμιο.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, σήμερα εμφανίστηκε στο tracking το μήνυμα:
"This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates."

VygVh04.jpg

Φίλε, it's useless να ψάχνεις να βρεις με το logistics tracking number τι γίνεται (πολλά από αυτά έχουν 'μούφα' updates). Έχεις το 'next tracking number';  Αν και από αυτά που βλέπω, πρέπει να σου έδωσαν από 'Emirates Post'

11 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Γιατί κάνετε focus στην Ελλάδα?

Η καθυστέρηση κυρίως των Κινεζικών δεμάτων είναι στην μεταφόρτωση τους μόλις φτάσουν Ευρώπη (συνήθως Ολλανδία). Η τοπική καθυστεριση εντός Ελλάδας είναι ελάχιστη σχετικά με τους σχεδόν 3 μήνες που κάνει συνολικά το δεμα να φτάσει. 

Επίσης μεγάλη καθυστεριση έχουν οι πολύ φθηνές αποστολές μέχρι να φύγουν από Κίνα. Όπου περιμένουν στο αεροδρόμιο μέχρι και ένα μήνα μέχρι να φύγουν. Κάτι που δεν έχει σχέση με Ελλάδα φυσικά.

Οποτε το ίδιο σχεδόν πρόβλημα σίγουρα το έχουν σε παρόμοιο βαθμό όλοι στην Ευρώπη που παραγγέλνουν από Κίνα.

Όλα είναι σχετικά φίλε. Το τελευταίο διάστημα πχ. το China post δουλεύει πολύ καλά σε αποστολές από γνωστές περιοχές (πχ. Schenzhen, Guangzhou!). Απλά, το έχουν κάνει ψωμοτύρι το 'Aliexpress standard shipping' που τα δίνει μετά στο PostNL και .... ουπς, βουνά τα PostNL δέματα στο τελωνείο!!!

Στις 20/3/2021 στις 6:24 ΜΜ, messacc είπε

Short version: παραγγελία 6 Οκτ από ali παραλαβή 19 Μαρ Ελτα.

Εννοείται οτι είχα πάρει refund και το είχα ξεχάσει

Παραθέτω το τρακινγκ μήπως και βγει κανένας διαγωνισμός για τις περισσότερες καταχωρήσεις οπότε και παίζω φαβορί:

2/23/2021 1:59 雅典 到达寄达地 Yanwen Logistics
2/15/2021 16:50 Airline departure Yanwen Logistics
1/29/2021 6:47 Received by airline Yanwen Logistics
1/25/2021 20:05 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/25/2021 20:02 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/25/2021 16:06 Leave sorting center Yanwen Logistics
1/25/2021 3:01 Sorting completed Yanwen Logistics
1/25/2021 2:51 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/23/2021 16:10 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/20/2021 18:33 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/20/2021 18:29 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/20/2021 5:48 Sorting completed Yanwen Logistics
1/20/2021 4:53 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/18/2021 13:02 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/17/2021 17:13 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/17/2021 17:09 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/17/2021 2:44 Sorting completed Yanwen Logistics
1/17/2021 2:44 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/15/2021 18:06 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/14/2021 19:35 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/14/2021 7:47 Sorting completed Yanwen Logistics
1/14/2021 7:47 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/12/2021 14:48 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/8/2021 19:48 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/8/2021 6:43 Sorting completed Yanwen Logistics
1/8/2021 6:10 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/6/2021 14:56 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/4/2021 15:34 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/4/2021 15:30 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/4/2021 2:39 Sorting completed Yanwen Logistics
1/4/2021 2:39 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
1/2/2021 17:56 Customs clearance completed Yanwen Logistics
1/1/2021 17:57 Handed over to the carrier for transportation Yanwen Logistics
1/1/2021 17:57 Handed over to the carrier for transportationYanwen Logistics
1/1/2021 5:09 Sorting completed Yanwen Logistics
1/1/2021 5:09 Export customs clearance completed Yanwen Logistics
10/12/2020 6:57 Assigned destination country post tracking number China China Post
10/12/2020 6:35 Hand over to airline Cainiao
10/11/2020 6:16 Received by line-haul Cainiao
10/11/2020 3:59 Outbound in sorting center Cainiao
10/10/2020 17:54 Processing information input China China Post
10/10/2020 17:54 Accepted by carrier Cainiao
10/10/2020 17:54 Inbound in sorting center Cainiao
10/10/2020 15:13 Yanwen Pickup scan

 

Από ότι βλέπω, Yanwen logistics που το δίνει στο China post και, το δέμα σου λογικά 'τρώει' πάρα πολλά rejections στο 'safety check point'. Αν μου έστελνες (έστω σε προσωπικό μήνυμα) το tracking number, θα το εκτιμούσα, για να δω σε ποιόν agent και σε ποια πόλη του China post 'έσκαγαν' αβέρτα τα rejections!

Στις 18/3/2021 στις 1:51 ΜΜ, visualizer είπε

Ότι ειναι με cainao από aliexpress με τρακινγκ η χωρίς αγνοείται η τύχη του .. 

tracking number φίλος. Εκεί θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

 

Chungwa Post (TAIWAN Post). Τracking number της μορφής UBxxxxxxxxxTW

Προφανως δεν ειδες ημερομηνιες...αυτο ειναι το θεμα...στις 20 του μηνος ...υπηρχαν διακινησεις στις 22 και 23 !!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Από ότι βλέπω, Yanwen logistics που το δίνει στο China post και, το δέμα σου λογικά 'τρώει' πάρα πολλά rejections στο 'safety check point'. Αν μου έστελνες (έστω σε προσωπικό μήνυμα) το tracking number, θα το εκτιμούσα, για να δω σε ποιόν agent και σε ποια πόλη του China post 'έσκαγαν' αβέρτα τα rejections!

 

S00000167681476

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnyX είπε

 

Το είδα . Είναι μια πρόβλεψη (μπαρούφα, και στο λέω εκ πείρας). Παλιά ήταν αξιόπιστοι, όταν έβλεπες στο τελευταίο update 'Greece, arrival country swap bureau'. Αλλά πλέον δεν το βάζουν. Αν το δεις, πες μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, messacc είπε

Το γνωστό έργο. Το κακό είναι ότι δεν κάνει μετάφραση το 17track (γιατί είναι παλιό το tracking number). Αλλά βρήκα άκρη με την μετάφραση του Google (τις σειρές που ήθελα). Το δέμα το πήρε η Yanwen logistics και το έδωσε πρακτικά στην πόλη Suzhou στο Πεκίνο, όπου το διαχειρίστηκε ο removed (είναι όνομα!) του China post. Αυτός παρέλαβε το δέμα , και μετά την Suzhou, πήγε στο Πεκίνο (οπού εκεί έτρωγε απανωτά rejections). Στις 29 Ιανουαρίου τελικά το δέχθηκε ο μεταφορέας. Στις 16 Φεβρουαρίου έφυγε για Ελλάδα, όπου και έφτασε στις 23 Φεβρουαρίου. Αυτή είναι η εξήγηση. Πες τον Κινέζο πωλητή, ότι ο removed στο Suzhou δεν είναι για τέτοια δέματα (και άλλη φορά η Yanwen logistics εκεί στην περιοχή του να τα προσέχει που τα δίνει)!!!!!!!!! Τι πράγμα ήταν φίλος;

1 ώρα πριν, visualizer είπε

Γνωρίζει κανεις γιατί βγάζει αυτό το μύνημα; "final status "

 

IMG_20210322_234032.jpg

Γιατί έχει καιρό να σκαναριστεί (δεν είναι απαραίτητο ότι έχει χαθεί)!

Στις 22/3/2021 στις 12:01 ΠΜ, lefta_yparxoun είπε

Αυτός ο πωλητής που έπαιρνα μάσκες προστασίας FFP2 και η παραγγελία μου από 23/12 δεν έφτασε ποτέ, ανέβασε τα ταχυδρομικά για την χώρα μας από δωρεάν που ήταν στα 9 δολάρια. Δεν χρειάζεται να μην στέλνει, στέλνει αλλά τώρα πια δεν μπορείς να αγοράσεις.

Δεν είναι παράλογο, αφού ο άνθρωπος τα έστειλε και αναγκάζεται να επιστρέψει τα χρήματα, προσπαθεί να προφυλαχτεί. Φαντάσου να είναι ένας μικρός πωλητής και ξαφνικά να χτυπήσουν 50-100 παραγγελίες του για Ελλάδα. Μπορεί και να καταστραφεί χωρίς να φταίει σε τίποτα. Δεν είναι κρίμα;

 

Τί tracking number σου έδωσε;

Επεξ/σία από matrixxx
removed name
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Πες τον Κινέζο πωλητή, ότι ο removed στο Suzhou δεν είναι για τέτοια δέματα (και άλλη φορά η Yanwen logistics εκεί στην περιοχή του να τα προσέχει που τα δίνει)!!!!!!!!! Τι πράγμα ήταν φίλος;

 

Εχει απαντησει ο φιλος πατοι παπουτσιων ηταν. 1.5 δολαριου αξιας. Του εχω γραψει και τι συνεβη, με ολο το tracking history αναλυτικα στα Αγγλικα με σχολιο μου αμεσως μετα, απλα δεν εδωσα τα στοιχεια του υπαλληλου. "Προσωπικα δεδομενα" λεγεται. Ηταν 3-4 συνεχομενα σχολια η κουβεντα στο προχθεσινο σχολιο που απαντησες, δεν την ειδες ολη.

Γιατι ομως τα λες αυτα για τον συγκεριμενο ;

Γατονι ειναι, αετοματης, τα καλυτερα εχω ακουσει, να τος την ωρα που παει στη δουλεια του στο Suzhou

Spoiler

bbqj8.jpg

 

Spoiler

😛 

Spoiler

 Αγνωστε Κινεζε, σοβαρα τωρα, αν καποτε μας διαβασεις, δεν υιοθετω τις αποψεις του συμφορουμιτη ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, matrixxx είπε

Εχει απαντησει ο φιλος πατοι παπουτσιων ηταν. 1.5 δολαριου αξιας. Του εχω γραψει και τι συνεβη, με ολο το tracking history αναλυτικα στα Αγγλικα με σχολιο μου αμεσως μετα, απλα δεν εδωσα τα στοιχεια του υπαλληλου. "Προσωπικα δεδομενα" λεγεται. Ηταν 3-4 συνεχομενα σχολια η κουβεντα στο προχθεσινο σχολιο που απαντησες, δεν την ειδες ολη.

Γιατι ομως τα λες αυτα για τον συγκεριμενο ;

Γατονι ειναι, αετοματης, τα καλυτερα εχω ακουσει, να τος την ωρα που παει στη δουλεια του στο Suzhou

  Απόκρυψη περιεχομένων

bbqj8.jpg

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

😛 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 Αγνωστε Κινεζε, σοβαρα τωρα, αν καποτε μας διαβασεις, δεν υιοθετω τις αποψεις του συμφορουμιτη ;) 

 

:)    :)    :)    Προσωπικά δεδομένα, αλλά το China post πολλές φορές δίνει φάτσα κάρτα τον agent που παραλαμβάνει (βέβαια, εκεί δεν ξέρουμε πραγματικά από νομικής άποψης τι συμβαίνει).

Αυτό το λέω μεν κάπως χιουμοριστικά, αλλά έχει αποδειχτεί ότι στο China post, το 'κλειδί' χονδρικά για να φύγει σωστά ένα δέμα μας είναι ο agent που το παραλαμβάνει (άσχετα με το τι στέλνουμε)!!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τί tracking number σου έδωσε;

LT475556***NL

που καταλήγει σε: NL-item received at OE in the destination country 10 Jan 

Από τότε είναι παγωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

LT475556***NL

που καταλήγει σε: NL-item received at OE in the destination country 10 Jan 

Από τότε είναι παγωμένο

Αν δεν δώσεις ακριβώς, δεν μπορώ παραπάνω να βοηθήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία: 04/02/21
Αποστολή: 06/02/21

Εταιρία αποστολής: PostNL

Από τις 6 μαρτίου το tracking number μου βγάζει "The item is on transport to the country of destination" και από τότε τίποτα. Μέτα από επικοινωνία με την PostNL μου είπαν ότι είναι άπλα gateway για προώθηση της παραγγελίας μου οπότε να ρωτήσω την ελτα ή τον πωλητή για την εξέλιξη της παραγγελίας. Εγώ τώρα ποιόν να ρωτήσω; Το δέμα δεν έχει φτάσει στην ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, μιλάς για unregistered δέματα. Το έχω πει, και θα το ξαναπώ: Τα unregistered ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής)! Αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα με τα tracking number ακριβώς, να δούμε μαζί τι γίνεται φίλε!

Chungwa Post (TAIWAN Post). Τracking number της μορφής UBxxxxxxxxxTW

Φίλε, it's useless να ψάχνεις να βρεις με το logistics tracking number τι γίνεται (πολλά από αυτά έχουν 'μούφα' updates). Έχεις το 'next tracking number';  Αν και από αυτά που βλέπω, πρέπει να σου έδωσαν από 'Emirates Post'

Όλα είναι σχετικά φίλε. Το τελευταίο διάστημα πχ. το China post δουλεύει πολύ καλά σε αποστολές από γνωστές περιοχές (πχ. Schenzhen, Guangzhou!). Απλά, το έχουν κάνει ψωμοτύρι το 'Aliexpress standard shipping' που τα δίνει μετά στο PostNL και .... ουπς, βουνά τα PostNL δέματα στο τελωνείο!!!

Από ότι βλέπω, Yanwen logistics που το δίνει στο China post και, το δέμα σου λογικά 'τρώει' πάρα πολλά rejections στο 'safety check point'. Αν μου έστελνες (έστω σε προσωπικό μήνυμα) το tracking number, θα το εκτιμούσα, για να δω σε ποιόν agent και σε ποια πόλη του China post 'έσκαγαν' αβέρτα τα rejections!

tracking number φίλος. Εκεί θα δούμε.

Ποιος παραδίδει τα Belgium Post απο China στην Ελλαδα?

Κανονικα τα ΕΛΤΑ δεν παραδιδουν? Αλλα γιατι κανενα απο τα δεματα μου δεν εχει φανει στο tracking των ΕΛΤΑ ανα και φαινεται οτι καποια θεωρητικα ηρθαν Ελλαδα εδω και καιρο?

Ξερεις κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ποιος παραδίδει τα Belgium Post απο China στην Ελλαδα?

Κανονικα τα ΕΛΤΑ δεν παραδιδουν? Αλλα γιατι κανενα απο τα δεματα μου δεν εχει φανει στο tracking των ΕΛΤΑ ανα και φαινεται οτι καποια θεωρητικα ηρθαν Ελλαδα εδω και καιρο?

Ξερεις κανεις?

Αν δεν κάνω λάθος τα Belgium Post είναι semi-tracked. Έχουν ιχνηλάτηση μέχρι να μπουν στη χώρα και μετά διακονούνται untracked. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...