Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Καταρχήν, δεν είναι σίγουρο ότι θα πληρώσεις τελωνείο (γιατί κάποιος έγραψε ότι θα πληρώσεις τελωνείο)!! Και αυτό γιατί έχουμε χρήση του Uzbekistan Post μέσω της Sunyou logistics (δεν είναι το ίδιο με το Cainiao super economy for special goods). Τις προηγούμενες μέρες, κάποιος έγραψε ότι πήρε δέμα της Sunyou logistics (που πάλι χρησιμοποιήθηκε το Uzbekistan Post), και δεν πλήρωσε τίποτα. Αυτό έγινε, γιατί εγώ ξέρω ότι το σύστημα της Sunyou logistics, ΔΕΝ τυπώνει το tracking number, ΑΝ ο Κινέζος δεν βάλει τον IOSS number. Τώρα, το arrived at destination country post σημαίνει ότι το δέμα έφτασε στο Uzbekistan (και όχι στην Ελλάδα, άσχετα αν βλέπεις εσύ άφιξη στην Ελλάδα)! Από εδώ και πέρα, είναι πραγματικά untrackable τα tracking number του UV του Uzbekistan Post. Οπότε, η μόνη λύση σου είναι .... να περιμένεις!

Νίκο δεν έγραψε κανείς θα πληρώσει τελωνείο, εγώ προσωπικά έγραψα - υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο το δέμα σου-  Όπως έγραψες και εσύ -δεν είναι σίγουρο θα πληρώσεις- το ίδιο άφησα να εννοηθεί και εγώ.

Επίσης έγραψε το δέμα είναι special goods.

Δεν είμαι από αυτούς που τρομάζει τον κόσμο, αντιθέτως, γιαυτό και τον είπα να διαβάσει περισσότερα στο - Αγορές από Aliexpress, τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, περιμένω ένα πακέτο με το Γερμανικό ταχυδρομείο εδώ και 3 βδομάδες, δεν έχει αριθμό αποστολής, περίπου πόσες ημέρες χρειάζεται να έρθει Ελλάδα; Παλιότερα απαιτούσε από 3 βδομάδες μέχρι 3 μήνες(!), αυτό το διάστημα παρέλαβε κανείς να μάθουμε περίπου τι ισχύει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γεια σασ 

παραγγελια απο αλι 17-18 ευρω τρακινγκ τυπου la00000000hu 

γλυτωσα λετε το τελωνειο;

το λεω γιατι οταν εβλεπα αφιξη στη χωρα προορισμου μετα εβλεπα αποστολη σε σταδιο μεταφορασ κδ αττικησ

λοιπον οποιοσ μπορει να πει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

5/8/2022, 12:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Άφιξη σε χώρα προορισμού 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grbuyer είπε

 

γεια σασ 

παραγγελια απο αλι 17-18 ευρω τρακινγκ τυπου la00000000hu 

γλυτωσα λετε το τελωνειο;

το λεω γιατι οταν εβλεπα αφιξη στη χωρα προορισμου μετα εβλεπα αποστολη σε σταδιο μεταφορασ κδ αττικησ

λοιπον οποιοσ μπορει να πει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

5/8/2022, 12:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Άφιξη σε χώρα προορισμού 

Συνηθως αυτο το tracking ειναι με την μεθοδο aliexpress standard shipping οποτε ναι δεν θα εχεις κανενα θεμα με τελωνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, grbuyer είπε

 

γεια σασ 

παραγγελια απο αλι 17-18 ευρω τρακινγκ τυπου la00000000hu 

γλυτωσα λετε το τελωνειο;

το λεω γιατι οταν εβλεπα αφιξη στη χωρα προορισμου μετα εβλεπα αποστολη σε σταδιο μεταφορασ κδ αττικησ

λοιπον οποιοσ μπορει να πει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

5/8/2022, 12:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Άφιξη σε χώρα προορισμού 

Τα LA************HU ειναι Aliexpress standard shipping . Πέρασε τελωνείο στην Ουγγαρία. Δεν ξανά περνάει εδώ και δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω, μέσα στη βδομάδα θα παραλαβεις. Αυτό που βλέπεις στο tracking ειναι κανονικό έτσι πάει. Αν ήταν να περάσει τελωνείο θα έγραφε "ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ    Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)" .   

ΓΕΤΑ = Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων

Γράφω εδώ κάτω ποια ειναι safe και δεν ξανά πληρώνεις από Aliexpress.

AliExpress Selection Saver                    (semitrackable) Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

AliExpress Saver Shipping                     (semitrackable) Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

AliExpress Selection Standard                  (trackable)      Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

AliExpress Standard Shipping                   (trackable)      Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

AliExpress Premium Shipping                   (trackable)      Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

Cainiao Super Economy Global             (semitrackable) Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

Cainiao Super Economy                         (semitrackable) Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

Cainiao Standard For Special Goods       (trackable)      Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

Cainiao Heavy Parcel Line                         (trackable)      Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

Προσοχή με το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλές (προς το παρόν) γιαυτό δεν το έχω στην λίστα.

Το semitrackable το αφήνει ο ταχυδρόμος το δέμα και φεύγει χωρίς υπογραφή σαν ένα γραμμα.

Με αυτούς τους τρόπους αποστολής θα παραλάβουν τα ΕΛΤΑ να στο φέρουν σπίτι στην Ελλάδα.

Ποτέ δεν παραγγέλνεις από τρίτες χώρες να στο φέρουν ιδιωτικές εταιρίες κουριερ τύπου dsl,fedex ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχεις πληρώσει το φπα.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγραψε το πακετο μου to special goods κωδικο τυπου UV00000000UZ 

2022-08-05 09:48
Greece, Arrived at Facility
θα γραψει κτ στα ελτα γιατι εχω δει οτι ειναι τρακαμπλ μερικα 
και αν ναι ποτε περιπου;;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγραψε το πακετο μου to special goods κωδικο τυπου UV00000000UZ

στα ελτα το παρακατω στατουσ

9/8/2022, 08:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
9/8/2022, 08:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
9/8/2022, 08:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας

τι σημαινει αυτο;;;; πληρωνω τελωνειο; ;;;;;;και ποτε θα βγει περιπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grbuyer είπε

παιδια εγραψε το πακετο μου to special goods κωδικο τυπου UV00000000UZ

στα ελτα το παρακατω στατουσ

9/8/2022, 08:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
9/8/2022, 08:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
9/8/2022, 08:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας

τι σημαινει αυτο;;;; πληρωνω τελωνειο; ;;;;;;και ποτε θα βγει περιπου;

Μπήκε τελωνείο, λογικά με βάση αυτά που έχουν γράψει άλλοι θα σου βγάλουν να πληρωσεις 2,5€. Πότε θα βγει δεν ξέρω να σου απαντήσω νομίζω κάτι μέρες.

Έχουμε γράψει τόσες φορές ότι το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλής και περνάνε τελωνείο τα δέματα.

Τώρα το ξέρεις να μη ξανά επιλέξεις αυτόν τον τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει 2-3 μικροπαραγγελίες από AliExpress αλλά δεν έφτασαν. Πέρασαν 3-4 μήνες οπότε έκανα dispute. Στο site των ΕΛΤΑ και στα άλλα tracking sites τα δείχνει κολλημένα στην Ουγγαρία εδώ και μήνες. Παλαιότερα σε δύο μήνες το πολύ έφθαναν. Ξέρει κανείς τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doctor2014 είπε

Έχω κάνει 2-3 μικροπαραγγελίες από AliExpress αλλά δεν έφτασαν. Πέρασαν 3-4 μήνες οπότε έκανα dispute. Στο site των ΕΛΤΑ και στα άλλα tracking sites τα δείχνει κολλημένα στην Ουγγαρία εδώ και μήνες. Παλαιότερα σε δύο μήνες το πολύ έφθαναν. Ξέρει κανείς τι παίζει;

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής?

Αν ήταν untrackable - Aliexpress saver shipping, Cainiao Super Economy Global η Cainiao Super Economy με αριθμό αποστολής τύπου UA*********HU τότε το μόνο που θα δεις σε ενημέρωση από ΕΛΤΑ ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ" και αυτά τα δέματα δεν ειναι συστημενα δλδ τα αφήνει ο ταχυδρόμος και φεύγει σαν ένα γραμμα.

Αν ειναι trackable δλδ Aliexpress Standard Shipping με αριθμό αποστολής τύπου LA********HU τότε ενημέρωση υπάρχει μέχρι την παράδοση κανονικά και ειναι συστημένο.

Σε αυτό το διάστημα που λες είχα πάρει δέματα ήρθαν κανονικά σε λίγο πάνω από 30 μέρες.

Πάρε κανένα τηλ στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα, με ολα αυτα  που γινονται σκέφτομαι να αγορασω απο κίνα (ναι με λετε και θαραλεο) αλλα εκτος του οτι ειναι βαρύ θα είναι και περίπου 1μιση χιλιαρικο το κόστος, η ερώτηση ειναι πόσα θα μου φάνε στο τελωνείο όταν φτάσει και επίσης αυτες τις κρυφές χρεώσεις ακόμη δεν τις έχω καταλάβει... οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostm36 είπε

καλησπερα και απο εμενα, με ολα αυτα  που γινονται σκέφτομαι να αγορασω απο κίνα (ναι με λετε και θαραλεο) αλλα εκτος του οτι ειναι βαρύ θα είναι και περίπου 1μιση χιλιαρικο το κόστος, η ερώτηση ειναι πόσα θα μου φάνε στο τελωνείο όταν φτάσει και επίσης αυτες τις κρυφές χρεώσεις ακόμη δεν τις έχω καταλάβει... οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη

Πάνω από 150€ πληρώνεις το φπα στην Ελλάδα συν έξοδα εκτελωνισμού, αν παραλάβουν τα ΕΛΤΑ δεν είναι πολλά τα λεφτά. Εδώ είναι ο τιμοκατάλογος ΕΛΤΑ για πάνω από 150 ευρώ αγορά - https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx  πατάς εκεί που γράφει Τιμοκατάλογο Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού

Βασικά γράφει αυτό.

Τέλος εκτελωνισμού Ίδιας αξίας 0 € έως και 15 €    2,50 €

Ίδιας αξίας άνω των 15 € έως και 30 €     5,00 €

Ίδιας αξίας άνω των 30 € έως και 50 €    7,50 €

Ίδιας αξίας άνω των 50 € έως και 100 €     10,00 €

Ίδιας αξίας άνω των 100 € έως και 150 €     15,00 €

CIF* άνω των 150 € έως και 500 €     20,00 €

CIF άνω των 500 € έως και 1.000 €     25,00 €

CIF άνω των 1.000 €     50,00 €

Άρα θα πληρωσεις 50,00 € έξοδα εκτελωνισμού + το φπα της αξίας του προϊόντος.

ΠΡΟΣΟΧΗ ισχύει για τα ΕΛΤΑ.

Αν έρθει με ιδιωτική εταιρία courier τα πράγματα αλλάζουν, ζητάνε ότι θέλουν οι ιδιωτικές εταιρίες.

Αν η τιμή (1500€) ειναι μαζί με το Φ.Π.Α (VAT) κανονικά στο checkout αφαιρείται.

Δες αν υπάρχει το προϊόν αυτό σε καλή τιμή από Ευρώπη που δεν έχει τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Πάνω από 150€ πληρώνεις το φπα στην Ελλάδα συν έξοδα εκτελωνισμού, αν παραλάβουν τα ΕΛΤΑ δεν είναι πολλά τα λεφτά. Εδώ είναι ο τιμοκατάλογος ΕΛΤΑ για πάνω από 150 ευρώ αγορά - https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx  πατάς εκεί που γράφει Τιμοκατάλογο Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού

Βασικά γράφει αυτό.

Τέλος εκτελωνισμού Ίδιας αξίας 0 € έως και 15 €    2,50 €

Ίδιας αξίας άνω των 15 € έως και 30 €     5,00 €

Ίδιας αξίας άνω των 30 € έως και 50 €    7,50 €

Ίδιας αξίας άνω των 50 € έως και 100 €     10,00 €

Ίδιας αξίας άνω των 100 € έως και 150 €     15,00 €

CIF* άνω των 150 € έως και 500 €     20,00 €

CIF άνω των 500 € έως και 1.000 €     25,00 €

CIF άνω των 1.000 €     50,00 €

Άρα θα πληρωσεις 50,00 € έξοδα εκτελωνισμού + το φπα της αξίας του προϊόντος.

ΠΡΟΣΟΧΗ ισχύει για τα ΕΛΤΑ.

Αν έρθει με ιδιωτική εταιρία courier τα πράγματα αλλάζουν, ζητάνε ότι θέλουν οι ιδιωτικές εταιρίες.

Αν η τιμή (1500€) ειναι μαζί με το Φ.Π.Α (VAT) κανονικά στο checkout αφαιρείται.

Δες αν υπάρχει το προϊόν αυτό σε καλή τιμή από Ευρώπη που δεν έχει τελωνείο.

σε ευχαριστω πολυ, δυστυχως στην ευρωπη το βρίσκω χωρις φπα στα 2900 (3600 με φπα) ενω κινα στα 1600 χωρις φπα, με μεταφορικα πηγαινει στα 2000 περιπου.Για αυτο σκεφτομαι μηπως τελικα συμφερει να το παρω απο εκει; διαβαζω στο συγκεκριμενο φορουμ αλλα δυστυχως ο εγκεφαλος εχει χασει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostm36 είπε

σε ευχαριστω πολυ, δυστυχως στην ευρωπη το βρίσκω χωρις φπα στα 2900 (3600 με φπα) ενω κινα στα 1600 χωρις φπα, με μεταφορικα πηγαινει στα 2000 περιπου.Για αυτο σκεφτομαι μηπως τελικα συμφερει να το παρω απο εκει; διαβαζω στο συγκεκριμενο φορουμ αλλα δυστυχως ο εγκεφαλος εχει χασει κατι

τπτ να σαι καλά.

Από που θα γίνει η αγορά από Aliexpress η Banggood ? Αν ειναι από κάπου άλλου θα πρέπει να γράψεις μήπως κάποιος έχει κάποια εμπειρία. Αλλιώς θα πρέπει να το γκουγκλαρεις μήπως βρεις κάτι.

Γράψε και σε αυτo τα forum,

και εδώ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...