Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πολλές φορές κάποια αντικείμενα τα περνάνε τυχαία για έλεγχο ακόμα κι αν είναι από ΕΕ

Είναι ανάλογα κιόλας. Αν πας πχ να παραγγείλεις κάτι από το ebay Γερμανίας πληρώνεις τον έξτρα φόρο. Και αντίστοιχα και το amazon. Αν τα παραγγείλεις από κάποιο σαιτ που δεν σου ζητάει το έξτρα VAT το πληρώνεις στην Ελλάδα Αν σταματήσει τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, aler45 είπε

Ξέρετε πόσο περίπου θέλει από την στιγμή που γράφει 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

 

Ανάλογα πού μένεις και πόσο συχνά περνά ο ταχυδρόμος σου. Εγώ που μένω Αθήνα, κάνει το πολύ μια βδομάδα μετά από αυτό το στάδιο, ή και 3-4 μέρες, αν δε μεσολαβήσει Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aler45 είπε

Μένω Κολωνό παρα πολυ κοντα στα ελτα σεπολιων

Το πακέτο είναι 10κιλα οποτε δεν νομίζω ότι θα μου το φερουν

Τότε θα σου αφήσουν χαρτάκι η θα σου στείλουν sms να πας να παραλάβεις ο ιδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια η παραγγελια μου απο αλι με σπεσιαλ γκουντσ και η σαν γιου εγραψε σμρ

Greece, Arrived at Destination Country Airport

στα ελτα ποτε θα γραψει κωδικοσ τυπου UVXXXXXXXXXUZ

ποτε θα το γραψουν τα ελτα η ειναι untracked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι παραγγελία έχω κάνει το τελευταίο 6μηνο από το Ebay έχει πληρωθεί κανονικά το ΦΠΑ με IOSS και εξακολουθούν και περνάνε τελωνείο πληρώνοντας δεύτερη φορά ΦΠΑ.

Καμία από αυτές τις φορές το Ebay δεν δέχτηκε να επιστρέψει το ΦΠΑ.

έκανα μια διαγραφή από Ebay και πλέον μόνο Alixpress που μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει καμία φορά θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπας και εκανες καποιο λαθος με το ebay

Γιατι εγω παντα παιρνω refund για VAT

Μπαινεις εδω https://ocsnext.ebay.com/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

Και ανεβαζεις το κιτρινο χαρτακι του πακετου και την ασπρη αποδειξη που σου δινουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grbuyer είπε

γεια σας παιδια η παραγγελια μου απο αλι με σπεσιαλ γκουντσ και η σαν γιου εγραψε σμρ

Greece, Arrived at Destination Country Airport

στα ελτα ποτε θα γραψει κωδικοσ τυπου UVXXXXXXXXXUZ

ποτε θα το γραψουν τα ελτα η ειναι untracked

είναι untracked όλα που έχουν UV η UA μπροστά, τα LA,LS η LT είναι trackable βασικά τα

AliExpress Selection Saver

AliExpress Saver Shipping

Cainiao Super Economy Global

 Cainiao Super Economy

Cainiao super economy for special goods (για ειδικά υλικά υγρά,σκόνες, ηλεκτρονικά με ενσωματωμένη μπαταρία κτλ)

είναι όλα untrackable δλδ θα δεις κανονική ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα εκεί θα δεις να γράφει "Αποστολή αντικειμένου, Ολλανδία" και τπτ άλλο.

Το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλές υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο το δέμα σου, μπορείς να διαβάσεις παραπάνω εδώ.

Δες λίγες σελίδες πιο πίσω που αναφέρεται το θέμα.

 

Οι τρόποι αποστολής που έχουν κανονικό tracking μέχρι την παράδοση και είναι συστημένο το δέμα είναι,

Aliexpress Selection Standard

AliExpress Standard Shipping

AliExpress Premium Shipping

Cainiao Standard For Special Goods (για ειδικά υλικά υγρά,σκόνες, ηλεκτρονικά με ενσωματωμένη μπαταρία κτλ)

Cainiao Heavy Parcel Line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grbuyer είπε

γεια σας παιδια η παραγγελια μου απο αλι με σπεσιαλ γκουντσ και η σαν γιου εγραψε σμρ

Greece, Arrived at Destination Country Airport

στα ελτα ποτε θα γραψει κωδικοσ τυπου UVXXXXXXXXXUZ

ποτε θα το γραψουν τα ελτα η ειναι untracked

Καταρχήν, δεν είναι σίγουρο ότι θα πληρώσεις τελωνείο (γιατί κάποιος έγραψε ότι θα πληρώσεις τελωνείο)!! Και αυτό γιατί έχουμε χρήση του Uzbekistan Post μέσω της Sunyou logistics (δεν είναι το ίδιο με το Cainiao super economy for special goods). Τις προηγούμενες μέρες, κάποιος έγραψε ότι πήρε δέμα της Sunyou logistics (που πάλι χρησιμοποιήθηκε το Uzbekistan Post), και δεν πλήρωσε τίποτα. Αυτό έγινε, γιατί εγώ ξέρω ότι το σύστημα της Sunyou logistics, ΔΕΝ τυπώνει το tracking number, ΑΝ ο Κινέζος δεν βάλει τον IOSS number. Τώρα, το arrived at destination country post σημαίνει ότι το δέμα έφτασε στο Uzbekistan (και όχι στην Ελλάδα, άσχετα αν βλέπεις εσύ άφιξη στην Ελλάδα)! Από εδώ και πέρα, είναι πραγματικά untrackable τα tracking number του UV του Uzbekistan Post. Οπότε, η μόνη λύση σου είναι .... να περιμένεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...