Προς το περιεχόμενο

Προβλημα αποσυνδεσεων OTE VDSL DNS IPv6 (P008)


miltosdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Kag1ante said:

Με edge & chrome το δοκιμασα 

Για το bios θα κανω αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση διοτι εγινε ξαφνικα σημερα, αλλα δεν χανω και κατι

EDIT:Did it, again nothing

Δεν νομιζω να μπορει να με βοηθησει και tech support γιατι το ιντερνετ σαν ιντερνετ δουλευει, το θεμα ειναι στο pc

@poulinos αυτο ειναι το log απο το ρουτερ αν σε βοηθαει καθολου. Και παλι ευχαριστώ 

Speedport_Plus_2023-08-06_SystemLog.txt 65.53 kB · 1 download

ξετσεκαρε απο την καρτα δικτυου το ipv6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, poulinos είπε

ξετσεκαρε απο την καρτα δικτυου το ipv6

Μετα απο καποιο σκαλισμα απο οτι φαινεται υπηρχε θεμα DNS.. Αλλαξα απο αυτοματο σε manual ipv4 DNS address και οι σελιδες φορτωνουν κανονικα.. που μου φαινεται περιεργο να πω την αληθεια

Ευχαριστω πολυ για ολα!

Επεξ/σία από Kag1ante
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/08/2023 at 18:46, Kag1ante said:

Μετα απο καποιο σκαλισμα απο οτι φαινεται υπηρχε θεμα DNS.. Αλλαξα απο αυτοματο σε manual ipv4 DNS address και οι σελιδες φορτωνουν κανονικα.. που μου φαινεται περιεργο να πω την αληθεια

Ευχαριστω πολυ για ολα!

μια χαρα.ποιος ξερει τι κολλημα εχει φαει. αλλα αφου λυθηκε μια χαρα. αν καποιος δεν θελει μπορει να κλεισει το Ipv6 ειτε απο το router ειτε απο την καρτα δικτυου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά χρησιμοποιώ pihole σε 192.168.1.100 (πχ) με CloudFlare DNS που δεν μπλοκάρει π.χ. το rutracker.org που μπλοκάρουν οι ISP στην Ελλάδα λόγω copyright. Εάν δεν βάλω manual IPv6 DNS, προσπαθεί να πάρει την IP πρώτα από τον IPv6 DNS της Cosmote και το μπλοκάρει, αν βάλω όμως τον IPv6 της CloudFlare με το χέρι

https://www.cloudflare.com/learning/dns/dns-records/dns-aaaa-record/

δεν το παίρνει για κάποιο λόγο
 

Quote

DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2606:4700:4700::1111 replies Non Existent Domain(3). (P008)

κάνει fail άρα κάνει fallback στο v4 (Pihole) και δουλεύει. Οπότε ίσως το να μπει η CF σαν IPv6 DNS στο Internet => Connection => Internet Configuration και να κάνει fail αφήνει IPv6 connectivity χωρίς τα προβλήματα που προκύπτουν από το IPv6 DNS

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ pihole σε 192.168.1.100 (πχ) με CloudFlare DNS που δεν μπλοκάρει π.χ. το rutracker.org που μπλοκάρουν οι ISP στην Ελλάδα λόγω copyright. Εάν δεν βάλω manual IPv6 DNS, προσπαθεί να πάρει την IP πρώτα από τον IPv6 DNS της Cosmote και το μπλοκάρει, αν βάλω όμως τον IPv6 της CloudFlare με το χέρι

https://www.cloudflare.com/learning/dns/dns-records/dns-aaaa-record/

δεν το παίρνει για κάποιο λόγο
 

κάνει fail άρα κάνει fallback στο v4 (Pihole) και δουλεύει. Οπότε ίσως το να μπει η CF σαν IPv6 DNS στο Internet => Connection => Internet Configuration και να κάνει fail αφήνει IPv6 connectivity χωρίς τα προβλήματα που προκύπτουν από το IPv6 DNS

Αν δεν κανω λαθος το cloudfare ειναι το 1.1.1.1 DNS. Αυτο το εβαλα στις ρυθμισεις DNS του ipv4 και επαιξε δεν ξερω βεβαια τι σκαλωμα εφαγε ξαφνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kag1ante said:

Αν δεν κανω λαθος το cloudfare ειναι το 1.1.1.1 DNS. Αυτο το εβαλα στις ρυθμισεις DNS του ipv4 και επαιξε δεν ξερω βεβαια τι σκαλωμα εφαγε ξαφνικα

Αυτό είναι το DNS τους μέσω IPv4, μέσω v6 είναι το παραπάνω. Βάλε και το IPv6 για να είσαι σίγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Αυτό είναι το DNS τους μέσω IPv4, μέσω v6 είναι το παραπάνω. Βάλε και το IPv6 για να είσαι σίγουρος

Νομιζα οτι σε ipv6 ειναι ετσι:

2606:4700:4700::1001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kag1ante said:

Νομιζα οτι σε ipv6 ειναι ετσι:

2606:4700:4700::1001

Ναι,

Quote

anyone can use by setting their device's DNS to 1.1.1.1 and 1.0.0.1. These are the IPv4 addresses. The IPv6 addresses for this service are 2606:4700:4700::1111 and 2606:4700:4700::1001.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, συν του ότι στο speedport Μου δίνει default gateway και DNS 0.0.0.0

Δοκίμασα να του βάλω Manual DNS, παραμένουν τα μηδενικά Δοκίμασα άλλο speedport τα ίδια..... δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ, θεωρητικά την έλυσαν, τα ίδια... τα μηδενικά παρέμειναν, όπως και οι αποσυνδέσεις από το internet χωρίς να σβήσουν τα λαμπάκια του ρούτερ...

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/08/2023 at 19:07, Hacker?pcs said:

Αυτό είναι το DNS τους μέσω IPv4, μέσω v6 είναι το παραπάνω. Βάλε και το IPv6 για να είσαι σίγουρος

η μπορεις να κλεισεις πχ το Ipv6 απο το Router ή και απο την καρτα δικτυου αν για καποιο λογο δεν τα θες. ωστε να εισαι μονιμα Ipv4

On 23/09/2023 at 11:42, touristen said:

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, συν του ότι στο speedport Μου δίνει default gateway και DNS 0.0.0.0

Δοκίμασα να του βάλω Manual DNS, παραμένουν τα μηδενικά Δοκίμασα άλλο speedport τα ίδια..... δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ, θεωρητικά την έλυσαν, τα ίδια... τα μηδενικά παρέμειναν, όπως και οι αποσυνδέσεις από το internet χωρίς να σβήσουν τα λαμπάκια του ρούτερ...

Screenshot_1.jpg

ειναι παραξενο να ειναι μηδενικα.δεν θα επρεπε. αλλα το παραξενο ειναι οτι παιζεις.εκτος αν ειναι ενα αλλο προβλημα που ειχε καποιος στο insomnia (δεν θυμαμαι το θεμα) που δεν ανοιγαν ολες οι σελιδεςκαι αυτο γινοταν γιατι ηταν σε cosmote και του ειχαν πει οτι λογω αναβαθμισεων κτλ υπαρχει καποιο θεμα με ipv6 κτλ .και οταν το Router του εχανε το ipv6 κατι τετοιο, δεν ανοιγαν οι σελιδες ενω αλλες φορες δεν ανοιγαν συγκεκριμενες σελιδες. αυτο δεν ειναι αποσυνδεση για αυτο και δεν χανει το Internet(δεν σβηνει το λαμπακι).ενας τροποςθα ηταν να βαλεις ενα ping προς dns πχ Ping 194.219.227.2 (forthnet dns) ή στο 8.8.8.8 για να δεις οταν χανεις το internet αν συνεχιζει να παιζει το ping οποτε εκει ειναι θεμα dns ή αν χανει και το Ping οποτε κατι αλλο φταιει (πχ οτι εχασες και το gateway).βεβαια εσυ χανεις και το gateway.Παντως δεν φταιει ο χαλκος γιατι αποσυνδεση του internet δεν εχεις αφου εισαι 3 day και 17 ωρες online.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, poulinos said:

η μπορεις να κλεισεις πχ το Ipv6 απο το Router ή και απο την καρτα δικτυου αν για καποιο λογο δεν τα θες. ωστε να εισαι μονιμα Ipv4

Με το παλιό Speedport 1 της Cosmote μπορούσα με το IPv6 ip filter να ανοίξω την πρόσβαση για πόρτα και να μπαίνω μέσω IPv6 σε υπηρεσίες πχ SSH εσωτερικά, στο Speedport 2 το μαύρο δεν έχω βρει άκρη

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Hacker?pcs said:

Με το παλιό Speedport 1 της Cosmote μπορούσα με το IPv6 ip filter να ανοίξω την πρόσβαση για πόρτα και να μπαίνω μέσω IPv6 σε υπηρεσίες πχ SSH εσωτερικά, στο Speedport 2 το μαύρο δεν έχω βρει άκρη

δυστυχως δεν το εχω ψαξει καθολου για Ipv6. στο Laptop απλα το εκλεισα ωστε να μπορω να μπω σε torrent sites χωρις να μου βγαζει το μυνημα οτι δεν εχω προσβαση.οποτε εβαλα dns μονο σε Ipv4. δεν εχουν ιδιο μενου τα 2 speedport?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, poulinos said:

δυστυχως δεν το εχω ψαξει καθολου για Ipv6. στο Laptop απλα το εκλεισα ωστε να μπορω να μπω σε torrent sites χωρις να μου βγαζει το μυνημα οτι δεν εχω προσβαση.οποτε εβαλα dns μονο σε Ipv4. δεν εχουν ιδιο μενου τα 2 speedport?

Παρόμοιο αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει εξωτερικά από 4G Cosmote που έχει IPv6, εσωτερικά στο LAN το IPv6 δουλεύει. Έχω δοκιμάσει "::" σε όλα τα πεδία Source/Destination, Input/Output, πόρτες ανάποδα σε Source Destination κτλ αλλά δεν. Στο SP1 με παρόμοιες δούλευε

sp2 ipv6-1.png

sp2 ipv6-2.png

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...