Προς το περιεχόμενο

Arcadyan - Speedport Plus 2


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μου εφεραν το καινουργιο ρουτερ (παλι). Ειχα θεματα με καποιες σελιδες να μην ανοιγουν ή εφαρμογες (πχ δουλευαν τα fb, insomnia, youtube, αλλα οχι discord, winbank, tiktok). Κατι με τον ΟΤΕ οτι κανει αλλαγες απο Ipv4 σε ipv6 και καποια ρουτερ δεν καταφερνουν την αλλαγη (?) ( @poulinos)

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/files2/QIG__SPEEDPORT_PLUS_ARCADYAN_HI_RES_FSC.pdf

image.png.ffb402df88fa8ee245aefe79ecb45340.png

image.png.c51fbc02aed79c1073829d749526d7c9.png

image.png.b891c1875f95ec26ef108eeef776208f.png

image.png.b079ee34a62ccf55457119b672402295.png

Το παραξενο ειναι οτι οι συσκευες που βλεπει συνδεδεμενες ειναι μεσω των tp link. Δεν θυμαμαι στο zte να εμφανιζοντουσαν

image.png.7ca634bd43ff15f164fd4be42a4ab475.png

Για την ωρα δεν εχω κανενα σφαλμα. Ναι μεν μολις 50 λεπτα uptime, αλλα παντα ειχα κατι στα πρωτα 10 λεπτα. 

image.png.82b306029ece43a111de5637942cfabf.png

Εδω τα προηγουμενα στατιστικα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

4 ωρες χωρις κανενα error. Θα κανω τωρα ενα restart ακομα να υπαρχει

image.png.e28893c3472d1d445f22870f138d6f09.png

image.png.5ed1f66834f8be893516522a69256a64.png

Σε συγκριση με πχ ZTE

image.png.f1536dd122ecb9350cefdb1a0fee82b5.png

image.png.f6184104cc233f336e750d3be744e638.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, chios είπε

Κλειδώνεις χαμηλά κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή σου.

Προφανως ειναι λογω τοπικου δικτυου. Δεν εχουν ολοι οπτικες, ουτε και καφαο με οπτικες ;) 

Πιστεψε με, χωρις αναβαθμιση δικτυου, δεν διορθωνεται ο συγχρονισμος (και βασικα ειμαι και αρκετα πανω απο τον μ.ο. της περιοχης) :) 

Τα screenshot πιο πολυ ανεβηκαν για αυτους που στο παρελθον εχουν διαβασει το παραπανω θεμα, ή και αλλα που εχω ανοιξει στο παρελθον σχετικα με την συνδεση μου.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chios είπε

Αν είσαι σίγουρος ότι η καλωδίωση σου είναι σωστή τότε φταίει η περιοχή.

Οπως ειπα, για αυτους που με εχουν βοηθησει στο παρελθον ή γενικα για αυτους που θυμουνται:

Btw εχω και σχετικα χαμηλοτερο ping (10 vs 15 στο speedtest)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2023 at 14:21, SabotazNic said:

Το παραξενο ειναι οτι οι συσκευες που βλεπει συνδεδεμενες ειναι μεσω των tp link. Δεν θυμαμαι στο zte να εμφανιζοντουσαν

 

λογικo Να φαινονται εφοσον κανει μεχρι και Dhcp το speedport στις συσκευες αυτες.ενα δικτυο ειναι ολο ασχετα αν περνας μεσα απο Tp link powerlines τα οποια στην πραξη ειναι Transparent λιγακι στο δικτυο σου.δεν κανουν Dhcp δεν κανουν Nat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

λογικo Να φαινονται εφοσον κανει μεχρι και Dhcp το speedport στις συσκευες αυτες.ενα δικτυο ειναι ολο ασχετα αν περνας μεσα απο Tp link powerlines τα οποια στην πραξη ειναι Transparent λιγακι στο δικτυο σου.δεν κανουν Dhcp δεν κανουν Nat

Πάντως συνεχίζω μετά από restart να έχω θέμα με το να φορτώνουν συγκεκριμένα πράγματα. Ενδεικτικά που έδωσε για παράδειγμα ότι τικτοκ και Πειραιώς winbank δεν θα φορτώσουν λόγω προβληματικής ip ή κάτι. Και όντως συμβαίνει αυτό. Οπότε δεν ήταν θέμα ρουτερ. 

Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Πάντως με το συγκεκριμένο έχω γενικά πιο σταθερό ίντερνετ και 0 σφάλματα, εκτός του παραπάνω προβλήματος που μπορεί να συμβεί αφού κάνω restart/διακοπή ρεύματος κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SabotazNic said:

Πάντως συνεχίζω μετά από restart να έχω θέμα με το να φορτώνουν συγκεκριμένα πράγματα. Ενδεικτικά που έδωσε για παράδειγμα ότι τικτοκ και Πειραιώς winbank δεν θα φορτώσουν λόγω προβληματικής ip ή κάτι. Και όντως συμβαίνει αυτό. Οπότε δεν ήταν θέμα ρουτερ. 

Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Πάντως με το συγκεκριμένο έχω γενικά πιο σταθερό ίντερνετ και 0 σφάλματα, εκτός του παραπάνω προβλήματος που μπορεί να συμβεί αφού κάνω restart/διακοπή ρεύματος κτλ. 

a. με ολες τις συσκευες σου εχεις προβλημα να φορτωσουν αυτες οι σελιδες?

β.με αλλαγη dns παιζει?

γ.κλεισε απο την καρτα δικτυου Ipv6 για να δεις αν θα φτιαξει.

δ.σιγουρεψου οτι δεν σε κοβει Firewall κτλ .βεβαια ειναι πιο ευκολο ειναι να δοκιμασεις με αλλη συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, poulinos είπε

a. με ολες τις συσκευες σου εχεις προβλημα να φορτωσουν αυτες οι σελιδες?

β.με αλλαγη dns παιζει?

γ.κλεισε απο την καρτα δικτυου Ipv6 για να δεις αν θα φτιαξει.

δ.σιγουρεψου οτι δεν σε κοβει Firewall κτλ .βεβαια ειναι πιο ευκολο ειναι να δοκιμασεις με αλλη συσκευη

Ναι σε όλες τις συσκευές έχω το ίδιο θέμα. 

Β) για dns θα σου πω σε καμία ώρα που θα είμαι σπίτι. Βέβαια, τώρα όλα παίζουν. Όπως είπα προϋποθέτει να κάνω rr μέχρι μάλλον κάτι να μην σεταριστει. Ίσως κρατήσω screenshot από σχετικές σελίδες του ρουτερ να δω αν λείπει κάποια ρύθμιση ή ip στην επόμενη φορά που θα έχω αυτό το θέμα. 

Φαντάζομαι γ και δ δεν έχει νόημα, αφού έχω το θέμα και σε pc και σε κινητό. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/09/2023 at 18:17, SabotazNic said:

Ναι σε όλες τις συσκευές έχω το ίδιο θέμα. 

Β) για dns θα σου πω σε καμία ώρα που θα είμαι σπίτι. Βέβαια, τώρα όλα παίζουν. Όπως είπα προϋποθέτει να κάνω rr μέχρι μάλλον κάτι να μην σεταριστει. Ίσως κρατήσω screenshot από σχετικές σελίδες του ρουτερ να δω αν λείπει κάποια ρύθμιση ή ip στην επόμενη φορά που θα έχω αυτό το θέμα. 

Φαντάζομαι γ και δ δεν έχει νόημα, αφού έχω το θέμα και σε pc και σε κινητό. 

εφοσον το εχεις σε ολα τοτε ναι δεν εχει νοημα να το δοκιμασεις σε αλλη συσκευη.το γ μπορεις να το κανεις. εναλλακτικα μπορεις να βαλεις dns google για παραδειγμα σε tcp/ip v4 και tcp/ip v6.

Και σορρυ που ξαναρωταω αλλα οταν κανει το προβλημα εισαι σιγουρος οτι ανοιγουν καποιες ενω αλλες οχι .εννοω μηπως δεν ανοιγει καμια.επισης εκεινη την ωρα βλεπεις η γραμμη σου να παιζει καλα?δηλαδη τα στατιστικα ειναι νορμαλ ή εχεις τιποτα χαμηλα margin και γεμιζεις errors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον το εχεις σε ολα τοτε ναι δεν εχει νοημα να το δοκιμασεις σε αλλη συσκευη.το γ μπορεις να το κανεις. εναλλακτικα μπορεις να βαλεις dns google για παραδειγμα σε tcp/ip v4 και tcp/ip v6.

Και σορρυ που ξαναρωταω αλλα οταν κανει το προβλημα εισαι σιγουρος οτι ανοιγουν καποιες ενω αλλες οχι .εννοω μηπως δεν ανοιγει καμια.επισης εκεινη την ωρα βλεπεις η γραμμη σου να παιζει καλα?δηλαδη τα στατιστικα ειναι νορμαλ ή εχεις τιποτα χαμηλα margin και γεμιζεις errors?

100% το εχω σε ολες τις συεκευες. Μπορω να μπω ινσομνια, fb, yt αλλα οχι τικτοκ, winbank, discord. Αργοτερα το βραδυ που θα ειμαι μονος στο δικτυο, θα κανω κανα rr να δω αν ξανασυμβει και αν θα εχω κατι διαφορετικο στην σελιδα του οτε. 0 ερρορς εχω ειτε με αυτο το προβλημα, ειτε χωρις

Μου εκανε εντυπωση που και ο τεχνικος του οτε που μου ηρθε με ρουτερ, ηξερε στο περιπου τι συμβαινει. Μου λεει δοκιμασε να μπεις τικτοκ ή winbank, και οντως δεν μπορουσα. Κατι ειπε οτι εδω και 1 ετος ο ΟΤΕ κανει αλλαγες απο ipv4 σε 6 ή κατι τετοιο, και απλα καποια ρουτερ δεν παιρνουν ρυθμισεις? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos Τελικα το ξανα επαθα και πηρα ss απο τις σελιδες με τα στατιστικα. Απο οτι φαινεται, οντως κατι παιζει με την ipv4 και δεν μου δινει. Αριστερα με το προβλημα οπου καποιες σελιδες δεν ανοιγουν. Δεξια που τα εχω σβησει, προφανως εχει κανονικα ip και dns

image.png.12a21706c7b32e245050f095c12d8991.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/09/2023 at 21:43, SabotazNic said:

@poulinos Τελικα το ξανα επαθα και πηρα ss απο τις σελιδες με τα στατιστικα. Απο οτι φαινεται, οντως κατι παιζει με την ipv4 και δεν μου δινει. Αριστερα με το προβλημα οπου καποιες σελιδες δεν ανοιγουν. Δεξια που τα εχω σβησει, προφανως εχει κανονικα ip και dns

image.png.12a21706c7b32e245050f095c12d8991.png

και λογικα καποια sites δεν παιζουν οταν εχεις μονο Ipv6.το προβλημα το βρηκες.το θεμα ειναι αν η cosmote εχει κανει κατι. θα ηταν μια καλη δοκιμη με κανα fritz να εβλεπες τι γινεται.

  

On 17/09/2023 at 21:29, SabotazNic said:

100% το εχω σε ολες τις συεκευες. Μπορω να μπω ινσομνια, fb, yt αλλα οχι τικτοκ, winbank, discord. Αργοτερα το βραδυ που θα ειμαι μονος στο δικτυο, θα κανω κανα rr να δω αν ξανασυμβει και αν θα εχω κατι διαφορετικο στην σελιδα του οτε. 0 ερρορς εχω ειτε με αυτο το προβλημα, ειτε χωρις

Μου εκανε εντυπωση που και ο τεχνικος του οτε που μου ηρθε με ρουτερ, ηξερε στο περιπου τι συμβαινει. Μου λεει δοκιμασε να μπεις τικτοκ ή winbank, και οντως δεν μπορουσα. Κατι ειπε οτι εδω και 1 ετος ο ΟΤΕ κανει αλλαγες απο ipv4 σε 6 ή κατι τετοιο, και απλα καποια ρουτερ δεν παιρνουν ρυθμισεις? 

το ξερουμε το θεμα αλλα ποτε θα λυθει αγνωστο :P .αυτα ειναι. θα πρεπε να εχεις απειρα errors για να μην ανοιγει τιποτα/και τοτε θα το ειχες σε ολες τις σελιδες οχι μονο σε συγκεκριμενες

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...