Προς το περιεχόμενο

Ηχεία δαπέδου


papakos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα,χαλαρώστε παιδιά,ο καθένας έχει την άποψη του, τεκμηριωμένη ή όχι, δεν έχει σημασία,με ότι και όσο μυαλό έχω,θα ψαχτω με βοήθεια (και με)όλα τα όσα είπατε αλλά και με όσα βλέπω κι ακούω μπροστά μου,αύριο θα πάω για ακρόαση και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dantε είπε

Πετας ενα τιποτα δε καταλαβες(δευτερη φορα στο συγκεκριμενο θεμα που το κανεις),κανεις copy paste ενα κειμενο και νομιζεις πως απεδειξες κατι.

Εαν βαλεις αρκετα μικροτερο ενισχυτη εμφανιζονται αυτα που περιγραφεις.

Εαν ειναι κοντα οι τιμες τους,τοτε δεν εχεις τετοιο θεμα.Και προφανως οπως ξανα εγραψα,δε βαζεις ποτε τερμα τον ενισχυτη.Παιρνεις το 100% των ηχειων?Προφανως και οχι αλλα εισαι πολυ κοντα στο μεγιστο που μπορεις και με ασφαλεια.

Επισης αν παραμορφωνουν τα ηχεια ,τοτε ποιος σου αποκλειει οτι δεν εχουν παθει ζημια ηδη?

Με αρκετα μεγαλυτερο ενισχυτη ,εχεις και το κινδυνο να δωσει κανεις καμια αποτομη στο volume και να τα στειλει αδιαβαστα σε χρονο dt.Γενικα ειναι πιο πολλα τα ρισκα παρα αυτα που κερδιζεις και οπως εχω γραψει ηδη,πρεπει να γνωριζεις τι εχεις στα χερια σου.

Σαν rule of thumb ειναι αυτο που λεω για ισχυ ηχειων και ενισχυτη για να καλυψει τη πλειοψηφια του κοσμου.

Γιατι αν μπουν ολοι στο τρυπακι να μαθουν τα παντα,τοτε θα πρεπει να διαβαζει και ο ασχετος που θελει 2 ηχειακια να παιζει χαλαρα μουσικη και για τη ταση που πρεπει να δωσει η πηγη,να μαθουν χαρακτηριστικα προενισχυτων ,να μπλεξουν και με ηλεκτρονικα καθως ο ιδιος ενισχυτης με αλλους πυκνωτες στην εισοδο και εξοδο δινει αλλο ηχο κτλ.Ακομα και τα καλωδια εχουν σημασια.Αλλα φυσικα τα γνωριζεις αυτα,αλλα δε βλεπω να τα αναφερεις.

Τωρα στο συγκεκριμενο θεμα,ζηταει ο ανθρωπος ενα ζευγαρι ηχεια.Τον βαλατε στη διαδικασια να παρει και ενισχυτη αρα και εξτρα εξοδα.

Εαν τελικα παρει και ενισχυτη ,προσωπικα του ζηταω να βαλει τα ηχεια που θα παρει και με τον παλιο και με τον καινουργιο για να μας πει αν αξιζει τη διαφορα για τα 3 κατοσταρικα που θα δωσει ενδεχομενως για τον ενισχυτη.

Γιατι προφανως μπορει κατι να ακουγεται ωραιο αλλα και τι θα δωσεις για αυτο.

Συν το οτι οολα αυτα που συζηταμε ,μιλαμε για οταν θα παιξει και σε καποια ενταση.Γιατι οταν θα παιζει στο 1/3 της εντασης,τοτε δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια γιατι ουτε ο ενισχυτης θα κλιπαρει(ειτε ειναι μικροτερος,ειτε μεγαλυτερος) αλλα ουτε και τα ηχεια θα παραμορφωνουν.Και οταν αναφερει πως παιζει ολη τη μερα μουσικη,δε νομιζω 150watt ηχεια να παιζουν τερμα ολη τη μερα ....

Μπαινετε σε ενα θεμα που αφορα ηχο και ειναι λιγο πολυ και υποκειμενικο το θεμα και προτεινετε κατι με βασει τις δικες σας αναγκες χωρις να κατανοησετε τι εχει ζητησει ο ανθρωπος.Περα δηλαδη απο τα ηχεια που του ειπατε να παει σωστα να τα ακουσει,ουτε καν σε τι εντασεις ακουει δεν εγινε αναφορα.

Επειδη εσεις ξεκινησατε με κατι φθηνα και χωρις να διαβασετε (το ιδιο εκανα και εγω,εχω καψει ενισχυτες και ηχεια) και καταληξατε με ακριβο και καλο εξοπλισμο,συμπαιρενετε οτι ολοι που ρωτανε θα ακολουθησουν τον ιδιο δρομο.Δεν ειναι ετσι ομως.Ο ανθρωπος απλα μπορει να θελει να ακουει αξιοπρεπως μουσικη και να μεινει εκει.Μπορει να θελησει να παει στο τελειο αργοτερα,δε διαφωνω,αλλα πρεπει να ακολουθησει και τα ενδιαμεσα σταδια για να ξερει τι θελει.

Αλλα να τον προτρεπεις να σκασεις ενα καρο λεφτα και στο τελος να μη του χρειαστουν ολα αυτα,δεν ειναι ορθο...

Οι ευαισθησιες σε αφορουν οτι ενισχυτη και να εχεις.Ειναι πιο σημαντικος αριθμος κιολας απο τα watt που μοστραρουν στα ηχεια.

Eαν παιρνει και μενα η μπαλα στο ποστ σου,επειδη βλεπω χρησιμοποιεις πληθυντικο η απαντηση μου ειναι η εξης.

Θεωρω πιο εντιμο να πω εξαρχης στον ανθρωπο την αληθεια.......και μονο την αληθεια.

Οι περισσοτεροι απο αυτους που θα παει να κανει ακροαση (εαν τους γνωριζεις) θα του πουλησουν "φυκια για μεταξωτες κορδελες" ειναι συνηθης τακτικη τους........

Ο ενισχυτης που εχει ειναι και ασθενικος και πολυκαναλος και αρκετα παλιος.

Τον ειχα στην κατοχη μου με audiovector και απλα επαιζε σαν να ακους τρανσιστορ.

Αυτη ειναι η αληθεια και μονο η αληθεια.

Για αυτο και εξ'αρχης δεν ηθελα να τον βαλω στη διαδικασια να ψαξει για ενισχυτη και του προτεινα ενεργα.Για να αποφυγει την αγορα των dali και να πει μετα πεταξα τα χρηματα μου.

Ετσι θα κρατουσε και τον ενισχυτη του,αφου θα χρησιμοποιουσε μονο τα προενισχυτικα σταδια του,και χωρις να χασει τις ευκολιες που δεν εχει ενα ενεργο ηχειο μονο του (τηλεχειρισμος,line in να βαλει τις πηγες του επανω)

Τωρα εαν θεωρεις εντιμο να του παρε τα ηχεια που θελεις και θα παιξουν οπως φανταζεσαι,προφανως εχουμε αλλη οπτικη (και τη δεχομαι) αλλα εγω δεν θα το κανω.

Oπως θα διαβασες του προτεινα να κανει μια ακροαση σε ενεργα πραγματικα,(και οχι τα edifier που ειχε και εχει σχηματισει λαθος αποψη) για να του δωσω να καταλαβει τι μπορει να παρει μεσα στο μπατζετ του και να ακουει τη μουσικουλα του ευχαριστημενος.

Επειδη τυγχανει να ειμαι μουσικος και να εχω παιξει παλαιωθεν σε πολλα παταρια και με χιλιαδες μηχανηματα ειτε pa ειτε hi-fi θα σου πω το εξης για να ακριβολογουμε.

Στον επαγγελματικο τομεα pa ισχυει αυτο ακριβως που ειπωθηκε πιο πανω.

Εχεις ηχεια 100w θελεις ενισχυτη 150w συν 50%

Στο hi-fi ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα και πρεπει να ξερουμε το χωρο (ο οποιος συνηθως ειναι αφροντιστος) την αποσταση ακροασης και το ποσα db βγαζει στο 1 μετρο το ηχειο για να υπολογισουμε τι θελουμε.Σημαντικος παραγοντας η ευαισθησια του ηχειου και στα ποσα ohm κατεβαινει.Για να εχουμε εναν καλο ενισχυτη να καλυψουμε αυτην την καθοδο πρεπει να εχουμε καποιον που πχ στα 4ohm διπλασιαζει την ισχυ του εστω και θεωρητικα.

Ολα αυτα λοιπον (και παιρνει και αλλη αναλυση) δεν εκατσα να τα εξηγησω στο ts πολυ απλα για να μην βρεθει στον ωκεανο ξαφνικα.

Του ειπα πολυ απλα οτι θα χρειαστει εναν ενισχυτη χοντρικα με 100 καλα βατ.

Κανενα ηχειο των 120 watt δεν καιγεται απο εναν ενισχυτη των 100-120 watt εκτος και ο χρηστης κανει καφριλες και γυρναει το ποτενσιομετρο στο τερμα.

Εαν φερθει ετσι οποιοδησποτε στα ηχεια του με τον οποιοδηποτε ενισχυτη ανεξαρτητως watt θα κανει ζημια.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eαν παιρνει και μενα η μπαλα στο ποστ σου,επειδη βλεπω χρησιμοποιεις πληθυντικο η απαντηση μου ειναι η εξης.

Θεωρω πιο εντιμο να πω εξαρχης στον ανθρωπο την αληθεια.......και μονο την αληθεια.

Οι περισσοτεροι απο αυτους που θα παει να κανει ακροαση (εαν τους γνωριζεις) θα του πουλησουν "φυκια για μεταξωτες κορδελες" ειναι συνηθης τακτικη τους........

Ο ενισχυτης που εχει ειναι και ασθενικος και πολυκαναλος και αρκετα παλιος.

Τον ειχα στην κατοχη μου με audiovector και απλα επαιζε σαν να ακους τρανσιστορ.

Αυτη ειναι η αληθεια και μονο η αληθεια.

Για αυτο και εξ'αρχης δεν ηθελα να τον βαλω στη διαδικασια να ψαξει για ενισχυτη και του προτεινα ενεργα.Για να αποφυγει την αγορα των dali και να πει μετα πεταξα τα χρηματα μου.

Ετσι θα κρατουσε και τον ενισχυτη του αφου θα χρησιμοποιουσε μονο τα προενισχυτικα σταδια του μονο και χωρις να χασει τις ευκολιες που δεν εχει ενα ενεργο ηχειο σκετο (τηλεχειρισμος,line in να βαλει τις πηγες του επανω)

Τωρα εαν θεωρεις εντιμο να του παρε τα ηχεια που θελεις και θα παιξουν οπως φανταζεσαι προφανως εχουμε αλλη οπτικη (και τη δεχομαι) αλλα εγω δεν θα το κανω.

Oπως θα διαβασες του προτεινα να κανει μια ακροαση σε ενεργα πραγματικα (και οχι τα edifier που ειχε και εχει σχηματισει λαθος αποψη) για να του δωσω να καταλαβει τι μπορει να παρει μεσα στο μπατζετ του και να ακουει τη μουσικουλα του ευχαριστημενος.

Επειδη τυγχανει να ειμαι μουσικος και να εχω παιξει παλαιωθεν σε πολλα παταρια και με χιλιαδες μηχανηματα ειτε pa ειτε hi-fi θα σου πω το εξης για να ακριβολογουμε.

Στον επαγγελματικο τομεα pa ισχυει αυτο ακριβως που ειπωθηκε πιο πανω.

Εχεις ηχεια 100w θελεις ενισχυτη 150w συν 50%

Στο hi-fi ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα και πρεπει να ξερουμε το χωρο (ο οποιος συνηθως ειναι αφροντιστος) την αποσταση ακροασης και το ποσα db βγαζει στο 1 μετρο το ηχειο για να υπολογισουμε τι θελουμε.Σημαντικος παραγοντας η ευαισθησια του ηχειου και στα ποσα ohm κατεβαινει.Για να εχουμε εναν καλο ενισχυτη να καλυψουμε αυτην την καθοδο πρεπει να εχουμε καποιον που πχ στα 4ohm διπλασιαζει την ισχυ του εστω και θεωρητικα.

Ολα αυτα λοιπον (και παιρνει και αλλη αναλυση) δεν εκατσα να τα εξηγησω στο ts πολυ απλα για να μην βρεθει στον ωκεανο ξαφνικα.

Του ειπα πολυ απλα οτι θα χρειαστει εναν ενισχυτη χοντρικα με 100 καλα βατ.

Κανενα ηχειο των 120 watt δεν καιγεται απο εναν ενισχυτη των 100-120 watt εκτος και ο χρηστης κανει καφριλες και γυρναει το ποτενσιομετρο στο τερμα.

Εαν φερθει ετσι οποιοδησποτε στα ηχεια του με τον οποιοδηποτε ενισχυτη ανεξαρτητως watt θα κανει ζημια.

Ετσι οπως τα γραφεις συμφωνω.Εκανες μια σημαντικη διευκρινηση ομως για το οσο αφορα το συν 50%.Ανεφερες το για επαγγελματικο ηχο.Στο σπιτι αλλαζουν τα πραγματα.

Το ζουμι ειναι ενα.Εφοσον δε θελει αυτοενισχυζομενα (με τα οποια να πω την αληθεια και εγω συμφωνω,πραγματικα απλοποιουν πολυ τα πραγματα) τοτε ας παει να ακουσει και να παρει ενα ζευγαρι που του αρεσει και εαν δει στο χωρο του οτι δεν ανταποκρινεται σε αυτο που περιμενε,τοτε το ψαχνει για ενισχυτη.

Ο ηχος ειδικα,ειναι βαρελι διχως πατο απαξ και ξεκινησεις το ψαξιμο και μπορει να σου φαει πολλα λεφτα.

Και το αριστο για εναν μπορει να ειναι απαραδεκτο για τον αλλο.Για αυτο ο απολυτος κριτης ειναι το αυτι και οι απαιτησεις του καθενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω πουθενα στα λεγομενα σου.Απλα συνηθως οι consumer ενισχυτες ειναι τερμα μαρκετινγκ.Ολοι μετρανε στα watt οπως τους βολευει και με ψιλα γραμματα.Το ιδιο και στις τιμες παραμορφωσης.

Ειναι δεδομενο απο την αλλη οτι στο χωρο που θα τα ακουσει θα παθει πλακα,γιατι θα τα παιζουν με εναν ενισχυτη των 1500+ευρω (γιατι ας μη γελιομαστε 100 καλα watt απο εκει και πανω ξεκινανε) και σε εναν χωρο τοσο μελετημενο-φροντισμενο που κανενος το σπιτι δεν μπορει να γινει ετσι.

Επετρεψε μου να σου πω οτι ο ηχος δεν ειναι βαρελι διχως πατο,αρκει να αντιλαμβανεισαι την σωστη αναπαραγωγη και με μια μετρηση κι ενα μικροφωνακι μπορεις να διορθωσεις τα παντα.

Τωρα καποιοι,σωστη  αναπαραγωγη θεωρουν οτι ειναι να βαζεις 64αρι mp3 απο εγγραφη  remaster και να ακουγεται γλυκαναλατο και να μην "ξυριζει" και να ειναι και ροκια.

Τα στουντιο μονιτορ ειναι παρεξηγημενα απο πολλους γι αυτο και μονο το λογο,γιατι μπορει πιστα να αναπαραξει τη  μουσικη που το τροφοδοτεις οπως ακριβως εχει γραφτει.

Οποτε ακους και το λαθος της εγγραφης,και τη μεγαλη συμπιεση που εχει γινει και πολλα αλλα.

Τωρα βεβαια υπαρχει και αλλη αποψη.........ο μεγαλος πολεμος........ακριβα καλωδια,λαμπες σε συστοιχια 5 watt τελικους ηχεια full range και αναπαραγωγη βινυλιου 180gr μονο.Παραμορφωση στο φουλ δηλαδη "εν τη γενεσει".

Γουστα στο χομπι ειναι αυτα και ειναι δεκτα.Δεν ειναι ομως σωστα μουσικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Είπα να ...αλλά βαριέμαι

Άμα σε ενδιαφέρει που μαλλον ναι,να διαβάσεις να μάθεις.

Δεν είναι υποκειμενικό το θέμα με μάγισσες και χαρτορίχτρες , επιστήμη είναι , μελέτες, pdf κ.λ.π

Και ομως..... οσο και να διαβασεις, οσους τυπους και να βαλεις, οσα analyzers και να κανεις ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα και ο τελεια ρυθμισμενος ηχος για σενα, για μενα μπορει να ειναι ξερατο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Και ομως..... οσο και να διαβασεις, οσους τυπους και να βαλεις, οσα analyzers και να κανεις ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα και ο τελεια ρυθμισμενος ηχος για σενα, για μενα μπορει να ειναι ξερατο.

Δεν μιλαμε να γινουμε επιστημονες.........μιλαμε για σωστη αναπαραγωγη,και η σωστη αναπαραγωγη ειναι απο ολους αποδεκτη.Δηλαδη εαν πας σε μια συναυλια και ακους live και την κανεις εγγραφη και τη βαλεις σπιτι σου και ειναι ακριβως ιδια δεν θα σου αρεσει;

Εαν ομως ακους πχ τα μισα οργανα, η οι φωνες ακουγονται μεσα απο τουνελ,η ηλεκτρικη κιθαρα ακουγεται σαν ντενεκες οταν σολαρει,μαλλον υπαρχει προβλημα ειτε στην εγγραφη ειτε στην αναπαραγωγη.

Αυτο λοιπον δεν εχει σχεση με το τι αρεσει του καθενος,μιλαμε για την πραγματικοτητα.

Εαν του αρεσει να ακουει τερμα μπασο η τερμα πριμα αυτος ειναι λαθος οχι η μουσικη.

Η μουσικη ειναι μαθηματικα κι εχει μετρησεις καλως η κακως.

Πιστεψε με ο τελεια ρυθμισμενος ηχος αρεσει και σε μενα και σε σενα και σε ολο τον κοσμο 😉

Απλα αυτο ακουγεται μονο στα στουντιο.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Πιστεψε με ο τελεια ρυθμισμενος ηχος αρεσει και σε μενα και σε σενα και σε ολο τον κοσμο 😉

Απλα αυτο ακουγεται μονο στα στουντιο.

τελεια ρυθμισμενος ηχος;

πως ; απο τι; απο ποιον βασικα ...

ακομα και στο στουντιο (που το καθενα στουντιο εχει το δικο του χωρο - ηχο - μηχανηματα) με ακριβα μηχανηματα

και τα σουπερ μονιτορ ηχεια

στο τελος υπαρχει παντα ο ανθρωπος, σαν ηχοληπτης σαν μηχανικος ηχου σαν αυτος που κανει το mastering

και για αυτο εχουν και ολους αυτους και στις συναυλιες ...

εν τελει ο ηχος ειναι σε τεραστιο βαθμο υποκειμενικος

δεν εχουμε καταρχην τα ιδια αυτια και εκ γενετης και λογω ηλικιας

δεν εχουμε ιδια ακουσματα

δεν εχουμε ιδιες ηχητικες εμπειριες απο ηχο σε μαγαζια, εκθεσεις, συναυλιες, στουντιο , ηχοσυστηματα μαγαζιων- σπιτιων

δεν εχουμε ιδια γουστα

και παει λεγοντας ....

αν μετραγαν τα specs τοσο θα λεγαμε και για τους τραγουδιστες μονο τα specs τους

παει στα τοσα db, ανεβαζει τοσες οκταβες εχει τοσο γρηγορες αποσβεσεις κτλ

υπαρχουν πχ πολλοι φτηνοι ενισχυτες που εχουν τελειες φλατ καμπυλες σε σχεση με πολλους ακριβους λαμπατους

οταν τα ακουσεις ομως διπλα διπλα αλλαζουν τα πραγματα, και παρα πολλα τετοια παραδειγματα

οποτε απλα ακουμε οσα πιο πολλα γινεται με τα αυτια μας, και περνουμε αυτο που ευχαριστει τα δικά μας αυτια

ουτε του reviewer, ουτε του πωλητη, ουτε των κριτικων του skroutz κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

τελεια ρυθμισμενος ηχος;

πως ; απο τι; απο ποιον βασικα ...

Δεν θελω να απαντησω με σεντονι οσοι γνωριζουν καταλαβαν........

Δεν εχω να αποδειξω,δεν εχω να πεισω κανεναν,ολα αυτα που προειπα ειναι παγκοσμιως γνωστα και οσοι γνωριζουν απο ηχο γνωριζουν κιολας οτι με μια απλη εφαρμογουλα (που ειναι επι πληρωμη βεβαια) κι ενα μικροφωνακι μερικων ευρω μπορεις ακομα και το συστηματακι του σπιτιου να το κανεις να παιζει μεχρι και 50 φορες καλυτερα.

Οσοι ενδιαφερονται να μαθουν το νετ εχει τα παντα ειναι η μεγαλυτερη εγκυκλοπαιδεια.

26 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

δεν εχουμε ιδιες ηχητικες εμπειριες απο ηχο σε μαγαζια, εκθεσεις, συναυλιες, στουντιο , ηχοσυστηματα μαγαζιων- σπιτιων

Τωρα αυτη ειναι σοβαρη προσεγγιση στο θεμα μας;

Δηλαδη αναλογα με την ηχητικη εμπειρια-γουστο παει οταν ακους ενα λαουτο να γρατζουναει λες και ειναι μεσα σε ντενεκε απο μια κακη εγγραφη στο στουντιο και εν συνεχεια στο μεσο αναπαραγωγης;

Το σωστα μετρημενο συστημα παιζει απλα σωστα και αρεσει σε ολους γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν κακοφωνιες,ασυμμετριες,υπαρχουν σωστες αρμονικες,σωστη τοποθετηση σε οργανα κλπ κλπ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Αφού δεν έχετε  να αποδείξετε τίποτα απλά απαντήστε σε αυτό που ρώτησε ο TS και αφήστε στην άκρη τα κομπλεξικά σας.

Εγω ημουν πολυ αναλυτικος σε οτι με ρωτησε,οτι αλλο θελει ο ts εδω ειμαστε.

Τωρα περι κομπλεξικων το αφηνω ασχολιαστο......απλα κοιταξε να εισαι πιο κοσμιος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...