Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για επεξεργαστή Intel Core i9-10850K Box


stefanos777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σωστή πρόταση, πες μας τι κουτί έχεις ώστε να μιλάμε για αέρα να είμαστε σίγουροι οτι χωράει.

Θα σε ενδιέφερε υδρόψυξη; Αν και δεν την προτιμάω-προτείνω να ξέρουν τα παιδιά τι θα σου πουν.

Θα κάνεις βαρύ oc;

Mόλις απαντήσεις όλα τα παραπάνω θα έχεις μια σωστή και ολοκληρωμένη πρόταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτί είναι το MS-Tech X4 Crow2. Όχι δεν θα κάνω βαρύ O.C. Πάνω από 4,2 GHz δεν θα πάει. Ναι με ενδιαφέρει και η υδρόψυξη. Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σας παιδιά.

Επεξ/σία από stefanos777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stefanos777 είπε

Το κουτί είναι το MS-Tech X4 Crow2. Όχι δεν θα κάνω βαρύ O.C. Πάνω από 4,2 GHz δεν θα πάει. Ναι με ενδιαφέρει και η υδρόψυξη. Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σας παιδιά.

Μαλλον εννοεις 5.2?Παντως κανονικα ο επεξεργαστης παει all core 4.8 οποτε αν σκοπευεις να τον εχεις 5.2 all core δεν ειναι ελαφρυ οc γι αυτον τον cpu. Aυτοι τον πηγαν μεχρι 5.1 all core  στα 1.3 v, δεν πιεσαν αλλο https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-10850k-cpu-review. Σιγουρα ο cpu σου δικαιολογει aio, αλλιως μια μουλαροαεροψυξη😁.. Αν πας για aio vfm επιλογη με πολυ καλα αποτελεσματα λογο του παχυτερου ψυγειου που εχει σε σχεση με τα αλλα aio https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html. Υπαρχει και σε 240/280

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, niko13 είπε

Μαλλον εννοεις 5.2?Παντως κανονικα ο επεξεργαστης παει all core 4.8 οποτε αν σκοπευεις να τον εχεις 5.2 all core δεν ειναι ελαφρυ οc γι αυτον τον cpu. Aυτοι τον πηγαν μεχρι 5.1 all core  στα 1.3 v https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-10850k-cpu-review. Σιγουρα ο cpu σου δικαιολογει aio, αλλιως μια μουλαροαεροψυξη😁.. Αν πας για aio vfm επιλογη με πολυ καλα αποτελεσματα λογο του παχυτερου ψυγειου που εχει σε σχεση με τα αλλα aio https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html. Υπαρχει και σε 240/280

Αν πάει τόσο δεν θα τον πειράξω καθόλου. 

Δεν σκοπεύω να το πιέσω πάρα πολύ πάντως.

Αυτό που μου προτείνεις είναι πολύ ωραίο αλλά δεν ξέρω αν θα χωρέσει. Με 2 ανεμιστήρες αν διαλέξω λες να έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stefanos777 είπε

Αν πάει τόσο δεν θα τον πειράξω καθόλου. 

Δεν σκοπεύω να το πιέσω πάρα πολύ πάντως.

Αυτό που μου προτείνεις είναι πολύ ωραίο αλλά δεν ξέρω αν θα χωρέσει. Με 2 ανεμιστήρες αν διαλέξω λες να έχω πρόβλημα;

 Οχι δεν θα εχεις αν δεν τον σκαλισεις, μην ανησυχεις

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arctic Freezer 34 eSports Duo

ή

Be Quiet Dark Rock Pro 4

Θα χρειαστεί να ελέγξεις αν χωράνε στο κουτί και αν υπάρχει χώρος για τις ram.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, hln3 είπε

Arctic Freezer 34 eSports Duo

ή

Be Quiet Dark Rock Pro 4

Θα χρειαστεί να ελέγξεις αν χωράνε στο κουτί και αν υπάρχει χώρος για τις ram.

Θα πάρω πρώτα και την μητρική που θέλω και μετά θα το ψάξω καλά με τις διαστάσεις για να είμαι σίγουρος ότι θα χωράνε. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου.

Επεξ/σία από stefanos777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 3:25 ΜΜ, stefanos777 είπε

Καλησπέρα. Όποιος μπορεί ας μου προτείνει τι ψύξη να χρησιμοποιήσω για τον επεξεργαστή Intel Core i9-10850K Box. Ευχαριστώ πολύ.

Noctua nh-u12s black 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 3:56 ΜΜ, stefanos777 είπε

Το κουτί είναι το MS-Tech X4 Crow2. Όχι δεν θα κάνω βαρύ O.C. Πάνω από 4,2 GHz δεν θα πάει. Ναι με ενδιαφέρει και η υδρόψυξη. Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σας παιδιά.

To κουτί είναι αρκετά παλιό, παρωχημένης σχεδίασης με όλα αυτά τα hdd cages μπροστά, και δεν το βλέπω κατάλληλο για AIO. Ίσως χωράει μια 240mm επάνω, αλλά δεν ξέρω αν θα το επιχειρούσα. 

Καλό είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα για ανανέωση κουτιού και ψύξης γενικά. Από αερόψυκτρες, από ό,τι είδα δίνουν max ύψος 160-170mm για το κουτί που έχεις, και προφανώς είναι με ή χωρίς τον πλαϊνό ανεμιστήρα. Προτάθηκαν πολύ καλές ψύκτρες, όπως η BeQuiet Dark Rock Pro 4, και γενικά πρέπει να κινηθείς σε μεγάλη ψύκτρα για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Εγώ τον έχω σε κουτί Phanteks P500A με NZXT X61 Kraken σε push-pull μπροστά, και έχω πολύ καλές θερμοκρασίες με λίγο πείραγμα στο BIOS. 

Δες το κατά την γνώμη μου σαν συνολική ανανέωση, βάζοντας και το κουτί στο πρόγραμμα. Το να δώσεις 50-100€ για γομαρο-αερόψυκτρα και να έχεις κάτω του μετρίου αποτέλεσμα λόγω κουτιού δεν αξίζει κατά την γνώμη μου. 

Καθόρισε και ένα budget για να δούμε τί μπορείς να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, life is music είπε

Noctua nh-u12s black 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πρόταση σου.

19 ώρες πριν, pnick είπε

To κουτί είναι αρκετά παλιό, παρωχημένης σχεδίασης με όλα αυτά τα hdd cages μπροστά, και δεν το βλέπω κατάλληλο για AIO. Ίσως χωράει μια 240mm επάνω, αλλά δεν ξέρω αν θα το επιχειρούσα. 

Καλό είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα για ανανέωση κουτιού και ψύξης γενικά. Από αερόψυκτρες, από ό,τι είδα δίνουν max ύψος 160-170mm για το κουτί που έχεις, και προφανώς είναι με ή χωρίς τον πλαϊνό ανεμιστήρα. Προτάθηκαν πολύ καλές ψύκτρες, όπως η BeQuiet Dark Rock Pro 4, και γενικά πρέπει να κινηθείς σε μεγάλη ψύκτρα για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Εγώ τον έχω σε κουτί Phanteks P500A με NZXT X61 Kraken σε push-pull μπροστά, και έχω πολύ καλές θερμοκρασίες με λίγο πείραγμα στο BIOS. 

Δες το κατά την γνώμη μου σαν συνολική ανανέωση, βάζοντας και το κουτί στο πρόγραμμα. Το να δώσεις 50-100€ για γομαρο-αερόψυκτρα και να έχεις κάτω του μετρίου αποτέλεσμα λόγω κουτιού δεν αξίζει κατά την γνώμη μου. 

Καθόρισε και ένα budget για να δούμε τί μπορείς να κάνεις. 

Καλησπέρα. Είδα το κουτί που αναφέρεις και παρατήρησα ότι δεν μπορεί να πάρει blue ray που εγώ το χρειάζομαι. Το κουτί είναι πάντα ανοιχτό και έτσι δεν θα έχω πρόβλημα με το ύψος που έχουν οι ψήκτρες. Το θέμα είναι να μην είναι τόσο ογκώδης μια ψήκτρα και δεν μπορείς να τοποθετήσεις την ram στην μητρική. Σε υδρόψυξη χωράει σίγουρα το κουτί που έχω 240mm και ίσως και 280mm. Αν πάω σε υδρόψυξη σίγουρα πριν κάνω την αγορά θα μετρήσω προσεκτικά τις διαστάσεις για να είμαι σίγουρος ότι χωράει και η 280mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω ενα setup απο gigabyte auros ultra z490 με  10850k, μετα απο πολλες προσπάθειες πετυχα καλες θερμοκρασιες στα 5ghz με v core1,360 volt,  σε idle εχω 23c και σε παιχνιδη δε εχω δει παν απ 62c με ψυχτρα Arctic Liquid Freezer II 240 και παστα Thermal Grizzly Kryonaut Thermal Paste πανω στην cpu kai σε καλοκαιρινη περιδο, 

το μονο πραγμα που εχω να σου προτεινω ειναι το case σου να ειναι τελειος open η αλλιος να περναει φρεσκος αερας συνεχεια μεσα στο case, εαν το εχεις κλειστο τοτε θα εχεις 20+ c παραπανω. 

σχεδιάζω μεγαλυτερο water cooling συστημα για να τον πας στα 5,4 η 5,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 11:32 ΠΜ, luis_rambo84 είπε

εχω ενα setup απο gigabyte auros ultra z490 με  10850k, μετα απο πολλες προσπάθειες πετυχα καλες θερμοκρασιες στα 5ghz με v core1,360 volt,  σε idle εχω 23c και σε παιχνιδη δε εχω δει παν απ 62c με ψυχτρα Arctic Liquid Freezer II 240 και παστα Thermal Grizzly Kryonaut Thermal Paste πανω στην cpu kai σε καλοκαιρινη περιδο, 

το μονο πραγμα που εχω να σου προτεινω ειναι το case σου να ειναι τελειος open η αλλιος να περναει φρεσκος αερας συνεχεια μεσα στο case, εαν το εχεις κλειστο τοτε θα εχεις 20+ c παραπανω. 

σχεδιάζω μεγαλυτερο water cooling συστημα για να τον πας στα 5,4 η 5,5.

Δεν θα κερδίσεις με καλύτερη ψύξη, ήδη είσαι ψηλά σε τάση. 5.4-5.5 δεν θα δεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι αερόψυκτρες κάνουν καλή δουλειά. Μια που δεν συζητιέται ιδιαίτερα αλλά ψύχει ίσως καλύτερα και από Noctua DH-15 με σχετικά αθόρυβη λειτουργία έως τις ~1100 στροφές είναι η Deepcool assassin 3. Το παρακάτω είναι από prime95 Blend και όλα default με 24c θερμοκρασία δωματίου. Στις 900 με 1000 στροφές όπως φαίνεται.

Spoiler

DeepCool.png.21a04d727d6f2302007c2a636360404e.png

Πιστεύω ότι χωρίς OC κάνουν και αρκετά χειρότερες ή πιο αθόρυβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...