Προς το περιεχόμενο

pcie


grigoros36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πρόσφατα άλλαξα την μητρική στο παλιό PC  γιατι η παλια msi big bang κάηκε απο βραχυκύκλωμα και βρήκα μτχ αυτή  Asus P7H55-M SI την εβαλα όλα καλά αλλά οταν εβαλα την κάρτα γραφικών  πέφτει πάνω στην pcie και δεν μπορώ να βάλω την κάρτα ήχου creative SB X-Fi titanium καμία ιδέα 💡�; 

Επεξ/σία από grigoros36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτί τι μεγέθους είναι;

Η κάρτα ποια υλοποίηση είναι;

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grigoros36 είπε

Ναι👍 αυτή είναι

Επειδη δεν ξερω απο καρτες ηχου κ το βαρος τους, μη βαρατε αμα δεν κολαει. Με κατι τετοιο https://www.e-shop.gr/kolink-pci-express-x1-to-x1-riser-card-extender-cable-19cm-p-PER.817970?gclid=Cj0KCQjwutaCBhDfARIsAJHWnHvmY3kHziSy9omfAgtLH9mPaFz9et8uy5ZmN6AQOX2GyyLxjVC8ZFoaAkGMEALw_wcB θα μπορουσαμε να την βαλουμε σε καποιο πιο κατω slot και να κρατιεται το βαρος της μονο απο τη βιδα? 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, niko13 είπε

Επειδη δεν ξερω απο καρτες ηχου κ το βαρος τους, μη βαρατε αμα δεν κολαει. Με κατι τετοιο https://www.e-shop.gr/kolink-pci-express-x1-to-x1-riser-card-extender-cable-19cm-p-PER.817970?gclid=Cj0KCQjwutaCBhDfARIsAJHWnHvmY3kHziSy9omfAgtLH9mPaFz9et8uy5ZmN6AQOX2GyyLxjVC8ZFoaAkGMEALw_wcB θα μπορουσαμε να την βαλουμε σε καποιο πιο κατω slot και να κρατιεται το βαρος της μονο απο τη βιδα? 

Πρεπει να γινεται το βαρος νομιζω ειναι 278gr εαν εχω βρει το σωστο μοντελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η κάρτα όμως (το φαν) πιάνει δύο θέσεις δε θα έχει χώρο λόγω ύψους να μπει το riser. Εγώ σκέφτηκα εν έχει χώρο να βάλει τη κάρτα γραφικών με riser x16 καβαλώντας τη κάρτα ήχου, κάτω από τη μητρική αν έχει χώρο το κουτί.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν η κάρτα όμως (το φαν) πιάνει δύο θέσεις δε θα έχει χώρο λόγω ύψους να μπει το riser. Εγώ σκέφτηκα εν έχει χώρο να βάλει τη κάρτα γραφικών με riser x16 καβαλώντας τη κάρτα ήχου, κάτω από τη μητρική αν έχει χώρο το κουτί.

αυτο θα εγραφα κι εγω τωρα η gtx 760 που εχω ειναι λιγα χιλιοστα πανω απο την υποδοχη pcie !

 

δεν ξερω αν υπαρχει καποιος ανταπτορας να βαλω σε μια απο τις pci 1 ή 2 που εχει ! Η δεν θα δουλεψει η καρτα ηχου σε αυτες ;:unsure:

και κατι αλλο ασχετο με την pcie! Εβαλα το speecy  και το hwmonitor και στα volt ολα ειναι καλα εκτος απο τα 12V και στα δυο προγραμματα μου δειχνει 7.65V μπηκα στο bios εκει εχει 12.250V τελικα τι γινεται ;  

Επεξ/σία από grigoros36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν η κάρτα όμως (το φαν) πιάνει δύο θέσεις δε θα έχει χώρο λόγω ύψους να μπει το riser. Εγώ σκέφτηκα εν έχει χώρο να βάλει τη κάρτα γραφικών με riser x16 καβαλώντας τη κάρτα ήχου, κάτω από τη μητρική αν έχει χώρο το κουτί.

Ε βεβαια η τυχη μου.. Σιγα μη δουλευε..κανε τα μαγικα σου ρε τερη, να βοηθησεις τον ανθρωπο😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Εβαλα το speecy  και το hwmonitor

HWinfo και τελείωσε η υπόθεση!

Το κουτί ποιο είναι ακριβώς (να κάνω μία προσομοίωση στο "Photoshop" πως θα μπει η κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...