Προς το περιεχόμενο

ΑΣΟΕΕ Μεταπτυχιακό Marketing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλάνια μου καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω άμα έχετε κάποια προσωπική εμπειρία από το μεταπτυχιακό της ΑΣΟΕΕ στο Marketing. Εάν υπάρχει κάποιος απόφοιτος που θα μπορούσε να παραθέσει την άποψή του περί του μεταπτυχιακού. 

Επίσης, πολύ βασική απορία που έχω είναι εάν το μεταπτυχιακό ακολουθεί και πρακτική κατεύθυνση -πέρα της θεωρητικής. Εννοώ εάν μαθαίνεις σε ικανοποιητικό βαθμό τα κομμάτια του SEO, SEM, content marketing, AdWords και τα σχετικά... Σαν μεταπτυχιακό γνωρίζω ότι έχει κύρος στην αγορά εργασίας, αλλά εκεί που θέλω να εστιάσω είναι εάν όντως κάλυπτει κάποιον με το πρακτικό κομμάτι του μάρκετινγκ στην αγορά εργασίας ή θα χρειαστεί να κάνω παράλληλα και κάποιο σεμινάριο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Δες το προγραμμα σπουδων, αλλα γενικα τα msc marketing δεν κανουν καθολου τετοια πραγματα, αν θελεις να δεις αυτα τοτε κανε καποιο digital marketing diploma. Αυτα που λες ειναι για digital marketing, δεν τα θελουν ολες οι θεσεις εργασιας πχ brand/product mkt κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efib είπε

Καλησπερα,

Δες το προγραμμα σπουδων, αλλα γενικα τα msc marketing δεν κανουν καθολου τετοια πραγματα, αν θελεις να δεις αυτα τοτε κανε καποιο digital marketing diploma. Αυτα που λες ειναι για digital marketing, δεν τα θελουν ολες οι θεσεις εργασιας πχ brand/product mkt κλπ

Καλησπέρα, 

Έχω δει προφανώς τον οδηγό σπουδών. Ολα αυτά που προαναφέρθηκαν τα γράφει στον οδηγό σπουδών. Δηλαδή στο μάθημα του digital marketing παραθέτει όλα τα παραπάνω. Απλά εγώ έχω την απορία αν εμβαθύνουν όσο ενα diploma που προανέφερες. Αν όχι, τότε σε τι ακριβώς μπορεί να στοχεύσει ένας απόφοιτος μάρκετινγκ πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και τι ένας κάτοχος διπλώματος των παραπάνω αποκλειστικά; Εννοώ στην αγορά εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τελειως διαφορετικο το marketing/brand management με το seo/adwords/sem. Αν θελεις να ασχοληθεις με digital marketing τοτε κανε ενα diploma (εχει και το alba ενα συμπαθητικο), αν θελεις να ασχοληθεις με management (brand/product/marketing) τοτε κανεις το MSc. Εξαρταται το τι θελεις να κανεις. Πχ εγω εχω MSc Marketing και σκοπευω να κανω και digital diploma για να ξερω τι γινεται (αλλα δεν ειναι απαραιτητο, εξαρταται οπως σου ειπα). Τι πτυχιο εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, efib είπε

Ειναι τελειως διαφορετικο το marketing/brand management με το seo/adwords/sem. Αν θελεις να ασχοληθεις με digital marketing τοτε κανε ενα diploma (εχει και το alba ενα συμπαθητικο), αν θελεις να ασχοληθεις με management (brand/product/marketing) τοτε κανεις το MSc. Εξαρταται το τι θελεις να κανεις. Πχ εγω εχω MSc Marketing και σκοπευω να κανω και digital diploma για να ξερω τι γινεται (αλλα δεν ειναι απαραιτητο, εξαρταται οπως σου ειπα). Τι πτυχιο εχεις;

Οικονομικα (ΤΟΠΑ) στην Πάντειο έχω. Αλλα εχω 3 χρόνια εργασιακή εμπειρία ως assistant sales manager στη retail industry και ελεγα να συνδυάσω το management με το μάρκετινγκ όσο αυτό επιτρέπεται. Διότι ως γνωστόν στο Ελλαδισταν άσχετα με τον τίτλο της εργασίας σου καλύπτεις υποχρεώσεις άσχετες από αυτό που θα έπρεπε να κάνεις. Δλδ εγώ εχω προσληφθεί για καθαρό management, αλλα με τρέχουν για εργασίες marketeer και hr assistant. Σίγουρα δεν κάνω ότι ακριβώς θα έκαναν τα άλλα δύο πόστα, αλλά και πάλι μια βασική ιδέα την έχω. 

Από τι καταλαβα το παρόν πτυχίο απλά θα ενισχύσει την ήδη υπάρχουσα θέση μου ίσως... Επομένως, ίσως ακολουθήσω το Master της ΑΣΟΕΕ και επεκτείνω τις γνώσεις μου στα υπόλοιπα με κάποια σεμινάρια.

Εσύ είχες ακολουθήσει το MSc Marketing στην ΑΣΟΕΕ και δε σε κάλυψε στα παραπάνω θέματα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα κανε MSc, θα σε βοηθησει περισσοτερο. Οχι, Αγγλια εκανα εγω μαστερ. Οσο ζεις μαθαινεις, οποτε κανε το μαστερ που θα σου δωσει περισσοτερες γνωσεις στο αντικειμενο. Θυμαμαι μου αρεσε το international marketing, κοιταξε το και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, efib είπε

Καλυτερα κανε MSc, θα σε βοηθησει περισσοτερο. Οχι, Αγγλια εκανα εγω μαστερ. Οσο ζεις μαθαινεις, οποτε κανε το μαστερ που θα σου δωσει περισσοτερες γνωσεις στο αντικειμενο. Θυμαμαι μου αρεσε το international marketing, κοιταξε το και αυτο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου. Με βοήθησες αρκετά. Ακόμη και για το diploma του Alba που από τι είδα είναι αρκετά ελκυστικό σε μετέπειτα στάδιο. 

 

Καλή επιτυχία στις σπουδές σου.  🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκετιγκ στην Ελλαδα δεν υπαρχει σαν επαγγελμα. Παραπεμπει σε φυλλαδα, call center, ποσοστα klp. Ειμαστε πισω σαν χωρα στο κλαδο του μαρκετιγκ , κοινως ειμαστε 500 χρονια πισω. Δεν ξερουν να το αξιοποιουν και δεν εχει καμια σχεση με το ΕΞωτερικο

Θα σου συνιστουσα και εγω να το κανεις στο Εξωτερικό. Γι αυτο να εχεις ενα καλο Μ.Ο, χρήματα για τα δίδακτρα και μαι καλη προετοιμασία. Εγω θα το εκανα στο Εξωτερικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχυει κατι τετοιο, καμια σχεση με φυλλαδια και call center δεν εχει το μαρκετινγκ. Ολες οι εταιριες εχουν ξεχωριστο τμημα μαρκετινγκ. 

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελεις να ασχοληθεις με marketing ανοιγεις ενα dropshipping store μεσω πχ clickfunnels η shopify και φερνεις traffic απο social πχ twitter,instagram,tiktok,facebook με ads.

Το καλυτερο πανεπιστημιο.

Η λογικη να παω καπου να μου μαθουν πραγματα δεν συγκρινεται, με το μαθαινω αμεσα στην πραξη για να εχω sales.

Επεξ/σία από Damianus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, efib είπε

Δεν ισχυει κατι τετοιο, καμια σχεση με φυλλαδια και call center δεν εχει το μαρκετινγκ. Ολες οι εταιριες εχουν ξεχωριστο τμημα μαρκετινγκ. 

συγκρινεις το μαρκετιγκ στην Ελλαδα που εινα 500  χρονια πισω με το μαρκετιγκ στο ΕΞωτερικό? Τα βλεπω και στις καμπανιες τι κανουμε ως χωρα, που φερνουμε διαφορα brands απο το Εξωτερικό για να μας δωσουν ιδεες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον μπερδευεις το μκτ με την διαφημιση και τις καμπανιες (μαλλον μιλας για διαφημιστικες που εχουμε καποιες ελλαδα. πχ η red bull συνεργαζεται με ελληνικη διαφημιστικη). 2ον οι περισσοτερες εταιριες ειναι πολυεθνικες (p&g, l'oreal κλπ) και παιρνουν το υλικο ετοιμο απο τα HQ, αλλα δεν ειναι μονο αυτο το μκτ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, efib είπε

1ον μπερδευεις το μκτ με την διαφημιση και τις καμπανιες (μαλλον μιλας για διαφημιστικες που εχουμε καποιες ελλαδα. πχ η red bull συνεργαζεται με ελληνικη διαφημιστικη). 2ον οι περισσοτερες εταιριες ειναι πολυεθνικες (p&g, l'oreal κλπ) και παιρνουν το υλικο ετοιμο απο τα HQ, αλλα δεν ειναι μονο αυτο το μκτ.

marketing, υπαρχει κυριως στο λιανεμποριο το θεμα ειναι οτι δεν αντιπροσωπεύει σε καμια σχεση το μαρκετιγκ που υπαρχει στο Εξωτερικό. ΔΕΝ συγκρίνονται. Επισης η πλειοψηφία του μαρκετιγκ ειναι οι διαφημίσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται οτι δεν ειναι το αντικειμενο σου και οτι δεν εχεις εργαστει στο μκτ ουτε Ελλαδα, ουτε εξωτερικο. Δεν ειναι τοσο ελευθερο στο υλικο επειδη τα παιρνουν ολα απο τα HQ. Εταιριες οπως apivita ή καποια αλλη ελληνικη (τουλαχιστον πριν εξαγοραστει) τα κανουν ολα μονοι τους και υπαρχει μεγαλυτερη ελευθερια. Μην εχεις ομως το μυαλο σου μονο στην διαφημιση ( Αφου με ξερεις μαλλον ησουν Ασοεε, το πρωτο πραγμα που μας ειπαν ειναι οτι το μκτ δεν ειναι διαφημιση.). Καταλαβαινω συγχυση απο ατομο εκτος ασοεε, αλλα μην το κανουμε τωρα καφενειο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...