Προς το περιεχόμενο

ΑΣΟΕΕ Μεταπτυχιακό Marketing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, efib είπε

Φαινεται οτι δεν ειναι το αντικειμενο σου και οτι δεν εχεις εργαστει στο μκτ ουτε Ελλαδα, ουτε εξωτερικο. Δεν ειναι τοσο ελευθερο στο υλικο επειδη τα παιρνουν ολα απο τα HQ. Εταιριες οπως apivita ή καποια αλλη ελληνικη (τουλαχιστον πριν εξαγοραστει) τα κανουν ολα μονοι τους και υπαρχει μεγαλυτερη ελευθερια. Μην εχεις ομως το μυαλο σου μονο στην διαφημιση ( Αφου με ξερεις μαλλον ησουν Ασοεε, το πρωτο πραγμα που μας ειπαν ειναι οτι το μκτ δεν ειναι διαφημιση.). Καταλαβαινω συγχυση απο ατομο εκτος ασοεε, αλλα μην το κανουμε τωρα καφενειο.

Καμία σύγχυση. Περισσότερη βλέπω σε εσένα, που ίσως στην ΑΣΟΕΕ δεν κατάφερες να μάθεις περισσότερα πράγματα από όσα μαθαίνουν σε ένα επαρχιακό πανεπιστήμιο/τει μιας και εκεί οι συνθήκες είναι πιο ανθρώπινες. Και εγώ ασοεε τελείωσα, αλλά τα αδέρφια μου που σπούδασαν σε επαρχιακά πανεπιστήμια και τει έμαθαν και περισσότερα πράγματα από εμένα, αλλά κυρίως ήταν πιο ανθρώπινοι οι καθηγητές τόσο σε προσεγγισιμότητα όσο και σε γνώσεις. Επειδή είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από το ΛΟΧΡΗ το οποιο ολοκλήρωσα σε 4 χρόνια , με μηδεν πράξεις, μιας και το επάγγελμα του λογιστή απαιτεί εργαστήρια και όχι φουλ θεωρία.

Αν είχε δουλειά και ήταν αξιοποίησημο το μαρκετιγκ στην Ελλάδα, δεν θα έφευγαν τα παιδιά που τελείωσαν μαρκετιγκ στο Εξωτερικό για καλύτερς απολαβές και επαγγελματικές διεξόδους. Η ξαδέρφη μου τελείωσε μαρκετιγκ στην ασοεε και στην Ελλάδα δεν μπορεσε να βρει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Έφυγε στη Γαλλία και τώρα δουλεύει και σε καλή θέση και με πολύ καλές οικονομικές απολαβές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω εξωτερικο ειμαι, αλλα δεν φταιει το μκτ στην ελλαδα που ειναι φυλλαδια οπως λες, φταιει που δεν εχει τοσες θεσεις εργασιας. Και ναι, οι απολαβες ειναι ψιχουλα σε σχεση με το εξωτερικο, φταιει που δεν υπαρχει ανελιξη, αξιοκρατια, σοβαρο κρατος κλπ.

Τελος παντων, εισαι λοχρη και μιλας για μαρκετιγνκ και τι κανει το μκτ και το αποκαλεσες και φυλλαδια και call center.. makes sense.. Και εγω που εχω msc marketing σε top UK uni ειμαι σε συγχυση. Ειναι τουλαχιστον προσβλητικο προς τους συναδελφους σου αυτο που κανεις, και προσβαλεις και εμενα και δεν θα απαντησω ξανα.

 

ΥΓ. αυτο που μας ελεγαν στην λογιστικη ειναι οτι η λογιστικη ειναι κανονες, και δεν χρειαζεται πτυχιο (και φυσικα κανουμε πολυ λιγα πραγματα σε σχεση με τα τει). Οποτε αν ηθελες να γινεις λογιστης και πηγες ασοεε τοτε κακως εκανες. Σε ενα τει θα ειχες γινει καλυτερος λογιστης.

 

Επεξ/σία από efib
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, efib είπε

Και εγω εξωτερικο ειμαι, αλλα δεν φταιει το μκτ στην ελλαδα που ειναι φυλλαδια οπως λες, φταιει που δεν εχει τοσες θεσεις εργασιας. Και ναι, οι απολαβες ειναι ψυχουλα σε σχεση με το εξωτερικο, φταιει που δεν υπαρχει ανελιξη, αξιοκρατια, σοβαρο κρατος κλπ.

Τελος παντων, εισαι λοχρη και μιλας για μαρκετιγνκ και τι κανει το μκτ και το αποκαλεσες και φυλλαδια και call center.. makes sense.. Και εγω που εχω msc marketing σε top UK uni ειμαι σε συγχυση. Ειναι τουλαχιστον προσβλητικο προς τους συναδελφους σου αυτο που κανεις, και προσβαλεις και εμενα και δεν θα απαντησω ξανα.

 

ΥΓ. αυτο που μας ελεγαν στην λογιστικη ειναι οτι η λογιστικη ειναι κανονες, και δεν χρειαζεται πτυχιο (και φυσικα κανουμε πολυ λιγα πραγματα σε σχεση με τα τει). Οποτε αν ηθελες να γινεις λογιστης και πηγες ασοεε τοτε κακως εκανες. Σε ενα τει θα ειχες γινει καλυτερος λογιστης.

 

στην Ελλάδα λειτουργούν όλα έτη φωτών πίσω σε σχέση με το Εξωτερικό. Στο Εξωτερικό πχ μπορώ να πάω και να κάνω ένα msc in international marketing, και να βγω εξω στην επαγγελματική αποκατάσταση και να το αξιοποιήσω το μαρκετιγκ μεσω της Διαφήμισης , καμπάνιες κλπ. Στην Ελλάδα το μαρκετιγκ, αξιοποιείται σε τομείς λιανεμπορίου ( ΚΥΡΙΩΣ), διότι σε άλλους τομείς είναι PRιλικια, που φέρνουν σε πολύ δύσκολη θεση αυτόν που εργάζεται σε αυτό που αντιπροσωπεύει.

Στα λεω ολα αυτα γιατι τα εχω ψαξει. Και εγω θελω να κανω ενα μαστερ στο μαρκετιγκ αλλά στο Εξωτερικό. Εδώ είναι ΜΠανανία και τσαμπα θα δώσω και τα χρηματά μου αλλά και το χρόνο μου. Σε ότι είπες για το digital marketing, συμφωνώ και επαυξάνω και με το παραπάνω.

Στο Εξωτερικό σε χώρες όπως η Αμερική, Γαλλία και Αγγλία το μαρκετιγκ ειναι από τα νο1 MUST.

Όσο για το επάγγελμα του λογιστή, στην Ελλάδα το 90% των αποφοίτων που τελείωσαν οικονομική σχολή ( όλων των ειδών τις οικονομικές σχολές που υπάρχουν), πάνε για λογιστές. Γιατί είναι η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή στην Ελλάδα, μιας και οι τράπεζες πλεον δεν παίρνουν κόσμο, το οικονομικό σαν γενική μορφή πλεον θέλει εξειδικεύση ( ειτε σε λογιστική ειτε σε ελεγκτική) και γενικά οι λογιστές είναι απαραίτητοι. Δεν είδες που για την έκδοση συντάξεων από τον ΕΦΚΑ θα συμμετέχουν πλεον λογιστές και δικηγόροι. Αυτα τα δυο επαγγέλματα, λογιστής δικηγόρος συν το κλάδο της υγείας ( γιατροί, νοσηλευτές) αλλά και τον έσω ( ψυχολόγοι-κοινωνικοί λειτουργοί) είναι τα 6  επαγγέλματα στη χώρα που έχουν ζήτηση-προσφορά και γενικά δουλειά. Όλα τα υπόλοιπα σόρρυ αλλά αγνοούνται

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...