Προς το περιεχόμενο

SOS Ερώτηση για το "μέλλον" μου!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, xgol είπε

Εσδι, εσδδα και εκτος Ελλαδας υπαρχουν πολυεθνικες που αναζητουν υπαλληλους με αντίληψη περι νομικων θεματων. 

Για αυτο προφανως υπαρχει ανεργια στον κλαδο...

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ φίλε μου προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να το κυνηγήσεις. Και θα σου πω γιατί:

  1. Είσαι πάρα πολύ νέος. Δεν είσαι καν ενήλικας, 25 χρονών είσαι ακόμη "πιτσιρίκι" από πάρα πολλές απόψεις. Όχι, δεν σε πήραν τα χρόνια σε καμία περίπτωση.
  2. Έχω υπάρξει στο σημείο που είσαι και εσύ, να θέλω κάτι άλλο από αυτό που έχω μπροστά μου και να στεναχωριέμαι πάρα πολύ για την κατάστασή μου. Σε αντίθεση με εσένα, παρέμεινα σε έναν κλάδο που δεν μου πολυάρεσε και επειδή τελικά όλο αυτό "λειτούργησε" δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα. Ωστόσο, τέτοιες σκέψεις μου περνάνε πάρα πολύ συχνά από το μυαλό ακόμη και σήμερα. Μάλλον, αν είχα την ευκαιρία να ξαναήμουν 25 ξανά, θα κυνηγούσα το "λυκειακό μου όνειρο" και ας μην οδηγούσε κάπου.
  3. Οι κατακτήριες πλέον ενθαρρύνουν πάρα πολύ το να κάτσεις να διαβάσεις και να περάσεις. Όταν ήμουν στην ηλικία σου δεν είχαμε τέτοιο σύστημα, και σε σχολή έμπαινες μόνο με βαθμό πτυχίου (για νομική ήθελε 9+). Σου δίνεται μια ευκαιρία. Δεν έχεις υποχρεώσεις. Εγώ λέω κυνήγα το.
  4. Συμφωνώ ότι το πτυχίο φυσικής (μαθηματικό είμαι εγώ) δεν δίνει πολλές προοπτικές από μόνο του. Πρέπει να το αναπτύξεις ποικιλοτρόπως, δηλαδή άλλο τόσο διάβασμα και παραπάνω. Γενικά αυτό είναι το κακό με τις καθαρές θετικές επιστήμες (φυσική, μαθηματικά, χημεία). Σου μαθαίνουν τα απολύτως βασικά και σε αφήνουν ξεκρέμαστο. Δίκοπο μαχαίρι, σίγουρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ppaio είπε

Για αυτο προφανως υπαρχει ανεργια στον κλαδο...

Τι δεν καταλαβαινεις; Ο «κλαδος» δεν ειναι μονο η κλασικη δικηγορια, ουτε να περιμενει καποιος το μερισμα του δικηγορικου συλλογου π´ως πριν 15 χρονια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον το αγαπάς να το κυνηγήσεις αλλά να έχεις στο μυαλό σου οτι δουλειά μπορεί να βρεις και εκτός Ελλάδας. Ψάξε και του τομείς που έχουν σχέση με το δικαιο του διαστηματος (δορυφόροι κλπ) ή των τηλεπικοινωνιών ή τις πατέντες που έχεις και μια ιδέα από το φυσικό. Γενικά πριν ξεκινήσεις βάλε ένα συγκεκριμένο στόχο και προσπάθησε να τον φτάσεις. το να σπουδάσεις απλά νομική αν δεν έχεις ενα στόχο για μετά δεν αρκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια γνώμη και από μένα.

- Είσαι 25 χρονών, δηλαδή πολύ νέος. Σκέψου ότι λογικά θα δουλεύεις μέχρι τα 70 σου και ανήκεις σε μια γενιά που, έτσι κι αλλιώς, αναμένεται να αλλάξει πολλές δουλειές μέχρι τη συνταξιοδότηση λόγω των ραγδαίων αλλαγών στην τεχνολογία και στην κοινωνία. Επομένως το να "χαραμίσεις" 5 χρόνια μπροστά στα 45 που έρχονται δεν είναι τίποτα. Σου το λέω έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στα 32 μου. Ομολογουμένως, ειδικά στην Ελλάδα, θα βρεθείς αντιμέτωπος με απαρχαιωμένες νοοτροπίες που θα σε θεωρούν μεγάλο γιατί θα είσαι 5-6 χρόνια πίσω από τον μέσο απόφοιτο νομικής, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν έχει σημασία. Σου μιλάω εκ πείρας, γιατί τέλειωσα ιατρική και μετά αποφάσισα να μην ασκήσω κλινική ιατρική. Κάνω κάτι σχετικό μεν, αλλά που θα μπορούσα να το κάνω και χωρίς το πτυχίο ιατρικής. Ξέρεις πόσες φορές άκουσα το "θα χαραμίσεις το πτυχίο της ιατρικής"; Είναι δική σου η ζωή όμως και εσύ ξέρεις τι σε ικανοποιεί.

- Είσαι νέος, όπως είπα, αλλά το να ξεκινήσεις έναν εντελώς καινούργιο δρόμο στα 25-26 σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος για το πού μπλέκεις. Ωραία που σε εμπνέει η νομική, αλλά είσαι βέβαιος ότι ξέρεις πού μπλέκεις; Έχεις το πλεονέκτημα ότι η φίλη σου είναι στη σχολή. Πάρε και διάβασε μερικά βιβλία της σχολής. Χωρίς να έχω εμπειρία, φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο η αγόρευση στο δικαστήριο. Θα έχει πολύ διάβασμα-λάντζα, το οποίο πρέπει να γουστάρεις για να μπορείς να το κάνεις εντατικά στα 30 σου που θα είσαι ακόμα φοιτητής. Επίσης, όπως είπαν κι άλλοι, μίλα με όσους δικηγόρους μπορείς για να καταλάβεις τι παίζει. Π.χ. μετά τη σχολή πώς είναι να είσαι ασκούμενος; Πόσο θα δουλεύεις και πόσα λεφτά θα βγάζεις; Αν μιλάμε ότι αυτά θα συμβαίνουν στα 35 σου, πρέπει να σκεφτείς αν είναι συμβατά με τη ζωή που θα θέλεις να έχεις τότε. Βρες άτομα που κάνουν τη δουλειά που ονειρεύεσαι και ζήτα τους να σου πουν τα καλά και τα στραβά. Πάρα πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.

- Ψάξε και σκέψου μήπως υπάρχει κάποιος έμμεσος τρόπος να κάνεις κάτι που σου αρέσει μέσω μεταπτυχιακών σπουδών. Κάποιοι ήδη σου είπαν για αντικείμενα που συνδυάζουν νομική και φυσική. Ειδικά στο εξωτερικό, το πρώτο πτυχίο συχνά απλώς δείχνει ότι έχεις τις δυνατότητες να σπουδάσεις περαιτέρω και είναι σχετικά απλό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε αρκετά διαφορετικό αντικείμενο. Δεν ξέρω καθόλου τον χώρο, αλλά ψάξου αν τυχόν υπάρχει κάτι σχετικό με τη νομική επιστήμη που μπορείς να το κάνεις ως μεταπτυχιακό. Ακόμα και 2 ετήσια μεταπτυχιακά είναι πολύ μικρότερη επένδυση χρόνου σε σχέση με τη νομική και αυτό μπορεί να σε οδηγήσει στο νομικό τμήμα μιας μεγάλης εταιρείας, για παράδειγμα, και ουσιαστικά να ασχολείσαι με αυτό που θέλεις σε ένα κάπως διαφορετικό πλαίσιο σε σχέση με το σύνηθες.

Καλή τύχη και μην παγιδεύεσαι στις προσδοκίες των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

- Ψάξε και σκέψου μήπως υπάρχει κάποιος έμμεσος τρόπος να κάνεις κάτι που σου αρέσει μέσω μεταπτυχιακών σπουδών. Κάποιοι ήδη σου είπαν για αντικείμενα που συνδυάζουν νομική και φυσική. Ειδικά στο εξωτερικό, το πρώτο πτυχίο συχνά απλώς δείχνει ότι έχεις τις δυνατότητες να σπουδάσεις περαιτέρω και είναι σχετικά απλό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε αρκετά διαφορετικό αντικείμενο. Δεν ξέρω καθόλου τον χώρο, αλλά ψάξου αν τυχόν υπάρχει κάτι σχετικό με τη νομική επιστήμη που μπορείς να το κάνεις ως μεταπτυχιακό. Ακόμα και 2 ετήσια μεταπτυχιακά είναι πολύ μικρότερη επένδυση χρόνου σε σχέση με τη νομική και αυτό μπορεί να σε οδηγήσει στο νομικό τμήμα μιας μεγάλης εταιρείας, για παράδειγμα, και ουσιαστικά να ασχολείσαι με αυτό που θέλεις σε ένα κάπως διαφορετικό πλαίσιο σε σχέση με το σύνηθες.

 

Είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πιστεύω πως πρέπει να σταματήσει η ιστορία με τις κατατακτήριες και να αρχίσουν τα Ελληνικά πανεπιστήμια να προσφέρουν Conversion Master's όπως στην Μεγάλη Βρετανία με πιθανές προσαρμογές όπου χρειάζεται (π.χ. διάρκεια, credits κλπ). Η λογική είναι απλή. 'Έχεις ήδη πάρει ένα πτυχίο, έχεις τα soft skills (εργασίες, παρουσιάσεις, οργάνωση του διαβάσματος κλπ) και σπουδάζεις κάτι διαφορετικό εξ' ολοκλήρου στο ανώτατο taught level για μικρότερη διάρκεια (Επίπεδο 7 στο Ευρωπαικό πλαίσιο προσόντων EQF). Βέβαια αυτό θα δυσαρεστήσει ίσως πολλούς καθηγητές, κόμματα φροντιστήρια και λοιπά παραμάγαζα αλλά λέμε τώρα...

Όσων αφορά την περίπτωση του OP νομίζω πως η νομική που διδάσκεται σε κάποιες χώρες που έχουν σχετικά προγράμματα δεν είναι συμβατή με της Ελλάδας (αν ενδιαφέρεται φυσικά να εργαστεί εδώ) οπότε και δεν αναγνωρίζεται. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...