Προς το περιεχόμενο

usb soundcard


mad-proffessor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω αυτή, αγορασμένη από banggood. Παίζει σε linux μια χαρά. Εγώ τη δουλεύω σε 5.1, αλλά τώρα είδα πως υποστηρίζει και 7.1 (edit: τελικά 5.1 είναι). Από ποιότητα ήχου είναι ό,τι μπορεί να περιμένει κανείς από μια εξωτερική κάρτα ήχου των 15 ευρώ, προσωπικά με καλύπτει πλήρως.

Επεξ/σία από noc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mad-proffessor Αυτό που μπορώ να σου μεταφέρω είναι απλά η προσωπική μου γνώμη/εμπειρία η οποία BTW δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.

Tο resume είναι ότι η διαφορά στον ήχο μεταξύ των τζαμπέ ακουστικών/ηχείων/κάρτας ήχου και τον ακριβότερων είναι εμφανέστατη. Αλλά ενώ όταν πας από τα 10-40€ στα 150-200€ το άλμα είναι τεράστιο, μετά έχεις diminishing returns. Δηλαδή πάλι υπάρχουν διαφορές αλλά για να είναι αισθητή θα πρέπει να πας στα πχ 600€.

Τώρα όσον αφορά τα Ohm που ρωτάς.

Αν διαβάσεις κριτικές/συγκρίσεις για ακουστικά που βγάζουν μοντέλα σε όλο το φάσμα των Ohm (πχ Beyerdynamic DT 770/880/990 τα οποία βγαίνουν σε 25/80/250 Ohm), θα δεις ότι υπάρχουν μεν διαφορές στον ήχο μεταξύ τους αλλά δεν σημαίνει ότι τα 250 ακούγονται κατά ανάγκη καλύτερα από τα 80. Επί της ουσίας τα 3 μοντέλα θα ακούγονται ελαφρά διαφορετικά. Καποιοι μπορεί να προτιμούν τα 80 από τα 250. Ή μπορεί να προτιμάς το ATH-M50x στα 25 Ohm από τα DT 770 στα 250 Ohm. Γούστα είναι αυτά :)

Ό,τι Ohm και να πάρεις, το άλμα στην ποιότητα του ήχου από τα τζαμπέ ακουστικά θα είναι τεράστιο. H πρακτική διαφορά είναι ότι τα υψηλά Ohm στα ακουστικά απαιτούν amplifier. Τα 250 Ohm και πάνω δεν θα έχουν καθόλου ένταση σε onboard κάρτα ήχου. Ακόμα και τα 80 Ohm λογικά δεν θα ακούγονται αρκετά δυνατά. Αν λοιπόν, δεν έχεις/δεν θες να πάρεις amplifier πρέπει να πάρεις ακουστικά με 25 Ohm. Ομοίως, αν θες να τα βάζεις σε κινητό τότε θες 25 Ohm. Αν έχεις ή σκοπεύεις να πάρεις amplifier μπορείς να δεις και ακουστικά με περισσότερα Ohm.

H άλλη παράμετρος που είναι ίσως και πιο σημαντική για να αποφασίσεις τι θα πάρεις είναι ο τύπος των ακουστικών που θέλεις. Δηλαδή closed, semi ή open. Τα open κάνουν leak θόρυβο, δηλαδή όσοι είναι στο δωμάτιο θα ακούν ότι ακούς. Πρακτικά, αν δουλεύεις σε γραφείο με άλλους τα κλειστά είναι μονόδρομος. Τα semi είναι κάτι ενδιάμεσο. Αν δουλεύεις μόνος σου, τότε μπορείς να φορέσεις ότι σου αρέσει καλύτερα στον ήχο. Αν όχι παίρνεις, κλειστά.

Με αυτά τα 2 κριτήρια καταλήγεις στα μοντέλα των ακουστικών που σε ενδιαφέρουν. Πχ αν δουλεύεις on site σε πελάτες με το laptop σου μπορεί να κοιτάς μόνο για closed για να μη σε ακούν και 25 Οhm για να μη μπλέκεις με amplifiers κτλ. Αν δουλεύεις από το γραφείο σου στο σπίτι, τότε μπορείς να αποφασίσεις και για open 250 Ohm κτλ.

Άπό εκεί και πέρα, το DAC βελτιώνει τον ήχο αλλά IMHV τα ακουστικά είναι πιο σημαντικά. Αν είναι να αλλάξεις ένα μόνο πράγμα, εκεί είναι που πρέπει να ρίξεις λεφτά. Αν βάλεις ένα τζαμπέ hands-free στο καλύτερο DAC προφανώς θα υπάρχει βελτίωση, αλλά πάλι χάλια θα είναι. Γενικά, όπως και σε όλα τα πράγματα νομίζω πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Όταν δηλαδή εχεις ακουστικά στα 150€ το επόμενο που κοιτάς να βελτιώσεις είναι το DAC. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εικάζω ότι 150€ ακουστικά + 150€ dac/amp θα σου δώσουν σημαντικά καλύτερο αποτέλεσμα από 600€ ακουστικά και on-board κάρτα ήχου. Αν όμως έχεις δώσει ήδη 600€ στα ακουστικά και 150€ για DAC και το ερώτημα είναι πως βελτιώνω τον ήχο μου η απάντηση είναι κάτι τέτοιο

tl;dr Aν λοιπόν πάρεις ακουστικά με υψηλά Ohm θα χρειαστείς amplifier. Το g6 έχει ενσωματωμένο amplifier και θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά σου.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το κατεβατο. Διάβασα χτες όλα αυτά που μου είπες κ κλείνω είτε στα bd777 80ohms σαν κάτι πιο audiophile (closed) που ίσως δεν χρειάζεται τρελή ενισχυση ή σε κάτι συμβατικό all in one όπως τα hyperx cloud 2. Εκτός αν βρω κάτι καλό στα 80-250 ohms που είναι κ portable με hardcase.

Έψαχνα σε sennheiser αλλά στο budget μέχρι τα 200 δεν βρήκα κάτι πολύ καλό σε closed όλα open είναι κ δεν θέλω leaked sounds.

Η αλήθεια είναι δεν ακούω πλέον με τις ώρες μουσική οπότε μάλλον δεν έχει κ πολύ νόημα να το ψάχνω τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε closed δες και τα εξής

Τα ATH-M50x τα έχω. Πολύ καλά όσον αφορά τον ήχο. Λίγο σφικτά όμως, μετά από μια ώρα με κουράζουν. Εκτός και αν προσέχεις πολύ τα πράγματα σου θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι άλλο καθώς αρχίζει να ξεφτιζει η δερμάτινη μετά από λίγο καιρό

Τα DT 770. Λένε ότι είναι από τα πιο άνετα και υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα (head band, κάψες κτλ). Πουλάνε και hard case αν τη θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

Σε closed δες και τα εξής

Τα ATH-M50x τα έχω. Πολύ καλά όσον αφορά τον ήχο. Λίγο σφικτά όμως, μετά από μια ώρα με κουράζουν. Εκτός και αν προσέχεις πολύ τα πράγματα σου θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι άλλο καθώς αρχίζει να ξεφτιζει η δερμάτινη μετά από λίγο καιρό

Τα DT 770. Λένε ότι είναι από τα πιο άνετα και υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα (head band, κάψες κτλ). Πουλάνε και hard case αν τη θες

Ναι αυτά βλέπω (λάθος έγραψα 777 πρίν τα beyer dynamic dt770 εννοούσα).

Θεωρητικά αυτό που έχεις είναι σχεδόν ιδανικό για μένα απλά διάβασα ότι αν φοράς γυαλιά είναι χάλια κ κουραζουν οπότε το ξανασκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 διαφορετικές και δουλεύουν αψογα. Καμιά δεν κόστισε πάνω από 3-4€. Δοκιμάστηκαν σε Linux Mint, Void και Artix.

Ειναι αυτές που βρίσκουμε στο skroutz και aliexpress με διάφορα ονόματα. Έχω και τα 4 σχεδια με τα οποία κυκλοφορούν.

Επίσης δούλεψαν καλά και σε laptop. 

Η μια απο αυτές που την πήρα και 1,90€ από Πακιστανικό μαγαζί Ομόνοια έγραφε πίσω οτι κάνει και για linux. Την creative δε θα την εμπιστευόμουν, όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά στα πιο hi end μοντέλα της δεν έχει σε όλα linux drivers και γιατί υπερκοστολογεί κάτι τόσο φτηνό, ειδικά αν δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...