Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στα 30.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πλέον, όλη η γνώση για όλα τα αντικείμενα υπάρχει ελεύθερα στο διαδίκτυο, αρκεί:

1) Να ξέρεις να τη βρεις

2) Να ξέρεις να μαθαίνεις

Αυτά τα 2 είναι κυρίως αυτά στα οποία σε διευκολύνει το πανεπιστήμιο. Σου μαθαίνει βασικές αρχές/ορολογίες και σου μαθαίνει πως να μαθαίνεις (αντίθετα με το σχολείο, που μαθαίνεις να αποστηθίζεις κυρίως). Η τεχνική γνώση υπάρχει ελεύθερη.

Από εκεί και πέρα, όντως, ειδικά για αρκετούς κλάδους της πληροφορικής είναι πιο εύκολο και γρήγορο να ξεκινήσεις να παράγεις αν ακολουθήσεις το δρόμο του "μαθαίνω μόνος μου". Έχεις όμως τα παραπάνω? Είναι ωραίο το να μπορείς να μάθεις με το δικό σου ρυθμό και αυτά που πιστεύεις ότι χρειάζεσαι. Αλλά αν είσαι τελείως εκτός του αντικειμένου, πώς ξέρεις τι χρειάζεσαι?

Υποθετικό σενάριο: Κάνεις ένα 6μηνο μελέτη πάνω σε ένα αντικείμενο (π.χ. βασικό web development), στείνεις μία δικιά σου σελίδα, βγαίνει ένα bug που έχει να κάνει με κάτι το οποίο δε γνωρίζεις (overflows, δομή της βάσης σου, πακέτα του δικτύου,  οτιδήποτε). Πώς το βρίσκεις, όταν ίσως δεν ξέρεις καν σε ποιό σημείο του συστήματος υπάρχει? 

Ένα άλλο είναι ο χρονικός περιορισμός που σου επιβάλλει η δομή των μαθημάτων. Ξέρεις ότι πρέπει μέχρι τις τάδε του μήνα να έχεις την εργασία έτοιμη, ή να δώσεις το μάθημα. Έχεις κόσμο με τον οποίο είσαι στην ίδια κατάσταση (συμφοιτητές) και μπορείς να ανταλλάξεις σχόλια-ιδέες. Όταν είσαι μόνος και δεν έχεις χρονικό περιορισμό, είναι αρκετά εύκολο να "ξεχαστείς". Είναι εύκολο να περάσουν τα 3-4 χρόνια και να έχεις δει όσα βλέπει κάποιος το πρώτο 6μηνο στη σχολή. Φυσικά αυτό εξαρτάται από την προσωπικότητα και τις προσωπικές συνθήκες του καθενός, αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα.

Προφανώς δεν το θεωρώ μονόδρομο. Αν αποφάσιζα να αλλάξω επαγγελματικό προσανατολισμό σε οτιδήποτε δεν απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα κοιτούσα να το κάνω μόνος και με τη βοήθεια του διαδικτύου, αλλά ξέρω ότι μπορώ να το κάνω και γνωρίζω τις δυσκολίες.

Γνώμη μου είναι να τελειώσεις με το νυχτερινό και να δεις πως θα είναι και η κατάσταση τότε, και η δική σου (οικογενειακή-οικονομική) και η ακαδημαϊκή στη χώρα. Και τότε να ξαναδείς τι σε συμφέρει να ακολουθήσεις.

Επεξ/σία από blighted117
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ρε παιδιά τι τον ζορίζετε τον άνθρωπο όλοι οι δήθεν "παντογνώστες";

Έβαλε έναν διόλου ευκαταφρόνητο στόχο και έχει το mindset να το καταφέρει. Γιατί κολλάτε σε γενικές θεωρητικολογίες "η γνώση είναι δωρεάν και παντού" κλπ; Τζάμπα πανεπιστήμιο θα πάει. Χαμένος χρόνος; Και ποιός σας λέει ότι ο ΟΡ έχει το κουράγιο με παιδιά και οικογένεια να ψάχνει μόνος του στο ιντερνετ όπως κάνετε εσείς οι (υποθέτω) <25 χρονών εργένηδες για web dev και τα ρέστα;

Ξεφύγετε λίγο από τις φούσκες σας. Πείτε συγχαρητήρια στον ΟΡ και ανοίξτε άλλο θέμα για φιλοσοφία.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ρε παιδιά τι τον ζορίζετε τον άνθρωπο όλοι οι δήθεν "παντογνώστες";

Έβαλε έναν διόλου ευκαταφρόνητο στόχο και έχει το mindset να το καταφέρει. Γιατί κολλάτε σε γενικές θεωρητικολογίες "η γνώση είναι δωρεάν και παντού" κλπ; Τζάμπα πανεπιστήμιο θα πάει. Χαμένος χρόνος; Και ποιός σας λέει ότι ο ΟΡ έχει το κουράγιο με παιδιά και οικογένεια να ψάχνει μόνος του στο ιντερνετ όπως κάνετε εσείς οι (υποθέτω) <25 χρονών εργένηδες για web dev και τα ρέστα;

Ξεφύγετε λίγο από τις φούσκες σας. Πείτε συγχαρητήρια στον ΟΡ και ανοίξτε άλλο θέμα για φιλοσοφία.

Φιλικά πάντα.

Όποιος βαριέται να διαβάσει το δικό μου, τα λέει συνοπτικά εδώ 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να μην σε παίρνει από κάτω με το θέμα της ηλικίας, να σου πω ότι είμαι 34 χωρίς πτυχίο και πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση στο ΕΑΠ για να ξεκινήσω φέτος με το καλό.

Αν όλα πάνε κατ ευχήν στα 40 θα τελειώσω όπως τα υπολογίζω (επειδή θα δουλεύω και ταυτόχρονα), αλλά να σου την αλήθεια πιστέυω σίγουρα θα με βοηθήσει επαγγελματικά στο μέλλον. Οπότε και εσύ που είσαι ακόμη μικρότερος μην το σκέφτεσαι καν και τόλμησε το.. εγώ στην ηλικία σου πέταγα χαρταετό και τώρα ξύπνησα επειδή είδα ότι εξέλιξή στα επαγγελματικά μου χωρίς πτυχίο δεν θα δω ποτέ! Εσένα ακόμη κ μεταπτυχιακό σε παίρνει να κάνεις άνετα στην πορεία.

Μην χάνεις άλλον χρόνο, ξεκίνα το με πείσμα και θέληση και θα τα καταφέρεις. Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις!

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 11:27 ΜΜ, JohnGTA είπε

Ρε παιδιά τι τον ζορίζετε τον άνθρωπο όλοι οι δήθεν "παντογνώστες";

Έβαλε έναν διόλου ευκαταφρόνητο στόχο και έχει το mindset να το καταφέρει. Γιατί κολλάτε σε γενικές θεωρητικολογίες "η γνώση είναι δωρεάν και παντού" κλπ; Τζάμπα πανεπιστήμιο θα πάει. Χαμένος χρόνος; Και ποιός σας λέει ότι ο ΟΡ έχει το κουράγιο με παιδιά και οικογένεια να ψάχνει μόνος του στο ιντερνετ όπως κάνετε εσείς οι (υποθέτω) <25 χρονών εργένηδες για web dev και τα ρέστα;

Ξεφύγετε λίγο από τις φούσκες σας. Πείτε συγχαρητήρια στον ΟΡ και ανοίξτε άλλο θέμα για φιλοσοφία.

Φιλικά πάντα.

πριν 30 χρονια η συμβουλη "ΚΑΝΕ ΤΟ!" θα ηταν και η δικη μου.

Αλλα σήμερα η συμβουλη μου ειναι να τελειωσει λυκειο και μετα ΠΟΛΥ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ και με ΠΕΙΣΜΑ να κανει κατι εξειδικευμένο. Μη χασεις τις ωρες σου στο αμφεθεατρο.

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ride the wave . Follow the trend. 

Καθε εποχη εχει και την κατευθυνση που πρεπει να ακολουθησεις για να πετυχεις.

Σημερα ειναι η τεχνολογια,ιντερνετ,social media, crypto.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Xejolontas είπε

πριν 30 χρονια η συμβουλη "ΚΑΝΕ ΤΟ!" θα ηταν και η δικη μου.

Αλλα σήμερα η συμβουλη μου ειναι να τελειωσει λυκειο και μετα ΠΟΛΥ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ και με ΠΕΙΣΜΑ να κανει κατι εξειδικευμένο. Μη χασεις τις ωρες σου στο αμφεθεατρο.

 

7 ώρες πριν, Damianus είπε

Ride the wave . Follow the trend. 

Καθε εποχη εχει και την κατευθυνση που πρεπει να ακολουθησεις για να πετυχεις.

Σημερα ειναι η τεχνολογια,ιντερνετ,social media, crypto.

 

 

Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαίνουμε. Δεν μου λέτε ρε παίδες, εσείς όταν γυρνάτε σπίτι έχετε να ξεσκατήσετε 2 μωρά (δεν το λέω με την κακή έννοια) να συμμαζέψετε τα εν λόγω παιδιά και να διατηρήσετε οικογένεια;

Αν είχατε, θα ξέρατε ότι με τέτοιες συνθήκες με το ζόρι σου μένει χρόνος να πας τουαλέτα, πόσο δε να μελετήσεις "τα trends και τα waves", ή να βρεις το ΠΕΙΣΜΑ και το ΣΤΟΧΟ σου. Εκτίθεστε πάρα πολύ μερικοί. Μην το παίζετε ξερόλες. Ο άνθρωπος μόνο και μόνο που καταφέρνει 20 λεπτά την ημέρα να αφιερώσει στο νυχτερινό λύκειο είναι πιο ήρωας από εμένα και τον σέβομαι δεκαπλάσια από όσο σέβομαι αυτόν που με την άνεση του κάθεται 20 ώρες την ημέρα pc και μιλά για crypto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί με έχετε καταλάβει απόλυτα 😀

Επίσης παιδιά για τους άλλους που μου προτείνετε για σεμινάρια, crypto κτλπ, κτλπ. Πολύ ενδιαφέρον είναι όλα, δεν κολλάω με τίποτα, ότι με παίρνει να το μάθω θα το ψάξω να το μάθω. Τα λεφτά είναι το καύσιμο να κινηθείς πάνω σε αυτά αλλά στην προκειμένη δεν υπάρχουν ανέσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν με ενδιαφέρει να επενδύσω ή να βρω κάτι να βγάλω λεφτά και μόνο. Θέλω να επενδύσω σε έμενα, στο μυαλό μου, να καταφέρω στόχους και μέσα από την σχολή και το διάβασμα να βοηθήσω τα παιδιά μου. Εννοώ ότι ο στόχος του να περάσω εκεί που θα στοχεύσω στις πανελλήνιες και να μπω σε μία σχολή δεν είναι μόνο για να το κάνω και να αναζητήσω το κέρδος. Σίγουρα είναι το χρηματικό, αλλά πάνω από όλα είναι το σύνολο. Τέλος πάντων λίγοι θα καταλάβουν, κάποιοι θα το στηρίξουν και άλλοι θα με πούνε ξεροκέφαλο ή δεν ξέρω τι μπορεί άλλο. Είναι το σύνολο που αναζητώ και σίγουρα αν το πολεμήσεις θα σου δώσει από παντού. Ο τομέας της πληροφορικής ότι και να κάνεις θα σου δώσει. Είναι το μέλλον και η τεχνολογία δεν θα σε αφήσει ποτέ πίσω. Δεν εννοώ ότι θα σου δώσει μόνη της ενώ έχεις βγάλει μία σχολή, εννοώ πως ότι κυνηγάς και αγαπάς σου δίνει. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους επιχειρούν κάτι τέτοιο. Καλή επιτυχία σε όσους επιχειρούν και πολεμούν για κάτι γενικά.!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

εγω φετος θα γινω 29 εχω τελειωσει τουριστικα εδω σε ενα ιεκ στην κορινθο. να κανω την πρακτικη να παρω το πτυχιο περιμενω αλλα .δεν με καλυπτει λεωκαι εγω να δωσω πανελλινιες και λεω τωρα μεγαλωσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, effoulini είπε

εγω φετος θα γινω 29 εχω τελειωσει τουριστικα εδω σε ενα ιεκ στην κορινθο. να κανω την πρακτικη να παρω το πτυχιο περιμενω αλλα .δεν με καλυπτει λεωκαι εγω να δωσω πανελλινιες και λεω τωρα μεγαλωσα .

Ποτέ δεν είναι αργά!! Κάνε ένα google search να δεις ειδήσεις με τι ηλικίες δίνουν πλέον πανελλήνιες και εισάγονται στα πανεπιστήμια...

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, effoulini είπε

εγω φετος θα γινω 29 εχω τελειωσει τουριστικα εδω σε ενα ιεκ στην κορινθο. να κανω την πρακτικη να παρω το πτυχιο περιμενω αλλα .δεν με καλυπτει λεωκαι εγω να δωσω πανελλινιες και λεω τωρα μεγαλωσα .

Aν σ ενδιαφερει ο τομεας της Διοικησης/Οικονομικων ή η Πληροφορικη, μπορεις να πας ΕΑΠ και να μη χασεις αλλον ενα χρονο με πανελληνιες..βεβαια, τωρα εχουν κλεισει οι αιτησεις, για φετος, οπότε ειτε δωσεις πανελληνιες ειτε πας ΕΑΠ, μια η αλλη θα ρθεις. Αλλά γιατι να μπεις στον κοπο των πανελληνιων ενω μπορεις να ξεκινησεις τις σπουδες σου χωρις κοπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...