Προς το περιεχόμενο

Αγορά λάπτοπ με 200 ευρώ με χρήση του voucher.


giorgos1682

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, evakousk είπε

Παλιός επεξεργαστής. Σε flex κοιτάς εδώ (με σαφώς καλύτερους επεξεργαστές):

https://www.e-lenovo.gr/convertible-and-yoga/lenovo-flex-5-14-fullhd-touch-ryzen3-5300-power-8gb-ssd256-w10-digitalpen.html

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-flex-14alc05-amd-ryzen-r5-5500u8gb256gb-ssdradeon-graphics-antivirus-zonealarm-gia-2-eti/1687666

Αν δε σου είναι απαραίτητο το 2 σε 1, βρίσκεις πιο ποιοτικές προσφορές στα ίδια χρήματα.

Δηλαδή ο ryzen3 ειναι καλύτερος από τον i5 τον συγκεκριμένο; 

Το Lenovo βγαίνει και πιο φθηνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και ο  ryzen 3 είναι σαφώς καλύτερος από τον συγκεκριμένο i5.

Προσοχή μόνο, η RAM δεν αναβαθμίζεται μελλοντικά και η οθόνη του , αν και IPS, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Flex-5-14-Ryzen-7-Review-Fastest-14-inch-Convertible-In-The-Market.536565.0.html

 

 

Επεξ/σία από evakousk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ryzen 5 5500u είναι αρκετά πιο δυνατός από i5-1135G7.

Κοιτάς τα άλλα δύο, ανάλογα με τις ίντσες που θες.

Μέχρι τι ποσό θες να διαθέσεις πάνω από το voucher?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, evakousk είπε

O ryzen 5 5500u είναι αρκετά πιο δυνατός από i5-1135G7.

Κοιτάς τα άλλα δύο, ανάλογα με τις ίντσες που θες.

Μέχρι τι ποσό θες να διαθέσεις πάνω από το voucher?

Μέχρι 400-500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2022 στις 1:59 ΜΜ, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Ψάχνουμε λάπτοπ μέχρι 500€ με ψηφιακή μέριμνα, δηλαδή συμμετοχή 300€ ταβάνι.

Χρήση για εκπαιδευτικό.

Δηλαδή μόνο browsing και office.

Βλέποντας συγκριτικά CPU, είδα ότι καλύτερη επιλογή σε αυτό το μπάτζετ είναι οι i3-11xx, i3-10110u σε σχέση με Ryzen 3 5300u.

Βλέπω ότι ο Ryzen 5 5500 είναι εκτός μπάτζετ.

Ποιο θα προτείνατε που έχει και καλή οθόνη;

Οπωσδήποτε θέλουμε και ελληνικό πληκτρολόγιο, εκτός αν υπάρχει κάποια λύση με αυτοκόλλητα.

Δεν έχω ασχοληθεί...

Π.χ.

https://www.e-shop.gr/laptop-dell-inspiron-3511-156-fhd-intel-core-i3-1115g4-8gb-256gb-ssd-win11-2y-int-security-p-PER.917414

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-huawei-matebook-d15-intel-core-i3-10110u8gb256gb-ssdintel-uhd-graphics-antivirus-zonealarm-gia-2-eti/1634706

Με US πληκτρολόγιο.

 

 

To Huawei είναι κλάσεις ανώτερη κατασκευή από ολα τα αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

To Huawei είναι κλάσεις ανώτερη κατασκευή από ολα τα αλλα.

Και μένα μου το είπε έμπιστος τεχνικός.

Για ένα ASUS OLED RYZEN 7 διάβασα μια πολύ κακή κριτική στο skroutz τόσο για το λαπτοπ αλλά κυρίως για την αντιπροσωπεία! Ισχύει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

To Huawei είναι κλάσεις ανώτερη κατασκευή από ολα τα αλλα.

 

8 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Και μένα μου το είπε έμπιστος τεχνικός.

Για ένα ASUS OLED RYZEN 7 διάβασα μια πολύ κακή κριτική στο skroutz τόσο για το λαπτοπ αλλά κυρίως για την αντιπροσωπεία! Ισχύει???

Το huawei μπορεί να είναι καλύτερη κατασκευή, αλλά όχι και 510€ για i3 10ης γενιάς! Όποιος το θέλει τόσο, ας δώσει τουλάχιστον τα 100€ επιπλέον να πάει στο https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/250934-σετ-nb-huawei-matebook-d15-r5-cp-2y (κλάσεις ανώτερος επεξεργαστής ryzen 5 5500u και διπλάσιος ssd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, evakousk είπε

 

Το huawei μπορεί να είναι καλύτερη κατασκευή, αλλά όχι και 510€ για i3 10ης γενιάς! Όποιος το θέλει τόσο, ας δώσει τουλάχιστον τα 100€ επιπλέον να πάει στο https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/250934-σετ-nb-huawei-matebook-d15-r5-cp-2y (κλάσεις ανώτερος επεξεργαστής ryzen 5 5500u και διπλάσιος ssd).

Δεν θα διαφωνήσω επ' αυτού. Εννοειται ότι το D15 με τον 5500U ειναι πολύ καλύτερη επιλογη.

Γενικά όμως ακόμη και με τον i3 10ης γενιάς θα το προτιμούσα σαν αγορά διότι:

Το σασί του είναι ποιοτικό και αλουμίνιο. Καμία απολύτως σχέση με τις πλαστικούρες που κυκλοφορούν στην αγορά απο HP, Lenovo κλπ σε αυτή την κατηγορια τιμής. Εχω από ολα τα laptop και πραγματικά δεν ξαναγοράζω πλαστικά σασί με flex και ασημενιες βαφές που ξεφλουδίζουν. Δεν ξερω για εσας αλλα σε τελική εμπειρια χρησης και αντοχή στον χρόνο το σασί κάνει διαφορά και ίσως μεγαλύτερη απο τον επεξεργαστή για τον μέσο χρήστη.

Η οθόνη του ειναι πολύ καλύτερη από ολες τις υπόλοιπες στην ίδια κατηγορία τιμής. Και εδώ παλι προσωπικά δεν ξαναγοράζω tablet με κακή οθόνη. Ακόμη και για καθημερινή χρήση κουράζει αρκετά. Ασε που τα περισσοτερα εχουν και ξεπλυμενα χρώματα και λέμε ε, καλά δεν πειράζει. Εγω λεω ότι τελικά με πειράζει και με κουράζει ακομη και στην εργασία μου.

Δυστυχώς δεν εχει την 56WAH μπαταρία του D14 (τι φαση κι αυτο!!) αλλά 45WAH. Οχι κακή αλλα ουτε και εντυπωσιακη.

Προσωπικές επιλογές φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2022 στις 11:03 ΜΜ, evakousk είπε

Το είχα πει και πιο πάνω, αλλά μάλλον δεν το προσέξατε.

https://pcsupport.lenovo.com/gr/en/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-15alc6/82ku/parts/display/compatible

Μνήμη και SSD είναι FRU, δεν μπορεί να γίνει αλλαγή εντός εγγύησης από τον χρήστη. Πρέπει να πάει στο service.

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/solutions/ht118572-what-is-a-field-replacement-unit-fru-service-part

Επικοινωνήστε πρώτα με lenovo, μήπως και δεν ισχύουν αυτά στην επίσημη σελίδα του support και επιτρέπουν την αναβάθμιση από εσάς.

Τελικά ισχύει όπως τα έγραψε ο φίλος. 'Ο,τι κάνεις μόνο μέσω Lenovo, με τιμές Lenovo. Σε ερώτησή μου στο Γερμανό, πώς θα ξέρουν αν είχα βάλει έξτρα μνήμη και την έβγαλα, μου είπαν ότι μάλλον χρησιμοποιούν βίδες ασφαλείας (!!!, bs!!!) και καταλαβαίνουν αν άνοιξε το καπάκι...

Οπότε ας το έχει στα υπόψη πιθανός αγοραστής. Προσωπικά θα το δουλέψω στα όρια κανά μήνα, να βεβαιωθώ ότι λειτουργεί σωστά από τη μάνα του και στη συνέχεια χειρουργείο.

Το μηχανάκι, όπως τα περίμενα. Πανέμορφο και πολύ ελαφρύ. Πλαστικούρα αλλά πολύ καλή κατασκευή. Πιο μαζεμένο σε διαστάσεις από αντίστοιχο Acer Aspire 5 που έχω. Η οθόνη ανεβοκατεβαίνει λίγο δύσκολα και καλό είναι κάποιος μακροπρόθεσμα να προσέχει τη δύναμη που εφαρμόζει.

Τα win11 γτπ τελείως, φύγανε άμεσα. Απόλυτη συμβατότητα με LMDE που του πέρασα, εκτός ίσως από το δακτυλικό αποτύπωμα, που δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Η οθόνη ευχάριστη στο μάτι, καλύτερη και πιο ευκρινής απ' του Aspire. Αρκετά φωτεινή και λειτουργεί άνετα στο μπαλκόνι σε φωτεινή μέρα. Το πληκτρολόγιο πολύ καλό, όπως αναμένεται από Lenovo, ο φωτισμός λειτουργεί καλά, αν και θα προτιμούσα να απενεργοποιείται μετά από κάποιο διάστημα μη χρήσης, όπως στον Aspire. Το touchpad απλά καλό. Στη χρήση εντελώς αθόρυβο από άποψη αερισμού, αν και δε το ζόρισα πολύ. Μηδενική σχεδόν χρήση cpu σε ηρεμία (σε Linux), ενώ σε 2-3 πιο απαιτητικές δοκιμές που έκανα δεν καταλαβαίνεις διαφορά από τον 4500u του Aspire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν θα διαφωνήσω επ' αυτού. Εννοειται ότι το D15 με τον 5500U ειναι πολύ καλύτερη επιλογη.

Γενικά όμως ακόμη και με τον i3 10ης γενιάς θα το προτιμούσα σαν αγορά διότι:

Το σασί του είναι ποιοτικό και αλουμίνιο. Καμία απολύτως σχέση με τις πλαστικούρες που κυκλοφορούν στην αγορά απο HP, Lenovo κλπ σε αυτή την κατηγορια τιμής. Εχω από ολα τα laptop και πραγματικά δεν ξαναγοράζω πλαστικά σασί με flex και ασημενιες βαφές που ξεφλουδίζουν. Δεν ξερω για εσας αλλα σε τελική εμπειρια χρησης και αντοχή στον χρόνο το σασί κάνει διαφορά και ίσως μεγαλύτερη απο τον επεξεργαστή για τον μέσο χρήστη.

Η οθόνη του ειναι πολύ καλύτερη από ολες τις υπόλοιπες στην ίδια κατηγορία τιμής. Και εδώ παλι προσωπικά δεν ξαναγοράζω tablet με κακή οθόνη. Ακόμη και για καθημερινή χρήση κουράζει αρκετά. Ασε που τα περισσοτερα εχουν και ξεπλυμενα χρώματα και λέμε ε, καλά δεν πειράζει. Εγω λεω ότι τελικά με πειράζει και με κουράζει ακομη και στην εργασία μου.

Δυστυχώς δεν εχει την 56WAH μπαταρία του D14 (τι φαση κι αυτο!!) αλλά 45WAH. Οχι κακή αλλα ουτε και εντυπωσιακη.

Προσωπικές επιλογές φυσικα.

Γενικότερα συμφωνώ με την άποψη της επιλογής σασί.. επεξεργαστές βγαίνουν κάθε 6 μήνες. Τα HUAWEI είναι πολύ ποιοτικά και τα Honor που έτυχε να πέσει στα χέρια μου. Προσωπικά πήγαμε με voucher σε Lenovo ideapad 3 και είμαι ικανοποιημένος. Μπορεί να μην είναι αλουμίνιο αλλά η οθόνη του είναι εξαιρετική και επειδή είδα διπλά διπλα σε μαγαζί ανοιχτα νομίζω υπερτερουσε από του HUAWEI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας περιεργαστεί τα σασί όλων των εισαγωγικών σειρών των βασικών εταιρειών, hp pavilion, asus vivobook, lenovo ideapad, dell inspiron 5515, huawei d15 κτλ., η φιλοσοφία κατασκευής τους είναι παρόμοια ως budget - midrange συσκευές, ωστόσο υπάρχουν ποιοτικές διαβαθμίσεις στην κατασκευή τους, πχ τα pavilion flexαραν πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα τόσο στο καπάκι όσο και στο deck, τα inspiron σαφώς καλύτερα στο deck και στο μεντεσέ, τα vivobook και ideapad παρόμοια με inspiron ή ίσως ένα κλικ πιο κάτω από αυτά και φυσικά το huawei πιο στιβαρό στο deck απ' όλα τα άλλα λόγω αλουμινίου, ωστόσο και το δικό του καπάκι flexare σαν πλαστικό.

Επεξ/σία από Silkcut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανένας αν υπάρχει site που δέχεται να βαλεις δύο κουπόνια από δύο διαφορετικά αφμ (αδέρφια)? Πήγα να το κάνω σε Γερμανό και Public αλλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aggeloszog93 είπε

Παιδιά γνωρίζει κανένας αν υπάρχει site που δέχεται να βαλεις δύο κουπόνια από δύο διαφορετικά αφμ (αδέρφια)? Πήγα να το κάνω σε Γερμανό και Public αλλά δεν.

Κανένα site δεν δέχεται 2 voucher από διαφορετικά ΑΦΜ νομίζω, όμως σχεδόν όλοι οι μεγάλοι έχουν την δυνατότητα να σου περάσουν την παραγγελία τηλεφωνικά και εκεί δέχονται 2 voucher από διαφορετικά ΑΦΜ (πχ ζευγάρι εκπαιδευτικών, αδέρφια κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...