Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης


MadCenter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, MadCenter είπε

Γειά σε όλη την ομάδα,ζω σε μια κωμόπολη-χωριό 2000 περίπου κατοίκων όπου ήταν η πρωτεύουσα του Δήμου πριν τον Καλλικράτη και ενδιαφέρομαι να ανοίξω μια επιχείρηση nanou, το χωριό έχει νηπιαγωγείο, δημοτικό, Γυμνάσιο και λύκειο όπου μαζί με τα υπόλοιπα χωριά είμαστε γύρω στους 10.000 Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει ή είχε ή ξέρει πάνω σε αυτό το franchise; Διάλεξα αυτή την επιχείρηση γιατί έχω έναν δικό μου χώρο γύρω στα 50τμ και το χαμηλό κόστος που χρειάζεται για την φίρμα. Ποια η γνώμη σας

Πριν ανοιξει τα franchise το εργαστηριο του, εδινε σε φουρνους και σε αλυσιδα food! Καποια στιγμη ανοιξε τις πορτες, του εργαστηριου στον κοσμο με τιμη λιανικης 0.60ευρω και για λιγες ωρες τη ημερα! Τοτε ο κοσμος ειχε ακομα λεφτα και στο φουρνο το ιδιο το εβρισκες 1.2-1.5ευρω οποτε καταλαβαινεις!  Καθε μερα γινοταν χαμος απο την ουρα του κοσμου! Τα επαιρναν με τις κουτες!!! 

Στο προκειμενο πλεον πολλα franchise δουλευουν υποτονικα και αυτο ειναι κακο γιατι το κερδος που βγαζουν απο καθε τμχ ειναι πολυ μικρο! Οποτε πρεπει να πουλας ποσοτητα..!!!

Επισης προσωπικα εμενα μου εχει κακοφανει γιατι τοτε τα εφτιαχνε πιο μεγαλα με περισσοτερη γεμιση και πιο φθηνα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Πριν ανοιξει τα franchise το εργαστηριο του, εδινε σε φουρνους και σε αλυσιδα food! Καποια στιγμη ανοιξε τις πορτες, του εργαστηριου στον κοσμο με τιμη λιανικης 0.60ευρω και για λιγες ωρες τη ημερα! Τοτε ο κοσμος ειχε ακομα λεφτα και στο φουρνο το ιδιο το εβρισκες 1.2-1.5ευρω οποτε καταλαβαινεις!  Καθε μερα γινοταν χαμος απο την ουρα του κοσμου! Τα επαιρναν με τις κουτες!!! 

Στο προκειμενο πλεον πολλα franchise δουλευουν υποτονικα και αυτο ειναι κακο γιατι το κερδος που βγαζουν απο καθε τμχ ειναι πολυ μικρο! Οποτε πρεπει να πουλας ποσοτητα..!!!

Επισης προσωπικα εμενα μου εχει κακοφανει γιατι τοτε τα εφτιαχνε πιο μεγαλα με περισσοτερη γεμιση και πιο φθηνα!!!

 

Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα μπορεσω να πουλησω την ποσοτητα που πουλαει καποιος στην Αθηνα πχ,ισως στην καλη μου μερα να δινω την μιση ποσοτητα και αυτο το λεω λογω πληθυσμου ξεκαθαρα,παρολα αυτα εχεις υποψιν για τι ποσοστο κερδους μιλαμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MadCenter είπε

Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα μπορεσω να πουλησω την ποσοτητα που πουλαει καποιος στην Αθηνα πχ,ισως στην καλη μου μερα να δινω την μιση ποσοτητα και αυτο το λεω λογω πληθυσμου ξεκαθαρα,παρολα αυτα εχεις υποψιν για τι ποσοστο κερδους μιλαμε;;

Καποιος κατοχος, μου ειχε πει για 0.10ε και αυτος ειναι ο λογος που καποιοι δεν κοβουν αποδειξη!!!

Εσυ πρεπει να τα βαλεις κατω και να ζυγισεις γιατι δεν θα εχεις ενοικιο!!!  Εχει ζωη εκει απο νεους? Βγαινουν..? τρωνε? Τα γεροντακια δεν τρωνε τετοια!!!

Το σημειο καλο? Ειναι περασμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Επισης προσωπικα εμενα μου εχει κακοφανει γιατι τοτε τα εφτιαχνε πιο μεγαλα με περισσοτερη γεμιση και πιο φθηνα!!!

αυτό έχει γίνει με πάρα πολλά προιόντα. και σε πολλά από αυτά ο κόσμος δε το έχει προσέξει.

2 λύσεις έχουν. ή θα ανεβάσουν την τιμή ή θα μειώσουν την ποσότητα.

Αν ανεβάσεις όμως την τιμή, χτυπάει πιο άσχημα στο μάτι και στην ψυχολογία του άλλου. Είναι λοιπόν ευκολότερο να τον κοροϊδέψεις κρατώντας ίδια την τιμή αλλά μειώνοντας την ποσότητα. Κάποιοι ίσως δε προσέξουν την μειωμένη ποσότητα αλλά και αυτοί που θα το προσέξουν θα το δεχτούν ευκολότερα από το να ανέβαζες την τιμή. Κι αυτό γιατί το πρώτο πράγμα που έχουν στο μυαλό τους είναι το τι δίνουν και μετά το τι παίρνουν. 

Έπαιρνα παλια κάτι γλυκά σιροπιαστά τα οποία εδώ και πολύ καιρό τα έχω σταματήσει. Ο λόγος είναι ότι κρατήσαν ίδια την τιμή αλλά μειώσανε τα γλυκά και βάλανε περισσότερο σιρόπι. Εκεί δηλαδή που έπαιρνα ας πούμε 1 κιλό 15 τεμάχια, μετά το κάνανε 1 κιλό αλλά 14 τεμάχια και η διαφορά στο βάρος καλύφθηκε με επιπλέον σιρόπι. Η τιμή παρέμεινε ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Καποιος κατοχος, μου ειχε πει για 0.10ε και αυτος ειναι ο λογος που καποιοι δεν κοβουν αποδειξη!!!

Εσυ πρεπει να τα βαλεις κατω και να ζυγισεις γιατι δεν θα εχεις ενοικιο!!!  Εχει ζωη εκει απο νεους? Βγαινουν..? τρωνε? Τα γεροντακια δεν τρωνε τετοια!!!

Το σημειο καλο? Ειναι περασμα?

0,10 ανα τεμαχιο να υποθεσω οτι λες...Κοιταξε να τα βαλω κατω με χαρτι και μολυβι πρεπει να μου πουν τι επενδυση πρεπει να κανω σε εξοπλισμο (αν πρεπει να κανω) και ποιο το περιθωριο κερδους ετσι ωστε πανω κατω να τα υπολογισω,οσο για την νεολαια ,ναι υπαρχει κυριως στα σχολεια που ειναι γυρω στα 1000-1500 παιδια σε ολα τα σχολεια (δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο),γι αυτο ειπα οτι πονταρω πολλη στα σχολεια..Ειναι στην πιατσα της κωμοπολης,στο ""κεντρο"" ας πουμε.Καποτε μού ειχε περασει και η ιδεα του western union να ειμαι ειλικρινης γιατι δεν εχουμε ουτε ενα atm,το πιο κοντινο ειναι στα 25 χιλιομετρα αλλα ναυαγησε και αυτο το σχεδιο 😂

12 λεπτά πριν, Bitbit είπε

αυτό έχει γίνει με πάρα πολλά προιόντα. και σε πολλά από αυτά ο κόσμος δε το έχει προσέξει.

2 λύσεις έχουν. ή θα ανεβάσουν την τιμή ή θα μειώσουν την ποσότητα.

Αν ανεβάσεις όμως την τιμή, χτυπάει πιο άσχημα στο μάτι και στην ψυχολογία του άλλου. Είναι λοιπόν ευκολότερο να τον κοροϊδέψεις κρατώντας ίδια την τιμή αλλά μειώνοντας την ποσότητα. Κάποιοι ίσως δε προσέξουν την μειωμένη ποσότητα αλλά και αυτοί που θα το προσέξουν θα το δεχτούν ευκολότερα από το να ανέβαζες την τιμή. Κι αυτό γιατί το πρώτο πράγμα που έχουν στο μυαλό τους είναι το τι δίνουν και μετά το τι παίρνουν. 

Έπαιρνα παλια κάτι γλυκά σιροπιαστά τα οποία εδώ και πολύ καιρό τα έχω σταματήσει. Ο λόγος είναι ότι κρατήσαν ίδια την τιμή αλλά μειώσανε τα γλυκά και βάλανε περισσότερο σιρόπι. Εκεί δηλαδή που έπαιρνα ας πούμε 1 κιλό 15 τεμάχια, μετά το κάνανε 1 κιλό αλλά 14 τεμάχια και η διαφορά στο βάρος καλύφθηκε με επιπλέον σιρόπι. Η τιμή παρέμεινε ίδια.

Κουτοπονηρη σκεψη για εναν επαγγελματια αν θες την γνωμη μου λες και εσυ ή ο καθενας παει για το καλο σιροπι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

αυτό έχει γίνει με πάρα πολλά προιόντα. και σε πολλά από αυτά ο κόσμος δε το έχει προσέξει.

2 λύσεις έχουν. ή θα ανεβάσουν την τιμή ή θα μειώσουν την ποσότητα.

Αν ανεβάσεις όμως την τιμή, χτυπάει πιο άσχημα στο μάτι και στην ψυχολογία του άλλου. Είναι λοιπόν ευκολότερο να τον κοροϊδέψεις κρατώντας ίδια την τιμή αλλά μειώνοντας την ποσότητα. Κάποιοι ίσως δε προσέξουν την μειωμένη ποσότητα αλλά και αυτοί που θα το προσέξουν θα το δεχτούν ευκολότερα από το να ανέβαζες την τιμή. Κι αυτό γιατί το πρώτο πράγμα που έχουν στο μυαλό τους είναι το τι δίνουν και μετά το τι παίρνουν. 

Έπαιρνα παλια κάτι γλυκά σιροπιαστά τα οποία εδώ και πολύ καιρό τα έχω σταματήσει. Ο λόγος είναι ότι κρατήσαν ίδια την τιμή αλλά μειώσανε τα γλυκά και βάλανε περισσότερο σιρόπι. Εκεί δηλαδή που έπαιρνα ας πούμε 1 κιλό 15 τεμάχια, μετά το κάνανε 1 κιλό αλλά 14 τεμάχια και η διαφορά στο βάρος καλύφθηκε με επιπλέον σιρόπι. Η τιμή παρέμεινε ίδια.

Ευ ζην!!!

3 λεπτά πριν, MadCenter είπε

0,10 ανα τεμαχιο να υποθεσω οτι λες...Κοιταξε να τα βαλω κατω με χαρτι και μολυβι πρεπει να μου πουν τι επενδυση πρεπει να κανω σε εξοπλισμο (αν πρεπει να κανω) και ποιο το περιθωριο κερδους ετσι ωστε πανω κατω να τα υπολογισω,οσο για την νεολαια ,ναι υπαρχει κυριως στα σχολεια που ειναι γυρω στα 1000-1500 παιδια σε ολα τα σχολεια (δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο),γι αυτο ειπα οτι πονταρω πολλη στα σχολεια..Ειναι στην πιατσα της κωμοπολης,στο ""κεντρο"" ας πουμε.Καποτε μού ειχε περασει και η ιδεα του western union να ειμαι ειλικρινης γιατι δεν εχουμε ουτε ενα atm,το πιο κοντινο ειναι στα 25 χιλιομετρα αλλα ναυαγησε και αυτο το σχεδιο 😂

Κουτοπονηρη σκεψη για εναν επαγγελματια αν θες την γνωμη μου λες και εσυ ή ο καθενας παει για το καλο σιροπι 😂

Βρες κανενα πρατηριο με σφολιατοειδη.. φτιαχνε και καφεδες και πιστευω θα εισαι πιο οκ!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MadCenter είπε

Σύμφωνα με αυτό το σαιτ είναι 6 με 7 χιλιαδες https://franchiseportal.gr/el/franchisors/1169 ..Έχω μιλήσει μαζί τους βέβαια και περιμένω να με καλέσουν..Το πρόβλημα ειναι ότι μάλλον με δανεικά θα το ανοίξω οπότε εσύ σαν επαγγλεματίας στον χώρο πιστεύεις οτι αξίζει το ρίσκο και τον κόπο μου;

Εγώ εκεί που ποντάρω είναι τα σχολεία,αλλά απ οσο ξέρω η συγκεκριμένη επιχείρηση ανοίγει μόνο 7,30-9,30 το βράδυ οπότε θα ήθελα να δω αν μπόρω να το ανοίγω και πρωί για 2-3 ώρες ξερω γω ..

Δηλαδη θες να πεις ότι σε περίπτωση που ανοίξεις θα έχεις δεσμευτικό ωράριο ανάλογα με το τι έχετε συμφωνήσει; Αν είναι να έχετε τόσο συγκεκριμένο ωράριο σαν αυτό που λες καλύτερα μην ασχοληθείς καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δηλαδη θες να πεις ότι σε περίπτωση που ανοίξεις θα έχεις δεσμευτικό ωράριο ανάλογα με το τι έχετε συμφωνήσει; Αν είναι να έχετε τόσο συγκεκριμένο ωράριο σαν αυτό που λες καλύτερα μην ασχοληθείς καθόλου. 

Αυτό το υπέθεσα, μάλλον από βδομάδα που θα με καλέσουν θα ξέρω. Αν είναι για τόσες λίγες ώρες δεν ξέρω αν με συμφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MadCenter είπε

 υπολογισω,οσο για την νεολαια ,ναι υπαρχει κυριως στα σχολεια που ειναι γυρω στα 1000-1500 παιδια σε ολα τα σχολεια (δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο),γι αυτο ειπα οτι πονταρω πολλη στα σχολεια..Ειναι στην πιατσα της κωμοπολης,στο ""κεντρο"" ας πουμε 

Είσαι σε χωριό τελικα με 2κ κατοίκους κ 1500παιδια έρχονται από γύρω χωρια? 

Είναι τραγικά μικρός πληθυσμός και αγνώστων ηλικων ...δεν θα έκανα τπτ άλλο από μίνι μάρκετ είδη δωρων κ στην τελικη βάλτου κ ντόνατ  και ΑΤΜ  οποιασδήποτε τράπεζας...

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλεις franchise; Σε μια πόλη με ανταγωνισμό το όνομα μετράει. Στο χωριό όχι και τόσο. Και σιγα το know how που θα σου δώσουν. Με τόσο περιορισμένη πελατεία και έσοδα, θα σου μείνει τίποτα για σένα; βλέπω εδώ λουκουμαδιερα με 750 (δεν εχω ιδέα αν είναι καλο, απλά googlara) . Βαλε και καφέ βέβαια ενώ το franchise μάλλον δεν στο επιτρέπει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 27/3/2021 στις 3:16 ΠΜ, MadCenter είπε

Γειά σε όλη την ομάδα,ζω σε μια κωμόπολη-χωριό 2000 περίπου κατοίκων όπου ήταν η πρωτεύουσα του Δήμου πριν τον Καλλικράτη και ενδιαφέρομαι να ανοίξω μια επιχείρηση nanou, το χωριό έχει νηπιαγωγείο, δημοτικό, Γυμνάσιο και λύκειο όπου μαζί με τα υπόλοιπα χωριά είμαστε γύρω στους 10.000 Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει ή είχε ή ξέρει πάνω σε αυτό το franchise; Διάλεξα αυτή την επιχείρηση γιατί έχω έναν δικό μου χώρο γύρω στα 50τμ και το χαμηλό κόστος που χρειάζεται για την φίρμα. Ποια η γνώμη σας; 

Δεν εχω καμια σχεση με την εστιαση και για αυτον ακριβως τον λογο θα πω το παρακατω.

Κατα την γνωμη μου αν δεν εργαζεσαι ηδη στην εστιαση ή δεν εχεις παλιοτερη εμπειρια, μην μπεις στη διαδικασια να ανοιξεις μια τετοια επιχειρηση. Προσωπικα ειμαι της γνωμης οτι για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας σε εναν κλαδο ως ελευθερος επαγγελματιας, προαπαιτουμενο ειναι (εκτος εξαιρεσεων φυσικα το να σου κατσει το προιον ή η ιδεα, αλλα εκει πας κοντρα στις πιθανοτητες), ειναι να γνωριζεις ακριβως πως δουλευει ο εκαστοτε κλαδος. Σε ολες τις βαθμιδες του ιδανικα. 

Δεν θελω να σε αποθαρρυνω ακριβως και στο κατω κατω, 7000 που ζητανε οπως λες, οντως δεν ειναι και εξωφρενικο ποσο ειδικα απο την στιγμη που δεν εχεις ενοικιο, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο και ψυχοφθορο το να δοκιμασω να ανοιξω ενα τετοιο καταστημα απο το πουθενα. Συμβουλευσου και εναν λογιστη παντως για να δεις τι αλλα εξοδα θα εχεις με το "καλημερα", ουτως ωστε να κρινεις αν σε συμφερει τελικα.

Καλα αν ειναι να το εχεις ανοιχτο αυτες τις λιγες ωρες που αναφερθηκαν, ουτε κατα διανοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόθετω 6 με 7 χιλιάδες είναι μόνο για να πάρεις το όνομα. Επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ πως ανοίγεις επιχείρηση, πόσο μαλλον franchise με τόσα...

Κατ'αρχας γύρω στα 2000€ είναι μόνο παράβολα δήμου, βεβαιώσεις μηχανικών, έναρξη επιχείρησης,  εγγραφή στα επιμελητήρια, πιστοποιητικά διαχείρισης τροφίμων, εξοπλισμός πυρασφάλειας, κόστος ταμειακης και POS. Αν σου φαίνονται πολλά να ξέρεις σίγουρα έχω ξεχάσει μερικά 😅. Σε αυτά έχεις συν πάγια έξοδα τον λογιστή, την ασφάλεια σου, ρεύμα, νερό και ιντερνέτ και δημοτικά τέλη.  Υπολόγισε περίπου 400€ + ένοικιο αν έχεις. 

Δεύτερον δεν μπορείς να έχεις κατάστημα το οποίο έχει μόνο ένα προϊόν. Δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα. Πόσα ντόνατς να φάνε οι άνθρωποι?? Είναι σαν να ανοίγεις φούρνο μόνο με κουλουράκια. 

Τρίτον, η εστίαση δεν σου αφήνει μεγάλο περιθώριο κέρδους. Υπολογισε πως το μεικτό κέρδος από ένα προϊόν είναι γύρω στα 20-30%. Με μια μικρή εξαίρεση τον καφέ.  Όποτε πρέπει να βασιστείς πολύ στην κατανάλωση, το οποίο σε ένα χωριό δεν υπάρχει περίπτωση να σε κάλυψει. 10.000 άτομα είναι μόνο η γειτονιά εδώ που βρίσκομαι, και δεν με καλύπτει, χωρίς να έχω ανταγωνισμό. 

Πέρα από αυτά θα χρειαστείς τουλάχιστον 5-6 χιλιάδες για μηχανήματα, πάγκους, εξοπλισμό, πινακίδες, διαφήμιση κτλ...

Επειτα πρέπει να έχεις αρκετό λίπος ωστε να ανταπεξέλθεις τους πρώτους 3 μήνες. Μέχρι να ορθοποδήσεις. Επειδή σίγουρα θα μπεις μέσα τον πρώτο καιρό. Αυτό προϋποθέτει αλλά 2-3 χιλιάρικα. 

Με λίγα λόγια πρέπει να κάνεις καλά τα μαθηματικά. 

Αν θες την γνώμη μου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να ανοίξεις παγωτατζιδικο  (παγωτό μηχανής). Θα χρειαστείς μόνο αγορά της μηχανής, και προσφέρει καλό κέρδος.Ειδικα αν δεν έχεις ανταγωνισμό. 

Δευτέρον βάλε καφέ, επειδή ο καφές δεν έχει στοκ και έχει καλό ποσοστό κέρδους. Επίσης μπορείς να το πουλάς όλο τον χρόνο.

Τρίτον, τα ντόνατς είναι ωραία ιδέα, αλλά απέρριψε την ιδέα του franchise, και βρες απλά προμηθευτη. Αυτό σε αποδεσμευει από πολλές υποχρεώσεις. 

Όσον αφορά αφορα το τρίτο, εγώ θα σου πρότεινα, αντί για ντόνατς που είναι ευαίσθητα, θέλουν συντήρηση, κατάλληλους χώρους και υγειονομικα προτοκολλα, να βάλεις άλλα γλυκά. Μπισκότα ας πούμε, κουλουράκια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, cyclone11 είπε

Υπόθετω 6 με 7 χιλιάδες είναι μόνο για να πάρεις το όνομα. Επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ πως ανοίγεις επιχείρηση, πόσο μαλλον franchise με τόσα...

Κατ'αρχας γύρω στα 2000€ είναι μόνο παράβολα δήμου, βεβαιώσεις μηχανικών, έναρξη επιχείρησης,  εγγραφή στα επιμελητήρια, πιστοποιητικά διαχείρισης τροφίμων, εξοπλισμός πυρασφάλειας, κόστος ταμειακης και POS. Αν σου φαίνονται πολλά να ξέρεις σίγουρα έχω ξεχάσει μερικά 😅. Σε αυτά έχεις συν πάγια έξοδα τον λογιστή, την ασφάλεια σου, ρεύμα, νερό και ιντερνέτ και δημοτικά τέλη.  Υπολόγισε περίπου 400€ + ένοικιο αν έχεις. 

Δεύτερον δεν μπορείς να έχεις κατάστημα το οποίο έχει μόνο ένα προϊόν. Δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα. Πόσα ντόνατς να φάνε οι άνθρωποι?? Είναι σαν να ανοίγεις φούρνο μόνο με κουλουράκια. 

Τρίτον, η εστίαση δεν σου αφήνει μεγάλο περιθώριο κέρδους. Υπολογισε πως το μεικτό κέρδος από ένα προϊόν είναι γύρω στα 20-30%. Με μια μικρή εξαίρεση τον καφέ.  Όποτε πρέπει να βασιστείς πολύ στην κατανάλωση, το οποίο σε ένα χωριό δεν υπάρχει περίπτωση να σε κάλυψει. 10.000 άτομα είναι μόνο η γειτονιά εδώ που βρίσκομαι, και δεν με καλύπτει, χωρίς να έχω ανταγωνισμό. 

Πέρα από αυτά θα χρειαστείς τουλάχιστον 5-6 χιλιάδες για μηχανήματα, πάγκους, εξοπλισμό, πινακίδες, διαφήμιση κτλ...

Επειτα πρέπει να έχεις αρκετό λίπος ωστε να ανταπεξέλθεις τους πρώτους 3 μήνες. Μέχρι να ορθοποδήσεις. Επειδή σίγουρα θα μπεις μέσα τον πρώτο καιρό. Αυτό προϋποθέτει αλλά 2-3 χιλιάρικα. 

Με λίγα λόγια πρέπει να κάνεις καλά τα μαθηματικά. 

Αν θες την γνώμη μου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να ανοίξεις παγωτατζιδικο  (παγωτό μηχανής). Θα χρειαστείς μόνο αγορά της μηχανής, και προσφέρει καλό κέρδος.Ειδικα αν δεν έχεις ανταγωνισμό. 

Δευτέρον βάλε καφέ, επειδή ο καφές δεν έχει στοκ και έχει καλό ποσοστό κέρδους. Επίσης μπορείς να το πουλάς όλο τον χρόνο.

Τρίτον, τα ντόνατς είναι ωραία ιδέα, αλλά απέρριψε την ιδέα του franchise, και βρες απλά προμηθευτη. Αυτό σε αποδεσμευει από πολλές υποχρεώσεις. 

Όσον αφορά αφορα το τρίτο, εγώ θα σου πρότεινα, αντί για ντόνατς που είναι ευαίσθητα, θέλουν συντήρηση, κατάλληλους χώρους και υγειονομικα προτοκολλα, να βάλεις άλλα γλυκά. Μπισκότα ας πούμε, κουλουράκια κτλ...

Σωστά, και δεν ανέφερες ακόμα την εφορεία, προπληρωμή φόρου, και φυσικά την ασφάλεια  ΕΦΚΑ. Δυστυχώς ούτε στην 3ετια θα είναι κερδοφόρα. 
Είναι λυπηρό ότι ακόμα σκεφτόμαστε με την λογική του μικρομάγαζο να βγάζουμε ένα μικρό μεροκάματο για να πάμε ποιο κάτω, και δυστυχώς έτσι μένουμε πίσω σαν χώρα. 
Αντι να σκεφτόμαστε την καινοτομία και εξωστρέφεια, σκεφτόμαστε πως θα μας «ακουμπήσει» ο συνταξιούχος και ο πιτσιρικάς το χατζιλίκι τους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΝΑΝΟΥ δεν πουλάνε μόνο ντόνατς, πουλάνε και σφολιατοειδή (τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια) κατεψυγμένα. Πρακτικά είσαι σαν πρατήριο για το ΝΑΝΟΥ, αυτοί σου δίνουν φτηνό προϊόν και εσύ πουλάς μόνο αυτά. Είναι ήδη ξεπερασμένη σαν αγορά. Εγώ αγόραζα φανατικά όταν άνοιξαν, τώρα δεν ζητάει ο κόσμος πλέον ντόνατς. Είναι όπως τα παγωμένα γιαούρτια, άνοιγαν σαν τρελά και τώρα όσα έχουν μείνει (ελάχιστα) φυτοζωούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ένα ξέρω στην επαρχία που ζω πολλά χρονια

πρέπει να σε στηρίξουν οι γνωστοι και φιλοι για να σε μάθουν.......υπομονή και κάνε κάτι δικό σου,μη δεσμευεσαι με εταιρείες.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...