Προς το περιεχόμενο

Απορία με switch και διαφορετικό IP range


lambros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά δεν το έχω ξανακάνει και λέω να σας ρωτήσω.

Το mikrotik που έχω σπιτι μου βγάζει δύο IP range192.168.1.1 & 192.168.2.1

Torrents το πρώτο τότε είναι εσένα sweets των 15-20 ευρώ και το πάω σε διάφορες συσκευές στο σπίτι.

Στην έπιπλο που βρίσκεται η τηλεόραση πάει ένα καλώδιο δικτύου και εκεί υπάρχει άλλο ένα switch που μοιράζει.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω κάτι ρωτάω αν γίνεται αν μπορώ να κουμπώσω ένα καλώδιο δικτύου range 2.1 στο πρώτο switch πού βρίσκεται δίπλα στο mikrotik και να το πάρω  από το switch που βρίσκεται στην τηλεόραση.

Είσαι κάθε σουτ πρέπει να μπαίνει αναγκαστικά μόνο το ίδιο IP range;;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να το κάνεις, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Τα switch δέχονται ότι τους δώσουμε και τα μεταφέρουν σε όποια συσκευή τους τα ζητήσει.

Απλά (εδώ είναι το πρόβλημα) αν έχεις ενεργό τον DHCP και στις 2 θύρες του Mikrotik που μοιράζουν αυτόματα διευθύνσεις, τότε οι συσκευές που συνδέονται στο switch δεν γνωρίζουν σε ποιο υποδίκτυο θέλεις να την συνδέσεις και επιλέγουν μόνες τους τυχαία ένα από τα δύο. Στην περίπτωση αυτή ρυθμίζεις χειροκίνητα την κάρτα δικτύου της συσκευής (αντί μέσω DHCP), ώστε να συνδέεται εκεί που θέλεις.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λύσει προς το παρόν έτσι στο πρόβλημά μου και κάνω τη δουλειά αν θέλω όμως και οι δύο dhcp server να είναι ανοιχτή πρέπει να πάω σε smart switch ή managed switch?? ποιο από όλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι ποιος σου ειπε οτι μπορει να λυθει το θεμα των 2 dhcp βαζοντας ενα managed switch. Πως ακριβως σκεφτεσαι να το επιτυχεις αυτο?

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωσεις static ip lease στο μηχανημα που θες, ετσι ωστε να παιρνει παντα μια συγκεκριμενη ip.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανονικό router, όπως το Mikrotik και ένα managed switch, γίνεται.

Όχι όμως όπως το σκέφτεσαι αλλά μέσω VLAN's. Ορίζεις στο Mikrotik κάθε interface σε διαφορετικό VLAN και στο switch, σε ποιο από αυτά θα δουλεύει κάθε θύρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω γνωριζω πως το κανουμε με vlans. Το ts ρωτησα γιατι ο τροπος που του λεω ειναι και ο πιο απλος.

 

Αν ξερει πως να το κανει με vlans μια χαρα, ας το κανει.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα γράφεις. Απλά απαντάμε και στα ερωτήματα που θέτει ο άλλος, πόσο μάλλον όταν έχει ένα κανονικό router που χρειάζονται κάποιες σχετικές γνώσεις για να ρυθμισθεί και δεν γίνεται μόνο με 2-3 όπως τα απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που γραφει ηθελα να δω αν γνωριζει πως να κανει τα vlans στο ΜΤ, που δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα στο κοσμο. Δε γνωριζω ακομη αν εκει ηθελε να καταληξει μιας και δε το αναφερει. Για αυτο τον ρωτησα πως σκοπευει να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ ,

Ηδη στο μικροτικ εχω ορισει πορτα1 αυτο το ip range , πορτα 2 αυτο το ip range.

Αρα για να μην αγορασω 2 απλα switch , παιρνω ενα managed μετα και του οριζω τις πορτες.

Να παρω αυτο (managed που λεει το eshop)

https://www.e-shop.gr/tp-link-jetstream-t1500g-8t-tl-sg2008-8-port-gigabit-smart-switch-p-PER.612912

H αυτο smart που λεει το eshop

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-sg108e-8-port-gigabit-desktop-switch-p-PER.612702

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...