Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα,

Έχοντας σπουδάσει φιλοσοφία με τρώει η αβεβαιοτητα σχετικά με το τι μεταπτυχιακό να κάνω. Πάνω στο αντικείμενό μου ή σε κάτι διαφοτετικό; Δυστυχώς ο κλάδος είναι φουλ κορεσμένος απ' την άλλη το γνωστικό αντικείμενο μ αρέσει φοβερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mariageorgia είπε

 Καλησπέρα,

Έχοντας σπουδάσει φιλοσοφία με τρώει η αβεβαιοτητα σχετικά με το τι μεταπτυχιακό να κάνω. Πάνω στο αντικείμενό μου ή σε κάτι διαφοτετικό; Δυστυχώς ο κλάδος είναι φουλ κορεσμένος απ' την άλλη το γνωστικό αντικείμενο μ αρέσει φοβερά. 

Έχεις σχέδια για Ελλάδα ή εξωτερικό;

Για Ελλάδα δεν μπορώ να σε απαντήσω, αν και από ότι είχα μάθει, όλες οι κοπέλες της φιλοσοφικής κάνουν άλλες δουλειές ή στην "καλύτερη" σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα (με μισθούς πείνας, όταν και εάν πληρωνόντουσαν).

Στο εξωτερικό μπορείς να πας σε άλλες ειδικεύσεις, όπως π.χ. HR (αρκετά κορεσμένο, αλλά ακόμη υπάρχει χώρος)/επικοινωνία-μάρκετινγκ(όπως το προηγούμενο, αρκετός λαός)/IP και άλλες παραδικαστικές σπουδές.
Το τελευταίο είναι από τα καλύτερα πιστεύω. 
Πάρα πολλές χώρες έχουν αρχίσει να περνάνε νόμους αλά GDPR και υπάρχει έλλειψη νομικών/παραδικαστικών ειδικών εταιρικών συμβούλων που μπορούν να βοηθήσουν. 

Τέλος, προσωπικά δεν είδα κανέναν να δουλεύει ως απόφοιτος φιλοσοφικής στο αντικείμενο εξωτερικό.
Ίσως σε κανένα ελληνικό σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα. Μεταπτυχιακά έχουν μάζεψει πλέον άπαντες και χωρίς λόγο. Βλέπεις βοηθούς μικροβιολόγου με μεταπτυχιακό. Με πτυχίο φιλοσοφίας (το οποίο δυστυχώς από επαγγελματικής αποκατάστασης δεν οδηγεί πουθενά) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, πέραν της εκπαίδευσης. Ούτε υπάρχουν θέσεις που επειδή έχεις μαστερ ανοίγουν. Για ΗΡ θα πάρεις κάποιον από διοίκηση ο οποίος μπορεί να έχει ήδη μαστερ. Για μαρκετινγκ το ίδιο. Για παραδικαστικά γιατί να μην πάρουν κάποιον δικηγόρο; Καλύτερα να ψαχτείς στην εκπαίδευσ, φροντιστήρια και ιδιαίτερα μέχρι να κάτσει διορισμός. Old school.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/3/2021 στις 2:50 ΜΜ, StavrosApost είπε

Εσύ σε φροντιστήριο θα ήθελες να δουλέψεις; Με ιδιαίτερα να απασχοληθείς;

Δεν θα το λεγα. Ούτε κάτι σε ειδική αγωγή θα με ενδιέφερε. Και μάλλον ούτε σε παιδαγ. ψυχολογία καθώς είμαι τρομερά κλειστός τύπος που δε τον ενδιαφέρει ο συνάνθρωπος. Κακό αλλά τουλάχιστον έχω ψυχολογήσει τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε για μεταπτυχιακό (στον τομέα σου) και καπάκι διακτορικό...ίσως είναι το μόνο που μπορεί να σου αρέσει (από τα γραφόμενα) και να βρεις διεξόδους...

Εύκολο δεν είναι (το διδακτορικό), ούτε ακατόρθωτο, πάντως δεν το κάνει και η κουτσή Μαρία.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις, οχι τουλαχιστον τωρα...Βρες μια δουλεια και δουλεψε. Δες τι ζηταει η πιατσα και τι σου αρεσει και σενα!

Μετα απο λιγα χρονια εργασιας θα εισαι πιο ωριμη να παρεις μια τετοια αποφαση και να δεις τι θα σου χρειαστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2021 στις 2:27 ΜΜ, daredevil92 είπε

Για ΗΡ θα πάρεις κάποιον από διοίκηση ο οποίος μπορεί να έχει ήδη μαστερ. Για μαρκετινγκ το ίδιο.

Το μάρκετινγκ έχει ένα μάτσο ρόλους κάποιους εκ των οποίων δεν θα τους έκανε με τίποτα απόφοιτος διοίκησης. Ο απόφοιτος διοίκησης είναι ένας τύπος που γενικά ξέρει για τις διαδικασίες και τα οικονομικά γύρω από τις επιχειρήσεις, ξέρει πως να πάει το βήμα 1 στο βήμα 2, ξέρει πως να επιλύσει προβλήματα και να συμβουλέψει αλλά το μάρκετινγκ απαιτεί πρακτικές δεξιότητες. Αν θες για παράδειγμα να κάνεις ένα landing page θες κάποιον ειδικό γραφίστα/κειμενογράφο/προγραμματιστή με γνώσεις SEO για να το κάνει. Ο διοικητής στη παραπάνω περίπτωση ξέρει τι χρειάζεται και γνωρίζει πως δουλεύουν αυτά αλλά δε μπορεί να τα εκτελέσει ο ίδιος. Αν θες να κάνεις content marketing σε κάποιο blog πάλι ο διοικητής δε μπορεί να το κάνει αλλά ξέρει σε τι χρησιμεύει αυτό και πότε χρειάζεται και ποιον να βρει για να το κάνει και περίπου σε τι στυλ να είναι αυτό. Με λίγα λόγια ο διοικητής είναι σαν προπονητής/συντονιστής, αυτό μαθαίνει.

Εγώ που τελείωσα τέτοια σχολή, αυτό που κατάλαβα μετά από χρόνια και πολύ ατομική προσπάθεια είναι ότι δεν είναι άκυρες αυτές οι σπουδές αλλά άμα θες να κάνεις κάτι μόνος χωρίς να έχεις το κεφάλαιο θες επιπλέον πρακτικές δεξιότητες τις οποίες αν έχεις σίγουρα μπορείς να αξιοποιήσεις πολύ καλύτερα από κάποιον που δε ξέρει business. Στα προιόντα που πουλάω εγώ κάνω μόνος μου το μαρκετινγκ αλλά είναι πολύ πιο εύκολο στο συγκεκριμένο κλάδο.

Ξέρω από έναν φίλο ότι όσοι πάνε θεωρητική πρέπει να είναι άριστοι στην έκθεση και στη συγγραφή γενικά, ο συγκεκριμένος ήταν πολύ καλός σε αυτό. Η φιλοσοφία μπορεί να βοηθήσει περισσότερο με τη κριτική σκέψη κάτι που χρειάζεται στις επιχειρήσεις "για ποιο λόγο κάνω το τάδε και γιατί δουλεύει έτσι?" Πιστεύω μεταπτυχιακό σε επικοινωνία/μάρκετιγνκ είναι πολύ καλή ιδέα. Δεν υπάρχει κάτι πιο άπειρο από τη συγγραφή. Όσο υπάρχουν επιχειρήσεις θα υπάρχει και αυτό, αυτά τα δύο πάνε μαζί. Αν δεν είναι εφικτό να βρεις δουλειά σε κάτι τέτοιο τότε τίποτα δεν είναι εφικτό. 

 

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρκετινγκ, διαχείριση προσωπικου, δημοσιογραφία, ίσως σου ανοιξουν καποιες πόρτες. πανω στην εκπαίδευση εχει υπερκορεστεί ο κλάδος. Εναλλακτικά δίνεις κατατακτηριες για καποια αλλη σχολή με πιο ευκολη αποκατασταση. τελος μπορεις να συνεχισεις με τη φιλοσοφική ακαδημαικά ομως, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2021 στις 2:46 ΠΜ, Mariageorgia είπε

 Καλησπέρα,

Έχοντας σπουδάσει φιλοσοφία με τρώει η αβεβαιοτητα σχετικά με το τι μεταπτυχιακό να κάνω. Πάνω στο αντικείμενό μου ή σε κάτι διαφοτετικό; Δυστυχώς ο κλάδος είναι φουλ κορεσμένος απ' την άλλη το γνωστικό αντικείμενο μ αρέσει φοβερά. 

Αυτην την στιγμη υπαρχουν 35.000 φιλολογοι στις λιστες του υπουργειου Παιδειας...Δεν εχει κανενα νοημα το μεταπτυχιακο η το διδακτορικο...Θα σου ελεγα να αλλαξεις επαγγελμα/κατευθυνση ...

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...