Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την οθονη κατα την εναρξη


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περνάς από τα power settings του συστήματος να απενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση των usb (USB selective suspend settings -> Disabled). Το λέω για την πιθανότητα  να μην καταλαβαίνει το σύστημα ότι πατάς πλήκτρα στο πληκτρολόγιο ή στο ποντίκι ώστε να επαναφέρει την οθόνη σε λειτουργία. Δοκίμασε και άλλες ρυθμίσεις στα Advanced settings στο Power options όπως στο "PCI Express" το "Link state power management "--> "Off" (έστω και αν δεν μιλάμε για ξεχωριστή κάρτα γραφικών). Πειραματίσου, δε χάνεις κάτι (πάντα μπορείς να επαναφέρεις τα defaults).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χρόνος που μπαίνει σε standby είναι άμεσος, και δεν αλλάζει, σε πολλές περιπτώσεις δεν προλαβαίνεις να ανοίξεις την πηγή σου και έχει ξανασβήσει επειδή δεν έχει σήμα στην είσοδο. Αρκετά αργή αντίθετα στο άνοιγμα. Δεν υποστηρίζει κάποιες (μάλλον τις μικρές?) αναλύσεις (π.χ. boot, τις εισαγωγικές οθόνες των windows ή σε recovery κλπ) οπότε δεν ανοίγει. Δεν έχει input auto select! και όπως είπαμε ξανασβήνει αμέσως αν δεν δει σήμα στην πρότερη επιλεγμένη είσοδο, αν δηλαδή χρησιμοποιείτε εναλλάξ και τις δύο hdmi (που σαν αριθμός είναι ανεπαρκής πλέον, και δεν έχει και κανενός άλλου τύπου σύνδεσης).  [Απο αξιολογηση στο skroutz]

Επεξ/σία από GH 61
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα τις οποιες ρυθμισεις, μαζι με καποιες που μου προτεινε η intel και οτι ηταν να γινει - εγινε.

 

Παντως κατι δεν μου φαινεται λογικο σε ολο αυτο,

δηλαδη σε ολους σας, οταν αφηνεται ανοικτο τον υπολογιστη για ωρα και κλεινει η οθονη, μετα δεν ανοιγει? η μονο σε εμενα εκατσε η φαση?

Δηλαδη για να καταληξω, πηρα μονιτορ που δεν δουλευει στα windows 10  η καταλαβα λαθος?

Στο παλιο πισι που εχω win7 ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα, το αφηνω ωρες ανοικτο και μολις κουνησω το ποντικι ανοιγει αμεσως....

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα μονιτορ οταν δεν λαμβάνουν σημα απο την καρτα γραφικών μπαίνουν σε standy mode εσενα για κάποιο λογω δεν ξυπνάει εκεί εχεις θέμα αν μπορείς στηλε το μόνιτορ για ελενχο 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2021 στις 11:56 ΠΜ, 3DJIN είπε

ειναι παλια η καρτα γραφικων και δεν στελνει στο hdmi ωστε να ανοιξει αυτοματα

αν ομως εχεις καινουργια καρτα τοτε υπαρχει θεμα

hdmi 1.4 εχεις λογικα αρα δεν ανοιγει αυτοματα και πρεπει να πατας κουμπι

Aυτο απο που προκυπτει;;;

Δηλαδη οσες μητρικες μεχρι τωρα που δουλευουμε τοσα χρονια ειναι 1.4 hdmi δεν ανοιγουν αυτοματα;

Ολες οι μητρικες πχ ιντελ μεχρι 10η γενια επεξεργαστες 1.4 εχουν και πολλες καρτες γραφικων εννοειται,εχεις ξανακουσει να μην δινει αυτοματα σημα στην οθονη;

Εγω εχω τωρα που μιλαμε 4 pc ολα με 1.4 hdmi και διαφορετικες οθονες (dell,sony,samsung) μεχρι και Ρanasonic tv 2013 plasma 55αρα tv που εχω το htpc με μητρικη Η410 και i3 10100 με ενσωματωμενα γραφικα μια χαρα δουλευει.

Στις 30/3/2021 στις 10:57 ΜΜ, tornado είπε

Λοιπον... το συγκεκριμενο μονιτορ δεν υποστηριζει windows 10

Eνταξει αυτο τωρα δεν ευσταθει........υπαρχει δηλ.αλλο λειτουργικο απο 10αρια για να υποστηριξει;

Στις 30/3/2021 στις 10:57 ΜΜ, tornado είπε

Η intel (αν και δεν ειναι δικο τους προβλημα) μου ειπε καποιες λυσεις με αναβαθμισεις, ισως δουλεψει.

Δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση με την ιντελ.

Το προβλημα ειναι καθαρα θεμα μονιτορ.

Εψαξα και βρηκα και αλλους χρηστες με το ιδιο θεμα με σενα ειναι καθαρα bug της οθονης σου,και αρκετων αλλων μοντελων της LG.Δεν εχει σχεση ειτε εχεις καρτα γραφικων ειτε ενσωματωμενα.

Καπου αναφερεται οτι καποιος ελυσε το προβλημα του απενεργοποιωντας το freesync,δοκιμασε το.

https://lgcommunity.us.com/discussion/6631/lg-34gk950f-b-wake-from-sleep-issue

 

To συστημα σου ποιο ειναι ειναι branded,mini pc,nuc τι ακριβως;

Eχεις ρυθμισει απο τα windows στην παροχη ενεργειας τις επιδοσεις,την αναστολη,το σχεδιο παροχης ενεργειας στα γραφικα ειναι στη μεγιστη αποδοση,μηπως μπαινει κατι σε economy mode;

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 3:21 ΠΜ, JDROGAS είπε

Πολύ  αποκαλυπτικός διάλογος,  ευχαριστώ για το λινκ 

Το χειρότερο από όλα είναι ότι η LG το θεωρεί νορμάλ και ότι δεν υπάρχει θέμα. 

Ισως είναι χρήσιμο για μελλοντικούς αγοραστές,  εγώ πλέον την πάτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...