Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω την σχολή μου μετά από 5 χρόνια σπουδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/12/2021 στις 6:58 ΜΜ, rperdik είπε

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ !!!! ειμαι στην ιδια κατασταση! ειμαι στο πολυτεχενιο στα χανια!!! και εγω λογω οικογενειακης καταστασης, λογω μια κακοποιητικης σχεσης που με εχει αλλοτριωσει τελειως μεσα μου και συναμα οτι εδω που ηρθα ουτε καλους ανθρωπου βρηκα ουτε τιποτα τετοιο, οι συμφοιτητες μου ειναι ολοι σιχαμενοι τυχοδιψκτες, σκεφτομαι διαρκως να παρατησω την σχολη!!!
εχουμε 75 μαθηματα με υποχρεωτικα μαθηματα για να μπειςστο 4ο ετος, με εξτρα προυποθεσεις για να παρεις πρακτικη κλπ

οι καθηγητες?? κατι γερολυκοι που το μαθημα τους δεν αγγιζει κααααααν την εξεταση!!!!!! συνεχεια μπροστα μας αν τους ζητησουμε να λυσουν καποιο θεμα, πολλες φορες δεν μπορουν ουτε οι ιδιοι!!!!
περυσι με τις εξαποστασεως, ηταν χαλια!!!! τα θεματα απειρα και δυσκολακαι ο χρονος ελαχιστος!!!!!! και ξανα λεω πολυτεχνειο!!! που εχει μαθηματικα δυσκολα σαν μαθηματα αλλα και τα υπολοιπα μαθηματα εχουν μαθηματικα μεσα!!!
απο το ετος μου, μονο ενας τα εχει περασμενα ολα και μου λεει οτι νιωθει φυλακισμενος! αλλα αυτος μπορει να τα καταφερει

εχω πεσει σε καταθλιψη σοβαρη, χανω τα μαλλια μου, εχουν διαταραχθει οι ορμονες μου φοβαμαο  μην αρρωστησω!
κα εγω νιωθω βαρος στους γονεις μου για τα λεφτα!!! πολυ μαλιστα!!!!

επισης, μπορεσα κ ηρθα γτ πηρα εστια ! αλλα και την εστια, για αλλα2 χρονια θα την εχω!!!
η καθε μερα μου ειναι χαλια ειμαι κατα μονη μου εδω!!! πολύ μοναξια!!!!! εχω τρελαθει και εχω και τον πρωην μου να με βασανιζει!!!! θελω να φυγω τωρα!!!!!!!! να παρω ενα αεροπλανο να παω αθηνα!!!!!!!!!!!!

για τον πρωην αρχικά κανε ασφαλιστικά μέτρα, να μη σε πλησιάζει καθόλου. τώρα για τα υπόλοιπα εχεις αναγκη σιγουρα από ψυχολογική υποστηριξη οχι μόνο για τη σχολή αλλά για όλα αυτα που βιώνεις, δες αν το πανεπιστημιο ή ο δημος εχει ψυχολόγο ωστε να κανεις καποιες συνεδριες δωρεάν αλλιως απευθυνσου σε νοσοκομείο. η ψυχική υγεία ειναι πολύ σημαντική. τωρα για τη σχολή αν εκει τα πράγματα ειναι τόσο χάλια δες αν μπορείς να παρεις μετεγγραφη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2021 στις 3:06 ΜΜ, StavrosKaps είπε

Καλησπέρα, σπουδάζω Μηχανολόγος Μηχανικός στην πόλη του Βόλου. Σε λίγο καιρό μπαίνω στα 23 και είμαι στο 5ο έτος της σχολής. Τα πρώτια 3 ετη λόγω κάποιων συγκυριών όσο στην υγεία μου και στην σχέση μου όσο και στο οικογενειακό περιβάλλον δεν κατάφερα να παλέψω ποτέ σωστά για την σχολή. Εχοντας ξεχάσει βασικές γνώσεις σε Μαθηματικά Φυσική και Χημεία από την 3η Λυκείου.. Πέρυσι μιας και είχα βρει τον δρόμο μου σαν άτομο έβαλα στόχο να καταφέρω να τελειώσω την σχολή. Δυστυχώς η κατάσταση με τον covid-19 λειτούργησε μόνο αρνητικά! Τι να πρώτο πω, ότι υπήρχαν καθηγητές που δεν έκαναν μάθημα και ανέβαζαν σημειώσεις ανα 2-3 εβδομάδες? Οτι κάποιοι δεν ανέβαζαν ούτε σημειώσεις (και μιλάμε για μαθήματα με Φυσική και Μαθηματικά όχι κείμενα για παπαγαλία..). Στις εξετάσεις τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα καθώς οι περισσότεροι καθηγητές είχαν αντιμετωπίσει την κατάσταση ως εξής "Ααα θα έχουν ανοιχτά βιβλία, θα τους βοηθάνε απο φροντηστήρια κτλ). Τα θέματα παλούκια και ο χρόνος ελάχιστος! Ολα αυτά μαζί με το γεγονός των ελλειπών βασικών γνώσεων μου που δεν κατάφερα να ανακτήσω λόγω της κατάστασης. Φέτος αναγκάστηκα να κάνω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα για να αποκτήσω πάλι αυτές τις βασικές γνώσεις το συντομότερο δυνατόν. Κατάφερα και πέρασα κάποια "απλά" μαθήματα (4 στα 9 που έδωσα) αλλά πλέον νιώθω πίεση μέσα μου και απίστευτο άγχος για το πότε θα τελειώσω.. γιατί για άλλη μία χρονιά έχουμε πολύ κακή αντιμετώπιση από τους καθηγητές. Υπολόγιζα τα 2 αυτά χρόνια να πάνε πολύ πιο ποιοτικά αλλά τελικά από αυτά δεν έγινε. Το γεγονός ότι μπαίνω στα 23 μου και δεν έχω καταφέρει πολλά στην σχολή (πράγμα που σημαίνει πως πολύ πιθανόν να χρειαστώ άλλα 3-4 ίσως και 5 χρόνια σπουδών) με αγχώνει απίστευτα! Ενα άλλο πράγμα που με αγχώνει είναι ότι οι γονείς μου συνεισφέρουν οικονομικά στις σπουδές μου όλα αυτά τα 5 χρόνια νιώθω απίστευτο βάρος να μου δίνουν λέφτα μέχρι εγώ να τελειώσω την σχολή,δουλειά και πολυτεχνείο είναι εφικτό? Επίσης είμαι διατεθειμένος να προσπαθήσω να τελειώσω την σχολή που πάντα ήθελα αλλά τι και αν αυτό γίνει στα 27-28 ή και 30.. θα έχω μέλλον μπροστά μου να βρω δουλειά ή λόγω ηλικίας θα θεωρούμε μεγάλος για να βρω κάτι πάνω σε αυτό το αντικείμενο? Ποιά η γνώμη σας για αυτά που είπα? Αξίζει πιστεύετε να μείνω στην σχολή και να παλέψω και όποτε το πάρω ή να τελειώσω μία ιδιωτική σχολή και να τελειώνει το ζήτημα? 

Η μία και μοναδική απάντηση είναι ότι πάση θυσία , θα τελειώσεις την σχολή σου!

Δεν έχει "μα" και "μου".΄Ασε τις δικαιολογίες και τους άστοχους συνειρμούς (τι θα πει θα πάνε χαμένα τα επιπλέον 3-4 χρόνια που θα απαιτηθούν για να πάρεις το πτυχίο σου; Γιατί  δεν σκέφτεσαι αντίθετα δηλαδή γιατί να πάνε χαμένα τα 5 χρόνια που έχεις "χαραμίσει" μέχρι τώρα;) Βρες σημειώσεις από φοιτητές που έχουν περάσει τα μαθήματα που χρωστάς, βάλτο σκοπό της ζωής σου, στρώσε τον πισινούλη σου στην καρέκλα, κάνε φροντιστήρια αν θεωρείς ότι σου είναι απαραίτητα (υπάρχουν και πανεπιστημιακά φροντιστήρια που ξέρουν ακριβώς τι ζητάνε οι καθηγητές και μπορούν να σε βοηθήσουν σημαντικά), τέλος πάντων κάνε τα πάντα για να πετύχεις τον στόχο σου. Οι υπόλοιποι που τέλειωσαν σίγουρα δεν ήταν πιο έξυπνοι από σένα. Μια σοβαρή απόφαση χρειάζεται και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Τίποτα άλλο.΄Οσο για το οικονομικό νομίζω ότι οι γονείς σου δεν θα έχουν αντίρρηση να σε στηρίξουν (θα αποζημιωθούν με την χαρά που θα πάρουν όταν πάρεις το πτυχίο σου) αλλά μπορείς κι εσύ να βρεις μια part time δουλειά (υπάλληλος σε βιβλιοπωλείο, στην εστίαση ακόμα και ιδιαίτερα σε παιδιά του δημοτικού ή του γυμνασίου) για να μην αισθάνεσαι άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...