Προς το περιεχόμενο

Διαφορετικες Gpu σε εναν υπολογιστη


iceman33221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Θέλω να βάλω στον υπολογιστή μου 2 διαφορετικές κάρτες γραφικών. Αρχικά όταν λέω διαφορετικές εννοώ Nvidia+ AMD. Γίνεται κάτι τέτοιο όμως? Και απο θέμα τροφοδοτικού τι θα χρειαστώ? Η nvidia την θέλω για gaming και την amd για mining. Έχω το εξής τροφοδοτικό PSU.

Και οι 2 κάρτες χρειάζονται απο 8 pin για τροφοδοσία. Λογικά έαν μπορω να τις συνδέσω θα χρειαστώ άλλο τροφοδοτικό.Σωστά? Πόσα watt?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα, γινεται να βαλεις 2 και 3 διαφορετικες καρτες να λειτουργουν ανεξαρτητα, ομως.  Δλδ, εννοω, οτι δεν γινεται κατι τυπου Sli-Crossfire, γιατι εκει θελει/ηθελε ιδιες καρτες...!!   βαζεις κανονικα τους Drivers τους και εσυ απλα οριζεις μετα τι θα κανει η καθε μια. η Primary σαφως θα ειναι αυτη που θα κανει τις κυριως εργασιες. 

 

πρακτικα, ισως φας κανα conflict, αλλα αυτο δεν μπορει να στο προφητεψει κανεις..!  

 

τροφοδοτικο, θα χρειαστεις τοσα W οσα να (Υπερ) καλυπτεις, ολα τα κομματι που θες να τροφοδοτησεις. και αναλογα τι καρτες θα βαλεις..! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iceman33221 είπε

 Η nvidia την θέλω για gaming και την amd για mining.

Εξαιρετικό τροφοδοτικό, αλλά για ποιες κάρτες μιλάμε; Δεν νομίζω να φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

θεωρητικα, γινεται να βαλεις 2 και 3 διαφορετικες καρτες να λειτουργουν ανεξαρτητα, ομως.  Δλδ, εννοω, οτι δεν γινεται κατι τυπου Sli-Crossfire, γιατι εκει θελει/ηθελε ιδιες καρτες...!!   βαζεις κανονικα τους Drivers τους και εσυ απλα οριζεις μετα τι θα κανει η καθε μια. η Primary σαφως θα ειναι αυτη που θα κανει τις κυριως εργασιες. 

 

πρακτικα, ισως φας κανα conflict, αλλα αυτο δεν μπορει να στο προφητεψει κανεις..!  

 

τροφοδοτικο, θα χρειαστεις τοσα W οσα να (Υπερ) καλυπτεις, ολα τα κομματι που θες να τροφοδοτησεις. και αναλογα τι καρτες θα βαλεις..! 

 

τι εννοεις conflict? μπορεις να μου το εξηγησεις? εχω την βασικη 1070 και θα μου δωσει ενας φιλος μια στα ιδια κυβικά της amd.δν θυμαμαι ακριβως το μοντελο της amd. περα απο τα 8 πιν εκαστος που θελει η καθε καρτα η 1070 ο κατασκευαστης προτινει 500ελαχιστο κ Power Consumption 200-300w. περιπου τοσο θελει κ η amd. αρα θελω ενα 750-800w που να βγαζει 2 8πιν τροφοδοσια καρτας.

24 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εξαιρετικό τροφοδοτικό, αλλά για ποιες κάρτες μιλάμε; Δεν νομίζω να φτάνει...

οπως ξεχασα να γραψω κ συγνωμη εχω τωρα μια 1070 και θα βαλω μια amd στα ιδια κυβικά με την 1070

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iceman33221 είπε

εχω την βασικη 1070

Η 1070 150W, άλλα 150W η άλλη κάρτα... 300W, 125W ο επεξεργαστής, ραμ, δίσκοι και φανάκια άλλα 50W σύνολο 450, βαριά 500W. Όταν θα κάνει mining πάνω από 300W δε θα καταναλώνει. Ζυγίστε τα και πράξτε αναλόγως!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conflict εχεις οταν καποιο Software δεν "καθεται" καλα στο ολο συστημα. 

 

Πχ μπορει να βαλεις εναν Driver, να μην "καθισει" σωστα, και μετα να αρχισεις να εχεις διαφορες περιεργες συμπεριφορες, χωρις εξηγηση.  παγωματα, καθυστερησεις σε εκτελεση εντολων, η ακομα χειροτερα και κολληματα του PC...!   

αυτο βεβαια, δεν ειναι κανονας, ειναι πιο σπανιο. αλλα καλο ειναι να ειμαστε ενημεροι, οτι υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα..! 

 

λογικα, δεν συμβαινει..!  η καθε/οποιαδηποτε συσκευη που εγκαθιστας στον υπολογιστη σου, χρειαζεται και τον Driver της για να λειτουργησει πληρως.   αρα, εσυ εχεις ηδη την Nvidia με τον δικο της Driver και λειτουργει, οταν θα βαλεις και την αλλη καρτα, της AMD,  θα εγκαταστησει και τον δικο της Driver, για να λειτουργει και αυτη σωστα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...