Προς το περιεχόμενο

Τμηματική πληρωμή ΔΕΗ


fragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Γράφε καλύτερα "μίσθωσα" ή "εκμίσθωσα", το "νοίκιασα" μπερδεύει όποιον σε διαβάζει, ο φίλος δεν κατάλαβε πως εννοείς ότι ήταν δικό σου και το νοίκιασες (εκμίσθωσες) σε άλλον.

Ναι, βέβαια για να μπερδευτεί όποιος διαβάζει σημαίνει οτι δεν έχει διαβάσει την αρχική τοποθέτηση του νήματος όπου ο ts δίνει τα δεδομένα.

16 ώρες πριν, fragma είπε

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Εκμίσθωσα τον κάτω όροφο της μονοκατοικίας μου, η οποία έχει ένα ρολόι ΔΕΗ τριφασικό με εσωτερικούς μετρητές στον κάθε όροφο. Ηρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός (στο όνομα μου εννοείται), υπολόγισα το ποσό που πρέπει να πληρώσει ο νοικάρης μου βάσει της κατανάλωσης του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

Ναι, βέβαια για να μπερδευτεί όποιος διαβάζει σημαίνει οτι δεν έχει διαβάσει την αρχική τοποθέτηση του νήματος όπου ο ts δίνει τα δεδομένα.

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι το αρχικό post τροποποιήθηκε 3 λεπτά μετά την προτροπή μου, τη στιγμή που την έγραψα "νοίκιασα" έγραφε στο αρχικό.

Κατά τα άλλα δεν έχεις και άδικο, μερικές φορές κάποιοι απαντούν χωρίς καν να έχουν διαβάσει το αρχικό post.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, fragma είπε

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Εκμίσθωσα τον κάτω όροφο της μονοκατοικίας μου, η οποία έχει ένα ρολόι ΔΕΗ τριφασικό με εσωτερικούς μετρητές στον κάθε όροφο. Ηρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός (στο όνομα μου εννοείται), υπολόγισα το ποσό που πρέπει να πληρώσει ο νοικάρης μου βάσει της κατανάλωσης του, και αντί να μου το δώσει μου λεει "Θα το βάλω κατευθείαν στην ΔΕΗ, είναι καλύτερα έτσι". Του λέω θα γίνει μπέρδεμα έτσι, αλλά επέμενε με ηλίθιες δικαιολογίες οτι έτσι διασφαλίζεται οτι τα πληρωσε κλπ. Τι κάνω τώρα; Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν όντως τα έχει βάλει, και πόσα έχει βάλει; Βάζω και εγώ το υπόλοιπο ή τον πληρώνω ολόκληρο και βγαίνει πιστωτικό στον επόμενο; 

Ποιος Μ......ς νοικιαζει διαμερισμα χωρις ρολόι ΔΕΗ???? 

17 ώρες πριν, fragma είπε

Τι εννοείς με το "αλχημείες"; Υπάρχει εσωτερικός μετρητης ορόφου που καταγράφει ακριβώς την καταναλωση σε Kwh

Δεν ειναι και η ενδεδειγμένη μέθοδος, ειναι αλχημια ........

17 ώρες πριν, fragma είπε

Εννοείς ξεχωριστή παροχή; Ναι γίνεται αλλά έχει κόστος και πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες. Και είναι κάτι που θα μου είναι άχρηστο στο μέλλον, γιατί δεν σκοπεύω να το εκμισθώσω ξανά.

 

Δυστυχώς μέχρι να λήξει η 3ετια θα τον έχεις πληρωσει 2πλο τον μετρητή τις ΔΕΗ!!!

12 ώρες πριν, fragma είπε

Οχι. Είναι ποινικό αδίκημα (αυτοδικία) να κόβεις μόνος σου το ρεύμα στον ενοικιαστή. Μόνο δικαστικά μπορείς να διεκδικήσεις οτιδήποτε. Με λίγα λόγια, την έκατσα. Θα πρέπει να πληρωνω εγω ολο το ρεύμα και μετά να τραβιέμαι με δικηγόρους...

ακριβος, εκτός και εαν αφησεις απληρωτο το ρευμα και στο κόψει η ΔΕΗ.......

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...