Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους. Το πρόβλημα που έχω είναι τα κοψίματα που μου κάνει το IPTV μου (Mag 264) απο την στιγμή πού έκανα σύνδεση με wind (fiber to cabin 100Mbps). Πριν με 100άρα Forthnet που κλείδωνε πολύ χαμηλότερα από wind δεν είχα κανένα πρόβλημα με το IPtv αλλά αναγκάστηκα να διακόψω λόγω των 3-4 καθημερινών αποσυνδέσεων σε ώρες αιχμής που προκαλούσαν προβλήματα στη παρακολούθηση των εξ αποστάσεως μαθημάτων των παιδιών. . Με Wind έχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και Vpn Router με σύνδεση Express VPN σλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με το VPN τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα , ιδίως όταν βάζω σαν χώρα, παραδόξως, την Ολλανδία... Απο ότι έχω καταλάβει η Wind  κλείνει πόρτες σε IPTV και σε VPN διευθύνσεις ή ενδεχομένως έχει μηχανισμούς που το αντιλαμβάνονται και πράττουν ανάλογα. Σε ερώτηση που έκανα σε κατάστημα της Wind για διακοπή μου πετάξανε ένα << 180,00€ είναι το πέναλτι κύριε >> και τέλος. Με την υποστήριξη που μίλησα δεν έβγαλα άκρη. Δικό μου άνθρωπος με ίδιο IpTV σε άλλο Δήμο από εμένα δεν έχει κανένα πρόβλημα με Wind 50άρα. Στο VPN έχω κάνει όλα τα settings (dns google κτλ) , έχω δοκιμάσει ενσύρματα και ασύρματα κτλ. Το IpTV είναι πράγματι πειρατικό και το χρησιμοποιώ για να βλέπω συγκεκριμένα προγράμματα και εκπομπές που δεν υπάρχουν στα Ελληνικά πακέτα οπότε είναι αναγκαίο κακό... Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι δεν φταει η συνδεσμολογια της οικιας? οσο περισσοτερο ανεβασινει μια ταχυτητα, τοσο εβγαινουν πρβληματα τα οποια φερνουν αποσυνδεσεις. το λεω για ειπες οτι με την προηγουμενη σου συνδεση που ηταν 100αρα μεν, αλλα με χαμηλοτερο συγχρονισμο. αρα σου επαιζε καλυτερα, λογο χαμηλοτερης ταχυτητας! βεβαιωσου για την συνδεσμολογια της οικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για iptv επιλέγεις μόνο Forthnet & ΟΤΕ. Τίποτα άλλο. Μακριά από Wind και Vodafone. Δεν έχουν traffic shaping ούτε κοφτες, φταίει η δρομολογηση τους προς το εξωτερικό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, geioannou είπε

εισαι σιγουρος οτι δεν φταει η συνδεσμολογια της οικιας? οσο περισσοτερο ανεβασινει μια ταχυτητα, τοσο εβγαινουν πρβληματα τα οποια φερνουν αποσυνδεσεις. το λεω για ειπες οτι με την προηγουμενη σου συνδεση που ηταν 100αρα μεν, αλλα με χαμηλοτερο συγχρονισμο. αρα σου επαιζε καλυτερα, λογο χαμηλοτερης ταχυτητας! βεβαιωσου για την συνδεσμολογια της οικιας.

το ´εχω ελεγξει και νομίζω οτι η συνδεσμολογία είναι ok. Άλλωστε τώρα δεν έχω αποσυνδέσεις σε σχέση με τη προηγούμενη.

6 ώρες πριν, Angeldust είπε

Για iptv επιλέγεις μόνο Forthnet & ΟΤΕ. Τίποτα άλλο. Μακριά από Wind και Vodafone. Δεν έχουν traffic shaping ούτε κοφτες, φταίει η δρομολογηση τους προς το εξωτερικό.

Έχεις δίκιο με την wind, απλά τη πάτησα γιατι το ιδιο box σε άλλη πόλη πάλι με wind παίζει μια χαρά αλλά αυτο δεν φαινεται οτι είναι ο κανόνας..... Μάλλον θα γυρίσω πίσω σε φόρθνετ που είναι και δοκιμασμένη λύση.... Το vpn μπορέις να μου πείς όμως γιατι δεν δουλέυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το ίδιο πρόβλημα με wind 24άρα εδώ και 20 ημέρες σε Samsung tv με το Smart iptv app, ιδιαιτέρως από 7-8 το βράδι και μετά και για συγκεκριμένα url. Ποιο vpn και με επιλογή ποιας χώρας αναφορικά την ip πιθανολογείτε ότι θα έδινε λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, japost είπε

έχω το ίδιο πρόβλημα με wind 24άρα εδώ και 20 ημέρες σε Samsung tv με το Smart iptv app, ιδιαιτέρως από 7-8 το βράδι και μετά και για συγκεκριμένα url. Ποιο vpn και με επιλογή ποιας χώρας αναφορικά την ip πιθανολογείτε ότι θα έδινε λύση?

εγω πάντως , οπως αναφέρω και παραπάνω, με epress vpn δεν έχω βρει λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα, ακριβως το ίδιο πρόβλημα με box mag264 και σύνδεση wind. Eνω αρχικώς και για ενα τρίμηνο δούλευε άριστα, μετά απο κάποιες αποσυνδέσεις της οικιακής σύνδεσης πλέον πιάνει μόνο χαμηλές ταχύτητες. Η σύνδεση πιάνει σε speedtest 60-80mbps με ping 10-15. Το box είτε μέσω wifi είτε μέσω ethernet στο speedtest που έχει μέσα στον προγραμματισμό του δείχνει μόνο 700-900kbps. Οταν το συνέδεσα με το 4G δίκτυο, επίσης wind, κάνοντας το κινητό hotspot έπιασε ταχύτητα 30mbps και δουλεψε χωρίς πρόβλημα. Έχετε κάποια ιδέα που θα μπορούσε να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το δικο μου το mag με voda...δουλευει καμπανα...μηπως ειναι προβλημα του serverααα?

Επεξ/σία από iliasleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μετά από πολύ ψάξιμο βρηκα την λύση για εμένα. Η wind μου είχε δώσει NAT ip και όχι public. Πραγμα που σημαίνει πως "μπερδευε" το σήμα. Τους κάλεσα και τους ρώτησα για επιβεβαίωση. Αφου μου απάντησαν θετικά τους ζήτησα να την αλλαξουν σε public "γιατι έχω κάμερες με καταγραφικό σε άλλον χωρο και εχω πρόβλημα στην μετάδοση". Την άλλαξαν επιτόπου και από τότε όλα δουλεύουν άψογα.

Επεξ/σία από kare_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kare_7 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μετά από πολύ ψάξιμο βρηκα την λύση για εμένα. Η wind μου είχε δώσει NAT ip και όχι public. Πραγμα που σημαίνει πως "μπερδευε" το σήμα. Τους κάλεσα και τους ρώτησα για επιβεβαίωση. Αφου μου απάντησαν θετικά τους ζήτησα να την αλλαξουν σε public "γιατι έχω κάμερες με καταγραφικό σε άλλον χωρο και εχω πρόβλημα στην μετάδοση". Την άλλαξαν επιτόπου και από τότε όλα δουλεύουν άψογα.

το εννοείς NAT ip?  Μήπως μπερδέυεις την static με την dynamic ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kare_7 είπε

Οχι. Είναι άλλο πράγμα η NAT ip. Αν μπορείς googlare το και θα δεις. 

Δεν βρίσκω κάτι. Υπάρχει το Nat που στην ουσία αυτό που κάνει είναι να αντιμετωπίζει τις IPV4 διευθύνσεις του εσωτερικού μας δικτύου κάθε μια μεμονωμένα αλλά  σαν μία όταν είναι να βγουν προς τα έξω, στο ιντερνετ δλδ. Με τον ορο  NAT Ip δεν \μπόρεσα να βρω κάτι, γιαυτό σε ρώτησα αν μπορείς να μου εξηγήσεις ή αν έχεις κάποιο λινκ για να ρίξω μια ματιά. ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπεις στην σελίδα του ρουτερ σου και νάνους εκει που γράφει τις ip. Αν δεις να ξεκινάει από 10.ΧΧΧ.ΧΧΧΧ.ΧΧΧ ή από 100.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ τότε η ip σου είναι NAT. Αυτο που διάβασα είναι πως τα δίκτυα nat είναι private και δινει την δυνατότητα σε 2 χρήστες π.χ. στον κόσμο να έχουν την ίδια ip χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα. Μπορεις επίσης να πάρεις τον παροχο και να τους ρωτήσεις αν σου πουν Ναι. Μπορεις να ζητήσεις να στην αλλαξουν με την δικαιολογία που γράφω παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kare_7 είπε

Μπορείς να μπεις στην σελίδα του ρουτερ σου και νάνους εκει που γράφει τις ip. Αν δεις να ξεκινάει από 10.ΧΧΧ.ΧΧΧΧ.ΧΧΧ ή από 100.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ τότε η ip σου είναι NAT. Αυτο που διάβασα είναι πως τα δίκτυα nat είναι private και δινει την δυνατότητα σε 2 χρήστες π.χ. στον κόσμο να έχουν την ίδια ip χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα. Μπορεις επίσης να πάρεις τον παροχο και να τους ρωτήσεις αν σου πουν Ναι. Μπορεις να ζητήσεις να στην αλλαξουν με την δικαιολογία που γράφω παραπάνω 

έγινε φίλε , θα πάρω την wind μήπως βγάλω και εγω άκρη. Σ´ ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...