Προς το περιεχόμενο

IMPORT ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΣΕ SITE


NIKOsVAIO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καρφί στο ψητό. Σε ένα νέο site wordpress (το ίδιο ισχύει για κάθε πλατφόρμα cms βέβαια), ας πούμε θέλω φτιάξω τα προϊόντα μου. Να τα δημιουργήσω από την αρχή. Περιγραφές, φωτό, κωδικοί, όλα. Από εμπειρία σας, ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος; Μέσα από το admin panel του cms; Σε εξέλ και μετά import αφού τα έχεις φτιάξει όλα; Είναι 3-4 χιλιάδες κωδικοί και θέλω να κόψω τις φλέβες μου. Το κάνω σε εξέλ και συνεχώς λέω στον εαυτό μου ότι υπάρχει κάποιος αυτοματισμός, κάποιος τρόπος που δεν έχω ανακαλύψει. Ότι δε μπορεί να είναι τόσο χρονοβόρο και κάτι κάνω λάθος. Έχει κανείς γνώμη σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος πιο αυτόματος τρόπος πέραν των excel/csv/xml είναι να έχεις ήδη κάποιο πρόγραμμα αποθήκης και να φτιάξεις μια γέφυρα μεταξύ τους.

Τώρα όσον αφορά το excel δες αν μπορείς να πάρεις έτοιμα excel από τους προμηθευτές σου και να προσαρμόσεις στις ανάγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα για ένα API του Woocomerce που κάνει τις εισαγωγές από csv που βγαίνει από το excel. Για ψάξτο λίγο. Υπάρχει έτοιμη λύση σίγουρα.

google woocommerce import csv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Ο μόνος πιο αυτόματος τρόπος πέραν των excel/csv/xml είναι να έχεις ήδη κάποιο πρόγραμμα αποθήκης και να φτιάξεις μια γέφυρα μεταξύ τους.

Τώρα όσον αφορά το excel δες αν μπορείς να πάρεις έτοιμα excel από τους προμηθευτές σου και να προσαρμόσεις στις ανάγκες σου

Υπάρχει ένα ERP αλλά δυστυχώς δεν έχει αξιοποιηθεί σωστά και είναι ο,τι να 'ναι. + Ότι δεν έχει μέσα καν εικόνες. Μόνο προϊόντα και κωδικούς...

4 ώρες πριν, gekatsou είπε

Κάπου διάβασα για ένα API του Woocomerce που κάνει τις εισαγωγές από csv που βγαίνει από το excel. Για ψάξτο λίγο. Υπάρχει έτοιμη λύση σίγουρα.

google woocommerce import csv

Το ίδιο το woocomerce το κάνει έτσι κι αλλιώς από μόνο του τέτοιου είδους import. Το θέμα μου δεν είναι το αν γίνεται import από csv ή εξελ, αλλά το πώς στήνεις ένα τόσο μεγάλο εξελ με όγκο προϊόντων από το 0, με τον πιο γρήγορο και αποτελεσματικό τρόπο. Αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάτι. Απλα 1-1 απ'ο,τι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα θελει μελετη και ειναι κατα περιπτωση και διαφορετικη η τακτικη σου δεν υπαρχει μια και μονη τακτικη

το προβλημα μελέτα το πρωτα καλα στο χαρτι δηλαδη οργανωσε το

πχ προβλημα νο1 φωτογραφιες

τα ονοματα των φωτογραφιων εχουν σχεση με τον τιτλο πχ του προιοντος, ειναι μια ; ειναι πολλες;

εχουν καποια λογικη; ειναι ανεβασμενες ολες στον ιδιο καταλογο ή καθως ανεβαινουν τα προιοντα αρα περνα ο καιρος θα αλλαζει και ο καταλογος πχ ανα μηνα;

 

αν εχεις χιλιαδες προιοντα θα προτεινα να εισαι σιγουρος για το δεντρο των κατηγοριων πρωτα απο ολα

και για καθε κατηγορια θα ειχα διαφορετικο csv αρχειο, θα κανεις πιο γρηγορη επεξεργασια και οταν θα υπαρχει λαθος θα ειναι πιο μικρης κλιμακας

φτιαξε επισης προτυπο προιον για καθε κατηγορια και κανε το export και πανω σε αυτο δουλευε

αν αποφασισεις να μοιρασεις την δουλεια μεταξυ excel και control πανελ στο csv κανε export μονο τις στηλες που θα πειραζεις

αλλου εχω δει αλλος να ανεβαζει τα προσχεδια, αλλος φωτογραφιες ξεσκαρταρισμα περιγραφων , αλλος τιμες και την ευθυνη να ειναι σωστες

γενικα σε χιλιαδες προιοντα αν δεν τα εχεις αριστα οργανωμενα πρωτα στον υπολογιστη σου σαν κατηγοριες περιγραφες φωτογραφιες με τα αναλογα backup

δυσκολα θα κανεις παραγωγικη δουλεια και θα βασανιζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

το προβλημα θελει μελετη και ειναι κατα περιπτωση και διαφορετικη η τακτικη σου δεν υπαρχει μια και μονη τακτικη

το προβλημα μελέτα το πρωτα καλα στο χαρτι δηλαδη οργανωσε το

πχ προβλημα νο1 φωτογραφιες

τα ονοματα των φωτογραφιων εχουν σχεση με τον τιτλο πχ του προιοντος, ειναι μια ; ειναι πολλες;

εχουν καποια λογικη; ειναι ανεβασμενες ολες στον ιδιο καταλογο ή καθως ανεβαινουν τα προιοντα αρα περνα ο καιρος θα αλλαζει και ο καταλογος πχ ανα μηνα;

 

αν εχεις χιλιαδες προιοντα θα προτεινα να εισαι σιγουρος για το δεντρο των κατηγοριων πρωτα απο ολα

και για καθε κατηγορια θα ειχα διαφορετικο csv αρχειο, θα κανεις πιο γρηγορη επεξεργασια και οταν θα υπαρχει λαθος θα ειναι πιο μικρης κλιμακας

φτιαξε επισης προτυπο προιον για καθε κατηγορια και κανε το export και πανω σε αυτο δουλευε

αν αποφασισεις να μοιρασεις την δουλεια μεταξυ excel και control πανελ στο csv κανε export μονο τις στηλες που θα πειραζεις

αλλου εχω δει αλλος να ανεβαζει τα προσχεδια, αλλος φωτογραφιες ξεσκαρταρισμα περιγραφων , αλλος τιμες και την ευθυνη να ειναι σωστες

γενικα σε χιλιαδες προιοντα αν δεν τα εχεις αριστα οργανωμενα πρωτα στον υπολογιστη σου σαν κατηγοριες περιγραφες φωτογραφιες με τα αναλογα backup

δυσκολα θα κανεις παραγωγικη δουλεια και θα βασανιζεσαι

Εσύ καλά τα λες φίλε μου αλλά είμαι μόνος μου σχεδόν σε όλο αυτό. Δεν υπάρχει να με βοηθήσει ουσιαστικά κανείς. Τα προϊόντα φτιάχνονται από το 0. Το μέρος στο οποίο εργάζομαι δεν έχει τιμές σε καταλόγους. Είναι όλα σκορπισμένα. Αλλά pdf με τιμές από εδώ, αλλά από εκεί, άλλες τιμές σε πελάτες ειδικής περίπτωσης... Γενικά καληνύχτα... Κι απλά προσπαθώ να το οργανώσω όλο αυτό κι έχω φρικαρει. Είναι σίγουρα 3-4 χιλιάδες κωδικοί. Υπάρχει παλιό site αλλά απεριψα το migration καθώς είναι ένα χάλι. Κακές φωτογραφίες, λάθος τιμές, κατηγορίες προϊόντων χωρίς λόγο ύπαρξης. Έχω μαζέψει όπου μπόρεσα φωτογραφίες και τις έχω χωρίσει σε φακέλους. Από κάποιους προμηθευτές έχω πολύ οργανωμένο υλικο, από την πλειοψηφία όμως δε γνώριζαν καν τι είναι το εξελ για import που τους ζήτησα.

Κατάλαβα πάντως γενικά. Ο,τι έχω στο μυαλό μου ισχύει. Είπα απλά να ανοίξω το thread μήπως υπάρχει κάτι που δε βλέπω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δουλεψε το σεναριο που σβηνεις ενα προιον τελειως

γιατι εξαντληθηκε πχ και δεν θα το ξαναφερεις ποτε

πως το διαγραφεις ; πως αμεσα θα φυγουν οι φωτογραφιες του κυριες, απο gallery απο παραλλαγες ... υπαρχει περιπτωση να ειναι φωτογραφιες που χρειαζονται και σε αλλο προιον

αυτο το κομματι θελει προσοχη γιατι ανετα ενα site να φουσκωνει συνεχως και να σπαταλας πορους συνεχως

 

επισης τρομερη προσοχη στα copy paste ειδικα αν περνεις περιγραφες απο αλλα sites

να περνεις μονο το κειμενο και οχι html κωδικα και links προς αλλα sites, και αλλα πραγματα που δεν τα θες στο site σου

 

αν δεν εχεις βοηθεια ξεκινα σιγα σιγα μια μια κατηγορια και οταν τελειωνει περνας στην επομενη παρα να προσπαθεις να τα φτιαξεις ολα μαζι

ξεκινα με αυτα που ειναι κυριο προιον ή κανουν τις πιο πολλες πωλησεις ή εχουν την μεγαλυτερη επισκεψιμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες εκανα αυτη την δουλεια για 100 προιοντα
1. Εφτιαξα ενα αρχειο συμφωνα με τo sample_products.csv απο το woocommerce file
2. Ειδα τις στηλες που εχει, το τροποποιησα με excel (γιατι το δουλευω πιο ανετα)
3. Το αποθηκευσα σαν xls.
4. Το ανοιξα με το openoffice και αποθηκευσα με comma σε csv
5. ετοιμο το αρχειο για import... 2 λαθακια απο απροσεξια, γιατι πχ ειχα αφησει κενες στηλες, ενω ηθελε τιμες, λιγο τα ελληνικα και μπουμ !!!
6. ολα ετοιμα, με τις φωτογραφιες μεσα και περιγραφες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 4:16 ΜΜ, verylife78 είπε

Προχθες εκανα αυτη την δουλεια για 100 προιοντα
1. Εφτιαξα ενα αρχειο συμφωνα με τo sample_products.csv απο το woocommerce file
2. Ειδα τις στηλες που εχει, το τροποποιησα με excel (γιατι το δουλευω πιο ανετα)
3. Το αποθηκευσα σαν xls.
4. Το ανοιξα με το openoffice και αποθηκευσα με comma σε csv
5. ετοιμο το αρχειο για import... 2 λαθακια απο απροσεξια, γιατι πχ ειχα αφησει κενες στηλες, ενω ηθελε τιμες, λιγο τα ελληνικα και μπουμ !!!
6. ολα ετοιμα, με τις φωτογραφιες μεσα και περιγραφες

 

Πόσο χρόνο χρειάστηκες για τα 100; Τις φωτογραφίες πώς τις πέρασες; Μεσω του excel, βάζοντας τα filename τους για να τα τραβήξει το import ή μέσω του wp-admin; 

Στις 3/4/2021 στις 3:05 ΜΜ, xrhstosiak είπε

επισης δουλεψε το σεναριο που σβηνεις ενα προιον τελειως

γιατι εξαντληθηκε πχ και δεν θα το ξαναφερεις ποτε

πως το διαγραφεις ; πως αμεσα θα φυγουν οι φωτογραφιες του κυριες, απο gallery απο παραλλαγες ... υπαρχει περιπτωση να ειναι φωτογραφιες που χρειαζονται και σε αλλο προιον

αυτο το κομματι θελει προσοχη γιατι ανετα ενα site να φουσκωνει συνεχως και να σπαταλας πορους συνεχως

 

επισης τρομερη προσοχη στα copy paste ειδικα αν περνεις περιγραφες απο αλλα sites

να περνεις μονο το κειμενο και οχι html κωδικα και links προς αλλα sites, και αλλα πραγματα που δεν τα θες στο site σου

 

αν δεν εχεις βοηθεια ξεκινα σιγα σιγα μια μια κατηγορια και οταν τελειωνει περνας στην επομενη παρα να προσπαθεις να τα φτιαξεις ολα μαζι

ξεκινα με αυτα που ειναι κυριο προιον ή κανουν τις πιο πολλες πωλησεις ή εχουν την μεγαλυτερη επισκεψιμότητα

Γενικά, είχα στο μυαλό μου να βγει ένα αποτέλεσμα καλό. Αυτό είναι το θέμα. Δεν κλέβω περιγραφές από κανέναν. Τις επιμελούμαι μια μια, και έχω σαν βάση την αγγλική που έχει το εργοστάσιο. Γιατί δεν ήθελα να είναι απλά άλλη μια ετοιμιά. +Ότι μεγάλο όγκο των προϊόντων που βάζω είναι δικά μας, και μόνο δικά μας. Εμείς είμαστε οι μοναδικοί εισαγωγείς και distributors αυτών στην ελληνική αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NIKOsVAIO είπε

Πόσο χρόνο χρειάστηκες για τα 100; Τις φωτογραφίες πώς τις πέρασες; Μεσω του excel, βάζοντας τα filename τους για να τα τραβήξει το import ή μέσω του wp-admin; 

 

Δεν πρεπει να πηρε πανω απο 5 λεπτα, οταν ηταν ολα σωστα. Πριν που ειχα 2-3 λαθη εκανε λιγο παραπανω, ισω λογω λαθων.
Τα filename τα εβαλα στο excel, ναι αφου τα ειχα ανεβασει και ειδα την διαδρομη τους πχ https://domain.name/wp-content/uploads/2021/03/6PL0204_resize.jpg

Δεν βρηκα πληροφορια για το πως να βαλω και αλλες φωτογραφιες, οχι μονο την κυρια. οποτε μετα τα εκανα χερατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, verylife78 είπε

Δεν πρεπει να πηρε πανω απο 5 λεπτα, οταν ηταν ολα σωστα. Πριν που ειχα 2-3 λαθη εκανε λιγο παραπανω, ισω λογω λαθων.
Τα filename τα εβαλα στο excel, ναι αφου τα ειχα ανεβασει και ειδα την διαδρομη τους πχ https://domain.name/wp-content/uploads/2021/03/6PL0204_resize.jpg

Δεν βρηκα πληροφορια για το πως να βαλω και αλλες φωτογραφιες, οχι μονο την κυρια. οποτε μετα τα εκανα χερατα.

Αναφέρεσαι στο import λογικά για τα 5 λεπτά. Και το ελπίζω δηλαδή. 😛 Εγώ μιλάω για τη δημιουργία του εξελ από την αρχή. Δεν είναι το ίδιο το ιμπορτ το ζόρι μου. Η δημιουργία των προϊόντων στο εξελ, η σωστή οργάνωση τους κλπ είναι. Μου μοιαζει ωκεανός χωρίς τέλος αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από NIKOsVAIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο σημαντικά είναι όλα τα προιοντα να έχουν ένα μοναδικό ID. 

Αν ξέρεις PHP μπορείς να βάλεις ότι υπάρχει ήδη σε ένα μια βάση δεδομένων με σωστή σειρά. Αφού έχεις χαρακτηριστικά από κάποια προϊόντα. Έτσι θα έχεις από κάπου να αρχίσεις και να μειωθεί ο όγκος των εισαγωγών.

Για εικόνες μπορείς να τις ανεβάσεις όλες σε ένα φάκελο με τη μορφή ID,png

Θα μπορούσες να αρχίσεις έτσι και ότι δεν υπάρχει από προμηθευτές με το χέρι ένα ένα.

Μια αρχή πρέπει να κάνεις και η PHP MySql θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gekatsou είπε

Το ποιο σημαντικά είναι όλα τα προιοντα να έχουν ένα μοναδικό ID. 

Αν ξέρεις PHP μπορείς να βάλεις ότι υπάρχει ήδη σε ένα μια βάση δεδομένων με σωστή σειρά. Αφού έχεις χαρακτηριστικά από κάποια προϊόντα. Έτσι θα έχεις από κάπου να αρχίσεις και να μειωθεί ο όγκος των εισαγωγών.

Για εικόνες μπορείς να τις ανεβάσεις όλες σε ένα φάκελο με τη μορφή ID,png

Θα μπορούσες να αρχίσεις έτσι και ότι δεν υπάρχει από προμηθευτές με το χέρι ένα ένα.

Μια αρχή πρέπει να κάνεις και η PHP MySql θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ.

Κατάλαβα. Σχετικά με τα id των προϊόντων, θα μου φτιάξει αυτόματα το wordpress λογικά σε όσα έχω, και μετά ακολουθώ στο εξελ που θα εξάγω τη λογική.

Δε μπορώ να πω ότι ξέρω php με την ευρεία έννοια. Έχω τις γνώσεις ας πουμε να φτιάξω μια sql και να βάζω βγάζω προϊόντα. Άσε που σίγουρα θα υπάρχει κάποια free λύση τέτοιου τύπου διαχείρισης inventory. Αλλά σαν ρεζουμέ, βλέπω ότι δε διαφέρει από με ό,τι κάνω στο εξελ. Σαν λογική εννοώ, ώστε να κάτσω τώρα και να μεταφέρω ό,τι έχω φτιάξει στην sql. Το αστείο σε όλο αυτό είναι ότι πρέπει να ανεβάσω το site μέχρι αρχές του επόμενου μήνα το αργότερο. Ο εργοδότης μου νομίζει ότι απλά κουνάς ένα ραβδάκι στο free time μου από ο,τι άλλο κάνω, φτιάχνω και μια κατοστάρα προϊόντα από το απόλυτο 0 κι έτσι κάνεις ένα "όμορφο και οργανωμένο site", όπως δηλαδή είναι ο στόχος μας. Λέω να κάνω απλά import ο,τι έχω εως τώρα όπως όπως, να φτιάξω τα προϊόντα μέσα από το panel σωστά, στις σωστές κατηγορίες τους και να τους βάλω τις φωτό, να σηκώσω το site να τρέχει με αυτά τα πρώτα προϊόντα και μετά να κάνω export ώστε να βγει πρότυπο exel και να προσθέσω εκεί σιγά σιγά ο, τι άλλο. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω τελειώσει λογικά...

 

kill me now barney stinson GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NIKOsVAIO είπε

Αναφέρεσαι στο import λογικά για τα 5 λεπτά. Και το ελπίζω δηλαδή. 😛 Εγώ μιλάω για τη δημιουργία του εξελ από την αρχή. Δεν είναι το ίδιο το ιμπορτ το ζόρι μου. Η δημιουργία των προϊόντων στο εξελ, η σωστή οργάνωση τους κλπ είναι. Μου μοιαζει ωκεανός χωρίς τέλος αυτή τη στιγμή.

αα, ναι εχεις δικαιο, εφαγα ολο το πρωινο, γυρω στις 5 ωρες
Αλλα γραφτηκαν ολα απο την αρχη, ονοματα, περιγραφες, φωτογραφιες, τιμες, ποσοτητες, γενικα οτι χρειαζοταν.

Αλλα επειδη ειναι χωρισμενο σε στηλες ειναι ευκολο και δεν χανεις την μπαλα, οπως νομιζεις στην αρχη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NIKOsVAIO είπε

Μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω τελειώσει λογικά...

Το Excel βοηθάει αρκετά με τις λειτουργίες μαζικής επεξεργασίας που διαθέτει, πχ, εύρεση και αντικατάσταση, αλλά και την VBA για διαδικασίες ρουτίνας. Αφού όμως ξέρεις και SQL, καλύτερα να τα έστηνες στην ACCESS.

Θα μπορούσες για παράδειγμα να φτιάχνεις παρόμοιες περιγραφές μαζικά, αλλάζοντας μόνο τα χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος, μέσω μιας λούπας για κάθε κατηγορία χαρακτηριστικού, ή να κάνεις μαζικές αντικαταστάσεις/μεταφράσεις λέξεων/ορισμών στην υπάρχουσα αγγλική περιγραφή και να αποθηκεύεις τις αντιστοιχίες για μελλοντική χρήση.

Θέλεις να ανεβάσεις ένα screen shot του excel, ή ακόμη καλύτερα ένα δείγμα, με τα πεδία των προϊόντων και μερικές ενδεικτικές εγγραφές, μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...