Προς το περιεχόμενο

αγορα ups


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Τα tuvlox ειναι ιδια με την powertech;

Δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω ίσης ή ανώτερης. Και τα δύο ''Ελληνικής'' κατασκευής είναι.

11 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Δεν ξερω αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω αστοχια σε αυτα,

Το έχετε δοκιμάσει σε φουλ φορτίο π.χ. gaming;

*Και ο @crmarisaka Άρης δεν είχε θέμα (2 χρόνια νομίζω αναφέρει), αλλά δεν του έτυχε να κάνει βαριά χρήση.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Το έχετε δοκιμάσει σε φουλ φορτίο π.χ. gaming;

Nαι οχι τοσο σε gaming,αλλα σε video editing παλιοτερα αρκετα και με επεξεργαστες με αρκετο vcore.

Δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mike0402 είπε

τελικα ρε παιδια ποιο να παρω εγω? μπερδευτηκα!

Δεν βλεπεις μολις ανεφερα powertech........ειχαμε παρτυ 🥳

Spoiler

επεσε αστυνομια (ο Κος Τερης να με φαει) 🤣

Εγω εχω μεινει ευχαριστημενος τι να σου πω.

Επιλεγω και αυτα που μπορω να αγορασω τιμολογιακα,δεν θα μπορουσα να αγορασω ups των 500 ευρω.

Δεν μας λες ομως και το μπατζετ σου......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, JDROGAS said:

Δεν βλεπεις μολις ανεφερα powertech........ειχαμε παρτυ 🥳

  Reveal hidden contents

επεσε αστυνομια (ο Κος Τερης να με φαει) 🤣

Εγω εχω μεινει ευχαριστημενος τι να σου πω.

Επιλεγω και αυτα που μπορω να αγορασω τιμολογιακα,δεν θα μπορουσα να αγορασω ups των 500 ευρω.

Δεν μας λες ομως και το μπατζετ σου......

 

μπατζετ δεν εχω ορισει γενικα μεχρι 150 μαξ ειναι ανεκτο..

ειχα ενα πολυμπριζο που τσεκαρε την ταση και μου εκανε κατι κουλα γιαυτο θελω να παω σε ups αλλιως δεν ειχα σκοπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιταξε να δεις εγω δεν εχω να σου πω κατι αλλο,τσεκαραμε με το calculator,ειδαμε τι χρειαζεσαι,εμενα συμβουλη μου ειναι να παρεις κατι το οποιο καταρχην θα εχει οριο προς τα πανω δηλ.να μην ειναι ακριβως στα watt που θελεις αυτη τη στιγμη.

Ετσι δεν θα καταστει αχρηστο σε μια προκειμενη αναβαθμιση η εαν θελεις να βαλεις και κατι ακομα που σημερα δεν το εχεις σκεφτει.

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος-ηλεκτρολογος για να εχω ανοιξει καποιο μεσα να σου πω τι αξιζει να παρεις.

Απο τα powertech εχω μεινει ευχαριστημενος και αυτα εχω ακομα τωρα που μιλαμε.

Θα σου προτεινα αυτο απο τη συντομη ερευνα που εκανα ειναι 2000va/1200watt

Εχει καλη τιμουλα και καλες αξιολογησεις.

https://www.skroutz.gr/s/4723403/Tescom-Leo-LCD-2000VA-UPS.html#reviews

Περιμενε και αλλα μελη με μεγαλυτερη ειδικευση στα ups να σου προτεινουν 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, JDROGAS said:

Koιταξε να δεις εγω δεν εχω να σου πω κατι αλλο,τσεκαραμε με το calculator,ειδαμε τι χρειαζεσαι,εμενα συμβουλη μου ειναι να παρεις κατι το οποιο καταρχην θα εχει οριο προς τα πανω δηλ.να μην ειναι ακριβως στα watt που θελεις αυτη τη στιγμη.

Ετσι δεν θα καταστει αχρηστο σε μια προκειμενη αναβαθμιση η εαν θελεις να βαλεις και κατι ακομα που σημερα δεν το εχεις σκεφτει.

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος-ηλεκτρολογος για να εχω ανοιξει καποιο μεσα να σου πω τι αξιζει να παρεις.

Απο τα powertech εχω μεινει ευχαριστημενος και αυτα εχω ακομα τωρα που μιλαμε.

Θα σου προτεινα αυτο απο τη συντομη ερευνα που εκανα ειναι 2000va/1200watt

Εχει καλη τιμουλα και καλες αξιολογησεις.

https://www.skroutz.gr/s/4723403/Tescom-Leo-LCD-2000VA-UPS.html#reviews

Περιμενε και αλλα μελη με μεγαλυτερη ειδικευση στα ups να σου προτεινουν 😉

 

σε ευχαριστω πολυ για την προταση σου θα μελετησω και εγω οτι μπορω και θα αποφασισω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι με service ηλ/κων συσκευών (ακα.. Ηλεκτρονικός) και έχουν περάσει απο τα χεριά μου μερικές 100αδες UPS για έμενα τα καλύτερα είναι :

1) APC

2) Eaton

3) Cyber Power

Μεγάλη προσοχη θα πρέπει να δοθεί στο θέμα του active PFC.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη διαφορά apc με άλλες μάρκες; και γιατί τόσο θέμα με το active? Έχω παλιό ups και οκ κάνει ένα ανεπαίσθητο ζζζ όταν είσαι δίπλα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Σαφως και υπάρχουν και αλλες αξιόλογες μάρκες UPS, αλλα δεν τις αναφέρω καθοτι ειναι και λιγότερο γνώστες αλλα και αρκετα ποιο ακριβες. Τα οικονομικα UPS εινα συνηθως εξοδου modified sinewave.

Spoiler

"Your computer uses a power supply that utilizes Active Power Factor Correction (Active PFC) to improve efficiency. Power supplies with active PFC may experience incompatibility problems with a UPS that does not provide pure sine wave power output when the power supply switches from AC power to UPS battery power. As a result, when a computer system using a power supply with active PFC is attached to a non-sine wave UPS, the system may shut down when it switches to battery power. Also, if the power supply continues to operate, it may produce a humming or high pitch noise while running on battery. This humming indicates the power supply is operating beyond specified tolerances and may damage the power supply."

Δες εδω τι γράφει οταν το τροφ/κο σου ειναι τεχνολογίας active PFC και το UPS ειναι όπως έγραψα παραπάνω.

Οταν κάποιος εχει φτιάξει ενα σύστημα που πχ μπορει να κοστίζει πάνω απο 1000ευρω ειναι αστείο για εμενα να ψάχνει να επενδύσει σε ενα φθηνό UPS. Αυτα τα 2 δεν πάνε μαζι..

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω μια ιστορία να γελάσετε; (περίπου)

Στα μέσα του περασμένου Οκτωβρίου παρέδωσε πνεύμα το APC Back-UPS RS 1000 (μουσειακό είδος) που είχα από το 2008. Ακολούθησε ένας μήνας κατά τον οποίον μόνη προστασία για PC, Monitor & περιφερειακά ήταν ένα πολύπριζο ασφαλείας της ίδιας εταιρείας, το APC PM5-GR. Και όλα αυτά γιατί «ψείριζα τη μαϊμού» συγκρίνοντας χαρακτηριστικά, επιδόσεις, γραφήματα και, φυσικά, τιμές όλων των μοντέλων της ελληνικής αγοράς. Κατέληξα σε ένα μικρότερης ισχύος (900 VA/540 W), πλην όμως Pure Sine Wave και με πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το αρχαίο APC, το CyberPower CP900EPFCLCD. Για πρώτη φορά μετά από χρόνια, έφευγε από πάνω μου η σκιά της ασυμβατότητας με τα Active PFC PSUs, διαλυόταν οποιαδήποτε αμφιβολία για την αποτελεσματικότητα της προστασίας. Το παλιό UPS είχε ένα υποτυπώδες μενού, το νέο διαθέτει LCD οθόνη με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις ακόμα και αν κάτοχος αποφασίσει να μην το συνδέσει με το PC (μέσω USB καλωδίου). Μεγάλη υπόθεση.

Και εκεί που έπνεα σε πελάγη ευτυχίας, έρχεται ο Άρης (Hardware Busters) και ανεβάζει video με εκτενές test στο οποίο καταδεικνύονται ένα-δυο σοβαρά ελαττώματα του εν λόγω μοντέλου, με κυριότερο αυτό του ανεπαρκούς Automatic Voltage Regulation. Ενεργοποιείται μόνον όταν η τάση πέσει κάτω από ένα όριο. Εάν ας πούμε υπάρξει spike στα 280V, λειτουργεί σαν να κυμαίνεται η τάση σε κανονικά επίπεδα και θα σε σώσει -αν σε σώσει- μόνο το τροφοδοτικό. Ε, είναι να τρελαίνεσαι!

Τέλος πάντων, you win some, you lose some, κάπου θα υπάρξουν εκπτώσεις προκειμένου η τιμή να είναι προσιτή, αλλά ρε φίλε, αν είναι να κόψεις από κάπου, ΜΗΝ κόβεις από κάτι τόσο σημαντικό. Σε τελική ανάλυση αύξησέ τη τη ρημάδα την τιμή κατά €5 ~ €10, μια χαρά ανταγωνιστικό θα ήταν και στα €160 ~ €165 αντί στα €155 που έχει τώρα. Γιατί κατά τα άλλα, το μηχάνημα δεν έχει κάποιο ψεγάδι...

Περί voltage calculator:

Έχω κλείσει το monitor και το PC (Intel Core i5-6500, 16GB RAM, 3 SSDs και πλήθος περιφερειακών) βρίσκεται σε idle state για αρκετά λεπτά. Όχι sleep mode, απλώς λειτουργεί στο ρελαντί με 2-3 ανοικτές εφαρμογές (web browser, e-mail client). Ξέρετε τι τιμή εμφανίζεται στην κατηγορία "Output" του UPS; 43 Watt. Οι λάμπες πυρακτώσεως περισσότερο ρεύμα καταναλώνουν. Τι έχετε πάνω στα συστήματά σας ρε παιδιά και ψάχνετε 1500άρια UPS;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@9-11

Έτσι όπως τα λες είναι. Είναι σαν να αγοράζεις μια φεραρι και να βάζεις τα ποιο φθηνά λάστιχα που θα βρεις στο εμπόριο. Θα σε προδώσουν. Επίσης πολλοί σκέπτονται οτι το ups ειναι κατι το περιττό, ειδικά αν μένουν στον αστικό ιστό οπου οι διακοπές ρεύματος δεν ειναι και τοσο συνηθισμένες σε σχέση με την επαρχία και τα νησιά.Το δίκτυο ομως είναι τόσο παλιό με τοσα προβλήματα, αν δεις πόσο "βρώμικο" έρχεται το εναλλασσόμενο ρεύμα (καμια φορα) θα έλεγα οτι ενα UPS για ενα PC ειναι must. Και κλείνοντας να πω οτι το ups δεν ειναι για να παίζουμε παιχνίδια οταν θα γινει διακοπή ρεύματος αλλα για να τερματίσουμε άμεσα τον υπολογιστή μας με ασφάλεια. Και έχουμε και μια λάμπα LED για να εχουμε και φως με πολυ καλη αυτονομία (αφου τερματίσουμε τον υπολογιστή μας και οτι άλλες συσκευές τραβάνε φορτίο).

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 06/04/2021 at 20:09, 9-11 said:

Να σας πω μια ιστορία να γελάσετε; (περίπου)

Στα μέσα του περασμένου Οκτωβρίου παρέδωσε πνεύμα το APC Back-UPS RS 1000 (μουσειακό είδος) που είχα από το 2008. Ακολούθησε ένας μήνας κατά τον οποίον μόνη προστασία για PC, Monitor & περιφερειακά ήταν ένα πολύπριζο ασφαλείας της ίδιας εταιρείας, το APC PM5-GR. Και όλα αυτά γιατί «ψείριζα τη μαϊμού» συγκρίνοντας χαρακτηριστικά, επιδόσεις, γραφήματα και, φυσικά, τιμές όλων των μοντέλων της ελληνικής αγοράς. Κατέληξα σε ένα μικρότερης ισχύος (900 VA/540 W), πλην όμως Pure Sine Wave και με πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το αρχαίο APC, το CyberPower CP900EPFCLCD. Για πρώτη φορά μετά από χρόνια, έφευγε από πάνω μου η σκιά της ασυμβατότητας με τα Active PFC PSUs, διαλυόταν οποιαδήποτε αμφιβολία για την αποτελεσματικότητα της προστασίας. Το παλιό UPS είχε ένα υποτυπώδες μενού, το νέο διαθέτει LCD οθόνη με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις ακόμα και αν κάτοχος αποφασίσει να μην το συνδέσει με το PC (μέσω USB καλωδίου). Μεγάλη υπόθεση.

Και εκεί που έπνεα σε πελάγη ευτυχίας, έρχεται ο Άρης (Hardware Busters) και ανεβάζει video με εκτενές test στο οποίο καταδεικνύονται ένα-δυο σοβαρά ελαττώματα του εν λόγω μοντέλου, με κυριότερο αυτό του ανεπαρκούς Automatic Voltage Regulation. Ενεργοποιείται μόνον όταν η τάση πέσει κάτω από ένα όριο. Εάν ας πούμε υπάρξει spike στα 280V, λειτουργεί σαν να κυμαίνεται η τάση σε κανονικά επίπεδα και θα σε σώσει -αν σε σώσει- μόνο το τροφοδοτικό. Ε, είναι να τρελαίνεσαι!

Τέλος πάντων, you win some, you lose some, κάπου θα υπάρξουν εκπτώσεις προκειμένου η τιμή να είναι προσιτή, αλλά ρε φίλε, αν είναι να κόψεις από κάπου, ΜΗΝ κόβεις από κάτι τόσο σημαντικό. Σε τελική ανάλυση αύξησέ τη τη ρημάδα την τιμή κατά €5 ~ €10, μια χαρά ανταγωνιστικό θα ήταν και στα €160 ~ €165 αντί στα €155 που έχει τώρα. Γιατί κατά τα άλλα, το μηχάνημα δεν έχει κάποιο ψεγάδι...

Περί voltage calculator:

Έχω κλείσει το monitor και το PC (Intel Core i5-6500, 16GB RAM, 3 SSDs και πλήθος περιφερειακών) βρίσκεται σε idle state για αρκετά λεπτά. Όχι sleep mode, απλώς λειτουργεί στο ρελαντί με 2-3 ανοικτές εφαρμογές (web browser, e-mail client). Ξέρετε τι τιμή εμφανίζεται στην κατηγορία "Output" του UPS; 43 Watt. Οι λάμπες πυρακτώσεως περισσότερο ρεύμα καταναλώνουν. Τι έχετε πάνω στα συστήματά σας ρε παιδιά και ψάχνετε 1500άρια UPS;

 

δεν τσεκαρεις το Pc σε Idle mode.δηλαδη αν βαλεις παιχνιδι τι θα κανεις?θα βγαζεις το Ups εκτος?σε full load τσεκαρεις.

On 05/04/2021 at 14:21, mike0402 said:

γενικα θελω την πιο φθηνη και αξιοπιστη λυση!

δεν μπορω να διαθεσω παρα πολλα ειναι η αληθεια!

δυο εννοιες που δεν πανε μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσεκάρεις σε όσα περισσότερα σενάρια μπορείς. Αυτή τη στιγμή το PowerPanel δείχνει "UPS Load: 59 Watt" και έχω ανοιχτά 65 tabs (προφανώς όχι όλα active) στον browser, e-mail client, Skype, audio player, text editor + διάφορα άλλα που τρέχουν αυτόματα (Kaspersky, GlassWire, AIDA64, DU Meter, OpenShell, κάτι utilities της NirSoft). Αυτό θεωρώ εγώ idle.

Πόσο παραπάνω θα ανέβαινε η κατανάλωση ρεύματος αν είχα dedicated GPU; (έχω, αλλά δεν την έχω εγκαταστήσει ακόμα, παραμένει στο κουτί!). Να πούμε 200 Watt; 250 Watt; 300; Και αυτό αν έχεις κανένα θηρίο και έχεις όλα τα settings στο high, να δουλεύει στο 100%. Και πάλι η σούμα βγαίνει 360W, δηλαδή αρκετά κάτω από αυτό που μπορεί να καλύψει ένα 900VA/540W UPS. Ούτως ή άλλως, το ζητούμενο δεν είναι να συνεχίσεις να παίζεις ενώ το alarm ηχεί (μπορεί το blackout να διαρκέσει για ώρα), αλλά να έχεις τη δυνατότητα να κλείσεις το PC σου με ομαλό τρόπο. Και ένα 10λεπτο «αέρα» να σου δίνει, φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...