Προς το περιεχόμενο

Το Pixel 6 θα βασίζεται στο Whitechapel τσιπ της Google


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, maparios είπε

''Το Whitechapel SoC θα αναπτύσσεται σε συνεργασία με το τμήμα Samsung Semiconductor SLSI που σημαίνει ότι θα έχουν κάποιες ομοιότητες με τα Exynos'' να μου λείπει...είδαμε πως είναι τα περισσότερα με exynos!

offtopic: μόνο εμένα μου ήρθαν στο μυαλό οι Whitechapel όταν διάβασα τον τίτλο;

Τσου, κι εγώ αυτούς σκέφτηκα 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν είναι τραγικό, είναι τραγικότατο.

Ποιο ειναι το τραγικο , το οτι ειμαστε αορατοι στην παγκοσμια αγορα?

Αν καταφερουνε να περασουνε στον ελληνα οτι τα Pixel ειναι εφαμιλλα των iphone τοτε θα τα δεις να ξεπουλανε.

Και τοτε ισως το δεξι κατω δαχτυλο του αριστεριου ποδιου της Google να φερει δυο Κοντεινερ με κινητα να τα πουλησει με καπελο .

Μεχρι τοτε xiaomi, redmi και ασε τα ψιλα στον πετσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δούμε, θα πάρει επιτέλους η Google στα σοβαρά τη σειρά Pixel;  Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος για κάποιον περίεργο λόγο.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Το οποίο κατ' εμέ είναι τραγικό.

Δε γίνεται να πωλεί διαδικτυακά η OnePlus (ως παράδειγμα) παγκοσμίως και όχι η Google.

Να το καταλάβω για προϊόντα που ΠΧ βασίζονται στον Assistant ο οποίος - ακόμη - δεν υποστηρίζει την Ελληνική γλώσσα, αλλά από εκεί και πέρα μου είναι ακατανόητο.

Α, και κάτι ακόμη: η εικόνα που συνοδεύει το άρθρο, είναι κι εδώ. Να υποθέσω πως πρόκειται περί διαβολικής σύμπτωσης😏

Σατανά.😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε

''Το Whitechapel SoC θα αναπτύσσεται σε συνεργασία με το τμήμα Samsung Semiconductor SLSI που σημαίνει ότι θα έχουν κάποιες ομοιότητες με τα Exynos'' να μου λείπει...είδαμε πως είναι τα περισσότερα με exynos!

offtopic: μόνο εμένα μου ήρθαν στο μυαλό οι Whitechapel όταν διάβασα τον τίτλο;

Εμενα μου ηρθε στο νου ο Τζακ ο Αντεροβγαλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομαδα της samsung που κατασκευαζει τον exynos, θα κατασκευαζει επεξεργαστη για την google με ονομα gs101, στηριζομενοι πανω στον exynos, αλλα δεν θα ειναι exynos...θα ειναι κατι αλλο

Σας εχω νεα, exynos θα φατε και δωστε του οτι ονομα θελετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgBou είπε

Ποιο ειναι το τραγικο , το οτι ειμαστε αορατοι στην παγκοσμια αγορα?

Αν καταφερουνε να περασουνε στον ελληνα οτι τα Pixel ειναι εφαμιλλα των iphone τοτε θα τα δεις να ξεπουλανε.

Και τοτε ισως το δεξι κατω δαχτυλο του αριστεριου ποδιου της Google να φερει δυο Κοντεινερ με κινητα να τα πουλησει με καπελο .

Μεχρι τοτε xiaomi, redmi και ασε τα ψιλα στον πετσο.

Είμαστε καθ' όλα ορατοί στη παγκόσμια αγορά - ότι δε μας προτιμά η Google δε σημαίνει κάτι. Απλά εν έτει 2021 είναι κάπως αψυχολόγητη η κίνηση.

Όσο για το αν τα Pixel είναι εφάμιλλα των iPhone κι ότι αυτό ξέρω γω είναι το επιχείρημα για την επιτυχία τους εδώ, θα το αφήσω να αιωρείται στο σύμπαν του Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Είμαστε καθ' όλα ορατοί στη παγκόσμια αγορά - ότι δε μας προτιμά η Google δε σημαίνει κάτι. Απλά εν έτει 2021 είναι κάπως αψυχολόγητη η κίνηση.

Όσο για το αν τα Pixel είναι εφάμιλλα των iPhone κι ότι αυτό ξέρω γω είναι το επιχείρημα για την επιτυχία τους εδώ, θα το αφήσω να αιωρείται στο σύμπαν του Insomnia.

Γεγονοτα αγαπητε.

Εισαι αορατος για την παγκοσμια αγορα. Οτι σου φερουνε στο φερνουνε με καπελλο.

Ακομα και εταιριες πουλανε σκοτωμα στις χωρες τους σε εσενα στα δινουνε για αφρο. (Lidl, Ikea ετσι στο προχειρο). Οποτε ναι εισαι ορατος μονο αν εισαι ετοιμος να πληρωσεις νταβατζιλικι. Το οτι το κανεις δεν σε κανει ορατο.

Οσο για το αλλο που ειρωνευτηκες, απλα δεν καταλαβες. Αν σου το <<πουλησει>> για iphone θα πας να βαλεις 24 δοσεις για να το παρεις.

Μην τρελαινεσαι , δεν εισαι ολη η ελλαδα ουτε μιλας για ολους εδω μεσα.

Ο καθενας την αποψη του λεει. Οση αξια εχει η δικη σου αλλο τοσο εχει και η δικη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Τα καλά:

Τέλος η υποστήριξη μόνο για 3 χρόνια.

Όσο κι αν πίεζε τη Qualcomm για τα Pixel αυτή δεχόταν μόνο για 4 χρόνια το πολύ.

Τα νέα Pixel με το Google Silicon 101 από ότι γράφεται παίζει να έχουν υποστήριξη για 6 ή 7 χρόνια όπως τα iPhones.

Δυνατότητα να "δέσουν" καλύτερα το software τους με το hardware.

Τα κακά:

Ίσως να υπάρξουν προβλήματα με συμβατότητα σε software τρίτων.

Δε θα τα δούμε ποτέ επίσημα στην Ελλάδα.

Μας έχουν κανονικότατα γραμμένους και το hardware store τους δεν είναι διαθέσιμο εδώ.

Βέβαια υπάρχει η ελπίδα πια μήπως τα φέρει κάποια στιγμή η Cosmote μετά τη συμφωνία που υπέγραψε η Google με τη T-Mobile πριν λίγες μέρες.

Και η Cosmote και η T-Mobile ανήκουν στη DT, οπότε ίσως δούμε κάποια στιγμή επέκταση της συμφωνίας και στην Ευρώπη.

Να τα φέρει η ίδια η Google εδώ αποκλείεται.

Θα έρθουν επισήμως κατά μεγάλη πιθανότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgBou είπε

Γεγονοτα αγαπητε.

Εισαι αορατος για την παγκοσμια αγορα. Οτι σου φερουνε στο φερνουνε με καπελλο.

Ακομα και εταιριες πουλανε σκοτωμα στις χωρες τους σε εσενα στα δινουνε για αφρο. (Lidl, Ikea ετσι στο προχειρο). Οποτε ναι εισαι ορατος μονο αν εισαι ετοιμος να πληρωσεις νταβατζιλικι. Το οτι το κανεις δεν σε κανει ορατο.

Οσο για το αλλο που ειρωνευτηκες, απλα δεν καταλαβες. Αν σου το <<πουλησει>> για iphone θα πας να βαλεις 24 δοσεις για να το παρεις.

Μην τρελαινεσαι , δεν εισαι ολη η ελλαδα ουτε μιλας για ολους εδω μεσα.

Ο καθενας την αποψη του λεει. Οση αξια εχει η δικη σου αλλο τοσο εχει και η δικη μου.

 

  1. Το "καπέλο" στο οποίο αναφέρεσαι υφίσταται παντού - δεν είναι ελληνική πατέντα. Ας μη μπούμε σε αναλύσεις περί ΦΠΑ, κόστη μεταφορών, εργασίας και χίλια δύο άλλα.
  2. Υπάρχουν χώρες που πωλούνται τα ίδια προϊόντα με εδώ, πολύ ακριβότερα.
  3. Είσαι ορατός. Τέλος. Άλλο τα περί κόστους (..και αγοραστικής δύναμης να προσθέσω).
  4. Μια χαρά κατάλαβα. Ότι πιάνει σε σένα το marketing πως το iPhone ισούται με πλούτο, δε σημαίνει ότι πιάνει και σε μένα.
  5. Υπάρχουν και 84 δόσεις.
  6. Να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να μη μου βάζεις λόγια στο στόμα. Ποτέ δεν αναφέρθηκα ως εκπρόσωπος των απανταχού Ελλήνων.
  7. Συμφωνώ.
  8. Συνέχισε σε παρακαλώ - σήμερα έχω χρόνο για σκότωμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google λέγεται ότι για την ανάπτυξη του Whitechapel συνεργάζεται με τη Samsung, της οποίας τα Exynos τσιπ ανταγωνίζονται τους Snapdragon.

Κάπου εδώ γελάμε... ποιος ανταγωνίζεται τι?

Αν τα Whitechapel smartphones είναι όπως τα αυτά με Exynos θα πέσει πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε
  1. Το "καπέλο" στο οποίο αναφέρεσαι υφίσταται παντού - δεν είναι ελληνική πατέντα. Ας μη μπούμε σε αναλύσεις περί ΦΠΑ, κόστη μεταφορών, εργασίας και χίλια δύο άλλα.
  2. Υπάρχουν χώρες που πωλούνται τα ίδια προϊόντα με εδώ, πολύ ακριβότερα.
  3. Είσαι ορατός. Τέλος. Άλλο τα περί κόστους (..και αγοραστικής δύναμης να προσθέσω).
  4. Μια χαρά κατάλαβα. Ότι πιάνει σε σένα το marketing πως το iPhone ισούται με πλούτο, δε σημαίνει ότι πιάνει και σε μένα.
  5. Υπάρχουν και 84 δόσεις.
  6. Να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να μη μου βάζεις λόγια στο στόμα. Ποτέ δεν αναφέρθηκα ως εκπρόσωπος των απανταχού Ελλήνων.
  7. Συμφωνώ.
  8. Συνέχισε σε παρακαλώ - σήμερα έχω χρόνο για σκότωμα.

1 και τελος. Εισαι βαρετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρείες με τόσο ψηλά κέρδη που αγγίζουν ή προσεγγίζουν το 1τρις (δεν έχω τα ακριβή στοιχεία), τώρα με την έλλειψη ημιαγωγών θεωρούν ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για να "κάψουν" μέρος του αποθεματικού τους για να λανσάρουν την δική τους proprietary σειρά επεξεργαστών νοικιάζοντας ακριβότερα της υπηρεσίες κάποιων κατασκευαστών. Καλά το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα Pixel 6 πέρα από τον whitechapel φαίνεται ότι θα έχουν απεριόριστο χώρο στο Photos.

Βρήκαν στο apk, τώρα που πλησιάζει η 1η Ιουνίου το πλάνο Storage Saver ειδικά για το Pixel 6.

Θα "πουλάνε" δηλαδή από εδώ και πέρα τον απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες και βίντεο σαν selling point για τα Pixel.

Future Pixel phones may get unlimited Google Photos backups with new “Storage Saver” option

https://www.xda-developers.com/pixel-phones-unlimited-google-photos-backups-with-storage-saver-option/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...