Προς το περιεχόμενο

Ερώτημα για αγορά μεταχειρισμένου υπολογιστή


Elven_King

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, 

ένας πολύ αγαπημένος φίλος παίρνει νέο σύστημα και μου πουλάει το παλιό (είναι 5ετίας αλλά η GPU του 2017):

case: Corsair 780T
mobo: X99A MSI
GPU: MSI 1080Ti 11GB GAMING X 
CPU: INTEL i7 6850K
PSU: CORSAIR AX1200i
RAM: 32GB DDR4 
HDs: SanDisc 960GB + WD 4TB 

Μου το δίνει γύρω στα 900€ και η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι αν και ορισμένα parts είναι κάπως overkill (PSU, RAM, κουτί)

Ποια είναι η γνώμη σας; 

Ευχαριστώ σας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Elven_King είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, 

ένας πολύ αγαπημένος φίλος παίρνει νέο σύστημα και μου πουλάει το παλιό (είναι 5ετίας αλλά η GPU του 2017):

case: Corsair 780T
mobo: X99A MSI
GPU: MSI 1080Ti 11GB GAMING X 
CPU: INTEL i7 6850K
PSU: CORSAIR AX1200i
RAM: 32GB DDR4 
HDs: SanDisc 960GB + WD 4TB 

Μου το δίνει γύρω στα 900€ και η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι αν και ορισμένα parts είναι κάπως overkill (PSU, RAM, κουτί)

Ποια είναι η γνώμη σας; 

Ευχαριστώ σας

 

Αλλες καλες εποχες λογικα ολοι θα σου ελεγαν οχι αλλα τωρα με τις ελλειψεις gpu k με 1080ti ειναι καλα. Ειναι κ απο φιλο.. Αν σκεφτεις πως μια 3060 τωρα διαθεσιμη σκρουτζ εχει 800.. Τρεχα γυρευε

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, niko13 είπε

Αλλες καλες εποχες λογικα ολοι θα σου ελεγαν οχι αλλα τωρα με τις ελλειψεις gpu k με 1080ti ειναι καλα. Αν σκεφτεις πως μια 3060 τωρα διαθεσιμη σκρουτζ εχει 800.. Τρεχα γυρευε

Βασικά δεν καίγομαι, μπορώ να περιμένω μέχρι το 2022 που (ελπίζω) θα επιστρέψουν στο κανονικό οι τιμές των GPU μήπως πάω για καινούριο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Elven_King είπε

Βασικά δεν καίγομαι, μπορώ να περιμένω μέχρι το 2022 που (ελπίζω) θα επιστρέψουν στο κανονικό οι τιμές των GPU μήπως πάω για καινούριο. 

Aν δεν καιγεσαι περιμενε 100%..δεν ειναι μονο οι τιμες gpu, ειναι και η επικειμενη μεταβαση σε ddr5 συστηματα. Κ εγω ιδια φαση ειμαι

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά με την τιμή που στο δίνει δεν είναι και πολύ φίλος σου...  αν εξαιρέσεις την gpu τα υπόλοιπα είναι ξεπερασμένα και ο σημέρινος vfm 10400 "ρίχνει" στο i7k της τότε εποχής. Μείνε μακρυά και φτιάξε δικό σου συστηματάκι. Καρτούλες αν έχεις το νου σου βρίσκεις, λίγο ακριβά αλλά βρίσκεις. Σε αυτά τα λεφτά κάνεις σύστημα του κουτιού, με λίγο "χειρότερη" gpu

 

Edit:

για να μην παρεξηγηθώ, μπορεί να τα έχει χρυσοπληρώσει ο φίλος σου τα κομμάτια και να κοστίζουν όντως ακριβά αλλά πραγματικά δε βλέπω το λογο να κάνεις μια τόσο ανομοιόμορφη αγορά, με τόσο ακριβά όμως παλιά part. Καλύτερα να φτιάξεις σύστημα στα μέτρα σου και καινούργιο, αποψή μου πάντα

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Edit:

για να μην παρεξηγηθώ, μπορεί να τα έχει χρυσοπληρώσει ο φίλος σου τα κομμάτια και να κοστίζουν όντως ακριβά αλλά πραγματικά δε βλέπω το λογο να κάνεις μια τόσο ανομοιόμορφη αγορά, με τόσο ακριβά όμως παλιά part. Καλύτερα να φτιάξεις σύστημα στα μέτρα σου και καινούργιο, αποψή μου πάντα

Έχεις δίκιο, και εγώ προς τα εκεί καταλήγω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Elven_King είπε

mobo: X99A MSI

Πέρα από την τσιμπημένη τιμή αν σου χαλάσει η μητρική θα πρέπει να έχεις τον δεσπότη μπάρμπα για να βρεις συμβατή.

 

Αν θες gaming 1080 αγοράζεις 11600K με ΧΕ graphics ή σε 2-3 μήνες RYZEN 5600G

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nickol-us είπε

10400 "ρίχνει" στο i7k

Πάρα πολύ σχετικό, παίζει άνετα 4,7 all cores, καλύτερα από όλα τα κλειδωμένα 10th gen, και φυσικά έχει quad channel ddr4 όπου  θα έχει το διπλό memory bandwith από οποιοδήποτε mainstream που χαροπαλεύει με xmp......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

παίζει άνετα 4,7 all cores

Φυσικά και είναι σχετικό. Δε μίλησα τι μπορεί να κάνει αν το σκαλισεις... και πάλι για μένα προσωπικά δεν υπάρχει σύγκριση. 5ετιας cpu, ποιος ξέρει τι έχει τραβήξει με 1200w psu, να το αγοράσει και να πρέπει να pushαρει για να πάρει καλύτερες επιδόσεις απο έναν καινούργιο 10400 65w που θα παίζει σχετικά κρύος, από μένα απλά όχι. Καθαρά προσωπικά, χωρίς να μειώνω αυτό που λες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακραίο πράγματι το σύστημα του φίλου, τσιμπημένη η τιμή για παλιά parts. Το case όμως έρωτας! Ίσως το αγαπημένο μου και πολλές φορές κοπανάω το κεφάλι μου που δίστασα (λόγω όγκου) να το αγοράσω όταν κυκλοφορούσε (το λευκό).

Μην μου πεις οτι μητρική έχει την godlike? ποια MSI X99Α ειναι αυτή που έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/4/2021 στις 9:45 ΠΜ, duffyduck είπε

και 700 ευρω να το εδινε (που ειναι καλη σχετικα τιμη) παλι θα το σκεφτομουν

λόγω του ότι είναι παλιό εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...