Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση RAM σε παλιο pc


blizerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα παλιό pc με την εξής motherboard.

https://www.e-shop.gr/asus-p5q3-p-PER.522676

και είχε 2 ram των 2gb

Σήμερα λοιπόν αγόρασα την εξής RAM:

https://www.e-shop.gr/ram-team-group-ted38g1866c1301-elite-8gb-ddr3-1866mhz-retail-p-PER.323265

Λοιπόν αντικαθιστώ και τις 2 RAM με αυτήν που αγόρασα και την τοποθετώ στο πρώτο Slot.

Το pc ανάβει και δουλεύουν τα ανεμιστηρακια αλλα δεν κάνει το χαρακτηριστικό μπιπ και δεν αναβει η οθόνη.

Έχω κάνει λαθος αγορά πιστευετέ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύουμε, είμαστε σίγουροι αφού το manual της μητρικής σου λέει οτι υποστηρίζει μέχρι 4gb ανά slot

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5Q3/E4139_P5Q3_manual.zip

asus.PNG.6fe531e925f98b8f58d05c3a5baa56ff.PNG

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και 1866MHz μάλιστα!

Με δύο από αυτές είστε έτοιμος!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Και 1866MHz μάλιστα!

Με δύο από αυτές είστε έτοιμος!

Ευχαριστώ πολύ.

Κάποια άλλη άμεσα διαθεσιμή;

Μπας και πάρουν πίσω αυτή που αγόρασα και μου δώσουν άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε μια μνήμη μόνο και μπες στο bios και κατέβασε την συχνότητα 1066 - 1333, αν είσαι τυχερός και δουλέψει κούμπωσε και την δεύτερη, διαφορετικά επιστροφή να πάρεις 4gb.

You can install different sized modules together in your machine. For example: Installing 2 x 8GB alongside 2 x 4GB will be 100% compatible.

16GB ram for an old ASUS P5Q3

Επεξ/σία από nick0lis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Δοκίμασε μια μνήμη μόνο και μπες στο bios και κατέβασε την συχνότητα 1066 - 1333, αν είσαι τυχερός και δουλέψει κούμπωσε και την δεύτερη, διαφορετικά επιστροφή να πάρεις 4gb.

You can install different sized modules together in your machine. For example: Installing 2 x 8GB alongside 2 x 4GB will be 100% compatible.

16GB ram for an old ASUS P5Q3

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Ερώτηση:

Τι εννοείς κούμπωσε και την δεύτερη. Θα παω στο bios και θα ριξω την συχνότητα στο 1066-1333. 

Ετσι υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει η 8gb ram; Δεν εχω δευτερη RAM

Επίσης υπαρχει πιθανότητα να δεχτουν να μου την αλλάξουν στο e-shop ή να μην μπω καν στον κοπο να επικοινωνήσω μαζί τους;

 

Επεξ/σία από blizerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο, δεν υπάρχει άλλο μοντέλο. Λοιπόν αυτές είναι που έβαλα πάνω αλλά σε κιτ (το προτιμάμε για να μην έχουμε θέματα) και είναι άμεσα διαθέσιμες και οικονομικότερες κατά 3ε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, blizerman είπε

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Ερώτηση:

Τι εννοείς κούμπωσε και την δεύτερη. Θα παω στο bios και θα ριξω την συχνότητα στο 1066-1333. 

Ετσι υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει η 8gb ram; Δεν εχω δευτερη RAM

Επίσης υπαρχει πιθανότητα να δεχτουν να μου την αλλάξουν στο e-shop ή να μην μπω καν στον κοπο να επικοινωνήσω μαζί τους;

 

Νόμιζα ότι έχεις 2Χ8gb, βάλε τις παλιές ram ρύθμισε την συχνότητα 1066 ή 1333, ρύθμισε το ρεύμα που χρειάζεται η 8αρα και πρόσθεσε την. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα αυτην την μητρική αυτη.Το max που παιρνει ήταν 4Χ4gb.Επίσης έπαιρνε Low density μνημες με dual side chips.Αυτες που τελικά δουλεψαν και τις χρησιμοποιω ακόμα σε άλλο pc είναι @1600 και ειναι οι  Patriot PSD34G16002 και Crucial CT51264BA160B.C16F

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 9:55 ΠΜ, Crybal είπε

Την ειχα αυτην την μητρική αυτη.Το max που παιρνει ήταν 4Χ4gb.Επίσης έπαιρνε Low density μνημες με dual side chips.Αυτες που τελικά δουλεψαν και τις χρησιμοποιω ακόμα σε άλλο pc είναι @1600 και ειναι οι  Patriot PSD34G16002 και Crucial CT51264BA160B.C16F

 

 

Δηλαδη αυτες που μου προτεινε ο Τερης θα δουλεψουν?

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-10600cl9d-8gbnt-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-10600-1333mhz-dual-channel-kit-p-PER.555869

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μετά την λάθος αγορά ακολούθησα τις συμβουλές του  Τέρη

Στις 7/4/2021 στις 12:51 ΠΜ, Τέρης Α. είπε

Άκυρο, δεν υπάρχει άλλο μοντέλο. Λοιπόν αυτές είναι που έβαλα πάνω αλλά σε κιτ (το προτιμάμε για να μην έχουμε θέματα) και είναι άμεσα διαθέσιμες και οικονομικότερες κατά 3ε!

Δυστυχώς δεν παίζουν ούτε αυτές. Δοκίμασα να βάλω μόνο μία (και σε διαφορετικό slot) αλλά κάνει πάλι τα ίδια. Ανοίγουν μόνο οι ανεμιστήρες. Ούτε μπιπ κάνει ούτε δείχνει κάτι η οθόνη.

Μπορώ να κάνω κάτι απο το BIOS; (είναι αναβαθμισμένο στην τελευταία εκδοση.)

Παρακαλώ μια βοήθεια, ντρέπομαι να τις επιστρέψω και αυτές!!

Επεξ/σία από blizerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...