Προς το περιεχόμενο

Λογιστική Ερώτηση - Ε9

tas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

στην περίπτωση απόκτησης ακινητου με γονική παροχή που έγινε στις 30/12/20, για να το αποτυπωσω στο Ε9 θα πρέπει να τροποποιήσω (δλδ να κάνω προσθήκη ακινήτου) το Ε9 του έτους 2021 ή 2022?

Επίσης πρέπει πρώτα να έχω κάνεις την αντιστοιχη διαγραφή του ακινήτου από το Ε9 του μεταβιβάζοντα (πατέρας)?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
17 λεπτά πριν, tas21 είπε

Καλησπερα,

στην περίπτωση απόκτησης ακινητου με γονική παροχή που έγινε στις 30/12/20, για να το αποτυπωσω στο Ε9 θα πρέπει να τροποποιήσω (δλδ να κάνω προσθήκη ακινήτου) το Ε9 του έτους 2021 ή 2022?

Επίσης πρέπει πρώτα να έχω κάνεις την αντιστοιχη διαγραφή του ακινήτου από το Ε9 του μεταβιβάζοντα (πατέρας)?

Ευχαριστώ

Του 2021.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
18 λεπτά πριν, tas21 είπε

Καλησπερα,

Ευχαριστώ

Του έτους 2021, στο λέει με έντονα γράμματα κιόλας όταν μπαίνεις στην εφαρμογή:

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2021 ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 01/01/2020 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

Και όχι, δεν χρειάζεται να έχει γίνει πρώτα η αντίστοιχη διαγραφή από τον πατέρα.

Υπόψιν περιθώριο τροποποίησης του Ε9 2021 έχετε μέχρι τις 31/05/21, αν το κάνετε αργότερα έχει 100€ πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.