Προς το περιεχόμενο

Συμφωνία για αγορά OLED πάνελ από την LG Display φέρεται να υπέγραψε η Samsung


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, charalampos21 είπε

Μετά από άπειρη σκέψη και ψάξιμο αγόρασα προχθές μια QLED Q95T 65”κυρίως γιατί δεν μπορώ να κυνηγάω με το τηλεκοντρόλ την κοπελα μου, επειδή έχω φωτεινό σπίτι και επειδή βλέπω συνέχεια μπάλα. Με όλα αυτά σκέφτομαι ότι είμαι τέρμα ηλίθιος για την επιλογή μου καθώς με τα ίδια λεφτά αγόραζα μια LG BX 65”. 

Οπως ειπαν και οι άλλοι ετσι καο εγω σαν κάτοχος Oled C8 q80 και προσφατα xh9505 ... Θα σου πω ναι σιγουρα τα μαυρα και το Contrast που εχει η Oled ειναι άπιαστο και παίρνεις αυτο το WOW factor ειδικα σε σκηνές με πολλά μαύρα... Ομως η Sony πχ κατα την γνωμη μου εχει ποιο ωραια χρωματα κίνηση φωτεινότητα με παραθυρα ανοιχτα και μερικες φορες οταν ειναι μερα ενα οχι έμπειρο μάτι δεν βλεπει διαφορα στα μαυρα.

Τωρα για burn in ειναι μια πιθανότητα αν και η δικια μου εχει αρκετες ασφαλειες που δεν το επιτρεπει πχ οταν βλεπω Μπάλα και ειναι ολο πρασινο Φωτεινό τοτε αυτοματα κατεβάζει φωτεινοτητα το ABL που λενε επισης στα στατικα logo μου κανει ενα ειδος φλικερ μετακινηση ναντο πω ? Που επισης εγω το βλεπω.

Παντος προσωπικα ειμαι της αποψης ταινιες σε σκοτεινο.η μετριο δωματιο OLED , Τα παντα απο περιεχομενο καναλια παιχνιδια desktop VA FALD και σε PC να δουλευεις IPS ultrawide .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, oldnew είπε

Δε θα το έλεγα.. Καθε μια έχει τα πλεονεκτήματα της. Αμα εχεις φωτεινό σπίτι, τη μερα θα έβλεπες χειρότερα με την oled. Η φωτεινότητα της q95 είναι σε άλλα επίπεδα σε σχεση με την bx oled. Επίσης δεν κινδυνεύεις απο burn in. 

Απ την αλλη, το μαύρο και την ποιότητα της oled σε μέτριο και χαμηλό φωτισμό σίγουρα δεν τα έχεις. Η bx επίσης παθαίνει εύκολα burn in, ενω δεν είναι και η καλύτερη oled, ουτε η ποιο γρήγορη tv κλπ, οπότε θα σκεφτείς αυτόματα και τα νεότερα oled μοντέλα που είναι ακριβότερα αρκετά. 

Επίσης λογω burn in, δε νοηται αγορά oled χώρις 5ετη πρόσθετη εγγύηση που ισως καλύψει burn in, όμως ανεβάζει το κόστος αρκετά. 

Επόμενο καθε μια επιλογή έχει τα πλεονεκτήματα της.. 

Το μονο σου λαθος ισως, ότι γενικα η q95 είναι ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Εκτός και βρήκες κάποια προσφορά. (ειχα βρει q90 65 ιντσες προσφορά 970€ με επιστροφή mediamark) . Σε αυτα τα λεφτά την παίρνεις και λες και ευχαριστώ καθώς θες 2000€ για να παρεις αντίστοιχη καλη oled. Τωρα αμα δώσεις 2000€ για q90 65αρα, τότε μπορεί να έκανες και λαθος. Η q95 ελάχιστη διαφορά ποιότητας έχεις από την q90 για να αξιζει τα παραπάνω χρήματα. Με λίγα λογια μπορεί να έχεις κανει σωστα η λαθος οτι και να πάρεις ητε oled ητε lcd. 

καλα εννοειται πως δεν ισχυει αυτο που λες για το burn in. Υπερβαλλεις σε ακραιο βαθμο, αυτο που λες ισχυε για πριν 3-4 χρονια. Απο την 2018 και μετα εχουν βαλει 100 μετρα ασφαλειας για το burn in που καθε καινουργιο μοντελο τα βελτιωνει περαιτερω. Θα πρεπει να κανεις ακροτητες πλεον για να παθεις burn in η να πεσεις σε ελαττωματικο μοντελο.Σε σχετικα τεστ που εχουν γινει σε cnet κτλ. οι τυποι ειχαν αφησει ανοιχτες oled σε καναλια με ειδησεις, αθλητικα κτλ για κανα χρονο συνεχομενα με το φωτισμο στο φουλ και απενεργοποιημενες ολες τις ασφαλειες και παλι μερικες δεν επαθαν κατι. Ξεκολληστε με το burn in δεν εχουμε 2015.  https://www.cnet.com/how-to/oled-screen-burn-in-what-you-need-to-know-in-2021/

Επεξ/σία από tsibosp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, charalampos21 είπε

Μετά από άπειρη σκέψη και ψάξιμο αγόρασα προχθές μια QLED Q95T 65”κυρίως γιατί δεν μπορώ να κυνηγάω με το τηλεκοντρόλ την κοπελα μου, επειδή έχω φωτεινό σπίτι και επειδή βλέπω συνέχεια μπάλα. Με όλα αυτά σκέφτομαι ότι είμαι τέρμα ηλίθιος για την επιλογή μου καθώς με τα ίδια λεφτά αγόραζα μια LG BX 65”. 

Έχω QLED και είμαι τέρμα ευχαριστημένος. Έκανες καλή επιλογή και δεν φοβάσαι και για burn-in.

18 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν η τηλεόραση χρησιμοποιείται για προβολή κυρίως τηλεοπτικού περιεχομένου, η oled πρεπει να αποφεύγεται. Ειδικά με τα ελληνικά κανάλια, που τα περισσότερα δεν έχουν κάνει τιποτα ώστε να προσαρμόσουν τα λογότυπα και τα γραφικά τους ώστε  να μην επηρεάζουν σημαντικά τα oled panels...

Τωρα σχετικά με τη φωτεινότητα των oled σε φωτεινά δωμάτια, δεν αντιμετώπισα ποτε πρόβλημα θέασης! Εκτός κι αν έχετε την τηλεόραση εξω στην αυλή! :) 

Εσύ δεν ήσουν που πριν κανα δύο χρόνια έλεγες ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος για burn-in με OLED, άλλαξες γνώμη τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι η Samsung δεν βάζει Dolby Vision; ΟΚ δεχομαι οτι σαν εταιρεια πόνταρε στο HDR10+. Αλλά αυτό μας τέλειωσε. Netflix; Dolby Vision. Amazon Prime; Dolby Vision. Hulu; Dolby Vision. Disney+; Dolby Vision. Xbox; Dolby Vision. Να πας δηλαδή να δώσεις 2 χιλιάρικα για TV και να μην υποστηριζει το HDR πρότυπο που, απο εδώ και περα, θα εχει το 99% του content. Κριμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εμενα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι η Samsung δεν βάζει Dolby Vision; ΟΚ δεχομαι οτι σαν εταιρεια πόνταρε στο HDR10+. Αλλά αυτό μας τέλειωσε. Netflix; Dolby Vision. Amazon Prime; Dolby Vision. Hulu; Dolby Vision. Disney+; Dolby Vision. Xbox; Dolby Vision. Να πας δηλαδή να δώσεις 2 χιλιάρικα για TV και να μην υποστηριζει το HDR πρότυπο που, απο εδώ και περα, θα εχει το 99% του content. Κριμα

Μαλλον για να μη πληρώσει δικαίωματα.. Αφου μπορεί και πουλάει και ετσι, τους έχει γραμμένους κανονικά τους καταναλωτές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα οι ποιο τίμιες τηλεοράσεις είναι οι direct Led με VA panel,  καλή εικόνα χωρίς προβλήματα στους υποτίτλους και  καλή τιμή, στα φορουμ των oled υπάρχει ψυχασθένεια στο πόσο πρέπει να ανοίγουν την φωτεινότητα για να μην κάνει στάμπα το πάνελ .......  δεν την προτείνω για γενική χρήση λόγω ότι θα κυνηγάς γυναίκα παιδιά να αλλάζουν κανάλια..... και που να την ξεχάσουν ανοιχτή όλο το βράδυ........  Αν σου περισσεύουν την αγοράζεις και την χαίρεσαι καθημερινά αλλιώς δεν έχει νόημα η απόκτηση της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...