Προς το περιεχόμενο

Συμφωνία για αγορά OLED πάνελ από την LG Display φέρεται να υπέγραψε η Samsung


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Eφόσον επιβεβαιωθεί, η κίνηση σηματοδοτεί αλλαγή κατεύθυνσης για τη νοτιοκορεατική εταιρία

Η Samsung Electronics βρίσκεται κοντά στο να παραγγείλει εκατομμύρια οθόνες OLED για τηλεοράσεις από την LG Display, σύμφωνα με νέα ρεπορτάζ των MTN, ETNews και Seoul Economic Daily. Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, στελέχη των δύο εταιριών συναντήθηκαν πρόσφατα προκειμένου να καταλήξουν στη συμφωνία, στο πλαίσιο της οποίας η Samsung θα παραλάβει ένα εκατομμύριο οθόνες μέσα στο δεύτερο μισό του τρέχοντος έτους, ενώ για το 2022 ο αριθμός θα αυξηθεί στα τέσσερα εκατομμύρια οθόνες. Εφόσον οριστικοποιηθεί η συμφωνία, θα είναι η πρώτη φορά που η Samsung αγοράζει οθόνες OLED από την επίσης νοτιοκορεατική ανταγωνίστριά της, η οποία κατέχει ηγετική θέση στην αγορά. Οι τηλεοράσεις με οθόνες OLED της LG κατατάσσονται σταθερά μεταξύ των κορυφαίων στις επαγγελματικές αξιολογήσεις προϊόντων.

Η Samsung αποχώρησε από την αγορά τηλεοράσεων OLED εδώ και περισσότερο από μισή δεκαετία. Πλέον, η LG Display προμηθεύει με οθόνες OLED διάφορους κατασκευαστές τηλεοράσεων, μεταξύ των οποίων τη Sony, τη Vizio και τη Hisense, πέραν της LG Electronics. Πέρυσι, η LG Display ανακοίνωσε την επέκταση των γραμμών παραγωγής οθονών OLED, ενώ σύμφωνα με την εταιρία TrendForce, η οποία ειδικεύεται στην καταγραφή των τάσεων της αγοράς, οι παραγωγικές δυνατότητες της LG αναμένεται να ενισχυθούν περαιτέρω κατά το δεύτερο τέταρτο του τρέχοντος έτους. Το ρεπορτάζ του ΜΤΝ αναφέρει πως η συνολική παραγωγική ικανότητα της LG Display για οθόνες OLED αναμένεται να κυμανθεί στα 8 εκατομμύρια τεμάχια για το 2021.

Οι τελευταίες αυτές δημοσιογραφικές πληροφορίες αποτελούν μία ακόμη ένδειξη πως η Samsung προετοιμάζει το έδαφος προκειμένου να θέσει στο περιθώριο τις οθόνες LCD, τις οποίες επί του παρόντος χρησιμοποιεί στο σύνολο των μοντέλων τηλεοράσεων που παράγει. Ακόμη και οι QLED τηλεοράσεις τους εξακολουθούν να χρησιμοποιούν οθόνες LCD πίσω από το εξωτερικό προστατευτικό στρώμα. Πέρυσι η Samsung Display ανακοίνωσε πως θα σταματούσε την παραγωγή οθονών LCD, αντιμέτωπη με οξύ ανταγωνισμό από κινεζικές κατασκευάστριες εταιρίες, όμως η νοτιοκορεατική εταιρία φέρεται να ανέβαλε τον τερματισμό της παραγωγής μετά το ξέσπασμα της πανδημίας, λόγω της αύξησης στη ζήτηση.

Παρότι η συνεχιζόμενη πτώση των τιμών για οθόνες LCD εκτιμάται πως συνέβαλε στη λήψη της περυσινής απόφασης, το ΜΤΝ αναφέρει στο ρεπορτάζ του πως οι τάσεις αυτές αντιστρέφονται φέτος. Οι τιμές για οθόνες LCD καταγράφουν άνοδο σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, εξέλιξη που ώθησε τη Samsung να διερευνήσει εναλλακτικές λύσεις.

Εντωμεταξύ, την ώρα που η Samsung Electronics σχεδιάζει την αγορά οθονών από την LG Display, ο εταιρικός κλάδος παραγωγής οθονών φέρεται να ασχολείται με την ανάπτυξη οθονών Quantum Dot OLED (QD-OLED). Ρεπορτάζ τoυ κορεατικού ειδησεογραφικού ιστότοπου The Elec που δημοσιεύτηκε αυτή την εβδομάδα αναφέρει πως η Samsung Display ετοιμάζει μια νέα τηλεόραση που θα βασίζεται στη συγκεκριμένη τεχνολογία, με τα πρώτα κομμάτια να στέλνονται σε πιθανούς πελάτες, όπως η Samsung Electronics, με την ολοκλήρωση της παραγωγής τον Ιούνιο. Την ίδια ώρα, όμως, οι δοκιμαστικές οθόνες QD-OLED που στάλθηκαν στη Samsung Electronics τον Ιανουάριο φέρονται να συγκέντρωσαν αρνητικά σχόλια λόγω της χαμηλής φωτεινότητάς τους.

Η τεχνολογία QD-OLED δεν είναι η μόνη νέα τεχνολογία απεικόνισης που έχει στα υπόψη της η Samsung. Πρόσφατα καταχώρησε προς εμπορική εκμετάλλευση ένα νέο τύπο οθόνης, με την ονομασία Micro LED, η οποία χρησιμοποιεί μια συστοιχία μικροσκοπικών, αυτόφωτων LED, προκειμένου να σχηματίσει μια εικόνα. Παρότι η Samsung έχει παρουσιάσει ήδη τη συγκεκριμένη τεχνολογία μέσα από μια σειρά τηλεοράσεων αιχμής, εκτιμάται πως θα χρειαστεί να μεσολαβήσουν αρκετά χρόνια προκειμένου να καταστεί η τεχνολογία αυτή αρκετά οικονομική ώστε να χρησιμοποιηθεί σε μοντέλα μαζικής παραγωγής. Παράλληλα, η εταιρία φέρεται να εργάζεται πάνω σε εξελιγμένες μορφές οθονών QLED.

Eρωτηθείς σχετικά με το ενδεχόμενο υπογραφής συμφωνίας με την LG, στο πλαίσιο συνέντευξης που παραχώρησε, ο Γιόνγκ-Χι Χαν, επικεφαλής του τομέα οθονών της Samsung Electronics, χαρακτήρισε ως απλές "φήμες" τα διάφορα ρεπορτάζ. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το απόλυτο ξεβράκωμα.

Καλές οι Qled (είμαι κάτοχος) αλλά ΔΕ μπορούσαν πλέον να σταθούν χωρίς OLED.

Οι microled αργούν , αυτό είναι το μόνο πρόβλημα..

Μακάρι να σταματήσουν και τον Exynos στα ακριβά κινητά να ξεμπερδέψουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

τα Micro led τελικά βγήκαν μουφα? Που μας έλεγαν κάποιοι ότι θα σκοτώσουν τις oled?

Δεν ειναι μουφα, καθε άλλο,  ειναι η καλύτερη δυνατη τεχνολογία... αλλα  ενα πανελ 100 ιντσών, που προς το δεν είναι ευκολο να πεσει κατω των 100, κοστιζει 150.000 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από άπειρη σκέψη και ψάξιμο αγόρασα προχθές μια QLED Q95T 65”κυρίως γιατί δεν μπορώ να κυνηγάω με το τηλεκοντρόλ την κοπελα μου, επειδή έχω φωτεινό σπίτι και επειδή βλέπω συνέχεια μπάλα. Με όλα αυτά σκέφτομαι ότι είμαι τέρμα ηλίθιος για την επιλογή μου καθώς με τα ίδια λεφτά αγόραζα μια LG BX 65”. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Μετά από άπειρη σκέψη και ψάξιμο αγόρασα προχθές μια QLED Q95T 65”κυρίως γιατί δεν μπορώ να κυνηγάω με το τηλεκοντρόλ την κοπελα μου, επειδή έχω φωτεινό σπίτι και επειδή βλέπω συνέχεια μπάλα. Με όλα αυτά σκέφτομαι ότι είμαι τέρμα ηλίθιος για την επιλογή μου καθώς με τα ίδια λεφτά αγόραζα μια LG BX 65”. 

Δε θα το έλεγα.. Καθε μια έχει τα πλεονεκτήματα της. Αμα εχεις φωτεινό σπίτι, τη μερα θα έβλεπες χειρότερα με την oled. Η φωτεινότητα της q95 είναι σε άλλα επίπεδα σε σχεση με την bx oled. Επίσης δεν κινδυνεύεις απο burn in. 

Απ την αλλη, το μαύρο και την ποιότητα της oled σε μέτριο και χαμηλό φωτισμό σίγουρα δεν τα έχεις. Η bx επίσης παθαίνει εύκολα burn in, ενω δεν είναι και η καλύτερη oled, ουτε η ποιο γρήγορη tv κλπ, οπότε θα σκεφτείς αυτόματα και τα νεότερα oled μοντέλα που είναι ακριβότερα αρκετά. 

Επίσης λογω burn in, δε νοηται αγορά oled χώρις 5ετη πρόσθετη εγγύηση που ισως καλύψει burn in, όμως ανεβάζει το κόστος αρκετά. 

Επόμενο καθε μια επιλογή έχει τα πλεονεκτήματα της.. 

Το μονο σου λαθος ισως, ότι γενικα η q95 είναι ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Εκτός και βρήκες κάποια προσφορά. (ειχα βρει q90 65 ιντσες προσφορά 970€ με επιστροφή mediamark) . Σε αυτα τα λεφτά την παίρνεις και λες και ευχαριστώ καθώς θες 2000€ για να παρεις αντίστοιχη καλη oled. Τωρα αμα δώσεις 2000€ για q90 65αρα, τότε μπορεί να έκανες και λαθος. Η q95 ελάχιστη διαφορά ποιότητας έχεις από την q90 για να αξιζει τα παραπάνω χρήματα. Με λίγα λογια μπορεί να έχεις κανει σωστα η λαθος οτι και να πάρεις ητε oled ητε lcd. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν η τηλεόραση χρησιμοποιείται για προβολή κυρίως τηλεοπτικού περιεχομένου, η oled πρεπει να αποφεύγεται. Ειδικά με τα ελληνικά κανάλια, που τα περισσότερα δεν έχουν κάνει τιποτα ώστε να προσαρμόσουν τα λογότυπα και τα γραφικά τους ώστε  να μην επηρεάζουν σημαντικά τα oled panels...

Τωρα σχετικά με τη φωτεινότητα των oled σε φωτεινά δωμάτια, δεν αντιμετώπισα ποτε πρόβλημα θέασης! Εκτός κι αν έχετε την τηλεόραση εξω στην αυλή! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, DimosthenisG said:

τα Micro led τελικά βγήκαν μουφα? Που μας έλεγαν κάποιοι ότι θα σκοτώσουν τις oled?

Αυτά που βγήκαν φέτος είναι Mini Led όχι Micro Led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, oldnew είπε

Δε θα το έλεγα.. Καθε μια έχει τα πλεονεκτήματα της. Αμα εχεις φωτεινό σπίτι, τη μερα θα έβλεπες χειρότερα με την oled. Η φωτεινότητα της q95 είναι σε άλλα επίπεδα σε σχεση με την bx oled. Επίσης δεν κινδυνεύεις απο burn in. 

Απ την αλλη, το μαύρο και την ποιότητα της oled σε μέτριο και χαμηλό φωτισμό σίγουρα δεν τα έχεις. Η bx επίσης παθαίνει εύκολα burn in, ενω δεν είναι και η καλύτερη oled, ουτε η ποιο γρήγορη tv κλπ, οπότε θα σκεφτείς αυτόματα και τα νεότερα oled μοντέλα που είναι ακριβότερα αρκετά. 

Επίσης λογω burn in, δε νοηται αγορά oled χώρις 5ετη πρόσθετη εγγύηση που ισως καλύψει burn in, όμως ανεβάζει το κόστος αρκετά. 

Επόμενο καθε μια επιλογή έχει τα πλεονεκτήματα της.. 

Το μονο σου λαθος ισως, ότι γενικα η q95 είναι ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Εκτός και βρήκες κάποια προσφορά. (ειχα βρει q90 65 ιντσες προσφορά 970€ με επιστροφή mediamark) . Σε αυτα τα λεφτά την παίρνεις και λες και ευχαριστώ καθώς θες 2000€ για να παρεις αντίστοιχη καλη oled. Τωρα αμα δώσεις 2000€ για q90 65αρα, τότε μπορεί να έκανες και λαθος. Η q95 ελάχιστη διαφορά ποιότητας έχεις από την q90 για να αξιζει τα παραπάνω χρήματα. Με λίγα λογια μπορεί να έχεις κανει σωστα η λαθος οτι και να πάρεις ητε oled ητε lcd. 

1350€ Πήρα την Q95T, η BX έκανε 1450. 

 

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν η τηλεόραση χρησιμοποιείται για προβολή κυρίως τηλεοπτικού περιεχομένου, η oled πρεπει να αποφεύγεται. Ειδικά με τα ελληνικά κανάλια, που τα περισσότερα δεν έχουν κάνει τιποτα ώστε να προσαρμόσουν τα λογότυπα και τα γραφικά τους ώστε  να μην επηρεάζουν σημαντικά τα oled panels...

Τωρα σχετικά με τη φωτεινότητα των oled σε φωτεινά δωμάτια, δεν αντιμετώπισα ποτε πρόβλημα θέασης! Εκτός κι αν έχετε την τηλεόραση εξω στην αυλή! :) 

Εγώ πήρα QLED γιατί η προσωπική μου χρήση είναι αυστηρά ταινίες κι αθλητικά απλά δεν ζω μόνος μου και δεν έχουμε άλλη τηλεόραση. Όποτε για να αποφύγω να γίνω μπίλιες ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

1350€ Πήρα την Q95T, η BX έκανε 1450. 

Εγώ πήρα QLED γιατί η προσωπική μου χρήση είναι αυστηρά ταινίες κι αθλητικά απλά δεν ζω μόνος μου και δεν έχουμε άλλη τηλεόραση. Όποτε για να αποφύγω να γίνω μπίλιες ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)

Αφού βλέπεις πολύ αθλητικά, έκανες καλή επιλογή. Θα είχες θέμα με το burn-in αφού στα αθλητικά έχει αρκετά στατικά logos, σκορ αγώνα κτλ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kyro said:

Αφού βλέπεις πολύ αθλητικά, έκανες καλή επιλογή. Θα είχες θέμα με το burn-in αφού στα αθλητικά έχει αρκετά στατικά logos, σκορ αγώνα κτλ

αυτα τα στατικα με φoβιζουν και εμενα στα videogames οπου εχεις hud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anax111 είπε

Μάλιστα. Η LG παρατάει τον τομέα κατασκευής smartphone και καπάκι ανακοινώνεται η προμήθεια της Samsung με πάνελ της LG. Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

το ενα ηταν ζημιογονο και το εκλεισε, το αλλο της φερνει κερδη..καμια σχεση τα τμηματα μεταξυ τους. και μη ξεχναμε οτι πουλαει πανελ σε ενα σκασμο εταιριες εδω και πολλα χρονια, που το περιεργο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

τα Micro led τελικά βγήκαν μουφα? Που μας έλεγαν κάποιοι ότι θα σκοτώσουν τις oled?

Ποιος είπε ο βγήκαν ελαττωματικά; Απλώς λόγω τις υπερβολικά υψηλής τιμής παραγωγής, επειδή τοποθετούνται τρία τρία τα pixels, το κόστος περνά και στους καταναλωτές. Η Micro Led είναι το μέλλον της τηλεόρασης, αλλά χρειάζεται χρόνο για να πέσει η τιμή και μέχρι τότε προσπαθεί να αναπτύξει την "ενδιάμεση" τεχνολογία, την QD-OLED, μια μείξη των σημερινών Oled και Qled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...