Προς το περιεχόμενο

UGO UBS-1589 SOUNDCUBE 10W BLUETOOTH WIRELESS SPEAKER - 16.90 - eshop.gr [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


makhs5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η ποιοτητα του ηχου δεν εξαρταται απο το αν εχει γουφερ. Η "αποδοση" (ενταση) στις χαμηλες εξαρταται απο το γουφερ, ετσι και η φασματικη ισορροπια (εννοια που ισως ειναι γελοια βεβαια για τετοια... μηχανακια). Χωρις βεβαια να σημαινει οτι αν υπαρχει γουφερ σημαινει οτι κατι ειναι υποχρεωτικα  καλο. Ισως καποια πραγματα ο καθενας τα λεει με τον τροπο του και εκει ειναι που αν δεν ακουσεις κατι μονος σου δεν μπορεις να ξερεις, οπως ειπα και χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αν θες κανε μας μια συγκριση μεταξυ των δυο. Μιας και το δευτερο παιζει στα ιδια λεφτα μεχρι και φτηνοτερα.

To ηχειακι του θεματος παιζει πιο μπασα ,θετικο ειναι οτι εχει και ενδειξη συχνοτητας σταθμου,στην ενταση ειναι παρομοια ,η ηχομπαρα εχει πιο ευαισθητο ραδιοφωνικο δεκτη και φαινεται καλυτερα θωρακισμενη απο παρεμβολες γενικα θα μου ηταν δυσκολο να διαλεξω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει δύο και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω το κακό σήμα bluetooth το οποίο και χάνεται σε αποστάσεις που δεν θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pipis_vidas είπε

Έχω αγοράσει δύο και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω το κακό σήμα bluetooth το οποίο και χάνεται σε αποστάσεις που δεν θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου

Οντως ισχυει, απο τις χειροτερες εμβελειες σε bluetooth εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, makhs5 είπε

Παντως το gembird ειναι 5W ενω του θεματος, ειναι 10W, λογικα του θεματος πρεπει να ειναι πιο ισχυρο στην ενταση

Μακη, αυτα μην τα κοιτας. Και τα 2 παντως 10W τα λενε, η μπαρα λεει και το επιπλεον στοιχειο "5W rms". Αυτο μαλλον ειδες. Του θεματος δεν λεει 10W rms, αλλα σκετο 10W. Στο σαιτ. Δεν ξερω τι γραφει πανω. Λεει rms; 

Τα rms εχουν μια εστω βαση και δεν μπορουν να γραφουν ο,τι θελουν κατασκευαστες. Οταν βλεπεις σκετο ισχυς ή αλλα οπως peek power, music power κλπ, σαν να μην τα διαβασες ειναι. Προσπερνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Μακη, αυτα μην τα κοιτας. Και τα 2 παντως 10W τα λενε, η μπαρα λεει και το επιπλεον στοιχειο "5W rms". Αυτο μαλλον ειδες. Του θεματος δεν λεει 10W rms, αλλα σκετο 10W. Στο σαιτ. Δεν ξερω τι γραφει πανω. Λεει rms; 

Τα rms εχουν μια εστω βαση και δεν μπορουν να γραφουν ο,τι θελουν κατασκευαστες. Οταν βλεπεις σκετο ισχυς ή αλλα οπως peek power, music power κλπ, σαν να μην τα διαβασες ειναι. Προσπερνα.

Ειναι 10W RMS του θεματος αποδεδειγμενα διοτι το ειχα ανοιξει για να δω πως θα μπορουσε να βγει η μπαταρια.

5W Woofer και 2 χ 2.5W Δεξια - Αριστερα

Το gembird ειναι 5 W RMS, εχει 2χ 2.5W Δεξια - αριστερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ειναι 10W RMS του θεματος αποδεδειγμενα διοτι το ειχα ανοιξει για να δω πως θα μπορουσε να βγει η μπαταρια.

5W Woofer και 2 χ 2.5W Δεξια - Αριστερα

Το gembird ειναι 5 W RMS, εχει 2χ 2.5W Δεξια - αριστερα

Δεν προσθετουμε το τι γραφει πανω στα μεγαφωνακια. Του ενισχυτη ειναι η ισχυς οχι των μεγαφωνων.

Το ταμπελακι ή το user manual κοιτα στα specs, αν αναφερει καπου για RMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα music power και τα λοιπα και τα λοιπα, φιλε Matrixxx α ξερω εδω και πολλα πολλα πολλα χρονια

Μιλαω παντα για RMS οταν μιλαω για ισχυ σε ηχεια

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Δεν προσθετουμε το τι γραφει πανω στα μεγαφωνακια.

Το ταμπελακι ή το user manual κοιτα στα specs, αν αναφερει καπου για RMS.

Μα τι γραφει στα μεγαφωνακια εχει σημασια, το τι γραφει ο καθε κινεζος στο manual ουτε καν μη παιρνουμε βαση

Μιλαμε για κινεζια δε μιλαμε για καποιο επωνυμο κατασκευαστη για να δινουμε βαση στο manual

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Μα τι γραφει στα μεγαφωνακια εχει σημασια, το τι γραφει ο καθε κινεζος στο manual ουτε καν μη παιρνουμε βαση

Μιλαμε για κινεζια δε μιλαμε για καποιο επωνυμο κατασκευαστη για να δινουμε βαση στο manual

Γιατι στα μεγαφωνα ποιος το γραφει; Ελληνας; :) Για επωνυμα τα εχεις;

Δεν εχει σημασια τι ειναι/γραφει το μεγαφωνο Μακη. Την ισχυ την οριζει η τελικη βαθμιδα του ενισχυτη και το τροφοδοτικο βεβαια τι μπορει να δωσει στην τελικη βαθμιδα στην πραξη. Η ισχυς των μεγαφωνων ειναι κατι ασχετο και αφορα την ισχυ που αντεχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Γιατι στα μεγαφωνα ποιος το γραφει; Ελληνας; :) Για επωνυμα τα εχεις;

Δεν εχει σημασια τι ειναι/γραφει το μεγαφωνο Μακη. Την ισχυ την οριζει η τελικη βαθμιδα του ενισχυτη και το τροφοδοτικο βεβαια τι μπορει να δωσει στην τελικη βαθμιδα στην πραξη. Η ισχυς των μεγαφωνων ειναι κατι ασχετο και αφορα την ισχυ που αντεχουν.

 

Δεν αντιλεγω, αλλα συνηθως οτι γραφει στα μεγαφωνα ισχυει, τωρα βεβαια το χερι μου στη φωτια για τιποτα δε βαζω

Αλλα εννοειτε για μενα, πιο πολυ βαση θα δωσω στο ηχειο τι γραφει, παρα σ ενα manual ενος "τετοιου" κινεζικου προιοντος  😉

Πχ αυτο ειναι πανομοιοτυπο: https://www.aliexpress.com/item/32853206373.html

Και στα specs λεει και αυτο: Speakers: 5W+2.5w x 2

Το ιδιο με του θεματος ειναι με διαφορα μονο στο κοντρολ

Παντως παιδια, στο Aliexpress 30-32 ευρω κυμαινεται η τιμη σ αυτα, και μαλιστα εχουν καλες πωλησεις, και σχετικα 'καλες" κριτικες

Το οτι εδω στην ελλαδα μπορουμε να το παρουμε μονο με 13.90, ε ναι, ειναι πολυ καλη τιμη

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, matrixxx είπε

Γιατι στα μεγαφωνα ποιος το γραφει; Ελληνας; :) Για επωνυμα τα εχεις;

Δεν εχει σημασια τι ειναι/γραφει το μεγαφωνο Μακη. Την ισχυ την οριζει η τελικη βαθμιδα του ενισχυτη και το τροφοδοτικο βεβαια τι μπορει να δωσει στην τελικη βαθμιδα στην πραξη. Η ισχυς των μεγαφωνων ειναι κατι ασχετο και αφορα την ισχυ που αντεχουν.

 

Νομίζω με ένα απλό search στην σελίδα του Κατασκευαστή φαίνεται οτι είναι 10 Watts RMS (στο features tab)...

BLUETOOTH SPEAKER UGO SOUNDCUBE 10W RMS BLACK | uGo | We Made, You Create (ugo-europe.com)

Εντάξει ,δεν είναι και Naim Ovator S-600 ,αλλά την δουλειά του θα την κάνει μια χαρά, σε αυτά τα χρήματα €13,90 (με παραλαβή από e-shop point) δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 ώρες πριν, matrixxx είπε

Δεν προσθετουμε το τι γραφει πανω στα μεγαφωνακια. Του ενισχυτη ειναι η ισχυς οχι των μεγαφωνων.

Το ταμπελακι ή το user manual κοιτα στα specs, αν αναφερει καπου για RMS.

 

17 ώρες πριν, makhs5 είπε

το τι γραφει ο καθε κινεζος στο manual ουτε καν μη παιρνουμε βαση

Μιλαμε για κινεζια δε μιλαμε για καποιο επωνυμο κατασκευαστη για να δινουμε βαση στο manual

 

2 ώρες πριν, kostas106gti είπε

Νομίζω με ένα απλό search στην σελίδα του Κατασκευαστή φαίνεται οτι είναι 10 Watts RMS (στο features tab)...

BLUETOOTH SPEAKER UGO SOUNDCUBE 10W RMS BLACK | uGo | We Made, You Create (ugo-europe.com)

 

Ωραια, επιτελους βρεθηκε εστω στο σαιτ του κατασκευαστη. Δεν ξερω γιατι ο Μακης δεν πιστευει το user manual, εγω θα του εδινα μια βαση και μπορω να πω οτι ανετα θα το πιστευα.

Δεν ξερω Κωστα αν το εχεις αγορασει. Αν ναι, στο user manual δεν αναφερει το 10W RMS; Μονο στο σαιτ του κατασκευαστη το γραφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

 

Ωραια, επιτελους βρεθηκε εστω στο σαιτ του κατασκευαστη. Δεν ξερω γιατι ο Μακης δεν πιστευει το user manual, εγω θα του εδινα μια βαση και μπορω να πω οτι ανετα θα το πιστευα.

Δεν ξερω Κωστα αν το εχεις αγορασει. Αν ναι, στο user manual δεν αναφερει το 10W RMS; Μονο στο σαιτ του κατασκευαστη το γραφει;

Δυστυχώς το manual βρίσκεται στο σπίτι αυτή τη στιγμή αλλά θα το δώ το βράδυ και θα ενημερώσω.

Αν και αυτό που άκουσα ''μου κάνει'' για 10 Watts μιας κι έχω άλλο ένα Bluetooth speaker με το ίδιο Ohmage το Creative Muvo Play (το οποίο by the way θεωρώ εξαιρετικό) και σαν ένταση τουλάχιστον είναι κοντά, όχι σαν ποιότητα βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντως το UGO σε αυτή την τιμή (€13,90) είναι must buy και σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο το οποίο να το πλησιάζει καν.

Μάλλον θα βάλω παραγγελία και για δεύτερο και ας μην το χρειάζομαι... :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ωραια, επιτελους βρεθηκε εστω στο σαιτ του κατασκευαστη. Δεν ξερω γιατι ο Μακης δεν πιστευει το user manual, εγω θα του εδινα μια βαση και μπορω να πω οτι ανετα θα το πιστευα.

Δεν πιστευω γενικα απο τετοιου ειδους κινεζιες τα manual, γιατι πολυ απλα μπορει και ο κινεζος να εχει συμφωνησει αλλα πραγματα και να ειναι αλλα πραγματα.

Θες παραδειγμα Matrixxx οτι εχω δικιο;

Η Ugo λεει οτι εχει 2200 μιλιαμπερ μπαταρια εσωτερικα.

Το ηχειο μεσα που το ανοιξα, η μπαταρια γραφει 1800 μιλιαμπερ.

Οποτε ποιον να πιστευω και τι; Τον κατασκευαστη των μεγαφωνων και της μπαταριας, η τον καθε κινεζο που το συναρμολογησε-κατασκευασε, η την εταιρια που το μεταπουλαει οπως η Ugo;

Τα σχολια και τα συμπερασματα δικα σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...