Προς το περιεχόμενο

Μηχανή Espresso De'Longhi ECAM370.95.T @ Amazon IT 603.73€


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2021 στις 1:14 ΜΜ, patofidaras7 είπε

και δεν παω να παρω μια επαγγελματικη καλυτερα?

Να παρεις μια επαγγελματικη δηλαδη 2kW, να την συνδεσεις με παροχη νερου και φιλτρο ανιστροφης οσμωσης και να την ανοιγεις μιση ωρα πριν κανεις εναν καφε για να ζεσταθει το βαρελακι και να ανεβασει πιεση. Στο εντωμεταξυ εχεις καψει και 10 ευρω ρευμα. Αψογη λογικη! Ενω με αυτην πατας ενα κουμπι και βγαινει μια χοντρη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paulg4 , εχει κι'αλλους εξυπνους η σελιδα εκτος απο σενα? μαλλον δεν παρατηρησες καν οτι αυτη η εσπρεσιερα της προσφορας ειναι σχεδον 1,5 kw. πριν βιαστειτε να πειτε εξυπναδες, καν'τε και μια ερευνα αγορας καλου-κακου. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος δεν εννοούσε την καφετιέρα του νήματος αλλά τις επαγγελματικές.   Με τις αυτόματες θα πιεις έναν αξιοπρεπή καφέ αλλά όχι τοπ, τι θετικό είναι ζεσταίνεται αμέσως και πίνεις σταθερό καφέ καθε φορά, αφού οι επεμβάσεις από τον χρήστη είναι ελάχιστες . Στην επαγγελματική πρέπει να ανοίξεις πιο νωρίς, να ζεσταθεί κτλ κτλ παίζει ρόλο το χέρι, τη μία μπορεί να τον πετύχεις, την άλλη όχι, σηκώνει πειραματισμό και μπορεί να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, αυτό ήθελε να πει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να μοιραστώ την εμπειρία μου με μια 4200 esam. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις στον καφέ πίνω πανεύκολα ωραίο γι τα γούστα μου καφεδάκι , άμεσα , καθαρίζει μόνη της και μυρίζει και ωραια το σπίτι μιας και αλέθει εκείνη τη στιγμή .

παντως χωρίς να ‘χω παρατηρήσει κάτι ως τώρα (3 με 4 χρόνια ) έχει πολλά μηχανικά μέρη και πιστεύω ότι δε θα είναι δύσκολο να χαλάσει κάποια στιγμή .

οποτε για μη χομπίστες με λίγο χρόνο αυτού του τύπου οι αυτόματες είναι ταμάμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ~310-320 € , χωρίς ομως αυτόματο καπουτσίνο,,  wifi κλπ.

https://www.amazon.it/Gaggia-Brera-RI9305-Macchina-Argento/dp/B002Y2VY1Q

Δε γνωρίζω ομως αν είναι made in Italy όπως αναφέρει H αν έχει κάνει και σε αυτή "παρεμβάσεις" η Philips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ipal είπε

Στα ~310-320 € , χωρίς ομως αυτόματο καπουτσίνο,,  wifi κλπ.

https://www.amazon.it/Gaggia-Brera-RI9305-Macchina-Argento/dp/B002Y2VY1Q

Δε γνωρίζω ομως αν είναι made in Italy όπως αναφέρει H αν έχει κάνει και σε αυτή "παρεμβάσεις" η Philips

Καλύτερη αυτή από την  magnifica που προτείνουν συνήθως περίπου στα ίδια λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, s2117 είπε

Καλύτερη αυτή από την  magnifica που προτείνουν συνήθως περίπου στα ίδια λεφτά;

Η 4200 έχει καταργηθεί, δε βρίσκω συγκριτικά με τις καινούργιες magnifica. Αν και η καινούργια delonghi έχει οθόνη , είναι περίπου στα ίδια - αν και η gaggia έχει κεραμικό μυλο. Γενικα οι περισσότεροι την προσπερνούσαν τη gaggia στα reviews γιατί κόστιζε 500-600€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 9:30 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Ο φίλος δεν εννοούσε την καφετιέρα του νήματος αλλά τις επαγγελματικές.   Με τις αυτόματες θα πιεις έναν αξιοπρεπή καφέ αλλά όχι τοπ, τι θετικό είναι ζεσταίνεται αμέσως και πίνεις σταθερό καφέ καθε φορά, αφού οι επεμβάσεις από τον χρήστη είναι ελάχιστες . Στην επαγγελματική πρέπει να ανοίξεις πιο νωρίς, να ζεσταθεί κτλ κτλ παίζει ρόλο το χέρι, τη μία μπορεί να τον πετύχεις, την άλλη όχι, σηκώνει πειραματισμό και μπορεί να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, αυτό ήθελε να πει. 

Ο φίλος εννοούσε ότι δεν αξίζει να δώσεις 650 ευρώ για τέτοιου τύπου καφετιέρες. Γιατί να δώσει κάποιος 30 ευρώ για να φάει club sandwitch από Goody's.

650 στην Ελλάδα βρίσκεις τη Rancilio Silvia και συζητάτε για 600 από amazon για την Delonghi. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η silvia θέλει να τον ανάλογο μύλο που δεν είναι δωρεάν.

άμα θέλεις να πεις άμεσα καφέ πατώντας απλά ένα κουμπί αξίζει, άμα έχεις το χρόνο που απαιτεί μια ημιαυτόματη για να κάνει καφέ και να ξανακάνει δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη μηχανή ανήκει στην κατηγορία υπεραυτοματες. Αν θέλετε να την συγκρίνετε με κάτι θα πρέπει να την συγκρίνετε με υπεραυτοματες και μόνο . Ούτε επαγγελματικές ούτε χειροκίνητες για ψαγμενους και γνωστες. 

Εγώ μέχρι στιγμής είχα δύο υπεραυτοματες την odea go  και την odea mini η small . Στα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας μηχανής είναι ότι με το που την ανοίξεις έχεις εσπρεσσακι από έτοιμο φρεσκοκομμένο καφέ για σένα και για όλους στην γειτονιά . Θέλω να πω ότι απευθύνεται σε κοινό που γουστάρουν καθημερινά να πίνουν 5-6 εσπρεσσακια χωρίς κάθε φορά να μπαίνουν σε διαδικασία κόψε καφέ ,βάλε καφέ , περίμενε να ανεβάσει θερμοκρασία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο γουστάρει ο καθένας. 

Στα αρνητικά εγώ εστιάζω μόνο ένα αλλά πάρα πολύ σοβαρό. Οι μηχανές αυτές χαλάνε εύκολα. Έχουν σαν να λέμε ημερομηνία λήξης. Αυτές που είχα και οι δύο χάλασαν από την πολλή χρήση !!!!!! χωρίς παράλληλα να έχω την δυνατότητα να τις δώσω σε έναν γνωστή να τις φτιάξει. Άλλος έλεγε κάηκε η πλακέτα  άλλος ότι είναι μπουκωμενο στο τέλος αφού την πείραζε ο κάθε άσχετος με αυτά τα μηχανήματα μου την χάλαγαν με το άνοιξε κλείσε της συσκευής. 

Εννοείται και την έστειλα και στο αποκλειστικό σέρβις στην Αθήνα ( μένω Γιάννενα) αλλά μόνο τα μεταφορικά πήγαινε έλα κόστισε ογδόντα ευρώ επομένως δεν το ξαναεπιχειρησα. 

Εν τέλει συμπερασματικά θα έλεγα ότι κάποιος που δεν τον νοιάζει η τιμή και ο χρόνος του είναι πολύτιμος η δέχεται στο γραφείο του κόσμο που θέλει να τους προσφέρει ένα εσπρέσσο σε ένα λεπτό ακριβώς αυτή η μηχανή είναι ότι πρέπει . 

Αν αμφιταλαντεύεται ανάμεσα σε μια υπεραυτοματη εσπρεσσιερα και σε μια με κάψουλες η διαφορά τους είναι ότι με την υπεραυτοματη είναι το χαμηλότερο κόστος σε συνδυασμό ότι κάποιος μπορεί να πάρει ένα οποιοδήποτε σακούλι σπόρων καφέ όσο ακριβό η φθηνό θέλει και να το δοκιμάσει ενώ στην κάψουλα παίρνει την έτοιμη που παρέχει η εταιρεία. 

Πιστεύω ότι τα αξίζει τα λεφτά της . Ειδικά αν κάποιος πίνει πάνω από πέντε εσπρεσσακια την ημέρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα λεπτό, καφέ κάνει οποιαδήποτε καφετιέρα με πλάκες (χωρίς boiler). Δεν χρειάζεται να είναι υπεραυτόματη. 

Μια Krups (ή αντίστοιχη) των 100-150 ευρώ τον ίδιο καφέ κάνει και ας χρησιμοποιείται με αλεσμένο καφέ. Αμελητέα διαφορά και στον χρόνο παρασκευής. Εντάξει θα γλιτώσεις 5 δευτερόλεπτα για να γεμίσεις τον καφέ.

Στην τελική, καλύτερα να δώσει κάποιος 100 ευρώ σε καφετιέρα και 250-400 ευρώ σε έναν αξιοπρεπή μύλο, παρά 600-650 ευρώ σε σύνολο-μετριότητα για να γλιτώσει 10 δευτερόλεπτα. Το αποτέλεσμα θα είναι 10 φορές καλύτερο.

Όσο για τις ενδεχόμενες βλάβες, δεν καταλαβαίνω πώς ένα προϊόν, αξίζει τα λεφτά του αν χαλάει κάθε τρεις και λίγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...