Προς το περιεχόμενο

MBA ΟΠΑ Ή ΠΑΠΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, είμαι πρόσφατη απόφοιτη οικονομικού τμήματος της Αθήνας και ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να συνεχίσω τις σπουδές μου με ένα MBA. Είμαι ανάμεσα στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ, ποιο θα προτείνατε; Μήπως θα μπορούσε να αποτελέσει και μια επιλογή το HRM; Μιας και με ενδιαφέρει γενικά ο τομέας του management αλλά ίσως το hr είναι αρκετά εξειδικευμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι στην Ελλάδα το ΠΑΠΕΙ έχει καλή φήμη, στα διεθνή rankings (QS, THE κλπ) to ΟΠΑ είναι στα χίλια πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως (όχι κάτι φοβερό φυσικά)  αλλά το ΠΑΠΕΙ δεν είναι ούτε καν εκεί.  Το MBA του ΟΠΑ είναι το καλύτερο Ελληνικό ΜΒΑ, στη θέση 111-120 στο QS. ΠΑΠΕΙ επίσης πουθενά. Γενικά για Ελλάδα ΟΠΑ, αλλά ειδικά άμα είσαι νέα και υπάρχει η δυνατότητα πήγαινε κάπου έξω χτες, κυρίως για την εμπειρία του να ζήσεις σε μια ξένη χώρα. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγαλύτερο. Διαμονή κυρίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ncrp είπε

Παρότι στην Ελλάδα το ΠΑΠΕΙ έχει καλή φήμη, στα διεθνή rankings (QS, THE κλπ) to ΟΠΑ είναι στα χίλια πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως (όχι κάτι φοβερό φυσικά)  αλλά το ΠΑΠΕΙ δεν είναι ούτε καν εκεί.  Το MBA του ΟΠΑ είναι το καλύτερο Ελληνικό ΜΒΑ, στη θέση 111-120 στο QS. ΠΑΠΕΙ επίσης πουθενά. Γενικά για Ελλάδα ΟΠΑ, αλλά ειδικά άμα είσαι νέα και υπάρχει η δυνατότητα πήγαινε κάπου έξω χτες, κυρίως για την εμπειρία του να ζήσεις σε μια ξένη χώρα. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγαλύτερο. Διαμονή κυρίως...

Τα MBA στο εξωτερικο ειναι πολυ ακριβα. Στην ασοεε εχει ποσο; 7500ε; Δεν εχω δει MBA κατω απο 40000ε. Αν θες εξωτερικο δες MSc Management. Αν εχεις καλο μο και εχεις σκοπο να δωσεις gmat τοτε δες το SIM του St. Gallen, εχουν καταπληκτικο προγραμμα. Εγω δεν θα εκανα MBA χωρις εργασιακη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, efib είπε

Τα MBA στο εξωτερικο ειναι πολυ ακριβα. Στην ασοεε εχει ποσο; 7500ε; Δεν εχω δει MBA κατω απο 40000ε. Αν θες εξωτερικο δες MSc Management. Αν εχεις καλο μο και εχεις σκοπο να δωσεις gmat τοτε δες το SIM του St. Gallen, εχουν καταπληκτικο προγραμμα. Εγω δεν θα εκανα MBA χωρις εργασιακη εμπειρια

Αν το ψάξεις λίγο βρίσκεις οικονομικές επιλογές

https://u2b.com/2020/06/03/affordable-mba-programmes-in-europe/

Γενικά συμφωνώ για το ΜΙΜ σαν πολύ καλή εναλλακτική επιλογή, ειδικά για απόφοιτους χωρίς προϋπηρεσία, του υπερκοστολογημένου MBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, efib είπε

Τα MBA στο εξωτερικο ειναι πολυ ακριβα. Στην ασοεε εχει ποσο; 7500ε; Δεν εχω δει MBA κατω απο 40000ε. Αν θες εξωτερικο δες MSc Management. Αν εχεις καλο μο και εχεις σκοπο να δωσεις gmat τοτε δες το SIM του St. Gallen, εχουν καταπληκτικο προγραμμα. Εγω δεν θα εκανα MBA χωρις εργασιακη εμπειρια

Νομίζω πάντως ότι ένα ΜΒΑ είναι πολύ ανώτερό από ένα msc in management

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται. Σε υλη και περιεχομενο ειναι συνηθως εντελως ιδια. Το ΜΒΑ προσφερει ουσιαστικα το networking που μπορεις να χτισεις και ειναι χρησιμο γιατι συνηθως οσοι συμμετεχουν ειναι ηδη εργαζομενοι σε μεγαλες επιχειρησεις.

Τωρα αν αξιζει το value for money? Για μενα οχι αν ειναι να το πληρωσεις απο την τσεπη σου. Και γενικα στην Ελλαδα και στην Ευρωπη δεν μετραει και τοσο, στο Αμερικα παιζει οντως πολυ μεγαλο ρολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Έχω κάνει ήδη αίτηση στα προγράμματα που προανέφερα αλλά και την συνέντευξη για το ΟΠΑ. Την εμπειρία του εξωτερικού την έχω ζήσει μέσω του ερασμους οπότε νιώθω καλυμμένη από αυτό το κομμάτι, τωρα αν θέλω να φύγω κάποια στιγμή έξω;εννοείται. Πάντως όσον αφορά την εργασιακή εμπειρία που ειπώθηκε θεωρητικά είναι το καλύτερο να πας συνειδητοποιημενος σε ένα μεταπτυχιακό, να καταλαβαίνεις καλύτερα αυτά που διδάσκεσαι κλπ κλπ αλλά πρακτικά αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο. Όταν έχεις μπει ήδη στην αγορά εργασίας τα full time αυτόματα απορρίπτονται γιατί ποιος θα κάνει(και μπορεί να βιοποριστει) παύση στη καριέρα του για να αφοσιωθεί σε ένα μεταπτυχιακό ευκολα; Μετά στα part είναι πολύ δύσκολος ο συνδυασμός με την δουλειά ειδικά αν είσαι σε θέσεις με μεγάλο φόρτο εργασίας (τύπου big4) που και να προλαβαίνεις δεν ξερω κατά πόσο γίνονται και τα δυο το ίδιο αποτελεσματικά. Εννοείται τίποτα από αυτά που είπα δεν είναι απόλυτο όταν μπαίνει το οικονομικό κομμάτι στη μέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, shikabalas είπε

Εξαρταται. Σε υλη και περιεχομενο ειναι συνηθως εντελως ιδια. Το ΜΒΑ προσφερει ουσιαστικα το networking που μπορεις να χτισεις και ειναι χρησιμο γιατι συνηθως οσοι συμμετεχουν ειναι ηδη εργαζομενοι σε μεγαλες επιχειρησεις.

Τωρα αν αξιζει το value for money? Για μενα οχι αν ειναι να το πληρωσεις απο την τσεπη σου. Και γενικα στην Ελλαδα και στην Ευρωπη δεν μετραει και τοσο, στο Αμερικα παιζει οντως πολυ μεγαλο ρολο. 

Και παλι το ΜΒΑ ειναι πιο πρακτικό. Για μενα καλυτερα ενα ΜΒΑ και μετα για μια εξειδίκευση στο μανατζμεντ , ένα μαστερ του τυπου HRM

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Και παλι το ΜΒΑ ειναι πιο πρακτικό. Για μενα καλυτερα ενα ΜΒΑ και μετα για μια εξειδίκευση στο μανατζμεντ , ένα μαστερ του τυπου HRM

Ναι, πολύ καλή ιδέα αν θες για κάποιο λόγο να κάνεις σχεδόν τα ίδια μαθήματα 2 φορές και μάλιστα να πληρώσεις και του κόσμου τα λεφτά. Γιατί περί αυτού πρόκειται. Κατά τουλάχιστον 3/4, MBA, MiM, HR Management, Marketing Management κλπ έχουν ακριβώς τα ίδια modules. Τώρα άμα ακούς MBA και σου φαίνεται super WOW! σε σχέση με τα υπόλοιπα τότε μάλλον έχει πετύχει το marketing😉 😛.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πιο πρακτικο εχει το MBA δηλαδη? Ακομα θυμαμαι που σε προπτυχιακο μαθημα ο καθηγητης χρησιμοποιουσε ακριβως τις ιδιες σημειωσεις με αυτες που εκανε στο ΜΒΑ. Ακριβως ομως δεν ειχε μπει στον κοπο ουτε το εξωφυλλο να αλλαξει, εγραφε ΜΒΑ πανω. 😂 Καπου εκει σκεφτηκα τα κοροιδα που πληρωσαν κανα 10χιλιαρο για να διδασκονται τα ιδια με ενα δωρεαν προπτυχιακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Tι πιο πρακτικο εχει το MBA δηλαδη? Ακομα θυμαμαι που σε προπτυχιακο μαθημα ο καθηγητης χρησιμοποιουσε ακριβως τις ιδιες σημειωσεις με αυτες που εκανε στο ΜΒΑ. Ακριβως ομως δεν ειχε μπει στον κοπο ουτε το εξωφυλλο να αλλαξει, εγραφε ΜΒΑ πανω. 😂 Καπου εκει σκεφτηκα τα κοροιδα που πληρωσαν κανα 10χιλιαρο για να διδασκονται τα ιδια με ενα δωρεαν προπτυχιακο..

Το MBA ειναι ας πουμε το πτυχιο Οργανωσης και Διοικησης Επιχειρησεων. Δεν ειναι κοροΐδα, ειναι μηχανικοι κλπ που θελουν να αποκτησουν γνωσεις σε αλλο αντικειμενο και το MBA αυτο τους δινει.Το παραξενο ειναι καποιος απο ΟΔΕ να κανει MBA (εννοω MBA Ελλαδα, σε top uni ειναι αλλη συζητηση).

Την τιμη δεν την σχολιαζω γιατι θεωρω οτι ειναι πολυ ακριβα τα μεταπτυχιακα ασοεε/παπει, και χωρις λογο. Καλυτερα να παει καποιος Ολλανδια, Ελβετια, Σουηδια κλπ να το κανει.

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμη παει το "κοροϊδα", οχι στο αντικειμενο. Και εγω ακριβως μηχανικος ημουν που θελησα να κανω αλλαγη κλαδου. Αντι για ενα ΜΒΑ που θα μου βγαινε ο κουκος αηδονι αλλα και γιατι δεν ειχα εργασιακη εμπειρια, προτιμησα να κανω Master in Management  που μου βγηκε πρακτικα τζαμπα (130 ευρω το εξαμηνο για 4 εξαμηνα εδωσα συγκεκριμενα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@efib@shikabalasμαλλον ή δεν καταλαβατε τι εγραψα και παρερμηνευτηκε ή εγω δεν το εγραψα σωστά. Αν έχεις πτυχίο οικονομικών ή πτυχιο λογιστικής και χρηματοοικονομικής, καλύτερα να καταφύγει κάποιος σε ΜΒΑ. Tα ΜΒΑ αν διαβάσετε την ιστορία της δημιουργίας τους, είχαν φτιαχτεί για άλλα επαγγέλματα και όχι για οικονομολόγους. Στη συνέχεια το έκαναν και οικονομολόγοι. Μέχρι να δει πραγματικά κάποιος τι του αρέσει, καλύτερα να καταφύγει σε ένα ΜΒΑ. Δεν θα πάει χαμένο. Το msc in management, είναι πολυ γενικό και μπορεί κάποιος να το εξειδικεύσει με ένα msc in human resource management. Εγώ πάντως όσους οικονομολόγους, λοχρη και μηχανικους ξερω πηγαν φουλ για ΜΒΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 12:38 ΠΜ, BohemianRhapsody είπε

είμαι πρόσφατη απόφοιτη οικονομικού τμήματος της Αθήνας και ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να συνεχίσω τις σπουδές μου με ένα MBA.

Μηπως να προσπαθησεις να βρεις δουλεια σε καποιο αντικειμενο κοντα στο πτυχιο σου και να δεις το MBA σε λιγα χρονια? Νομιζω ετσι θα σου φανει πιο χρησιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιέμαι τί έχετε πάθει όλοι με το ΜΒΑ... Αν προέχεσαι από σχολές οικονομίας και διοίκησης, σου είναι άχρηστο και πεταμένα λεφτά, μιας και θα χρυσοπληρώσεις για να κάνεις τα ίδια μαθήματα. Αν είσαι οτιδήποτε που περιλαμβάνει τη λέξη engineer, οκ. Τώρα για το networking σε Ελληνικό ίδρυμα... απλά δεν το σχολιάζω

Γενικά,  για όσους ενδιαφέρονται για αξιόλογα ΜΒΑ που αξίζουν τα λεφτά τους και που θα κάνουν την ουσιαστική διαφορά στο βιογραφικό, να έχετε στο μυαλό σας ότι ένα ΜΒΑ που σέβεται τόσο τον εαυτό του όσο και τον οποιoδήποτε υποψήφιο, δεν θα πάρει άτομα χωρίς κάποια έτη min. προϋπηρεσία και χωρίς GMAT/GRE. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά προγράμματα της σειράς που απλά για λόγους marketing και ανταγωνισμού έχουν πάρει το όνομα ΜΒΑ.

Επίσης, στον κόσμο των εταιριών, υποψήφιος με ΜΒΑ και με καθόλου προϋπηρεσία είναι τουλάχιστον αστείο για πολλούς line mangers που συμμετέχουν στην στελέχωση των ομάδων τους. 

 

Επεξ/σία από rg550
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...