Προς το περιεχόμενο

Το Facebook αντιμέτωπο με ομαδική αγωγή στην Ευρώπη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, Basilhs23___ said:

Παίδες. Έβαλα το email μου στην σελίδα που λέει το άρθρο για έλεγχο και διασταύρωση και μου λέει Oh no! - Pwned με κόκκινο φόντο. Λέει δύο data brenches και 0 paste. 

Έχει παραβιαστεί κάτι; 

Από το 2019 έχω αλλάξει ήδη password μια φορά. 

Έβαλα τυχαία και ένα άλλο άκυρο email και γράφει το ίδιο πράγμα. 

 

Σημαινει οτι εχουν υποκλαπει τα στοιχεια που εχεις δωσει στο site στο οποιο εγινε η υποκλοπη,

ΔΕΝ σημαινει οτι καποιος χρησιμοποιησε αυτα τα στοιχεια για να μπει στον λογαριασμο σου.

Αν κανεις scroll down στο "Oh no! - Pwned" σου γραφει απο ποιο site διερευσαν τα στοιχεια, και τι στοιχεια διερευσαν.

Μπορει π.χ. απο ενα site να εχει υποκλαπει μονο το mail σου και σε αλλο το email, το password, το username, η τοποθεσια, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giorgolavos είπε

 

Σημαινει οτι εχουν υποκλαπει τα στοιχεια που εχεις δωσει στο site στο οποιο εγινε η υποκλοπη,

ΔΕΝ σημαινει οτι καποιος χρησιμοποιησε αυτα τα στοιχεια για να μπει στον λογαριασμο σου.

Αν κανεις scroll down στο "Oh no! - Pwned" σου γραφει απο ποιο site διερευσαν τα στοιχεια, και τι στοιχεια διερευσαν.

Μπορει π.χ. απο ενα site να εχει υποκλαπει μονο το mail σου και σε αλλο το email, το password, το username, η τοποθεσια, κλπ...

Τώρα τα είδα. Το ένα είναι γνωστή εταιρεία επιστημονικων περιοδικων, που κάτι έγινε το 2016 και λέει για username, μάλλον είχα γραφτεί εγώ εκεί δεν θυμάμαι, το άλλο μια άκυρη  σελίδα που έχει username και password. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να δείτε εάν υπάρχει το τηλέφωνο/email σας στην λίστα εδώ: 

https://haveibeenpwned.com/

Εάν υπάρχει... συμμετοχή στην μαζική αγωγή εδώ:

https://www.digitalrights.ie/facebook/

Θεωρώ ότι θα πέσουν αποζημιώσεις... δεν χάνουμε κάτι εφόσον τα δεδομένα μας κυκλοφορούν ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Περίεργο,  αφού είχα γράψει αυτό το κειμενάκι που δεν επέτρεπα να μου πάρουν τα δεδομένα και μάλιστα το χα γράψει και με κεφαλαία !

Επεξ/σία από Eddy_Gordo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Krepalidis είπε

Ούτε πρώτο ούτε δεύτερο μέηλ φαίνονται pwned ούτε της γυναίκας.

Τηλέφωνα επισης.

Σίγουρα η σελίδα σαν δεύτερο ρολο δεν μαζεύει πραγματικά mails; Θα μπορούσε!

Οχι, ειναι λετζιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...