Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία από Αγγλία SOS


elenmav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα από sports direct πράγματα αξίας 200 ευρω στις 16/04 και πλήρωσα με κάρτα. Είχα ξεχάσει ότι πλέον περνάνε από τελωνείο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Amsterdam με status customs Cleared. 

1ον υπάρχει πιθανότητα να μην πληρώσω δασμούς;

2ον και πιο σημαντικό, εάν μου πουν να πληρώσω, πράγμα που δεν θέλω μπορώ να αρνηθώ να παραλαβω, να επιστραφεί το δέμα και να γίνει επιστροφή χρημάτων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elenmav είπε

Παρήγγειλα από sports direct πράγματα αξίας 200 ευρω στις 16/04 και πλήρωσα με κάρτα. Είχα ξεχάσει ότι πλέον περνάνε από τελωνείο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Amsterdam με status customs Cleared. 

1ον υπάρχει πιθανότητα να μην πληρώσω δασμούς;

2ον και πιο σημαντικό, εάν μου πουν να πληρώσω, πράγμα που δεν θέλω μπορώ να αρνηθώ να παραλαβω, να επιστραφεί το δέμα και να γίνει επιστροφή χρημάτων;;

Καλησπερα... Θα πληρωσεις δυστυχως δασμους... Ουτε θα γινει επιστροφη χρηματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, elenmav είπε

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Amsterdam με status customs Cleared

Aν έρθουν από κει δεν πληρώνεις τίποτα γιατί η Ολλανδία είναι στην ΕΕ οπότε δεν υπάρχει τελωνείο. Μήπως έχουν βρει κάποιο κόλπο ή έχουν αποθήκες εκτός UK?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, elenmav είπε

Παρήγγειλα από sports direct πράγματα αξίας 200 ευρω στις 16/04 και πλήρωσα με κάρτα. Είχα ξεχάσει ότι πλέον περνάνε από τελωνείο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Amsterdam με status customs Cleared. 

1ον υπάρχει πιθανότητα να μην πληρώσω δασμούς;

2ον και πιο σημαντικό, εάν μου πουν να πληρώσω, πράγμα που δεν θέλω μπορώ να αρνηθώ να παραλαβω, να επιστραφεί το δέμα και να γίνει επιστροφή χρημάτων;;

πήρα τέλη μαρτίου απο το ίδιο κατάστημα προιόντα αξίας 130 αν θυμάμαι καλα... οπως λες και εσυ μου είχε βγάλει status customs Cleared.
δεν πλήρωσα τίποτα σε δασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περίπτωση που πληρώσεις, μέσω ΕΛΤΑ θα σου έρθει περιπου ένα 70αρι ενώ μέσω courier ένα 130αρι.

Αν δεν πληρώσεις κατά 90% τα λεφτά χάνονται. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, elenmav είπε

Δηλαδή αν δεν παραλαβω θα χάσω 200 ευρω; Δεν στέλνουν πίσω το πακέτο; Πόσο περίπου είναι οι δασμοί;

Δικια σου ευθυνη ειναι να ξερεις αν θα περασει κατι απο τελωνειο. Το αναφερουν ολα τα καταστηματα. Η επιστροφη των χρηματων νομιζω πως δεν γινεται μιας και τα εξοδα του τελωνειου δεν διαγραφονται, ακομα και αν επιστραφει το προιον πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δικια σου ευθυνη ειναι να ξερεις αν θα περασει κατι απο τελωνειο. Το αναφερουν ολα τα καταστηματα. Η επιστροφη των χρηματων νομιζω πως δεν γινεται μιας και τα εξοδα του τελωνειου δεν διαγραφονται, ακομα και αν επιστραφει το προιον πισω.

Δηλαδή τι θες να πεις, θα πάρει πίσω ο Άγγλος την παραγγελία και θα πληρώσει και το ελληνικό τελωνείο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Δηλαδή τι θες να πεις, θα πάρει πίσω ο Άγγλος την παραγγελία και θα πληρώσει και το ελληνικό τελωνείο??

Νομιζω κατι ειχα διαβασει οτι τα εξοδα απο εξοδα εκτελωνσιμου και αποθηκευτρα δεν διαγραφονται κατα την επιστροφη. Δεν μπορω να το βρω τωρα. 

Τεσπα, οπως και να εχει ο αγοραστης ειναι υπευθυνος του τελωνειου και το καταστημα, αν δεν ισχυει το παραπανω, θα του επιστρεψει τα 200-εξοδα μεταφορας πισω στον πωλητη.

https://gr.sportsdirect.com/language/fi-fi/customerservices/deliveryinfo/customsandimportscharges

23 ώρες πριν, elenmav είπε

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Amsterdam με status customs Cleared. 

 

23 ώρες πριν, Nabuko είπε

ν έρθουν από κει δεν πληρώνεις τίποτα γιατί η Ολλανδία είναι στην ΕΕ οπότε δεν υπάρχει τελωνείο.

Μπορει να γραφει customs cleared επειδη δεν ειναι η Ολλανδια ο τελικος προορισμος. Το παραπανω λινκ παντως δεν ειναι ξεκαθαρο για το τελωνειο. 

Πχ το asos το ξεκαθαριζει οτι δεν υπαρχουν εξτρα εξοδα (λογικα λογω αποθηκης στην Ευρωπη)

https://www.asos.com/customer-care/delivery/how-will-brexit-affect-my-shopping-journey-on-asos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Τελικά παρέλαβα και τα δύο πακέτα χωρίς να πληρώσω τίποτα, ούτε σταμάτησαν στο τελωνείο! Προφανώς έχουν βρει τρόπο για να μην φαίνεται από που  αποστέλλεται αρχικά 

Επεξ/σία από elenmav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, elenmav είπε

Καλημέρα! Τελικά παρέλαβα και τα δύο πακέτα χωρίς να πληρώσω τίποτα, ούτε σταμάτησαν στο τελωνείο! Προφανώς έχουν βρει τρόπο για να μην φαίνεται από που  αποστέλλεται αρχικά 

Τριγωνικη αποστολη λεγεται,το στελνουν αρχικα σε χωρα που εχει διαφορετικο τιμολογιο σε οτι αφορα τελωνεια,και απο εκει  τα στελνουν στις υπολοιπες χωρες που μπορει να εχουν πιο υψηλο τιμολογιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...