Προς το περιεχόμενο

Βρήκα κινητό (σπασμένο) στην οδό Θέρμης-Πανοράματος. Πώς θα ειδοποιήσω τον κάτοχο του;


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Την προηγούμενη Παρασκευή 16/04, βρήκα ένα xiaomi redmi 6 σπασμένο στην άκρη του δρόμου.

Πιστεύω ότι έφυγε από μηχανάκι delivery διότι μέχρι και η κάμερα είναι σπασμένη.

Δοκίμασα να βάλω την κάρτα sim σε άλλο τηλέφωνο αλλά έχει pin lock.

Η κάρτα είναι cosmote.

Επικοινώνησα με την εταιρία μέσω της φόρμας επικοινωνίας αναφέροντας τους το περιστατικό καθώς και τον αριθμό που είναι πάνω στην κάρτα sim προτείνοντας τους να ειδοποιήσουν με τον κάτοχο της κάρτας να περάσει από το μοναδικό κατάστημα Γερμανός της περιοχής και να παραλάβει το τηλέφωνο του.

Επειδή απάντηση δεν έπαιρνα και περνούσαν οι μέρες, (βρήκα μια αναπάντητη από 13888)  επικοινώνησα μαζί τους τηλεφωνικά αναφέροντας το περιστατικό.

Η Cosmote λέει ότι δεν μπορεί να  ειδοποιήσει τον κάτοχο, λόγω προσωπικών δεδομένων. Τους εξήγησα ότι δε θέλω να μάθω ποιος είναι ο κάτοχος. Θέλω να αφήσω το τηλέφωνο στο κατάστημα Γερμανός κι η cosmote να ειδοποποιήσει τον κάτοχο της κάρτας sim να περάσει να το παραλάβει.

Μου είπανε ότι ο μοναδικός τρόπος να "σπάσει το απόρρητο" της κάρτας sim, είναι να το πάω στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής..

Φέξε μου και γλίστρησε.. Μέχρι να ειδοποιηθεί ο κάτοχος, θα έχουν περάσει 2-3 χρονάκια..

 

Το σημείο που  βρέθηκε είναι στην οδό (Θέρμης -) Πανοράματος, ανεβαίνοντας , στο ύψος του Lidl.

Κοντά στο βενζινάδικο της AVIN https://goo.gl/maps/R9aSQpoqc1ad6iaV7

Επειδή περνάνε πολλά delivery από το δρόμο, αν έχει κάποιος γνωστό που δουλεύει σε κατάστημα της Θέρμης ή του Πανοράματος ας ρωτήσει αν λείπει από κανέναν κάποιο τηλέφωνο.

 

Πιο πολύ για τις φωτογραφίες (αν έχει μέσα) και την κάρτα sim γίνεται η δουλειά. Δε νομίζω να κάτσει να επισκευάσει κάποιος τη συσκευή αν δεν έχει θέλει να σώσει κάτι από τη μνήμη του.

(Micro SD δεν έχει εγκατεστημένη)

Επεξ/σία από solution1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 6:17 ΜΜ, Jos3ph είπε

Άστο στην αστυνομία. Είναι πιθανό να έχει δηλώσει απώλεια ο κάτοχος , μόνο στην αστυνομία γίνεται ταυτοποίηση.

Πολυ σπανιο να παει καποιος να δηλωσει απωλεια,εδω ουτε κλοπη δεν δηλωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Πολυ σπανιο να παει καποιος να δηλωσει απωλεια,εδω ουτε κλοπη δεν δηλωνουν.

περαστικός με μηχανάκι έψαχνε με τις ώρες το κινητό του. Του λέω πάνε στην αστυνομία , 2 μέρες μετά με λέει το βρήκε εκεί αγκρατζούνιστο. 

Έχω την εντύπωση πως δηλώνονται συνέχεια ειδικά οι κλοπές ( ΑΤ Αριστοτέλους συχνό φαινόμενο ) οπότε μάλλον είναι η φιλοσοφία σου , σεβαστό , και θα προσπεράσω επειδή δεν βοηθάει τον TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jos3ph είπε

Έχω την εντύπωση

Εσυ εχεις τετοια εντυπωση,μου ανεφερες ενα περιστατικο ενος περαστικου και τι;
 

1 λεπτό πριν, Jos3ph είπε

μάλλον είναι η φιλοσοφία σου

Οχι,αλλα παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εσυ εχεις τετοια εντυπωση,μου ανεφερες ενα περιστατικο ενος περαστικου και τι;
 

Οχι,αλλα παμε παρακατω.

Γεια σου , η φιλοσοφία μου να μην μιλάω με ανθρώπους που αντιφάσκουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 4:41 ΜΜ, solution1 είπε

Η Cosmote λέει ότι δεν μπορεί να  ειδοποιήσει τον κάτοχο, λόγω προσωπικών δεδομένων.

εγώ θα σχολιάσω μόνο αυτό.

Μπορεί να μου πει κάποιος, αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα προσωπικά δεδομένα τι προβλήματα έχει λύσει; Γιατί όπως το βλέπω το εγώ, μόνο προβλήματα δημιουργεί.

2-3 φορές που χρειάστηκα κάτι η απάντηση που έπαιρνα ήταν: δε μπορεί να γίνει αυτό λόγω προσωπικών δεδομένων.

όπως είχα γράψει και αλλού, ζω για τη στιγμή που δε θα μπορούμε καν να κοιτάξουμε τον άλλον στο δρόμο διότι θα παραβιάζονται προσωπικά δεδομένα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εγώ θα σχολιάσω μόνο αυτό.

Μπορεί να μου πει κάποιος, αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα προσωπικά δεδομένα τι προβλήματα έχει λύσει; Γιατί όπως το βλέπω το εγώ, μόνο προβλήματα δημιουργεί.

2-3 φορές που χρειάστηκα κάτι η απάντηση που έπαιρνα ήταν: δε μπορεί να γίνει αυτό λόγω προσωπικών δεδομένων.

όπως είχα γράψει και αλλού, ζω για τη στιγμή που δε θα μπορούμε καν να κοιτάξουμε τον άλλον στο δρόμο διότι θα παραβιάζονται προσωπικά δεδομένα

Εμένα αν πήγαινα το κινητό στην cosmote και μου έλεγαν οτι δεν μπορούν να ειδοποιήσουν λόγω προσωπικών δεδομένων θα τους έλεγα οκ , εδώ ισχύουν τα πρσωπικά δεδομένα.Όταν με παίρνουν οι διαφημιστικές πρωί-μεσημέρι-βράδυ που το βρίσκουν το τηλέφωνό μου; Εκεί δεν είναι προσωπικά δεδομένα; Πάρτε το χαμπάρι.Μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί χρόνια τώρα και δεν πρόκειται να αλλάξει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα  Το παρέδωσα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου (Θέρμης)

Μου είπαν ότι θα πρέπει να πάει στην ασφάλεια Βασιλικών

Απ' ότι κατάλαβα θα περιμένουν να το ζητήσει κάποιος. Δε νομίζω να επικοινωνήσουν με την εταιρία.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι αν έχετε καρτοκινητό, βγάλτε το pin. Δεν προστατεύει από κάτι. Ίσα ίσα καθιστά αδύνατο τον εντοπισμό σας.

Αν έχεις συμβόλαιο τότε ok εφόσον ο άλλος μπορεί να αρχίσει κλήσεις στο εξωτερικό κι ύστερα να έρθει ένας λογαριασμός στο 500ρικό.

Αλλά στο καρτοκινητό, το πολύ να χάσετε υπόλοιπο 10€

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, solution1 είπε

Το ηθικό δίδαγμα είναι αν έχετε καρτοκινητό, βγάλτε το pin. Δεν προστατεύει από κάτι

Σωστά, εξάλλου τι πειράζει να έχει κάποιος πρόσβαση στο gmail σου, στις επαφές σου, στα μυνήματά σου, στο viber, κ.ο.κ.

Δεν λειτουργούν όλοι όπως εσύ, δυστυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν θέλει να ασχοληθεί ο υπάλληλος και σου πετάει την καραμέλα των προσωπικών δεδομένων είτε έτσι έχουν πάρει εντολή να λένε από τους διευθυντάδες για να ξεφορτωνονται υποθέσεις. 

Εγώ πρόσφατα δέχτηκα κλήση από τραπεζα για ένα θέμα και έπρεπε να γίνει επικαιροποιηση στοιχείων, συνεννοηθηκα με μια υπάλληλο η οποία μου είπε να της στείλω λογαριασμό ΔΕΗ στο email της με υπόψην κυρίας τάδε για να τον περάσει στο σύστημα. Τον στέλνω, μετά από κάτι ημέρες με παίρνει τηλ. ένας κύριος και μου λέει να του ξαναστείλω το συγκεκριμένο έντυπο επειδή δεν το βρίσκουν, του απαντάω ότι απέστειλα το χαρτί ηλεκτρονικά στο email της κυρίας τάδε, μου λέει όχι όχι αυτό δεν γίνεται είναι θέμα προσωπικών δεδομένων πρέπει να έρθετε εσείς να μας το φέρετε.  Βρε αει σιχτιρ να πούμε..... 

Για το κινητό να το πας στο ΑΤ και ότι γίνει. Αφού έτσι κι αλλιώς κέρδος δεν έχεις και ούτε νόημα έχει να το κρατας η να ψάχνεις στο Internet. 

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σωστά, εξάλλου τι πειράζει να έχει κάποιος πρόσβαση στο gmail σου, στις επαφές σου, στα μυνήματά σου, στο viber, κ.ο.κ.

Δεν λειτουργούν όλοι όπως εσύ, δυστυχώς...

Συμφωνώ. 

Αν και το PIN υπάρχει τρόπος να σπάσει, οπότε αν το δούμε εντελώς υποθετικά και θεωρητικά δεν προστατευει. Επειδή όμως δεν θα κάτσουν όλοι όσοι κλέψουν ένα κινητό να σπάνε PIN, κωδικούς και πολλά άλλα, σαφώς και είναι χρήσιμος πάντα να υπάρχει στο κινητό για μείωση των πιθανοτήτων έως και 100% αποτροπή πρόσβασης τρίτου στα δεδομένα μας. Όλα εξαρτώνται από το ποσο πολυ θα το παλέψει και θα ασχοληθεί ο κλέφτης.

Στην συντριπτική πλειοψηφία θα κάτσουν να πουλήσουν το κινητό για να πάρουν λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, solution1 είπε

 

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι αν έχετε καρτοκινητό, βγάλτε το pin. Δεν προστατεύει από κάτι. Ίσα ίσα καθιστά αδύνατο τον εντοπισμό σας.

Αν έχεις συμβόλαιο τότε ok εφόσον ο άλλος μπορεί να αρχίσει κλήσεις στο εξωτερικό κι ύστερα να έρθει ένας λογαριασμός στο 500ρικό.

Αλλά στο καρτοκινητό, το πολύ να χάσετε υπόλοιπο 10€

Οχι,το δίδαγμα είναι να βάλεις το find my device για να το βρίσκεις.Ακόμα και μηνυμα βγαίνει στην αρχική οθόνη που θα κατευθύνει αυτόν που το βρηκε να σε καλέσει χωρίς να το έχεις ξεκλείδωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που κολλάει η cosmote για τα προσωπικά δεδομένα. 

Απλά με τον αριθμό sim ταυτοποίει τον κάτοχο και τον ενημερώνει να επικοινωνήσει μαζί σου. 

Που είναι το πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...