Προς το περιεχόμενο

ΣΜΥΑ vs ΗΜΜΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

anyway το topic είναι σχετικά με την σχολή Ημμυ και όχι για την αποκατάσταση προγραμματιστή στην Ελληνική αγορά εργασίας. Στην Ολλανδία έχω 2 γνωστούς που δουλεύουν σε εταιρείες με HVDC υπεράκτια διασύνδεση με DC και είναι καλά. Και άλλος γνωστός σε ΗΒ με βιοιατρική τεχνολογία, άσχετα δηλαδή απο προγραμματισμό. Εδώ δεν είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με κατατοπισατε πολύ! 

Για το στρατό δε γνώριζα για τα χρήματα στην εκπαίδευση,γνώριζα όπως είχα γράφει στο αρχικό ποστ ότι πληρώνεσαι λίγο χαμηλότερα από ότι παίρνεις κανονικά. Επίσης δε γνώριζα για τη κλήρωση στις ειδικότητες.Θελω να ασχοληθώ μόνο με το κομμάτι της τεχνολογίας και των ηλεκτρονικών και όχι με όπλα και ότι άλλο μπορεί να με βαλει ο στρατός.Άρα λοιπόν αποκλείστηκε αυτή η επιλογή και μένει μόνο το ΗΜΜΥ. 

Πολλοί λέτε για τις δουλειές εδώ με το πτυχίο ημμυ ότι παίρνεις 1-2κ το μήνα ταβάνι.Για σχολή τέτοιας δυσκολίας και με τέτοιες γνώσεις είναι πολύ μικρός μισθός.Αν πάρω τέτοιο χαρτί θα κοιτάξω να βρω κάτι πιο καλό σε χώρες εξωτερικού που είναι πιο ανεπτυγμένες στο τομέα της τεχνολογίας.Για Αμερική οι περισσοτεροι λένε για 80-120k ετησίως χωρίς να υπολογίζουμε τους φόρους για έναν μέτριο προγραμματιστη η ηλεκτρολογο μηχανικό.Με αυτά τα χρήματα αποσο έχω καταλάβει ζεις πολύ άνετα.

Για σκανδιναβικες χώρες επίσης όσο έχω ψαχτεί, έχω δει ότι ζεις πολύ άνετα με τα ανάλογα χρήματα και απολαβές που σου προσφέρονται εκεί.

Όσοι γνωρίζουν ας πουν τη γνώμη τους για τη κατάσταση στο εξωτερικό και το που μπορείς να φτάσεις με το πτυχίο ημμυ και με, και χωρίς μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SakisXlr είπε

Πολλοί λέτε για τις δουλειές εδώ με το πτυχίο ημμυ ότι παίρνεις 1-2κ το μήνα ταβάνι.Για σχολή τέτοιας δυσκολίας και με τέτοιες γνώσεις είναι πολύ μικρός μισθός.

Σε μια χωρα που ο κατωτατος μισθος ειναι 500 ευρω, ο μισθος τους ειδικευομενου γιατρου μαζι με τις εφημεριες ειναι 1300-1400 ευρω για 80-90 ωρες εργασιας την εβδομαδα πρωτος μισθος στα 1000 ευρω που μπορει να γινει 2000 σε βαθος 5-7 χρονων δεν το λες καθολου ασχημα.

1 ώρα πριν, SakisXlr είπε

Για Αμερική οι περισσοτεροι λένε για 80-120k ετησίως χωρίς να υπολογίζουμε τους φόρους για έναν μέτριο προγραμματιστη η ηλεκτρολογο μηχανικό.Με αυτά τα χρήματα αποσο έχω καταλάβει ζεις πολύ άνετα.

Λαθος καταλαβαινεις. Ειδικα αν πας σε Νεα Υορκη, Σαν Φρανσισκο, ενας τετοιος μισθος ειναι σαν να παιρνεις 1500 ευρω στην Αθηνα. Αλλα κοστη ζωης, τρελα ενοικια ενω θα πρεπει να εχεις μια βαρβατη ιδιωτικη ασφαλιση.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SakisXlr είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με κατατοπισατε πολύ! 

Για το στρατό δε γνώριζα για τα χρήματα στην εκπαίδευση,γνώριζα όπως είχα γράφει στο αρχικό ποστ ότι πληρώνεσαι λίγο χαμηλότερα από ότι παίρνεις κανονικά. Επίσης δε γνώριζα για τη κλήρωση στις ειδικότητες.Θελω να ασχοληθώ μόνο με το κομμάτι της τεχνολογίας και των ηλεκτρονικών και όχι με όπλα και ότι άλλο μπορεί να με βαλει ο στρατός.Άρα λοιπόν αποκλείστηκε αυτή η επιλογή και μένει μόνο το ΗΜΜΥ. 

Πολλοί λέτε για τις δουλειές εδώ με το πτυχίο ημμυ ότι παίρνεις 1-2κ το μήνα ταβάνι.Για σχολή τέτοιας δυσκολίας και με τέτοιες γνώσεις είναι πολύ μικρός μισθός.Αν πάρω τέτοιο χαρτί θα κοιτάξω να βρω κάτι πιο καλό σε χώρες εξωτερικού που είναι πιο ανεπτυγμένες στο τομέα της τεχνολογίας.Για Αμερική οι περισσοτεροι λένε για 80-120k ετησίως χωρίς να υπολογίζουμε τους φόρους για έναν μέτριο προγραμματιστη η ηλεκτρολογο μηχανικό.Με αυτά τα χρήματα αποσο έχω καταλάβει ζεις πολύ άνετα.

Για σκανδιναβικες χώρες επίσης όσο έχω ψαχτεί, έχω δει ότι ζεις πολύ άνετα με τα ανάλογα χρήματα και απολαβές που σου προσφέρονται εκεί.

Όσοι γνωρίζουν ας πουν τη γνώμη τους για τη κατάσταση στο εξωτερικό και το που μπορείς να φτάσεις με το πτυχίο ημμυ και με, και χωρίς μεταπτυχιακό.

Καταρχήν δεν έχει νόημα να μιλάς για άλλες χώρες με νούμερα χωρίς να μιλάς για το κόστος ζωής. Στο Σαν Φρανσισκο, έχω φίλο που δούλευε μπαρ σε ξενοδοχείο και με τα tips (κυριως λογο των tips βασικα), εφτανε 100κ, και φυσικα δεν αποτελει κανεναν απιστευτο μισθο (χωρις προφανως αυτο να σημαινει οτι αμα πας εσυ η καποιος ανιδεικευτος, θα τα παρει αυτα τα λεφτα).

Παρόμοια είναι και στην Νέα Υόρκη, Seattle καλύτερα χαμηλότερο κόστος ζωής, κτλ κτλ.

Ευρώπη πάλι πολύ διαφορετικά. Ελβετία έχει υψηλούς μισθούς (130κ + δεν αποτελεί σίγουρα κάτι το ιδιαίτερο, χωρίς να σημαίνει και πάλι κάτι αυτό, οι περισσότεροι δεν τα βλέπουνε αυτά τα λεφτά), αλλά έχει και κόστος ζωής εφάμιλλο Αμερικής. Σκανδιναβία επίσης καλούς μισθούς, αλλά χωρίς γλώσσα δεν έχει και πολύ νόημα (ακόμη χειρότερα από άλλες χώρες δηλαδή). Και Γερμανία βόρεια των 100k δεν είναι και κάτι το ανήκουστο, και πάλι, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι εσύ και ο οποιοσδήποτε μπορεί να τα φτάσει. 

Έχω φίλους που τελειώσαμε και οι δυο ημμυ, είμαστε στην ίδια χώρα με παρόμοια χρονιά προϋπηρεσίας και έχουμε διαφορά στις απολαβές τις τάξης του 30-40%. Οι γνώσεις που θα πάρεις στην σχολή μικρό ρόλο παίζει, το θέμα είναι πως θα τις αξιοποιήσεις μετά, και αν και ποσό θα συνεχίσεις να εξελίσσεσαι. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας,οπως βλεπω να καταλαβες και μονος σου ηδη και χαιρομαι, ξεχνας το στρατο, εκτος αν θες ή να καταντησεις μιζερος ή το 80% των συναδερφων σου να ειναι μιζεροι ωχαδερφιστες για ολη σου τη ζωη.

Πανε σπουδασε αυτο που σε ενδιαφερει, που σε ιντριγκαρει, που σε κανει να εχεις ορεξη να ζεις. Θα τα βγαλεις περα, στην αναγκη θα δουλεψεις μερικα μεροκαματα παραλληλα με τις σπουδες σου, χιλιες φορες καλυτερο απο το να εισαι στο στρατο. Αλλα εχε απο τωρα στο νου σου το εξωτερικο. Ειτε μετα τις σπουδες ειτε ακομα καλυτερα απευθειας τωρα αν το αντεχεις και το αντεχει και το πορτοφολιο των γονιων σου. Εκει θα πληρωθεις οσο αξιζεις στο 99% των περιπτωσεων και δεν θα σε κοροιδευουν με μισθους πεινας αυτοι που το παιζουν ευεργετες και best place to work στα σοσιαλ. 

Ακομα θυμαμαι μολις τελειωσα στρατο το 2017, ειχα ηδη γινει δεκτος για μαστερ στην Γερμανια, αλλα με καλεσαν για συνεντευξη για μονιμη θεση απο την εταιρεια που εκανα πρακτικη στην Ελλαδα, οποτε ειπα ας παω να δουμε τι παιζει. Με ρωτησε αυτος του HR τι μισθο θελω και του λεω 800 καθαρα (που τα θεωρουσα λιγα, αλλα ειπα να μη φανω εκτος πραγματικοτητας). Γουρλωσε τα ματια και μου ειπε σοκαρισμενος " Μα ειναι παρα πολλα αυτα που ζητας". Ε δεν αντεξα γελασα. Να εχεις γαμηθει 6 χρονια να βγαλεις μια κωλοσχολη παλουκι και να σου λενε οτι ειναι παρα πολλα λεφτα ενας μισθος μικροτερος απο αυτον που βγαζει ενας σερβιτορος σεζον. Και το αστειο ειναι οτι ο τυπας ηταν πολυ κοντα στην ηλικια μου, μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου πλεον στη γενια μας οτι τοσα ειναι παιδια και αμα θελετε. Και δυστυχως πολλοι ειτε τσιμπανε ειτε δεν εχουν και αλλη επιλογη οποτε τα δεχονται και διαιωνιζεται αυτο το προβλημα..

Anyway, rant over. 😀 Θα τα δεις και μονος σου, και μονο που ψαχνεσαι απο τωρα ειναι πολυ καλο σημαδι.

 

 

Επεξ/σία από shikabalas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω το απόλυτο πλανο μαν μου.
1Δηλώνεις ΗΜΜΥ
2πας φανταρος πρωτο ετος να ξεμπερδευεις μπαμ μπαμ
3 βλεπεις την σαπιλα στον στρατό ή το περιβαλλον που πάντα ονειρευοσουνα
4ταυτόχρονα παιρνεις φοιτητικές άδειες για να δώσεις μαθηματα

Αναλόγως του 3 συνεχίζεις ημμυ ή κάνεις 10 τις εκατο για σμυα.

Αν εχεις καταληξει ότι γουστάρεις αμιγώς προγραμματισμό μην κάνεις την μαλακια και δεν δηλώσεις απλα μια σχολη προγραμματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 1:52 ΜΜ, SakisXlr είπε

Πολλοί λέτε για τις δουλειές εδώ με το πτυχίο ημμυ ότι παίρνεις 1-2κ το μήνα ταβάνι.Για σχολή τέτοιας δυσκολίας και με τέτοιες γνώσεις είναι πολύ μικρός μισθός.

2Κ για Ελλάδα είναι καλά. Εξωτερικό και ανάλογα την χώρα δεν είναι καλά. αν ακολουθήσεις Ημμυ και εφόσον σου αρέσει ο τομέας την πληροφορικής θα έλεγα να ακολουθήσεις αυτόν τον κλάδο. Στον τομέα της ενέργειας-κατασκευών, μελετών, το πιο πιθανό είναι να δείς μισθό <1Κ για αρχή. Και δύσκολα ανεβαίνει. Είμαι στον κλάδο ενέργειας πολλά χρόνια, έχω δουλέψει ως μηχανικός σε εταιρείες και τώρα ως ελεύθερος επαγγελματίας, και οι αμοιβές αλλά και οι συνθήκες εργασίας δεν είναι καλές. Ακόμα και μεγάλες εταιρείες δεν πληρώνουν καλά σε σχέση πάντα με την εργασία που προσφέρεις. Μόνο ως ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς να δείς προκοπή αν τα καταφέρεις, αλλά και εκεί ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και θέλει γερό στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...