Προς το περιεχόμενο

Εξαφάνιση σχεδόν όλων των εφαρμογών και των αρχείων μου από τον υπολογιστή


nikos214

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκαν όλες οι συντομεύσεις από την επιφάνεια εργασίας και τα αρχεία μου χάθηκαν και έμειναν άδειοι οι φάκελοι. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έγινε κάποιο Windows Update; Είχα πολύ πρόσφατα μια παρόμοια εμπειρία με το laptop ενός γνωστού (με ssd δίσκο), που έχασε όλα τα αρχεία του μετά από Windows Update (δεν τα διέγραψε ο ίδιος) και δυστυχώς δε μπορέσαμε να τα επανακτήσουμε, αν και χρησιμοποίησα τέσσερα διαφορετικά προγράμματα ανάκτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 7:03 ΜΜ, accipio είπε

έχασε όλα τα αρχεία του μετά από Windows Update

Όταν γίνεται update χωρίς να γίνει διατήρηση αρχείων, όλα τα αρχεία μεταφέρονται σε έναν φάκελο windows.old χύμα στον c. Κοιτάξατε εκεί μέσα;

Στις 25/4/2021 στις 6:26 ΜΜ, nikos214 είπε

Ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκαν όλες οι συντομεύσεις από την επιφάνεια εργασίας και τα αρχεία μου χάθηκαν και έμειναν άδειοι οι φάκελοι. Τι μπορεί να φταίει?

Ή έγινε αυτό που γράφει το crybal ή σου δημιούργησε προσωρινό προφίλ. Δες τι έχει στον φάκελο C:\users (C:\Χρήστες). Αν έχει το προφίλ σου αλλά όταν πας να το ανοίξεις σου λέει ότι πρέπει να πάρεις την κυριότητα του φάκελου, μην το κάνεις εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να ξαναμπείς στο παλιό σου προφίλ. Δες το και πες μας τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, micos000 είπε

Όταν γίνεται update χωρίς να γίνει διατήρηση αρχείων, όλα τα αρχεία μεταφέρονται σε έναν φάκελο windows.old χύμα στον c. Κοιτάξατε εκεί μέσα;

Έψαξα εξονυχιστικά όλον το δίσκο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αφού δεν τα βρήκαν ούτε καν τα προγράμματα ανάκτησης. Επίσης φάκελος Windows.old δεν υπήρχε - δεν ήταν το μεγάλο update που ουσιαστικά εγκαθιστά νέα έκδοση των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, accipio είπε

Έψαξα εξονυχιστικά όλον το δίσκο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αφού δεν τα βρήκαν ούτε καν τα προγράμματα ανάκτησης. Επίσης φάκελος Windows.old δεν υπήρχε - δεν ήταν το μεγάλο update που ουσιαστικά εγκαθιστά νέα έκδοση των Windows.

Αν μεταφέρθηκαν τα αρχεία δεν θα τα έβρισκαν έτσι κι αλλιώς τα προγράμματα ανάκτησης καθώς δεν ήταν διαγραμμένα. Αν διαγράφηκα με κάποιον τρόπο θα τα έβρισκες καθώς για να γίνει καταστροφή αρχείων χωρίς να υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης θα χρειαζόταν πολύ χρόνος και  θα απαιτούσε πολύ υψηλή χρήση δίσκου οπότε φαντάζομαι θα το καταλάβαινε ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 6:26 ΜΜ, nikos214 είπε

Ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκαν όλες οι συντομεύσεις από την επιφάνεια εργασίας και τα αρχεία μου χάθηκαν και έμειναν άδειοι οι φάκελοι. Τι μπορεί να φταίει?

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ.

Απλά εμένα μετά την αναβάθμιση δούλευαν κανονικά για 1-2 ώρες μέχρι που άνοιξα ένα μέιλ και προσπάθησα να κατεβάσω το αρχείο εξελ που περιείχε. 

Αλλά ο τροπος που εγινε η εξαφάνιση Όλων των αρχείων ειναι ακριβώς ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τη σελίδα που παρέθεσες, θυμήθηκα λίγο καλύτερα τι έγινε στη δική μου περίπτωση. Θα αναφέρω σύντομα την ιστορία, η οποία θα έλεγα ότι και διδακτικό χαρακτήρα…
Ο γνωστός μου (που είναι άσχετος με υπολογιστές) μου τηλεφώνησε πανικόβλητος λέγοντάς μου ότι έχασε τα αρχεία του από την Επιφάνεια εργασίας και τους φακέλους· φυσικά δεν είχε backup, γιατί πώς περιμένεις να έχει backup κάποιος που με ρωτάει πώς θα μεταφέρει αρχεία από τον δίσκο του laptop σε usb φλασάκι, ή που όταν του λέω να γράψει μια διεύθυνση στη γραμμή διευθύνσεων του browser ζητά διευκρινίσεις για το τι είναι αυτό – και η γραμμή διευθύνσεων αλλά και ο browser;).
Συνδεθήκαμε λοιπόν μέσω Anydesk και όντως είδα ότι αρχεία δεν υπήρχαν. Ψάχνοντας, όμως, τα βρήκα μέσα σε έναν νέο χρήστη που είχε δημιουργηθεί από μόνος του (άλλο πάλι και τούτο· τι άλλο θα δούμε μ’ αυτά τα Windows 10;). Τέλος πάντων, τον καθησύχασα αφού τα αρχεία είχαν βρεθεί και ήταν ανέπαφα.
Όμως κατά διαβολική σύμπτωση διαπίστωσα, μπαίνοντας στις ρυθμίσεις, ότι εκείνη τη στιγμή τα Windows είχαν εγκαταστήσει νέες ενημερώσεις και περίμεναν να γίνει επανεκκίνηση. Τον ρώτησα αν θέλει να κάνουμε εκείνη τη στιγμή επανεκκίνηση και στη συνέχεια να μεταφέρουμε τα αρχεία στις αρχικές θέσεις τους – και δέχτηκε. Αυτό ήταν: μετά την επανεκκίνηση, τόσο τα αρχεία όσο και ο νέος χρήστης είχαν εξαφανιστεί με τρόπο μαγικό και ακατανόητο.
Αφού έψαχνα για ώρα μάταια να τα βρω, του ζήτησα να κάνει τερματισμό και να μου φέρει το λάπτοπ για να προσπαθήσω να τα ανακτήσω, πιστεύοντας ότι είχαν διαγραφεί και ότι κάποια ή έστω τα περισσότερα θα τα βρίσκαμε. Όμως δεν μπόρεσα να βρω παρά μόνο μερικά παλιά αρχεία (γύρω στα 20) που δεν τον ενδιέφεραν – όλα όσα τον ενδιέφεραν (μερικές εκατοντάδες) είχαν εξαϋλωθεί.

Συμφωνώ ότι τέτοια bugs είναι απολύτως απαράδεκτα για τη Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...