Προς το περιεχόμενο

the service cannot be started either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα κουταμαρα και διεγραψα καποιες υπηρεσιες και τωρα , θελω να κανω φορματ και στη διαδικασια να κατεβασω τα windows 10, δε με αφηνει να τα τρεξω, και μου βγαζει αυτο το μηνυμα. Ουτε στις υπηρεσιες μπορω να μπω απο το run.

Ξερετε τι μπορω να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες τα παρακάτω (ως admin πάντα);

Βημα 1. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth (και περιμένεις να τελειώσει)
Βημα 2. sfc /scannow

Δοκίμασες System Restore;

Δοκίμασες σε Safe Mode;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν πατησω  cmd να το τρεξει ως admin,  μου βγαζει αυτη την ενδειξη. 

Aν πατησω system restore, μου βγαζει. system restore could not start.

safe mode εννοεις , να δοκιμασω να κατεβασω τα windows σε  sαfe mode ; 

 

Untitled.png

Επεξ/σία από drapanakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Οι υπηρεσίες (services) δεν διαγράφονται (εκτός αν πρόκειται για τον Task Scheduler - αλλά εκεί μιλάμε για tasks).
Γίνονται stop ή disabled.

2) Είχες φαγωθεί πριν μερικό καιρό να τις πειράζεις με τη δικαιολογία ότι "μαθαίνεις πράγματα" - 
αγνοώντας τις προειδοποιήσεις ότι δεν πρέπει να σκαλίζεις λειτουργίες που δεν ξέρεις τι κάνουν 
γιατί μπορεί εύκολα να κάνεις ζημιά και θα πας για format.
Όπως και έγινε.

3) Προφανώς έκανες τις επίφοβες δοκιμές χωρίς image backup - αλλιώς δεν θα ζητούσες βοήθεια τώρα.


Λοιπόν δεν φταίει παρά το κεφάλι σου.
Λυπάμαι που το λέω έτσι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, αλλα ειχα σκοπο , ουτως η αλλως, να κανω format γιατι θα εβαζα καινουργιο ssd. Δεν πιστευα , οτι δε θα μπορουσα να κατεβασω τα windows. Aν δε βρω ακρη, θα τα κατεβασω σε αλλο υπολογιστη, και θα κανω φορματ εγκαθιστοντας το νεο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να μπεις Safe mode (with network) και να δοκιμάσεις τα παραπάνω εάν θες να δοκιμάσεις να το φτιάξεις αλλά δεν αξίζει εάν έχεις πρόσβαση σε άλλο υπολογιστή. Εκτός εάν έχεις όρεξη να μάθεις/να πειραματιστείς αλλά δεν το βλέπω.

Κατέβασε τα windows στον άλλο υπολογιστή και πέρασε τα, πιο εύκολο θα είναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, adrian, θα ημουν ξεφτιλας να ζηταω βοηθεια και μετα να μην κανω οτι μου λενε. Το εφτιαξα. Εκανα ολα αυτα που μου ειπες, και επισης ενεργοποιησα την υπηρεσια που ειχα απενεργοποιησει . Τωρα δουλευουν ολα ρολοι και κατεβαζω και τα windows 10 για να τα εγκαταστησω στο νεο δισκο. 

Ευχαριστω πολυ.

 

9 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

1) Οι υπηρεσίες (services) δεν διαγράφονται (εκτός αν πρόκειται για τον Task Scheduler - αλλά εκεί μιλάμε για tasks).
Γίνονται stop ή disabled.

2) Είχες φαγωθεί πριν μερικό καιρό να τις πειράζεις με τη δικαιολογία ότι "μαθαίνεις πράγματα" - 
αγνοώντας τις προειδοποιήσεις ότι δεν πρέπει να σκαλίζεις λειτουργίες που δεν ξέρεις τι κάνουν 
γιατί μπορεί εύκολα να κάνεις ζημιά και θα πας για format.
Όπως και έγινε.

3) Προφανώς έκανες τις επίφοβες δοκιμές χωρίς image backup - αλλιώς δεν θα ζητούσες βοήθεια τώρα.


Λοιπόν δεν φταίει παρά το κεφάλι σου.
Λυπάμαι που το λέω έτσι αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

-

Ασχετος ειμαι, δεν ειμαι κοτα . Το εφτιαξα με τη βοηθεια το μαγκα πιο πανω. Χωρις λαθη δε μαθαινεις , νομος.

Το μυστικο ειναι , να κανεις καινουργια λαθη . Δεν το εβαλα το λογοτυπο του Αρχαιου για πλακα. Σιγα μη φοβηθω τα λαθη του software. Τροχισμα μεχρι να κοβει ξυραφι.

Χαιρετω Μαγκες, και ευχαριστω Απο Χανια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν είσαι κότα, άλλο είσαι αλλά θα λογοκριθεί αν το γράψω.

Το μυστικό δεν είναι "να κάνεις καινούρια λάθη" αλλά να λαμβάνεις μέτρα προστασίας πριν κάνεις επίφοβες δοκιμές - 
και ένας λόγος παραπάνω αν είσαι άσχετος.
Με πρώτο το image backup.
Αν δεν το κατάλαβες αυτό, αργά ή γρήγορα θα την ξαναπάθεις, 
και ενδεχομένως χειρότερα καθώς θα φερθείς ακόμη πιο απερίσκεπτα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...